.. Trizomi 18 tanısı konularak gebeliği sonlandırılanlar

joyjoyjoy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Mart 2012
142
3
TRİZOMİ 18 tanısı ile gebeliği sonlandırılan binlerce kişiden biriyim. Başıma gelmeden önce ne olduğunu bile bilmezken, şimdi çok iyi biliyorum.
Sitede dolaşırken farkettim ki bir çok arkadaşımın başına gelmiş ve kafalarında bir çok soru işaretleri var.
Ben bu durumu birebir yaşadığım için hepsini çok iyi anlıyorum.
Sonra aynı şeyi yaşıyanlar bir yerde toplanırsak; yaşadığımız iyi ve kötü tecrübeleri paylaşırsak birbirimize çok faydamız olur diye düşündüm ve sadece trizomi 18 tanısı altında bir konu açmaya karar verdim. Umarım bir faydası olur arkadaşlar. Çünkü bu durumu yaşayan biri olarak yaşadiklarımı paylaşarak atlatmaya çalışan biriyim ve inanın bana bu çok işe yarıyor.
Lütfen iyi şeyler düşünelim. Biliyorum hemen hemen hepimizin acaba tekrar yaşarmıyım diye korkuları var. Böyle düşünmemeye çalışın lütfen. Trizomi 18 denilen şey gerçekten çok tesadüfi birşey. Şükürler olsun ki eşlerimizin ya da bizlerin tedavi görmesini gerektirecek bir durum yok. Sağlıklarımız yerinde.
İnşallah sağlıklı gebelikler yaşıycaz ve sağlıklı bebeklerimizi Allahın izniyle büyütücez.

Bu durumu yaşayıp dertleşmek isteyenler,
Bu durumu yaşayan arkadaşlarımıza moral olması adına, gebelkleri trizomi 18 tanısı konarak sonlandırılıp daha sonra sağlıklı bebeklere kavuşan arkadaşlarımız lütfen herşeyi paylaşsınlar.

Sevgilerimle;
ozek009 :)

Son düzenleme:
.. Gebelik sonlandırma operasyonu 28 Nisan'da gerçekleştirildi. Sonra 6 Haziran'da ilk reglimi oldum. Sonra 10 Temmuz ve 12 Ağustos'ta oldum. Hamilelik döneminden önce çok düzenliydi. Yani 27-28 gün arası olurdu. Bu düzensizlikler normal mi? Bilgisi olan arkadaşlar lütfen paylaşır mısınız?

.. soruma cevap var mı acaba diye girip baktığımda, bu başlığa cevap yazılmaması beni mutlu etti:)) neden derseniz demek ki bu aralar çoğunlukla kimsenin başına böyle kötü şeyler gelmiyor. Allahım ne olursun gelmesin de. Sen hepimizin bebeklerini koru.

topiğin ikinci üyesi oldum sanırım :) devamı da gelir inşllh dielim. ben de bebeğimi trizomi 18 nedenyle kaybettm. şu an 2. reglimi görüyorum. döngüm ilkinde 27 gün, 2. de ise 25 gün oldu. eskiden de buna yakındı sanrım pek bi anormallik yok benm düzenmde çok şükr. 3. reglimi de sağ salim görüp denemelere başlamak istiorum ama korku hat safhada. başına gelen arkadaşlar paylaşalım lütfen sağlıklı bebekleriniz oldu mu daha sonra ?

belli bi süre düzensiz olabiliomuş okuduklarıma göre. ama önemli olan adet görmek arkadaşm. hiç canın sıkılmasın düzene girecektr inşllh.sen tekrar ne zaman düşüneceksn bebek? benm 1 ayım kaldı inşllh

.. aynen bu ay düzene girdi sanırım artık :) Biz geçtiğimiz ay karar verdik yani 3. regliden sonra ama yumurtlama dönemımde maalesef evde değildik. Babamın kolu kırıldı. Ameliyat oldu. Hastanelerdeydik yani :) Bu ay da Kardeşim doğum yaptı. Kıbrıs'tan geldiler. Biz de onların yanına geldik. Yumurtlama dönemim burda geçiyor yani :) Ama olsun. Yiğenim çok tatlı. Ölüyorum onun için :) Allah hepimize nasip etsin inşallah. Biz de bi dahaki ayı bekliycez :) Bizim durumumuzda olupta bebek sahibi olan arkadaşlarımızdan iyi şeyler duymayı ve kendim de aynı iyi haberi vermeyi çok istiyorum :)

ooo siz baya yoğunmuşsunz arkadşm allah yardımcnz olsn :) inşllh bi dahaki ay başbaşa olursnz ne diim:) biz de inşllh 1 ay sonra düşüncez tabi bi mani çıkmazsa :) ben yumurtlama falan hesaplamadan hamile kalmştm. şimdi de öle hesaplamayı düşünmyrm. akışına bırakmak istiorum. yumurtlama hesaplama testleri falan varmş. sen kullanıo msn?

.. ayy sormayın bi yoğunluklu anlatamam :) yarın geliyo kocacım ama bu kalabalıkta töbe töbeee :))))yumurtlama testlerinden kullanmıyorum. ben de ilk defa burda duydum onu. gerek olursa kullanırım tabi ama ilk gebeliğimde regli dönemim geçtikten sonra gün aşırı ilişkiye girmiştik (ayy normalde ben bu konuları konuşamam ama nedense burda rahat konuşuyorum :)) o şekilde olmuştu :)) yine o şekilde deneriz :) ben hamile olduğumu öğrendiğimde çok tuhaf bi his olmuştu içimde. yani nasıl anlatsam. kardeşim benden bir ay önce hamile kaldığını öğrenmişti. karnını seviyordu. onunla annem kuzum diye konuşuyordu. benim hiç içimden gelmiyordu nedense. doktora gidip keseyi görene kadar sanki doktor kese boş diycekmiş gibi geliyordu bana. ondan sonra doktora gittim. kese dolu dedi ama hala kendimi hiç karnı büyümüş hayal edemiyordum. tuhaf hisler vardı içimde. herkes sen önceden hissetmişsin dedi bana. şimdi iyikide öyle bağlanmamışım diyorum. yoksa mümkün değil atlatamazdım.
.. sen hiç bizim durumumuzda olup hamile kalan duydun mu ??

ya ilk hamilelikte çoğu insan böle hissedebiliyo.ama ben kalp atışından sonra artk baya bi inanmştm hamile olduğuma :) biz herhangi bişi planlamadık yani gün aşırı ilişki falan gbi. kafamıza estiği gbi takıldık :)) 3 ay sonra hamile kaldm bn de.benm hikayem daha garip inan. benm ölen bi yeğnim vardı. ablamın kızı feyzam 3 yaşındaydı kaybettiğimzde ve şu an 2 yıl kadr oldu. hamileliğimi öğrendiğimde doktor bana son adet tarihin ne dedi. düüşündm 7 mart dedim. sonra eve geldim eşime dedm ki. son adet tarihim feyzamı kaybettiğimz gün farkında msn? sonra 2-2.5 ay geçti ben bir rüya gördm. sabah kalktım eşime dedm ki. ben rüyamda çok kalabalık bir evdeydm.odanın birinde bi hoca bişiler okuyodu. sonra ablamla feyzamı gördm. ablam feyzaya kızıyodu yaramazlık yapmş die. ben de ablama bağırdım ne bağırıyosun çocuğa çekil ben bakarm dedm. feyzamı kucağıma aldım.o an karnımda bi sancı hissettim.ve rüyamda dedimki kendi kendime aa ben hamileyim napıorum kocaman kzı kucağıma alıorum. sabah bunu anlattım.öğlen kanamayla doktora gittik. ve olaylar başladı. ben inanamadım. meleğim feyzam sanki bana haber verdi ya

tekrardan hamilelik geçiren birini ben de öyle merak ediorum ki ama henüz içimi rahatlatıcak birini bulamadım. sadce doktorlr olmaz bşi korkma diyor ama ben hiiiiiç güvenmyrm arkadaşm

bu başlık hakkında bilgi verirmisniz ?? bende ne olduğunu bilmiyorum ....trizomi 18 nedir ?

bu başlık hakkında bilgi verirmisniz ?? bende ne olduğunu bilmiyorum ....trizomi 18 nedir ?

trizomi 18 bir kromozom anomalisidir. yani bebek oluşurken DNA sında meydana gelen bir farklılık.genlerin yanlış dizilimi de diyebiliriz. bebeğin 18. kromozomunda normal olmayan bir durum olmasıdr. bazı anomalilerde ( mesela down sendromu gibi) bebek anormal doğuyor fakat yaşamını bi şeklde sürdürüyor. fakat trizomi 18 yani edwards sendromunda bebeğin o kadr vücutsal problemleri oluyor ki daha anne karnındayken yaşamsal faaliyetleri etkileniyor ve nihayetinde bebek direnemiyor anne karnındayken daha ölüyor. anlatabildim mi bilmiyorum. dilimin döndüğünce açıklamaya çalştm. sizin de mi böyle bi probleminz var yoksa merak mı ettiniz?

yoo hayır bende böyle bir durum olmadı da.. Allah kimsenin başına vermesin... Ben yaklaşık 2 aydır takip ediyorum burayı.. Knedimde kan pıhtılaşmasından şüpheleniyorum...Dert sahibi oldumu öğreniyor insan işte herşeyi..

anladım.evet başına gelmeden bilemiyorsn. sen neden pıhtılaşmadan şüpheleniyorsn? bi belirtisi mi var?

.. Yazdıklarını okurken nasıl duygulandim anlatamam. Yigenin sanki gercekten sana haber vermiş gibi. Kıyamam. Onu neden kaybettiğinizi bilmiyorum ama Ona'da çok üzüldüm. Basınız sagolsun canım. Bazen diyorum ki iyiki baglanmamisim. Yoksa atlatmam çok daha zor olurdu.
Neyse hepsi geride kaldı inşallah. Sen, ben ve bütün arkadaslarımız Allah'ın izniyle sağlıklı bebeklerimizi kucağımıza aldığımız haberlerimizi inşallah en kısa sürede veririz:) Ben buna yürekten inanıyorum :) Lütfen sende İnan. Hiç takılma bizim durumumuzda olup daha sonra onlarla ilgili haberler okuyamadık diye. Eminim ki vardır ama yazmaya fırsat bulamamışlardir:) inşallah biz iyi haberlerimizi yazarız da, inşallah yoktur ama varsa bizim durumumuzda olan, onlara moral oluruz.
Bana sormak istediğin ne varsa sorabilirsin

evet ben de her hatrladığımda hem yeğnime hem bebeğime üzülüyrm. şimdi cennette iki teyze çocuğu oynuyorlardr diorum bu başlığı gündemde tutalım kimse gelmese de arkadaşım. yoksa eski sayfalarda kaybolur gider. sen şu an korunma sürecinde msn? neler yapıosun ? benm 1 adetim kaldı inş.onu da ekim 10-13 gbi bekliorum. ondan sonraaaaaaaaa :):) tabi ben aylık gidiorum doktoruma. her adetimden sonra gidiyorum.yine gdip başlıycam çalışmalara inş :)

canım bu konuyu GEBELİK bölümünde MAALESEF BEBEĞİMİ KAYBETTİM alt başlığına taşıma şansımız yok mu? oraya daha uygun olur sanki. ve orda başka arkadaşlar vardı trizomiden bahseden hatrlıorum ben.

anladım.evet başına gelmeden bilemiyorsn. sen neden pıhtılaşmadan şüpheleniyorsn? bi belirtisi mi var?

belirti demeyeyim de bebek 5 6 7. haftalarda anne karnında ölüyor ölmesinin nedeni de yeterli beslenememsi. benim şüphem şöyle oldu. benim bebeğim karnımda beslenemeyip gelişemediği için öldü. dr a gittiğimde hamile kaldığında coraspin vericem sana deyince ordan iice şüphelendim

şimdi sonuçları bekliyorum...

anladım. erken ve tekrarlayan düşüklerde genellikle pıhtılaşmadan söz ediliyor ama sonuçlar daha net bişe sölicektr sana.ama korkma ya bu çok basit bi şeklde önlem alınabilecek bi durum bildiğim kadaryla.allah yardımcın olsn

evet dr lar hemen bu testi yapmıyorlar bende önlem olsun diye testleri yaptırdım Allah razı olsun ... tedavisi var tabi ama inşş çıkmaz...

trizomi 18 ne demek canım netten baktım pek bişi bulamadım
ama bilmesemde ALLAH sağlık şifa versin her birinize İNŞALLAH AMİN

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…