Tesettür Allah rızası için mi eş rızası için mi..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eşiniz boşanırız diyerek yanlış yapıyor. Tesettürden daha önemli iman.
Yani size bişi diyemem ama eğer diğerini denemezseniz hep yük olacak başörtüsü içselleştiremezseniz o yüz sizi sürekli ezecek eşiniz ile tartıştığınızda yada başka şeyde.
Bunu kendi isteğiyle tesettüre giren arkadaşlar anlayamaz. 36 yaşımdayım 7. Sınıfta amcamın baskısı tokadı ile almıştım. Bu yaz kopuş noktam oldu eşime dedim her şeyiyle arkandayım dedi ki ailesi sorun çıkaracak insanlardı dinden ziyade gelenekselci. Yaklaşık bir hafta denedim açık. ama ben bu da değilim. Bu kez isteyerek severek döndüm. Aklımın bir köşesinde bile kalmadı acaba noktası. O ikilem senelerce beni mahvetmişti uykularımı kaçırıp kendimi tesettür olayının olmadığını yanlış yorumlandığı söyleyen hocaların vs kitaplarıyla vijdanen ikna etmeye de çalıştım ama öyle de mutlu olmadım. Eşim bana asla deseydi daha çok hırslanacaktım. Şimdi ibadetlerimi de severek yapıyorum ve kuş gibi hafifledim belki alışkanlıktı zor geldi bana ama denedim en azından kendi yoluma kendim karar verdim

Deneyin kendinizi nasıl mutlu hızurlu hissedecekseniz yük olmasın eşinize de böyle anlatın yük olduysa bunun vebali de ona
Sizin adınıza sevindim ne mutlu size 😊

O ondan üstündür, bu bundan yukarıdadır gibi düşüncelerim yoktur ama kadınların bu şekilde ezilmesi bizim coğrafyaya has bir şeydir. Ortadoğu böyle. Dini inancı kendi emelleri doğrultusunda kullanan erkeklerin ortaya çıkardığı bir şey bu. Tabi kadınlar da zamanla buna ayak uydurup/boyun eğip/hak verip aynı yolda ilerlemişler.
Yorumuma kızanlar olacaktır içinde din kelimesi geçiyor diye, bazıları İslam'a laf söylüyorum sanabiliyorlar, ama dini inancı kendi organına göre kullanan erkeklerden ve bu erkeklerin organına göre kullanılsın diye çabalayan kadınlardan midem bulanıyor benim.
evrimsel olarak üstünlük kadın beden dizayninin erkekten daha iyi olduğunu anlatmak için kullanılıyor bu düşünceden ziyade bir gerçeklik.
kadın bir üst modeldir erkeğe göre (bir kaç tür dışında hepsinde böyle insana özgü değil)
spiritüel olay tamamen kişisel bakış açısı elbette.

Oncelikle ortada bir es olmadigi gibi bir sevgi de bir evlilik de yok. Arabin emrettigi bir bez parcasi icin "seni bosarim" diye sizi hicbir zaman sevmemis hicbir zaman deger vermemistir. Siz onun icin bir malsiniz. Bunu anlayip ozgurlesebilir, ya da hayatinizin sonuna kadar araplara tapan birinin mali olmaya devam edebilirsiniz
Teknolojik cihazları kullanacak kadar çalışıyor kafanız. Çok ilginç. Bu yoruma bakınca hiç öyle durmuyor

Merhaba, 16 yıllık severek evlenmiş,2 evladi olan , eğitimci bir anneyim.. yıllar önce eşimle evlenirken düğünümüz dahil acıktım..evlendigimizin ertesi sabahı hiç beklemedigim bir şekilde eşim ,benim dinen hukuken karimsin başını orteceksin dediğinde dünya başıma yıkılmıştı... Daha 20 yaşındayım,cesareti olmayan ben , istemeyerek te olsa kapandım... İçime attım.. ama hep zorlandım, ve zaman geçip yaşım ilerledikçe kendime şunu sordum, tesettür çok önemli bir emir,Allah rızası için yapılmalıydı,eğer öyle olsaydı bu fırsat olsaydı belki çok başka olurdum... Şimdi bir çok kişinin bahsettiği İslam'a uymayan modern kapalilardan biriyim... Ben normal olmak istiyorum ,başıma örtüyü her koydugumda ofuldaniyorum ,çok üzülüyorum bazen başımdan kayıyor saçın göründü diyor arkadaşim ,amaan zaten zorla duruyor en sonunda çıkaracağım diyor ve saygısızlik ediyorum.. belki de böyle çok daha günaha giriyorum... Eşime açılmak istediğimi söyledim kendimi izah ettim ,asla olmaz boşanıriz diyor.. babama söyledim ben sana zamanında yanlış evlilik yapıyorsun dedim dinlemedin bu yaştan sonra açılma laf söz olur diyor... Ben olduğum gibi görünmek istiyorum... Başımın açık olması imansız olacağım anlamına gelmiyor... Ama çok huzursuzum.. ne yapacağımı bilmiyorum.. Allah rızası için yapabilmek çok isterdim..ama eş rızası için zorla yaptım.. ve eşimin beni boşamasini göze alıyorum ama evlatlarım var .. yuva yikarsam bencillik etmiş olacağım.. desteğinize ihtiyacım var...
Merhaba bende evliliğimin 3'üncü yılındayım. Evlediğim ilk zamanlar da eşim kapanmamı istiyordu. Kapansan sana yakışır ilk böyle güzel laflar ediyordu. Ben umursamayınca da kapanmanı istiyorum dedi. Bende kapanmak istemediğimi söyledim konu öyle kapanıp gitmişti.
Sonradan kendi isteğimle kapandım şuan kapalıyım yeni kapandığım için alışmaya çalışıyorum. Hatta kapanırken de eşime sordum kapanıyorum istersen kapanmam açık kalabilirim diye ağzını aradım. Bana dinde zorlama olmaz sen nasıl istersen dedi.
Evet kapalılık zormuş ben açıklığı seven biriyim evde çok açık geziyorum dışarıda da kapanıyorum halimden çok memnunum. Açıklığım sadece eşime özel oluyor🥰
Sizde keşke ilk başta karşı çıksaydınız da bu problemi yaşamasaydınız.
Size tavsiyem bir kere kapanmışsınız açılmak için yuvanızı bozmayın tessetürün iyi yanlarını düşünün çok güzel tessetür kıyafetleri var onlardan alın. Evinizde de açık kıyafetler giyerek açılma hevesinden de vazgeçebilirsiniz.
Bide ben bekarken açıklığı doya doya yaşadığım için kapanmak benim için zor olmuştu. Ama kendi isteğimle olduğu için alışıyorum.

Tesettür eş rızası için değil Allah rizas için yapılır.

Aslında adam bir gecede değişmemiş nişanlı iken tavrını belli etmiş belkide siz de çok sevdiginiz için görmek istemediğiniz.

Evleneli 16 yıl olmuş size bosanin yada bosanmayin diyemem ama açılmak istiyorsanız açılın çünkü böyle mutlu değilsiniz çevre 1 konuşur 2 konuşur sonra konuşmazlar zaten esinizde blöf yapıyor size geri adım attırıyor.

2 tane genc kızınız varmış onlarda az çok hissediyordur sizin mutsuz olduğunuzu ve ileride onlarda evlenince eşleri böyle bir talepte gelse sizi örnek alıp kapanmayı kabul edebilirler annem evlenince kapandı demek ki doğrusu bu diye siz ilk adımı atmaya başlayın ki kizlariniza örnek olun.

Dinde zorlama yoktur. Doğru bildiğimiz bir çok şey de yanlış yorumlamalar ve toplum baskısı. Kendini dindar sanıp kulaktan duyma bilgilerle hareket eden insanlara sinir oluyorum. Bilmeden etmeden gelip ahkam keserler. İçinizden gelmediği için siz şu an tutsak gibisiniz. Olmadığınız biri gibi davranmaya çalışıyorsunuz. Eşiniz kapalı biriyle evlenseydi o zaman. İnsanların ne diyeceğini umursamayın. Başınızı kapatmanız ne kadar normalse, açmak istemeniz de o kadar normal. Benim dünya kadar arkadaşım var sonradan başını açan. Üstelik onlar kendi isteğiyle kapatmıştı. Ne var bunda, her gün yeni birşey öğreniyoruz, fikirlerimiz, dünya görüşümüz, inancımız değişebilir. Bir arkadaşımın eşi, ailesi şiddetle karşı çıkmıştı. Çok korkuyordu insanların tepkisinden. Bir süre düşündü ve sonunda başını açtı. Önce garipseyenler oldu, eleştirenler. Sonra herkes alıştı. Hatta kız kardeşleri de açtı. Babası tüm katılığına rağmen kabullendi. Siz dik durursanız kimse kararlarınızı sorgulayamaz

Merhaba, 16 yıllık severek evlenmiş,2 evladi olan , eğitimci bir anneyim.. yıllar önce eşimle evlenirken düğünümüz dahil acıktım..evlendigimizin ertesi sabahı hiç beklemedigim bir şekilde eşim ,benim dinen hukuken karimsin başını orteceksin dediğinde dünya başıma yıkılmıştı... Daha 20 yaşındayım,cesareti olmayan ben , istemeyerek te olsa kapandım... İçime attım.. ama hep zorlandım, ve zaman geçip yaşım ilerledikçe kendime şunu sordum, tesettür çok önemli bir emir,Allah rızası için yapılmalıydı,eğer öyle olsaydı bu fırsat olsaydı belki çok başka olurdum... Şimdi bir çok kişinin bahsettiği İslam'a uymayan modern kapalilardan biriyim... Ben normal olmak istiyorum ,başıma örtüyü her koydugumda ofuldaniyorum ,çok üzülüyorum bazen başımdan kayıyor saçın göründü diyor arkadaşim ,amaan zaten zorla duruyor en sonunda çıkaracağım diyor ve saygısızlik ediyorum.. belki de böyle çok daha günaha giriyorum... Eşime açılmak istediğimi söyledim kendimi izah ettim ,asla olmaz boşanıriz diyor.. babama söyledim ben sana zamanında yanlış evlilik yapıyorsun dedim dinlemedin bu yaştan sonra açılma laf söz olur diyor... Ben olduğum gibi görünmek istiyorum... Başımın açık olması imansız olacağım anlamına gelmiyor... Ama çok huzursuzum.. ne yapacağımı bilmiyorum.. Allah rızası için yapabilmek çok isterdim..ama eş rızası için zorla yaptım.. ve eşimin beni boşamasini göze alıyorum ama evlatlarım var .. yuva yikarsam bencillik etmiş olacağım.. desteğinize ihtiyacım var...
Başka ibadetleri yerine getiriyormusunuz?yoksa sadece başınız mi kapalı?ben zorla kapanamam mesala bazen eşim der kapanmani isterim diye ama ben kendimi hazır hissetmeden kapanmayi yslnis buluyorum.keske başta kabul etmeseydiniz
Bide evlenmeden önce eşiniz hiç böyle bisey den bahsetmedimi

16 yıl geçmiş neden şimdi açılmak istiyorsunuz?
Sizi buna buna iten ne
Zaten tam yapamıyorum diyorsunuz ee bundan sonra tam yapmak için çaba sarf edebilirsiniz dimi. Ve bundan sonra yapmanız nefsiniz ile mücadele olacağı için Allah CC rızası için olur. Size açıl demem bu büyük bir vebal. Dinde zorlama yoktur da demem böyle bir şey yok çünkü. Müslüman isen zaten kurallara uyacsksin. Evet dini konu yasak ama sorulduğunda da yazıyorum napalm ki. Konu sahibi modern değil de tam olmaya niyet edin
Yapamıyorum diyor zaten. 16 yılda olmamış da şimdi sizin nasihatinizle öi olacak? Neden olmayanı oldurmak yerine bir kere de bir insana mutlu ol kardeş, kendi kararını kendin ver demiyor da zorla kendini diyorsunuz

Bunu erkekler tek başına başaramadılar kadınlar da bu konuda erkeklere yardımcı oldular. Kadınlar değersiz görülmeyi kendilerine hak gördükleri için erkekler ne yapsa yeridir,o erkek yapar eder kafasında hareket ediyorlar. Erkekleri asla haklı bulmuyorum bu yaptıklarının hiçbir şekikde doğruluk payı yoktur ama kadınlar da bu konuda büyük bir paya sahipler.

Erkekleri ben de haklı bulmuyorum ancak anlayabiliyorum. Kim böyle bir güçten vazgeçmek ister ki... Düşünsenize eşi, çocuğu, annesi, kardeşi olan kadınların yaşamlarını istedikleri gibi yönetme hakkına sahip oldukları bir sistem. Elbette pek çoğu bu sistemi savunmak isteyecek, bu sistemi güçlendiren her türlü aracı kullanacak. Ama kendini resmen "az ve değersiz" olan tanımlayan bu sistemi kadınların desteklemesi? Bütün davranış ve tutumlarını tahakküm altına alacak söylemlere kadınların alkış tutması? İşte onu anlamak çok zor. O yüzden toplumun ve sistemin değişmesi için önce kadın değişmeli. Kendi değerinin farkında olmalı, birey olmanın ne anlama geldiğini öğrenmeli. Sonrası kendiliğinden gelecek zaten.

Nisanliyken söyleyip reddedilince sevistikten sonra reddedemez diye düşünmüş bu koca, ona göre plan kurup uygulamış işte. İnsan buz gibi soğur, karakter evlilikte çok önemli, güzel ahlak da sadece kadında aranmamalı. Erkekte güzel ahlak olmayınca böyle sinsi planlar yapmayı, aldatmayı kendine hak görüyor işte.

Yapamıyorum diyor zaten. 16 yılda olmamış da şimdi sizin nasihatinizle öi olacak? Neden olmayanı oldurmak yerine bir kere de bir insana mutlu ol kardeş, kendi kararını kendin ver demiyor da zorla kendini diyorsunuz
Çünkü kendisi başka konularda da kendini zorluyor hep. Üzülüyorum bazen ama yapacak bir şey yok, ne söylenmişse onu uyguluyor bazı kadınlar. Ben ne istiyorum/mutlu muyum? diye kendine bile soramıyor.

evrimsel olarak üstünlük kadın beden dizayninin erkekten daha iyi olduğunu anlatmak için kullanılıyor bu düşünceden ziyade bir gerçeklik.
kadın bir üst modeldir erkeğe göre (bir kaç tür dışında hepsinde böyle insana özgü değil)
spiritüel olay tamamen kişisel bakış açısı elbette.
Kadın bedeninin erkeginkinden üstün olması gerçekliği bir şey ifade etmiyor ki. İyi çalışan bir beyin gerekiyor yoksa işte erkeğin her söylediğini kanun kabul edip erkeğe tam hizmet için diğer kadınlara eziyet ediyor bu evrimsel olarak bedeni erkekten üstün/gelişmiş olan kadınlar.

Desteğiniz için çok teşekkür ederim,eşimle u konuları konuşmuştuk nişanlı iken , dedim ki ilerde çocuklarımız olunca içimden gelince kapanirim belki ,o da sen nasıl istersen demişti,eşimle aslında bir çok uyuşmadığımiz nokta olmasına rağmen onu çok sevdim ilk sevgilim ilk aşkımdi... düğün öncesi alışverişe çıktık herşeyi aldık ve bana hadi birde eşarp al ilerde lazım olursa dedi...bende aklımda koca bir soru işareti olmasına rağmen aldım.. evlendik ertesi sabah kapan dedi..hala keşke o sabah baba ocağına donseydim diyorum.. nereden bilebilirdim ki yıllarca zorlanacagimi,eşim iyi bir baba iyi bir eş oldu ,ancak bu konu hep huzurumuzu bozdu.. bende artık bir tercih yapmak zorunda hissediyorum kendimi belki pişman olacağım belki de yine kapanmak isteyeceğim ha tekrar kapanirsam bu sefer Allah rızası için yapacağımı biliyorum..o örtüye laik davranacagimida içimde ki bu duygu ve düşüncelerimi ilk defa yazıyorum ,pişman olmaktan da korkuyorum...
tamamen ayni durumdayim yaş küçük olunca aynen ertesi gün kapandım galyana gelip benimki hemen demedi zamanla dedi ama ha 1 ay ha 1 gün

Merhaba, 16 yıllık severek evlenmiş,2 evladi olan , eğitimci bir anneyim.. yıllar önce eşimle evlenirken düğünümüz dahil acıktım..evlendigimizin ertesi sabahı hiç beklemedigim bir şekilde eşim ,benim dinen hukuken karimsin başını orteceksin dediğinde dünya başıma yıkılmıştı... Daha 20 yaşındayım,cesareti olmayan ben , istemeyerek te olsa kapandım... İçime attım.. ama hep zorlandım, ve zaman geçip yaşım ilerledikçe kendime şunu sordum, tesettür çok önemli bir emir,Allah rızası için yapılmalıydı,eğer öyle olsaydı bu fırsat olsaydı belki çok başka olurdum... Şimdi bir çok kişinin bahsettiği İslam'a uymayan modern kapalilardan biriyim... Ben normal olmak istiyorum ,başıma örtüyü her koydugumda ofuldaniyorum ,çok üzülüyorum bazen başımdan kayıyor saçın göründü diyor arkadaşim ,amaan zaten zorla duruyor en sonunda çıkaracağım diyor ve saygısızlik ediyorum.. belki de böyle çok daha günaha giriyorum... Eşime açılmak istediğimi söyledim kendimi izah ettim ,asla olmaz boşanıriz diyor.. babama söyledim ben sana zamanında yanlış evlilik yapıyorsun dedim dinlemedin bu yaştan sonra açılma laf söz olur diyor... Ben olduğum gibi görünmek istiyorum... Başımın açık olması imansız olacağım anlamına gelmiyor... Ama çok huzursuzum.. ne yapacağımı bilmiyorum.. Allah rızası için yapabilmek çok isterdim..ama eş rızası için zorla yaptım.. ve eşimin beni boşamasini göze alıyorum ama evlatlarım var .. yuva yikarsam bencillik etmiş olacağım.. desteğinize ihtiyacım

Basinizin. Acik olmasi iyi bir sey degil neticede Allahu Teala kapanmayi emrediyor tabi bunu once Allah rizasi icin yapsaydiniz eminim size simdi zor gelmezdi esinizin sizi uyarmasi acilma.kapan demesi dogru bir sey yanlis degil fakat bu durumda niyetide onemli

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X