Tesettür Allah rızası için mi eş rızası için mi..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

nonulce

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2023
8
21
36
Merhaba, 16 yıllık severek evlenmiş,2 evladi olan , eğitimci bir anneyim.. yıllar önce eşimle evlenirken düğünümüz dahil acıktım..evlendigimizin ertesi sabahı hiç beklemedigim bir şekilde eşim ,benim dinen hukuken karimsin başını orteceksin dediğinde dünya başıma yıkılmıştı... Daha 20 yaşındayım,cesareti olmayan ben , istemeyerek te olsa kapandım... İçime attım.. ama hep zorlandım, ve zaman geçip yaşım ilerledikçe kendime şunu sordum, tesettür çok önemli bir emir,Allah rızası için yapılmalıydı,eğer öyle olsaydı bu fırsat olsaydı belki çok başka olurdum... Şimdi bir çok kişinin bahsettiği İslam'a uymayan modern kapalilardan biriyim... Ben normal olmak istiyorum ,başıma örtüyü her koydugumda ofuldaniyorum ,çok üzülüyorum bazen başımdan kayıyor saçın göründü diyor arkadaşim ,amaan zaten zorla duruyor en sonunda çıkaracağım diyor ve saygısızlik ediyorum.. belki de böyle çok daha günaha giriyorum... Eşime açılmak istediğimi söyledim kendimi izah ettim ,asla olmaz boşanıriz diyor.. babama söyledim ben sana zamanında yanlış evlilik yapıyorsun dedim dinlemedin bu yaştan sonra açılma laf söz olur diyor... Ben olduğum gibi görünmek istiyorum... Başımın açık olması imansız olacağım anlamına gelmiyor... Ama çok huzursuzum.. ne yapacağımı bilmiyorum.. Allah rızası için yapabilmek çok isterdim..ama eş rızası için zorla yaptım.. ve eşimin beni boşamasini göze alıyorum ama evlatlarım var .. yuva yikarsam bencillik etmiş olacağım.. desteğinize ihtiyacım var...

Keşke babanızı dinleseydiniz. Ama içinizden geleni yapın. Eşinizle konuşun uygun bir dille anlatın. Benim annem de bana ruhen hazır hissettiğin zaman kapan diyor. Boşanmamak için çok çaba gösterin kendinizi anlatın. Eğer anlamıyorsa o zamn yol belli

Merhaba, 16 yıllık severek evlenmiş,2 evladi olan , eğitimci bir anneyim.. yıllar önce eşimle evlenirken düğünümüz dahil acıktım..evlendigimizin ertesi sabahı hiç beklemedigim bir şekilde eşim ,benim dinen hukuken karimsin başını orteceksin dediğinde dünya başıma yıkılmıştı... Daha 20 yaşındayım,cesareti olmayan ben , istemeyerek te olsa kapandım... İçime attım.. ama hep zorlandım, ve zaman geçip yaşım ilerledikçe kendime şunu sordum, tesettür çok önemli bir emir,Allah rızası için yapılmalıydı,eğer öyle olsaydı bu fırsat olsaydı belki çok başka olurdum... Şimdi bir çok kişinin bahsettiği İslam'a uymayan modern kapalilardan biriyim... Ben normal olmak istiyorum ,başıma örtüyü her koydugumda ofuldaniyorum ,çok üzülüyorum bazen başımdan kayıyor saçın göründü diyor arkadaşim ,amaan zaten zorla duruyor en sonunda çıkaracağım diyor ve saygısızlik ediyorum.. belki de böyle çok daha günaha giriyorum... Eşime açılmak istediğimi söyledim kendimi izah ettim ,asla olmaz boşanıriz diyor.. babama söyledim ben sana zamanında yanlış evlilik yapıyorsun dedim dinlemedin bu yaştan sonra açılma laf söz olur diyor... Ben olduğum gibi görünmek istiyorum... Başımın açık olması imansız olacağım anlamına gelmiyor... Ama çok huzursuzum.. ne yapacağımı bilmiyorum.. Allah rızası için yapabilmek çok isterdim..ama eş rızası için zorla yaptım.. ve eşimin beni boşamasini göze alıyorum ama evlatlarım var .. yuva yikarsam bencillik etmiş olacağım.. desteğinize ihtiyacım var...
Linç yemek istemiyorum öncelikle.
Bu konuda burada kimi aa evet açıl özgür kadınsın kimse karışamaz ne haddine boşan der. Kimi ise eşin doğru olanı demiş dinde emredilmiş denir.
Allah katında eşiniz buradan önce dini olaraktan da araştırınız tavsiyemdir.

Boşanmak istiyorsanız da kimse size engel olmaz.

Evlendiğiniz gün zorla kapan diyen adamla bu konuyu halletmek halledemiyorsanız basından boşamak yerine neden 2 çocuk yaptınız ki yani. Şimdi de boşanırsam cocuklarıma haksızlık olacak diyorsunuz.
Dini kısma girmicem ama 16 yıl boyunca istemediginiz bir seyi yaparak kendinize haksızlık etmişsiniz en basta.

Ben evliyim ama cocugum yok, olsaydı da sanırım bosanmanın onlara haksızlık oldugunu dusunmezdim. Kaldı ki zaten siz degil esiniz bosanacakmış bu durumda haksızlıgı da o yapmış oluyor sonucta.
Son olarak kendi vucuduma bişey giyerken kimseye soracak, izin alacak degilim ne munasebet, bu kişi eşim olsa bile.

.evlendigimizin ertesi sabahı hiç beklemedigim bir şekilde eşim ,benim dinen hukuken karimsin başını orteceksin dediğinde dünya başıma yıkılmıştı..
Adama bak hemde ertesi gün. Resmen emir etmiş. Dinde zaten zorla birşey yaptırmak yoktur. Resmen etraf için sizin bakış açınıza hiç değer vermeden bunu istemesi çok rahatsız edici.

16 yıl geçmiş neden şimdi açılmak istiyorsunuz?
Sizi buna buna iten ne
Zaten tam yapamıyorum diyorsunuz ee bundan sonra tam yapmak için çaba sarf edebilirsiniz dimi. Ve bundan sonra yapmanız nefsiniz ile mücadele olacağı için Allah CC rızası için olur. Size açıl demem bu büyük bir vebal. Dinde zorlama yoktur da demem böyle bir şey yok çünkü. Müslüman isen zaten kurallara uyacsksin. Evet dini konu yasak ama sorulduğunda da yazıyorum napalm ki. Konu sahibi modern değil de tam olmaya niyet edin

Boyle durumlarda açıl ya da açılma demek dogru mu bilmiyorum. Icinize sinmmiyorsa acilin ama bununda sonuclari olacak, tartisma, bosanma, iki cocukla kalacak eviniz var mi, neyle karsilacaksiniz bilemiyoruz.
Açılma desek psikolojik olarak kendinizi kotu hissediyorsunuz. Bunun kararını kendiniz vermelisiniz

Eşin ne iğrenç bir insan olduğunu ilk saniye belli etmiş. Keşke o zaman dik duracak cesaretin olsaydı.
Geçenlerde benzer konuda bir şey yazmıştım, onu kopyalayacagim;
Kapalı kadınlara kıran mi girdi,neden sizinle evlenmiş?
İnsan dini vecibesi için kapanır. Eşiniz için kapansaniz sanki sevabı mi var?
Ayrıca kapanmak sadece baş kapamak demek mi? Kapalıyken oje de suremeyeceksin, açık ayakkabı giysen elestirileceksin, dar kıyafet giysen eleştirileceksin, yarım kol tsort giysen eleştirileceksin, alkollü mekanlara/düğünlere gidemeyeceksin, denize hasemasiz giremeyeceksin, namaz kilmasan eleştirileceksin, ramazanda bir sebepten dışarda yemek yesen,su icsen 'bir de kapalı olacak' diye eleştirileceksin, evden bir panikle ustundekiyle çıkamayacaksin, yatılı misafir bile gelse/tatilde köye gitsen basın kapalı ,üstün düzgün olmak zorunda vs vs vs...
İçinden gelmeden yapılırsa eziyetten başka bir şey değil. Eşinin isteidgi sadece baş kapatman değil, komple bir yaşam tarzı degisikligi. Kimse sana bunu dayatamaz.
Sizinkisi de eziyetten başka bir şey değil. Adam eşiniz olduğu için sizi resmen boyundurlugu altına almış. Çocuklar için ayrilmiyorsunuz ama bu davranışta bir adam çocuklarına ne kadar iyi bir babadır ki? Misal sizi zorla kapatan adam kızına da aynı baskıyı yapmayacak mi? 'açilirsan bosaniriZ' diyecek sivrilikte bir adam eve alkol sokan oglunu dövmez mi? Kızinin sevgilisiyle sarmaş dolaş gezdiğini görse kıyametleri koparmaz mi?
Çocuklar için ayrilmiyorsunuz ama bence cocuklar da babadan illallah etmiştir.
Dinini seviyorsa kendi icabet etsin. Beş vakit namazını kilsin, düzgün bir insan olsun. Kendisini cennetlik zannetmiyor ama belki de sizin dine bakışınizi olumsuz etkilediği için "yallah cehenneme" diyecekler. Bu davranısiyla ne kadar da kibir dolu birisi.
Ki her dinde kibir büyük günahtır .

Son olarak terapi günlükleri diye bir kitap okumuştum. Kadının kendi hikayesi. O da aile zoruyla başını örtmüş. Aynı sizin gibi hep bir cikarma arzusu varmis. Bir gün cesaret etmiş açılmış, kuaförlere gitmiş, ailesinin karşısına çıkmış,yuzlesmis... Derken zaman içinde kendi isteğiyle tesettüre girmis. Eşi dostu 'ya boşuna açıldı bir anlık heves icin' diye konuşmuşlar ama kadına göre 'aile için taktiği basortusunu çıkarıp Allah için takmis' .
Belki de onunuzde zorba eşiniz olmasa siz de bu yolu seçeceksiniz.

Desteğiniz için çok teşekkür ederim,eşimle u konuları konuşmuştuk nişanlı iken , dedim ki ilerde çocuklarımız olunca içimden gelince kapanirim belki ,o da sen nasıl istersen demişti,eşimle aslında bir çok uyuşmadığımiz nokta olmasına rağmen onu çok sevdim ilk sevgilim ilk aşkımdi... düğün öncesi alışverişe çıktık herşeyi aldık ve bana hadi birde eşarp al ilerde lazım olursa dedi...bende aklımda koca bir soru işareti olmasına rağmen aldım.. evlendik ertesi sabah kapan dedi..hala keşke o sabah baba ocağına donseydim diyorum.. nereden bilebilirdim ki yıllarca zorlanacagimi,eşim iyi bir baba iyi bir eş oldu ,ancak bu konu hep huzurumuzu bozdu.. bende artık bir tercih yapmak zorunda hissediyorum kendimi belki pişman olacağım belki de yine kapanmak isteyeceğim ha tekrar kapanirsam bu sefer Allah rızası için yapacağımı biliyorum..o örtüye laik davranacagimida içimde ki bu duygu ve düşüncelerimi ilk defa yazıyorum ,pişman olmaktan da korkuyorum...

Baştan evlenmeyecktin konu sahibesi adam bir ayı onu yap bunu yap emirler yağdırmış. sen bu adamın kölesi değilsin, malı değilsin nasıl istiyorsan öyle yaşa ve giyin boğun eğme boşanmak isterse de paşa keyfi bilir defolur ki öyle bir şey yapacağını hiç sanmıyorum bulmuş rahatça ezip büzeceği bir kadını hiç kışını çekip rahatını bozar mı..

Ya sabır ya sabır. Boşan bacım bir halt olmaz eşinizden. Konuşmakla değişecek bir tipe benzemiyor. Gitsin bundan sonra en başta adam gibi kapalı biriyle evlenmek istiyorum diye açık açık söylesin karşısındakine. Öyle evlenesiye kadar idare edip evlendikten sonra emirler yağdırmasın. Nefret ediyorum şu zihniyetten. Kimse kimseye karışmamayı hiçbir zaman öğrenemeyecek. Mars'ta yaşam başlayacak bunlar hala açık kapalı kavgası edecek.

Desteğiniz için çok teşekkür ederim,eşimle u konuları konuşmuştuk nişanlı iken , dedim ki ilerde çocuklarımız olunca içimden gelince kapanirim belki ,o da sen nasıl istersen demişti,eşimle aslında bir çok uyuşmadığımiz nokta olmasına rağmen onu çok sevdim ilk sevgilim ilk aşkımdi... düğün öncesi alışverişe çıktık herşeyi aldık ve bana hadi birde eşarp al ilerde lazım olursa dedi...bende aklımda koca bir soru işareti olmasına rağmen aldım.. evlendik ertesi sabah kapan dedi..hala keşke o sabah baba ocağına donseydim diyorum.. nereden bilebilirdim ki yıllarca zorlanacagimi,eşim iyi bir baba iyi bir eş oldu ,ancak bu konu hep huzurumuzu bozdu.. bende artık bir tercih yapmak zorunda hissediyorum kendimi belki pişman olacağım belki de yine kapanmak isteyeceğim ha tekrar kapanirsam bu sefer Allah rızası için yapacağımı biliyorum..o örtüye laik davranacagimida içimde ki bu duygu ve düşüncelerimi ilk defa yazıyorum ,pişman olmaktan da korkuyorum...

Bazen erkeklerden gercekten nefret ediyorum. Insanin icinde kendiliginden olusabilecek bir sempatiyi bile yok ediyorlar. Belki kendi rizanizla, istediginiz zamanda, icinize sinen sekilde kapanacaktiniz ama bu baski icinizdeki kelebekleri öldürmüş.
Sizin evliliginiz bastan itibaren yanlış. Daha ilk gunden bunu diretmis, sizde kabul etmissiniz, bu saatten sonra ne derseniz deyin adam asla anlamaz. Kendi otoritesine saygısızlık olarak algilayacak açılmanızı, dini sebepleri ikinci planda olacak.

Başlığa cevap yazayım, eş rızası diye bir şey yok, eş dediğini de bir insan evladı Allah değil tövbe haşa peygamber değil, başka bir kulun rızasını kazanmak diye bir şey olamaz. Allahın rızasını kazanmak isteyenler de kendileri oturup düşünsünler karar versinler istiyor muyum diye ama kendileri düşünsünler. Ne yapmak isterse insanlar yapsınlar ama önce KENDİLERİ için.

Kızlarım büyüdü ikiside genç kız oldu eşimin ailesi kapanmalarini istedi ama ben engel oldum,onlar ne zaman isterse o zaman olur dedim, edepli nerde ne giyilecegini bilen çocuklar yetiştirdim, eşim onlara baskı yapamıyor ,izin vermedim.. kabullendi.. ve eşime bugün şunu söyledim sen beni tanıyıp evlendiğinde ben acıktım...madem sana uymuyordu neden benle evlendin,güzel ahlakim sebep olmuş öyle dedi .. bugün örtüyü takmayacagim ister boşa ister yanımda dur sen bilirsin dedim . O da huzurumuz bozulur dedi.. ve sonuç ben geri adım attım...

Destek verin demişsiniz ve çok karamsar gelecek ama birr şey yapabileceğinizi düşünmüyorum.
16 sene önce eşiniz sizi zorlamiş ve hala tutumu oldukça sert, zerre değişmemiş bunca yıl. Bunun için boşanmayi "siz göze alamazsiniz zaten. 🤷

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X