Tibetin Gençlik Pinari 5 Hareket

Önemli olan 21 harekete ulaşıp bu sayıda devam etmekmiş. 21 den fazla yapmak ek bir fayda sağlamıyor. 21 tekrara çıkınca çakralar açılmış oluyor ve bu sayıda devam etmekte çakraların açık kalmasını
sağlıyor diye biliyorum. Onun için 21 tekrar yapmak yeterli oluyor.

Namaste. Bende yapıyorum, daha önce yazmıştım galiba, döndükten sonra o şekilde bekleyince hemen geçiyor.

Bende egzersiz yapıyorum hiç olmazsa diyorum ve bu egzersizler herhangi bir egzersiz değiller en güzeli bu, şu an farkedemesek bile ileride yararı olacak.

İşe öğlen gittiğim için sabah 9 da kahvaltıdan önce yapıyorum 5.günümdeyim , henüz bir değişiklik göremedim kendimde ama umutluyum hem de çok::)

Sabah kahvaltıdan önce yapmak en iyisi, ama yapamayanlar için akşamda olur. Şu an bir değişiklik olmasada ilerleyen zamanlarda kesin olacak.

Zannetmiyorum, biz farketmesek bile, bu hareketler sağlık içinde yararlı olduğu için, bir yararı oluyordur diye düşünüyorum. Benim özellikle sabırla devam etmemin sebebide bu. Püsküüt senin görüşlerini de merak ediyorum.

Son düzenleme:

Bu bakış açısıyla ilgili bana göre..

Eğer Tibet yogasına "spor egzersizleri" olarak bakarsanız; herbirini farklı kasların çalışması olarak algılarsınız. Spor disiplininde aynı hareketi aynı miktarda yapmak belli bir süre sonra fayda ivmesi düşeceğinden hem miktar arttırılır hem de farklı kasların çalışmasına yönelik yeni konfigürasyonlar düzenlenir.

Ancak; Tibet yogası bir spor egzersizi buketi değil. Kitabı okuduğunuzda göreceğiniz üzere; her bir hareketin amacı vücutta bulunan yedi çakranın (enerji girdabı) açılmasına yönelik. Çakra noktaları hormon üretim yerlerinin üzerinde. Çakraları açıyorsunuz, girdabın olması gereken devinime ulaşmasını sağlıyorsunuz. Devinim normal koşullarda yaşla birlikte hız kaybediyor çünkü..
Ama siz Tibet yogası yaparak; bu devinimin hız kaybetmesini önlüyor, sağlıklı ve genç bir bedende olması gereken hıza ulaştırıyor ve bu noktada sabit tutuyorsunuz.

Sonuç olarak; olması gereken zirve noktası 21 tekrar.
Sonrasında sağlanan fayda da; elde ettiğiniz devinimi stabil kılıyor olmak. Hareketleri bıraktığınız anda devinim hızını kaybedecek ve çakralarınız açık olma halini yitirecektir.

Kitabı okuduğunuzda, benim kendimce özetlediğim bu durumun ayırdına varacağınıza eminim..

arkadaşlar evet 21 tekrar yeterli oluyor, ancak örneğin her sabah düzenli 21 tekrar yapıyorsunuz diyelim, eğer daha fazla yapmak istiyorsanız akşamları da yine 3 defadan başlayarak ve yine yavaş yavaş çoğaltarak 21 takrara ulaşıp yapabileceğinizi anlatan bir bölüm vardı birinci kitapta, ama ben ne yazık ki bir kez yapmayı bile düzene oturtamadım, başlayıp başlayıp bırakıyorum

Çok teşekkürler, tam beklediğim açıklama. Daha önceki sayfalarda, arkadaşların hareketleri bıraktıktan sonra enerjilerinin düşmesi de bundan kaynaklanıyor.

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar ben de tibetin 5 hareketine yeni başladım.önceden evde kendi çapımda egzersizler yapıyordum sonra bıraktım nette dolaşırken ve kk de görünce benim yaptığım egzersizlerden daha kolay geldi:) benim merak ettiğim şey bel rahatsızlığı olanların 2. kitapta yer alan alternatif hareketleri yapması gerektiğini okudum.ben kitabını almadım.çok çok ufak bir bel problemim var ama şükür ağrım yok ve hareketleri yaparken de bir ağrı yaşamadım.türkiyede bel ağrısında doktora giden vatandaşların %80 ine bel fıtığı teşhisi konulduğunu bilmeme rağmen aklıma takıldı:)

bir de regl dönemlerimizde egzersizlere devam edilmeli mi?bu konularda da çelişkili yorumlara rastladım ve sormak istedim.şimdiden teşekkürler...:)

90. sayfadan itibaren yazdığım yazılar ve resimler vardı, onlara bir göz atabilirsin. Onlarda 2. ve 4. hareketlere alternatif hareketleri paylaşmıştım. Regl döneminin ilk 3 günü, 2. ve 4. hareketler yerine bu hareketleri yapabilirsin. Diğer hareketlere aynen devam edebilirsin. Aşağıda ekledim hareketleri, ama zamanın oldukça, ilk sayfadan itibaren konuya göz atmanı tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Bu hareketleri yapabilirsin.

cevabın için çok teşekkür ederim kedi83 :) gözlerim bayaa hassas ve ekran başında kan çanağına dönebiliyor bu yüzden okumakta korktuğumu itiraf etmeliyim :) Allah senden razı olsun...

cevabın için çok teşekkür ederim kedi83 :) gözlerim bayaa hassas ve ekran başında kan çanağına dönebiliyor bu yüzden okumakta korktuğumu itiraf etmeliyim :) Allah senden razı olsun...

Diğer hareketler yerine de uygulayabileceğin hareketleri eklemeye çalışacağım.

Bu sabah bu öneriyi ben de denedim ve daha da enterasanı ben de sola çekiyorum hem de baya bi :)))
Ben senin kadar şanslı değildim,öyle 4-5 saniyede kaybolmadı başdönmem,sonrasında ve gün içinde mide bulantım var
Ama azmettim ve bırakmıcam Tibetian Yoga sını :)

kızlar yogaya devam
hafta sonu bir magazin programında hande yener vardı. nasıl genç ve güzel görünüyosun sorusuna ''gençlik sırrı/pınarı kürü uyguluyorum. beni izleyenler gençleştiğimi farkederlerse onlarlada paylaşacağım.'' dedi.benim aklıma acaba??? eğer uyguladığı buysa ben daha azimle yapıcam. çünkü şu müzük kanallarının 5X5 programlarında hande yenere denk gelmiştim. vay be nerden nereye demekten kandimi alıkoyamamıştım. birşeyler duyan olursa paylaşsın lütfen. motivasyon lazım:))

Hande Yener'in şu anki hali çok kötü, botoks yaptırmış galiba. Belki hareketleri yapınca botoks'a ihtiyaç duymaz. Tibet Egzersizlerini yapan birkaç ünlü daha varmış. Ayşegül Aldinç, İpek Tuzcuoğlu, İzel, Deniz Akkaya vs... Tabii hareketler dışında estetikte yaptırıyor olabilirler.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bugün 5 tekrarın 2. günündeyim. Yaklaşık 3-4 gündür çok net ve berrak rüyalar görmeye başladım. Eskiden bu kadar rüya görmezdim yada hatırlamazdım. Fakat artık hem görüyor ve hem de en ince ayrıntısına kadar hatırlıyorum. Hatta bu sabaha karşı gördüğüm rüyadan uyandım ve tekrar uyudum. İnanırmısınız önceki rüyama kaldığım yerden devam ettim. Yani aynı rüyaya döndüm. Bu çok enteresan geldi. Tibete devam diyorum başka birşey demiyorum. Sevgiyle kalın.

Ooo süper, egzersizin etkilerinden bir tanesi.

Harikasın diyorum ta da bi şey demiyorum ben de :)))

Üsttekileri daha önce de eklemiştim, yinede 3'ü birlikte olsun.

Eğilen Köpek
Eğilen köpek hareketi Beşinci Ayin için iyi bir hazırlıktır ve eğer gerekirse onun yerine yapılabilir.
- Masa pozisyonunda başlayın.
Ayak parmaklarınızı içe doğru kıvırın, kalçalarınızı büküp kaldırırken soluk alın. Beşinci Ayin'de olduğu gibi bedeniniz ters dönmüş bir V şeklini alacaktır. Dizleriniz yerden kalkacak, bacaklarınız dümdüz olacaktır. İleri doğru uzatılmış kollarınız sırtınızla birlikte aynı çizgide bulunacaktır. Yavaş ve derin bir şekilde soluk alıp verirken 15 saniye kadar bu pozisyonda kalın.
- Masa pozisyonuna dönerken soluğunuzu verin.

Son düzenleme:

Böyle yorumları duymak çok iyi geliyor insana..

Teşekkürler..

Namaste,

Gözlemlediğim, ufak da olsa olumlu bir şeyi paylaşayım ben de hemen..
Zaten çok aktif bir yapım var.. Ama bu aktiflik bedenimden değil de beynimden kaynaklıdır. Beynimde hep bir saat işler.. "Daha şunlar, bunlar yapılacak.. saat kaç oldu? Günün bitmesine kaç saat var?" Ben de bedenimi değil beynimi dinleyerek aktif yaşamımı sürdürürüm. Çaldığım yer de uyku süresidir.
Özellikle bu hafta (ki henüz 9 tekrarın 3.günü) garip bir şey hissetmeye başladım.
Eskiden sadece beynimde olduğunu hissettiğim enerji bedenime yayılıyor..
Enerji farkını ölçen bir cihaz olsaydı eminim kendim de şaşırırdım..
Tuhaf bir şekilde enerjik haldeyim..
Bakın şimdi misal bu satırları yazarken oturuyor olmaktan rahatsızım.. Ben bi'dolanayım..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…