Tüm babalar boyle mi....

Emily19

Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2022
439
403
Bazen babama çok kızıyorum. Evimizi karıncalar bastı şu uçan karıncalar. Babama diyorum ki baba evi ilaçlatalım, evin bir yerinde delik var ondan geliyorlar orayı da kapatalım . Hiç oralı olmuyor . Ahıra bıraksan orda yaşar. Evimiz tuğladan ama dış cephenin boyaları soyuldu. Böyle karisdan baksanız çingen evi gibi söylemesi ayıptır. Çok utanıyorum eve bakınca. Evin içi de öyle oturma odasının duvarları soyuldu artık Böyle beyaz kısım gözüküyor baba boyayalım ev Böyle olmaz diyorum bana diyor ki senin de başka isin yok başka derdin yok dert arıyorsun kendine. Ben hayatım boyunca evime arkadaş cagiramadim çünkü utandım . Davet edemezdim . Mutfağımız çok küçüktü ve çok eskiydi. Annem babama yalvardı mutfağı büyütelim diye . Babam oralı olmadı en sonunda annem tek başına koca mutfagi boşalttı. Aldı eline balyozu mutfağın duvarlarını kırdı. Sıkıyorsa büyütme dedi . Taban cakilması lazımdı eve . Ev betondu ve çok soğuk oluyordu babam gene annemi dinlemedi . Sonra annem bi günde yerdeki bütün halıları kaldırdı ve 1 ay o beton üstünde yürüdük sonra babam baktı olmuyor yaptırmak zorunda kaldı. Yaşadığı yere hiç bakmıyor. Çok konuşur, her şeyi o bilir ... Mesela komşularla saatlerce konuşur eve gelince biz annemle konuşsak hemen kafam ağrıyor , bir susun , benden ne istiyorsunuz ... sürekli böyle. Ele gelince pek güler yüzlü. Çiftçi ve köyde yaşıyoruz. Babam evlenmek istememiş, çocuk sahibi olmak istememiş ( zaten tek çocuğum) bunun acısını hep benden çıkartır. 19 yaşındayım tamam küçük degilim ama sanki 30 yasindaymisim gibi davranır . Mesela en ufak bir şaka yaparım bana senin de ergenlik bir bitmedi , sen ne zaman büyüyeceksin... Hevesim kursağımda kalır. Annem zaten başka bir kafa . Herkesin babası böyle mi yoksa ben mi çok alınganlım. Belki bu dertler çok küçük gelebilir ama herkesin de derdi kendine işte. Sınava hazırlanıyorum. Afyondan ankaraya gideceğim seneye kafaya koydum . Zaten ankaraya aşığım küçüklükten beri çok sevmişimdir orayı. Ne olursa olsun çekip gitmek istiyorum yıldım artık. Zaten hayatım boyunca annem babam sürekli kavga ederdi. Ben hep arabulucu olurdum aralarında . baba tamam sakin ol , anne tamam sakin ol konuşur halledersiniz, sakin sakin konuşun... hep böyleydim. Annem babamı bana şikayet ederdi , babam annemi şikayet ederdi . Hep arabulucu olurdum. Bazen babam annemin üstünü yürürdü annemin önüne geçerdim tamam sakin ol diye . Yani ben onların ebeveyni gibiydim. Hiç sözlerini çiğnemedim her şeyimi anlatırdım yanlışıyla doğrusuyla. 7. Veya 8. Sınıfta okuldan gelince yemek yapmadım diye annem döverdi . O yaşımda bile iyi kötü birseyler yapardım. Bulaşık yıkadım ev süpürürdüm. Annem hiç iş yapmazdı. Hep ben yapardım bazen sabah yediklerini kaldirmazlardı ben gelene kadar beklerdi o sofra. Ben gelince kaldirmazsam annem gelir döverdi neden kaldırmadın evi temizlemedin diye . Dövmesin kavga cıkmasın diye neredeyse her gün yapardım.Yani hep iyi evlat oldum hiç erkek arkadaşım olmadı . Kıymetimi bilmiyorlar . Şimdi 7. Sınıfa giden yeğenim var daha ocağı yakamiyor . 4 tane tişörtüm vardı .Tüm yazı onlarla geçirdim yük olmayayım diye . Makyaj malzemesi falan hiç yok bende. Ben kendimi bu kadar kısarken, Kendime bu kadar dikkat ederken sürekli başkalarıyla kiyaslaniyorum . Gerçekten kıymetim bilinmiyor çok üzülüyorum kendime .

Son düzenleme:
Bazen babama çok kızıyorum. Evimizi karıncalar bastı şu uçan karıncalar. Babama diyorum ki baba evi ilaçlatalım, evin bir yerinde delik var ondan geliyorlar orayı da kapatalım . Hiç oralı olmuyor . Ahıra bıraksan orda yaşar. Evimiz tuğladan ama dış cephenin boyaları soyuldu. Böyle karisdan baksanız çingen evi gibi söylemesi ayıptır. Çok utanıyorum eve bakınca. Evin içi de öyle oturma odasının duvarları soyuldu artık Böyle beyaz kısım gözüküyor baba boyayalım ev Böyle olmaz diyorum bana diyor ki senin de başka isin yok başka derdin yok dert arıyorsun kendine. Ben hayatım boyunca evime arkadaş cagiramadim çünkü utandım . Davet edemezdim . Mutfağımız çok küçüktü ve çok eskiydi. Annem babama yalvardı mutfağı büyütelim diye . Babam oralı olmadı en sonunda annem tek başına koca mutfagi boşalttı. Aldı eline balyozu mutfağın duvarlarını kırdı. Sıkıyorsa büyütme dedi . Taban cakilması lazımdı eve . Ev betondu ve çok soğuk oluyordu babam gene annemi dinlemedi . Sonra annem bi günde yerdeki bütün halıları kaldırdı ve 1 ay o beton üstünde yürüdük sonra babam baktı olmuyor yaptırmak zorunda kaldı. Yaşadığı yere hiç bakmıyor. Çok konuşur, her şeyi o bilir ... Mesela komşularla saatlerce konuşur eve gelince biz annemle konuşsak hemen kafam ağrıyor , bir susun , benden ne istiyorsunuz ... sürekli böyle. Ele gelince pek güler yüzlü. Çiftçi ve köyde yaşıyoruz. Babam evlenmek istememiş, çocuk sahibi olmak istememiş ( zaten tek çocuğum) bunun acısını hep benden çıkartır. 19 yaşındayım tamam küçük degilim ama sanki 30 yasindaymisim gibi davranır . Mesela en ufak bir şaka yaparım bana senin de ergenlik bir bitmedi , sen ne zaman büyüyeceksin... Hevesim kursağımda kalır. Annem zaten başka bir kafa . Herkesin babası böyle mi yoksa ben mi çok alınganlım. Belki bu dertler çok küçük gelebilir ama herkesin de derdi kendine işte. Sınava hazırlanıyorum. Afyondan ankaraya gideceğim seneye kafaya koydum . Zaten ankaraya aşığım küçüklükten beri çok sevmişimdir orayı. Ne olursa olsun çekip gitmek istiyorum yıldım artık.

Ne yazacağımı bilemedim ama kendin demişsin babam evlenmek istemiyordu evlendirildi. Oradan başlıyor sorun zaten.
Ama takdir ettim seni önüne hedeflerini koymuşsun, bu yolda ilerle🤗
Bu arada her baba, her evin düzeni farklı. Bunları düşünme, sınavına odaklan kardeşim🥰

Ne yazacağımı bilemedim ama kendin demişsin babam evlenmek istemiyordu evlendirildi. Oradan başlıyor sorun zaten.
Ama takdir ettim seni önüne hedeflerini koymuşsun, bu yolda ilerle🤗
Bu arada her baba, her evin düzeni farklı. Bunları düşünme, sınavına odaklan kardeşim🥰
Birde kuzen evliliği... Bundan da olabilir . Annemi hiç sevmemiş. Nenemgil zorla evlendirmisler ikisini de

Anne babanın hikayesi ile zihnini meşgul edip rüzgarını kesme.
Nasıl istiyorlarsa öyle yaşasınlar, onları değiştiremeyiz.
Kendine odaklan, kendinden başla değişime.
İlla büyük şeyler değil, katabildiğin kadar kendine yaptığın her yatırım kâr.
Şimdi kendi hikayeni yazma vakti, kök ailenin bunu gölgelemesine izin verme.

Canım benim yazdıklarını üzülerek okudum. Bazı babalar böyle ilgisiz, anlayışsız olabiliyor maalesef. annen de çok yanlış yapıyor okula giden, o evin çocuğu olan sensin ama buna rağmen iş yaptırmak hele de yapmadığın zaman şiddet uygulamak çok büyük yanlış. Muhtemelen babanla evlenmeyi o da istemiyordu ama olan sana oluyor. Kıymet bilmeyen onlar senin hiçbir suçun yok. Ama ben Ankara'da üniversite kazanıp daha güzel bir hayatın olacağına inanıyorum. Anne baba olarak kıymet bilmeyen onlar olsun boşver başarılarınla onları utandırmak senin elinde. Yaşadığın olumsuzluklar hedefinden ayırmasın seni. Evi de boşver isterse harabeye dönsün, o evde geçici olduğunu düşünerek önüne bak. Kendileri rahatsız olmuyorsa sen neden yorasın kendini.

Bazen babama çok kızıyorum. Evimizi karıncalar bastı şu uçan karıncalar. Babama diyorum ki baba evi ilaçlatalım, evin bir yerinde delik var ondan geliyorlar orayı da kapatalım . Hiç oralı olmuyor .
Evimize fare girmişti babama söyledik bırakın o da bir canlı yaşama hakkı var diyo

Bazen babama çok kızıyorum. Evimizi karıncalar bastı şu uçan karıncalar. Babama diyorum ki baba evi ilaçlatalım, evin bir yerinde delik var ondan geliyorlar orayı da kapatalım . Hiç oralı olmuyor . Ahıra bıraksan orda yaşar. Evimiz tuğladan ama dış cephenin boyaları soyuldu. Böyle karisdan baksanız çingen evi gibi söylemesi ayıptır. Çok utanıyorum eve bakınca. Evin içi de öyle oturma odasının duvarları soyuldu artık Böyle beyaz kısım gözüküyor baba boyayalım ev Böyle olmaz diyorum bana diyor ki senin de başka isin yok başka derdin yok dert arıyorsun kendine. Ben hayatım boyunca evime arkadaş cagiramadim çünkü utandım . Davet edemezdim . Mutfağımız çok küçüktü ve çok eskiydi. Annem babama yalvardı mutfağı büyütelim diye . Babam oralı olmadı en sonunda annem tek başına koca mutfagi boşalttı. Aldı eline balyozu mutfağın duvarlarını kırdı. Sıkıyorsa büyütme dedi . Taban cakilması lazımdı eve . Ev betondu ve çok soğuk oluyordu babam gene annemi dinlemedi . Sonra annem bi günde yerdeki bütün halıları kaldırdı ve 1 ay o beton üstünde yürüdük sonra babam baktı olmuyor yaptırmak zorunda kaldı. Yaşadığı yere hiç bakmıyor. Çok konuşur, her şeyi o bilir ... Mesela komşularla saatlerce konuşur eve gelince biz annemle konuşsak hemen kafam ağrıyor , bir susun , benden ne istiyorsunuz ... sürekli böyle. Ele gelince pek güler yüzlü. Çiftçi ve köyde yaşıyoruz. Babam evlenmek istememiş, çocuk sahibi olmak istememiş ( zaten tek çocuğum) bunun acısını hep benden çıkartır. 19 yaşındayım tamam küçük degilim ama sanki 30 yasindaymisim gibi davranır . Mesela en ufak bir şaka yaparım bana senin de ergenlik bir bitmedi , sen ne zaman büyüyeceksin... Hevesim kursağımda kalır. Annem zaten başka bir kafa . Herkesin babası böyle mi yoksa ben mi çok alınganlım. Belki bu dertler çok küçük gelebilir ama herkesin de derdi kendine işte. Sınava hazırlanıyorum. Afyondan ankaraya gideceğim seneye kafaya koydum . Zaten ankaraya aşığım küçüklükten beri çok sevmişimdir orayı. Ne olursa olsun çekip gitmek istiyorum yıldım artık. Zaten hayatım boyunca annem babam sürekli kavga ederdi. Ben hep arabulucu olurdum aralarında . baba tamam sakin ol , anne tamam sakin ol konuşur halledersiniz, sakin sakin konuşun... hep böyleydim. Annem babamı bana şikayet ederdi , babam annemi şikayet ederdi . Hep arabulucu olurdum. Bazen babam annemin üstünü yürürdü annemin önüne geçerdim tamam sakin ol diye . Yani ben onların ebeveyni gibiydim. Hiç sözlerini çiğnemedim her şeyimi anlatırdım yanlışıyla doğrusuyla. 7. Veya 8. Sınıfta okuldan gelince yemek yapmadım diye annem döverdi . O yaşımda bile iyi kötü birseyler yapardım. Bulaşık yıkadım ev süpürürdüm. Annem hiç iş yapmazdı. Hep ben yapardım bazen sabah yediklerini kaldirmazlardı ben gelene kadar beklerdi o sofra. Ben gelince kaldirmazsam annem gelir döverdi neden kaldırmadın evi temizlemedin diye . Dövmesin kavga cıkmasın diye neredeyse her gün yapardım.Yani hep iyi evlat oldum hiç erkek arkadaşım olmadı . Kıymetimi bilmiyorlar . Şimdi 7. Sınıfa giden yeğenim var daha ocağı yakamiyor . 4 tane tişörtüm vardı .Tüm yazı onlarla geçirdim yük olmayayım diye . Makyaj malzemesi falan hiç yok bende. Ben kendimi bu kadar kısarken, Kendime bu kadar dikkat ederken sürekli başkalarıyla kiyaslaniyorum . Gerçekten kıymetim bilinmiyor çok üzülüyorum kendime .
Geçen seneden beri ya ders calisamamakla ilgili ya da ailenle ilgili konular açıyorsun.

Görüyorsun ki ortam bu, kişiler bu. Bu saatten sonra kimseyi değiştiremezsin. O yüzden haklı olup olmamanın da bir önemi yok.

Böyle bir ortamda ders çalışmak ve güzel bir bölüme yerleşmek için milyon tane sebebin var.

Umarım artık düzenli ders çalışıyorsundur. Çalışmıyorsan yarından itibaren bir düzene gir.

Geçen seneden beri ya ders calisamamakla ilgili ya da ailenle ilgili konular açıyorsun.

Görüyorsun ki ortam bu, kişiler bu. Bu saatten sonra kimseyi değiştiremezsin. O yüzden haklı olup olmamanın da bir önemi yok.

Böyle bir ortamda ders çalışmak ve güzel bir bölüme yerleşmek için milyon tane sebebin var.

Umarım artık düzenli ders çalışıyorsundur. Çalışmıyorsan yarından itibaren bir düzene gir.
Evet günde en az 5 saat çalışmaya başladım daha yeni yeni . Tabi ki artacak zamanla inşallah

Evet günde en az 5 saat çalışmaya başladım daha yeni yeni . Tabi ki artacak zamanla inşallah
Çok güzel, çok sevindim. Böyle devam et, düzenini hiç bozma. Kim ne diyorsa desin, fazla takılma. Kimsenin ailesi dört dörtlük değil, bunu unutma. Ve bunu kendine hatırlat.

Derslerine calış ve kazan.
Ailen bu maalesef.
Ele ipek, eve köpek seklindeler.
Degistiremezsin.
Hayal ettiğin hayata da ancak ve ancak daha çok çalışıp derslerine asılarak ulaşabilirsin.

O kadar üzülüyorum ki küçücük yaşında ebeveyn sorumluluğu alan çocuklara
Annenizde babanızda aşırı bencil
Umarım onlardan kurtulup kendi hayatıni kurabilirsin.

Evet aynen öyleler . Ve ben bunu yeni yaşımda farkediyorum. Önceden ailem iyi zannederdim meğersem bencil ve narsistin tekiymis ikisi de
Yani eve yemek yapmak annenin görevi, eve bakmak tadilat vs.ugrasmakta babanın görevi senin şu yaşında şunları düşünmüyor olman lazimdi.
Bende o yaşlarla ailemle çatışırdim illaki yaptirmaya çalıştıkları şeyler olurdu ama bu kadar değil
Derslerine olabildiğince kendini ver en iyi puanlarla çık o evden
Ne annen ne baban değişir bu saatten sonra

Son düzenleme:
Ahh canım benim öyle haklısın ki
Git kurtul yanlarından üniversiteden sonra da işini bul ya tek yaşa ya da sevdiğin biri olursa evlen
Böyle gelmiş böyle giderler, yaşlandıkça durulmuyorlar yeni yeni dertleri çıkıyor
Çocukluğun zor geçmiş ama gençliğinde zor olmak zorunda değil

Ahh canım benim öyle haklısın ki
Git kurtul yanlarından üniversiteden sonra da işini bul ya tek yaşa ya da sevdiğin biri olursa evlen
Böyle gelmiş böyle giderler, yaşlandıkça durulmuyorlar yeni yeni dertleri çıkıyor
Çocukluğun zor geçmiş ama gençliğinde zor olmak zorunda değil
Ah ablam ah .. Birgül babannemgildeydim amcamla vakit geçiriyorduk( 7. Sınıfım daha ) sonra eve geldim baktım annem evde . Besaneden gelmiş. Beni kapının önünde karşıladı. Bana bağırdı elinde çaydanlığın postası vardı. Onu yüzüme bir çarptı iş yapmadım diye . Her yerim çay oldu . Zaten o zamanlardan sonra bir anlasamadım onunla . Hep mesafeliydik .

Ah ablam ah .. Birgül babannemgildeydim amcamla vakit geçiriyorduk( 7. Sınıfım daha ) sonra eve geldim baktım annem evde . Besaneden gelmiş. Beni kapının önünde karşıladı. Bana bağırdı elinde çaydanlığın postası vardı. Onu yüzüme bir çarptı iş yapmadım diye . Her yerim çay oldu . Zaten o zamanlardan sonra bir anlasamadım onunla . Hep mesafeliydik .
Ben de zor bir çocukluk geçirdim, seninkinden daha farklı konularda ama çıktım o evden, annenle baban hiç normal değil, ama biraz daha sabret hayalindeki gibi Ankara’da oku, Ankara çok güzel bir şehir öğrenciler için de öyle, hayal kur Ankara’da hem okursun hem kültürel faaliyetlere katılırsın
Ailenin tutumuyla baş edemiyorsan seni motive edecek psikoloji videoları izleyip kitapları okuyabilirsin, onlar değişmeyecek ama sen daha az etkilenir hale geleceksin, kavgalarına da artık fazla karışma, ev işinden kalan zamanlarında ders çalış ve Ankarada seni bekleyen güzel günleri düşün

Çok üzüldüm yaşadıklarınıza
Gencecik yaşta bunları düşünmemeliydiniz

Benzer maddi sıkıntılar yaşamış biri olarak sizi anlıyorum
Şuan yapılacak en güzel şey iyi üniversite iyi bölüm okuyup iş sahibi olmak
Sonra da istersen o evi güzelleştirmek

Ben önce mutfağı yaptırdım
Sonra parkeleri ve camları
Kocaman üzeri kapalı balkon yaptırdım yeni bitti

Kendime oda yaptırdım
Evdeki bütün beyaz eşyaları yeniledim
Tabi bunların hiç biri aynı anda olmadı yıl yıl zaman zaman tek tek

Şunu da söyleyeyim en çok kendim için yapıyorum
Gençken görmek istediğim eve çeviriyorum
Şimdi utanmadan misafir çağırabılıyorum
Annem babam da temiz temiz rahatça yaşıyorlar

Ben dayak yemedim psikolojik şiddet illlaki oluyordu ama onu da insan o zaman değil şimdi şimdi anlıyor

Kızdığım kırıldığım çok zamanlar oldu
Affettim çünkü benim yüreğime yük oluyordu

Çok üzüldüm yaşadıklarınıza
Gencecik yaşta bunları düşünmemeliydiniz

Benzer maddi sıkıntılar yaşamış biri olarak sizi anlıyorum
Şuan yapılacak en güzel şey iyi üniversite iyi bölüm okuyup iş sahibi olmak
Sonra da istersen o evi güzelleştirmek

Ben önce mutfağı yaptırdım
Sonra parkeleri ve camları
Kocaman üzeri kapalı balkon yaptırdım yeni bitti

Kendime oda yaptırdım
Evdeki bütün beyaz eşyaları yeniledim
Tabi bunların hiç biri aynı anda olmadı yıl yıl zaman zaman tek tek

Şunu da söyleyeyim en çok kendim için yapıyorum
Gençken görmek istediğim eve çeviriyorum
Şimdi utanmadan misafir çağırabılıyorum
Annem babam da temiz temiz rahatça yaşıyorlar

Ben dayak yemedim psikolojik şiddet illlaki oluyordu ama onu da insan o zaman değil şimdi şimdi anlıyor

Kızdığım kırıldığım çok zamanlar oldu
Affettim çünkü benim yüreğime yük oluyordu
Nasıl affetiniz ben affedemiyorum

X