Topuk kanı

Benim kızımda sanırım troid yüksek çıkmıştı. zeka problemi olabiliyor böyle olunca dediler. Tekrar yaptırdık temiz geldi. Sizinkibde de temiz gelir inşallah

Canim ya cok zor sureclerden geciyorsun. Allah yardimcin olsun. Yuregini ferah tut insallah bir sıkıntı cikmaz. Allah yavrunu sag salim evine yuvasina kavustursun.

Sakin olun. Telaş yapmayın. Benim kızım 41. Haftada doğmuş olmasına rağmen yüksek çıkıp tekrarlanmıştı. Hemen kötü düşünmeyin.

Ben ikinci topuk kanını aldırmasaydım ve tedavi başlanmasaydı kızım şuan "Gerizekalılık ve cücelik" gibi problemlerle yaşıyor olacaktı . Acaba kullandığınız tabirler bir benimi rahatsız etti. Bu arada konu sahibi inşallah bebeğiniz de hiçbir şey çıkmaz, O duyguyu biliyorum lohusa iken birde acaba çocuğumda herhangi bir sorun var mı diye bizde başka bir konu hakkında bir çok test yapmıştık sonuçları beklemek gerçekten zor, İnşallah iyi haberler alırsınız.

Katılıyorum, ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının tıptaki ismi “gerizekalılık” olarak geçmiyordur herhalde, üslubun hoş olmadığını düşünüyorum ben de.

Katılıyorum, ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının tıptaki ismi “gerizekalılık” olarak geçmiyordur herhalde, üslubun hoş olmadığını düşünüyorum ben de.

İLerizekalılık her ne kadar doğal bir kavramsa gerizekalılık da öyle. Birçok akademik makalede de bu kavramlar kullanılır yani en azindan ben çok rastladım. Toplumda bu hastalık hakaret olarak kullanılıyorsa yanlış olanı ben yapmıyorum

Bu toplumda "Engelli, özürlü, hayvan" gibi kavramlar da hakaret olarak kullanılıyor. Durum böyle diye bu kavramları hayatımızdan çıkartalım mı?

ya korkmayın aynısı oğluma oldu ilk topuk kanı yüksek çıktı o günü anlatamam.. çocuk yeni çıkmış küvezden falan stresliyim evde ona bakıyorum ağlıyorum evdekiler bişey soruyor ilgilenmiyorum sanki dünya durmuş gibi.. neyse sağlık ocağında topuk kanımızı tekrar verdik sıkıntı olursa ararız dediler.. o sıra hastanede doktorumuz damar yolundan kan alıp baktı ama sonucu beklemek için dakikalar geçmedi sonra hayırlı haberi aldık değer düşmüş oğlum da hamd olsun gaayet sağlıklı teyzesi..
bazı yenidoğanlarda yüksek çıkabiliyor sonra düşüyor tedirgin olmayın büyük ihtimalle öyledir..

Evet insanlardan bahsederken “özürlü ve hayvan” gibi tabirleri hayatınızdan çıkarın bence, “engelli” kullanılabilen bir tabir bilginiz olsun. Bahsettiğiniz makaleleri de paylaşırsanız biz de bilgi edinmiş oluruz bu arada, eksiklerimizi kapatırız.

İnsanlardan bahsederken hakaret amaçlı o kavramları kullandığımı hangi mesajımda gördünüz acaba?
Benim ilk mesajımda söylemek istediğim şey gayet açık, konuyla ilgili söyleyecek başka sözüm yok. Zamanımı daha fazla harcayamam.

Duyar kasmayın benim mesajlarımın altına. İyi günler

Allah yardımcınız olsun ama kendinizi bu kadar harap etmeyin. O kadar da korkunç bir hastalık değil. Eğer çıkarsa protein yemeyecek o kadar.

Komşumuz kızı 6 aylıkken bir anomali olduğunu fark etmiş. Doktora götürmüş bir şey yok demişler. (O zamanlar topuk kanı almak yokmuş.) Içi rahat etmemiş kendisi almış bebeğin kanını ve ankara'ya göndermiş. Sonuç fenilketanüre. Gerekli tedaviyi yaptırmışlar, çok şükür bir sıkıntısı olmamış. Kız su an 23 yaşında üniversite mezunu ve çalışıyor.

Size de iyi günler, istediğimiz mesajın altına istediğim “duyarı kasabilme” (her ne demekse) özgürlüğüne sahibiz bildiğim kadarı ile, soru sorduğunuz için cevap verdim onun dışında. Değerli zamanınızı ayırdığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Düşünüyorum akraba evliliği değil bizde ve eşimin ailesinde hastalığın adını duyan yok. Çocuk esmer yüzde altmışı sarışın oluyormuş bu kadar düşük ihtimalken olamaz ya olmamalı

bakın önce bi sakin olun evet stresli bi durum ama araştırdıkça felaket senaryoları çoğalıyor kafamızda.. bazen bazı şeyler için akraba evliliğine ya da esmerliğe sarışınlığa bakmaz olacağı varsa önünde hiçbir güç duramaz.. büyük ihtimal ilk değeriniz yüksek çıkmıştır öyle ümit edip dua ediyorum sizin için.. ama tabi peşini bırakmayın 2. topuk kanı ve kendi çocuk doktorunuzdan kan tahlili yapmasını rica edin.. içiniz rahatlasın.. emin olursunuz.. çok geçmiş olsun tekrardan..

topuk kanı bazen çocuğun küçük olması sebebiyle ya da başka sebeplerden yanlış sonuç verebılır.

Niye insanları yanlış bilgiendiriyorsunuz.
İl genelinde ve ilçelerde hergün muhakkak gönderilir topuk kanları ve dediğiniz gibi değildir saklama koşulları .topukkanlarını işlem yapıp kargoya verecek olan toplum sağlıklarında görevli kişilere teslim alınma saati dahi yazılı olan bir tutanakla teslim edilir aile sağlığı personelleri tarafından. Her iki Sağlık kuruluşunda da belirlenmiş sabit bi soğuklukta buzdolabında saklanır kargoya çıkıncaya kadar. Ogün veya ertesi günü mesailerinin ilk sattelerinde de elden çıkartılır.yani kargoya verilir.Kargoların üzerindede topuk kanı olduğunu ve en hassas ve itinalı şelikde taşınması gerektiğini bildiren uyarılar yazılır.şuan türkiyede sadece istanbulda çalışılıyor topuk kanları.Takdir edersinizki bağlı olduğunuz aile sağlığı personelinin elleri istanbula kadar uzanamaz ...yani laboratuvardan çıkan sonucu kim tiraz edebilir? yada müdahale edebilir ?demem o ki Merkez Labzoratuvardan çıkan sonuç ne ise sizlere bizlere o duyurulur, riskli bir durum çıkmışsa ivedi olarak tekrar kan alınması için bağlı bulunduğu il sağlık müdürlüğüne bildirilir ve il müdürlüğünce aile sağ.merk ciddi şekilde uyarılır muhakkak tekrar kanı alınsın diye, sağlıkla ilgili yönetmeliklerde de buşekilde hüküm altına alınmıştır ve bu bir zorunluluktur...Sizin o beğenmediğiniz sağlık bakanlığı sizler gibi zibilyon tane çok bilmişle uğraşırken bile evvela yavruların menfaatlerini düşünür hanımefendi....Elinde çekirdek çitleyen keyifine onu bunu arayan tipler değiller yani sizlere bizlere ulaşanlar.ve evet devlet bazen kimi ailelerden daha fazla düşünür bebekleri. Bebekler, çocuklar sizlerin bizlerin malları değildir. Alyhlerine gelişebilecek olası drurumlarda da sizin keyfiniz beklenmez gerekli yaptırımlar yapılır...

Bilip bilmeden kafasının dikine dikine konuşan insanları hiç anlayamadım anlamıycam da

Son düzenleme:
Ben de hemşireyim, topuk kanı değerleri kilosu düşük ya da normale göre yüksek olan bebeklerde referans değerleri ona göre dengeli olmadığı için 3. teste gerek duyulabiliyor. Sizin bebek de erken doğummuş, büyük ihtimal bir şey çıkmayacak.

Benimkinde de tsh yüksek çıkmıştı zaten bende tiroit hastasıyım. Cuma aradılar pzts gelin dediler ağlaya ağlaya helak oldum. Cts özelds yaptırdım temiz çıktı. İnsan korkuyor evet. Birşeyi yoktur inşallah. Sonuçları da temiz çıkar. Bebeğinizle mutlu günler :)

İnşallah araştırırdım prematüre olanlarda antibiyotik kullanımında farklılık gösterebiliyormuş test. Şu an bu iki durum da bizim için geçerli

Hemsire arayip topuk kanlarinin pazartesi ve persembe gunu gonderildigini soyledi. Eger bugun gelmezseniz bir daha pazartesi gunune kadar ellerinde kalacagini ve testin suresinin uzayacagini soyledi verdigim topuk kanini da masasinin cekmecesini cekti ve icine atti

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…