Terfi meselesi..

hanyolcuhanciyolcu

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Eylül 2024
35
16
30
İyi akşamlar herkese. 2018 yılından beri özel sektörde faaliyet alanına göre iyi bir kurumda çalışmaktayım. Kuruma ilk başladığım zaman en dip denecek pozisyonda sorumlu olarak ise başladım. Yaklaşık 3 yıl boyunca aynı birim ve pozisyonda çalışmaya devam ettim. Normalde çalıştığım birimde terfi olayı imkansız iken 3 yılın sonunda uzman olarak terfi aldım. Daha sonra evlendim ve çalışma günlerinin uymaması sebebi ile insan kaynakları birimi ile konuşup farklı bir birimde değerlendirip değerlendirilemeyecegimi sordum. Sonuç olarak 3 yılın sonunda uzman olarak farklı bir birimde, farklı bir projede çalışmaya başladım. Bu şekilde devam ederken benim hamilelik, doğum, doğum izni süreci devreye girdi. Bu süre zarfında ekibimizin farklı bir birime ve müdüre bağlandığını öğrendim. 8 aydır şu andaki birimimde çalışıyorum. Elimden gelenin yeri geldi fazlasını yaptığımı dusunuyorum ve vicdanım kesinlikle çok rahat. Oncesinde aynı işi diğer mudurumuzle de 1 buçuk 2 yıla yakın yaptım.
Sonuç olarak ben ortalama 3 senedir aynı pozisyonda çalışıyorum. Vicdanen terfiyi hak ettiğimi düşünüyorum. Ancak şu anda çalıştığımız birimde de 3-4 yıldır çalışıp terfi bekleyen insanlar var ( benim istediğim pozisyon u) Aynı anda benimle birlikte o birkaç kişiye de terfi verilmesi imkansız mi hayır tabii ki değil. Ancak çok oluru da yok gibi. Bu konuyu yoneticime açtım. Yoneticim de yıllardır arkadaşım olan biri bu arada. Bu son birimde böyle bir tesadüf oldu. Kendisi benim müdürle konuşmamin daha uygun olduğunu söyledi. Ben konuşurum o sorun değil ama sanki kötü bir cevaba da hazır değilim gibi hissediyorum
Gerçekten çok karisigim. Bir de şöyle bir durum var; şu anda yaptığım iş aslında bir proje. Daha önce dört kişinin yapmış olduğu işi şu anda tek kişi yapıyorum. Süreci dediğim gibi bence gayet iyi götürüyorum. Sadece şöyle bir ayrım var benim yaptığım işin şu anda çalıştığım birim ile yüzde yüz bir baglantisi yok. Ayrıldığı çok nokta var. Sadece birkaç ortak noktadan dolayı bu birime baglanmis. Bu sebeple müdürüm böyle bir konusmada ne kadar olumlu olur onu bilemiyorum. Belki unvanimin bile buna göre tamamen değişmesi gerekebilir. Bir birimin içerisinde benim farklı bir isimli unvanimin olması ne kadar olur o da muamma..En kotu hayır cevabı alırım diyorum ama gerçekten çok karamsarim. Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.. siz olsanız ne yapardınız? Çok uzun yazdım, hakkınızı helal edin

Son düzenleme:
Terfi konuları çok karışık. Kurum kültürüyle de çok alakalı. Müdürünüzle bir görüşüp, negatifse İş başvuruları yapmayı da düşünebilirsiniz.

Terfi konuları çok karışık. Kurum kültürüyle de çok alakalı. Müdürünüzle bir görüşüp, negatifse İş başvuruları yapmayı da düşünebilirsiniz.
Şu anda, bu ekonomide farklı bir işe geçmek açıkçası ekonomik acidan çok riskli benim için. Belki bekar ve tek olsaydım bir nebze ama sorumluluklar arttı artık şimdilik çok zor

Bence sizin icin olumsuz olur bu gorusme...Terfi alamadiginiz gibi bi de memnun olmayan eleman olarak fislenebilirsiniz..boyle bir ihtimal de var...baska bolumden gecmissiniz simdi de burdaki pozisyondan memnun olmadiginiz konusunda mudur hemen ik ya bildirecektir ya da perfomansa yansitacaktir eger terfi dusunmiyorsa...ama veredebilir...risk almayla ilgili

Açıkçası okurken şunu düşündüm , en fazla ne kaybedersiniz ki?
Yani müdür olumsuz bir dönüş verse bile terfiyi hak ettiğinizi hissetmeniz ve bunu yansıtmanız öz güven belirtisi değil midir?
Yani bunu direkt ben yükselmek istiyorum beni terfi eder misiniz diye sormak değil de , olası bir terfi durumunda ben bunu istiyorum diye göstermeniz size ne kaybettirir. Müdürle bence açık bi şekilde konuşun. Özel sektörü çok bilmiyorum ama yine de fikrimi yazmak istedim size

Hiç bu açıdan düşünmemistim.. Ama şöyle bir durum da var. Bizim bu ekibe geçmemiz bizden bağımsız olarak gerçekleşen bir durum oldu. Ben o zaman doğum iznindeydim hatta.. müdürümü birazcık taniyorsam böyle bir durumda ik'ya bildirmez sanmıyorum ama 8 ayda neyin terfisi deme ihtimali de var.. olay şu ki ben bu işi 3 yıla yakındır yapıyorum aslında.. istediğim terfi de bu yüzden aslında. Evet risk almak gerekiyor

Evet, ben de sizin gibi düşünüyorum. En fazla ne olabilir ki.. hatta müdürüm açıkçasi kişilik olarak bu yaptığımı kendi içinde çok cesaretli de bulabilir belki.. ama bu kadarcik sürede neyin terfisi deme ihtimali beni daha çok korkutuyor galiba

Hayir siz kendi talebinizle zaten bolum degistirmissiniz simdi de 8 ay calisip terfi istiyorsunuz...mudur ik'ya bildirmekle yukumlu bu arada...sonra siz bu sebepten ayrilirsaniz ik bize bildirilmedi der diye bildirirler sorumluluk almazlar...ik da sizi memnuniyetsiz biri olarak fisler topun agzinda olursunuz herhangi bi olayda..mudurlere guvenmeyin, arkadas ve iyi gorunurler siz kapidan cikarken ikyi ararlar...ozel sektorde kurumsal firmalarda 20 yil calistim..performans notunuzun bile belli olmadan zaten kimse.size 8 ayda terfi falan vermez

Peki müdürle aranızdaki iletişim nasıl , yıldızınız barışık mı

Bölüm değiştirmek istemem aslında bundan 3 yil önce çalışma saatleri ile alakalı bir şeydi.. bir de kurumda genel olarak birimler arası geçişlerde önce kurum içi değerlendirildigi için çok göze batacagini düşünmemistim. sonradan gelişen şeyler benden bağımsız şeyler. Ama son cümlelerinizde haklısınız ya ben gerçekten bu açıdan hiç düşünmedim..

Ztn bir talebiniz olmus uzerine sene dolmadan neyin terfisi sizin pencereniz degil onlarin penceresinden bakin
Benim talebim 3 küsur yıl önce çok farklı bir sebepten dolayıydi. İsimden ya da birim içindeki kişiler ile ilgili değildi ki. Ayrıca kurum içinde birimler arası geçişler genelde yaygın olduğu için ben açıkta pozisyon var mı diye öyle bir bildirimde bulundum. Sonraki yıllarda hep aynı işi yaptim. Değişiklikler benden bağımsız oldu

Ztn bir talebiniz olmus uzerine sene dolmadan neyin terfisi sizin pencereniz degil onlarin penceresinden bakin
Benim talebim 3 küsur yıl önce çok farklı bir sebepten dolayıydi. İsimden ya da birim içindeki kişiler ile ilgili değildi ki. Ayrıca kurum içinde birimler arası geçişler genelde yaygın olduğu için ben açıkta pozisyon var mı diye öyle bir bildirimde bulundum. Sonraki yıllarda hep aynı işi yaptim
Peki müdürle aranızdaki iletişim nasıl , yıldızınız barışık mı
Yani bence iyi. Daha doğrusu bir çalışan ve müdür ilişkisi nasıl olması gerekiyorsa öyle ama esprilerimiz falan da oluyor. Genelde laftan ziyade icraate bakıyor ama kendisi. :))

Terfi istemeye istersiniz bunda bir sorun yok. Fakat gelen cevap pozisyonunuzun ve yaptığınız işin ne kadar kritik olduğuyla bağlantılı bence. Kimi çalışanın işi çok önemlidir gözden çıkaramazlar istediğini yaptırır, kimisi de yapar bir şeyler ama öyle kritik bir pozisyonu yoktur işi yürütür sıradan yani öyle uçan kaçan bir tarafı yoktur. Bunu da biz bilemeyiz burdan tabii. Ama ben bir ik’cı olarak terfi istemeyi kesinlikle tuhaf bulmuyorum. Kimler neler kendini nerelere layık görüyor bir bilseniz.

Şu anda yaptığım işi benden başka yapan yok. Bir nevi bir proje tek bir kisinin elinden ilerliyor olarak dusunebilirsiniz. Proje oldukça uzun kapsamli. Kimse vazgeçilmez değil tabii ki orası da ayrı.. Son cümlenizde ne demek istediğinizi o kadar iyi anlıyorum ki. Belki de tüm düşüncelerim ve talebim bundan ötürü. Ben 3 yıldır aynı işi vicdanım rahat olarak yapıyorsam ben doğum iznindeyken benden bağımsız farklı bir birime bağlanmanın sorumlusu ben olmamaliyim diye düşünüyorum. Ben yine saygi cervesinde düzgün bir şekilde yaptıklarımı ve yapacaklarımi anlatıp dusuncelerimi paylaşacağım büyük ihtimalle

8 ayda terfi vereceklerini sanmıyorum
3 sene çalışıp sonra araya evlilik, doğum izni gibi konuları sokmuşsun
sen izindeyken bir yerlerin başka birimlere bağlanması tamamen yetkililerin bileceği bir iş, izindeki çalışana sormazlar yani bu konuyu
sana zaten evlendikten sonra çalışma günleri vs konusunda yardımcı olup güzellik yapmışlar
8 ayda neden terfi versinler ki?
bana memnuniyetsiz bir çalışan izlenimi verdin açıkçası, içimde kalır diyorsan yine de bi çıtlat üstündeki kişiye terfi konusunu
memnuniyetsiz bir tarzda değil de normal biçimde bi sor ama
8 ayda değil ama 1 sene sonunda eğer imkan varsa senden de memnunlarsa olur belki
ama dediğim gibi memnuniyetsiz enerji vermemen çok önemli çünkü zaten evlilik, doğum derken hem birim değiştirmişsin hem uzun izin falan kullanmışsın
seninle alakalı olarak bu da sürekli bişeyler talep ediyor asla memnun olmuyor kafasına girmemeleri lazım
olumsuz cevap alırsan da ya işi bırakırsın ya da çalışmaya devam edersin ama bişi kaybetmezsin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…