Terapistlerde ağlar mı?

Yani doğru haklısın. Bir de çok ünlü erkek bir psikolog. Belki empati yaptığını anlatmak istemiştir. Daha ilk seanstı bakalım bundan sonra ne olacak
Sen 1 seans daha şans ver. Baktın ki sana fayda sağlamıyor, başka doktor bakarsın. Bak ben heralde 5-6 farklı psikiyatriste gitmişimdir ama Ankara’da gittiğim doktorun söyledikleri seneler sonra bile hala aklımda.

Merhaba terapide terapistte çocukken yaşadığım taciz ve işkence olaylarını anlatırken gözleri doldu zorladı kendini ama gözyaşını tutamadı sonra güldürmeye çalıştı ben gülünce mutlu oldu sanki. Eski terapisttim de sürekli iç çekerdi beni dinlerken o da öyle yapardı. Sizce terapistlerin üzülmesi ağlaması normal mi? Yoksa bu karşı aktarım mı?
Nişanlım terapist. Klinik psikoloji alanında uzman. Ben kendisine böyle sorular sormuştum terapi esnasında ağlıyor musun çok üzüldüğün bir durum karşısında ya da duygulandığın oluyor mu diye. Terapistin ağlaması duygusal bir aktarım ve sürece zarar verir diye biliyorum. Profesyonelliğe zarar verir. Yoksa akşama kadar dert dinleyen adamın kendine hayrı kalmaz bu duygusallıkla.

Merhaba terapide terapistte çocukken yaşadığım taciz ve işkence olaylarını anlatırken gözleri doldu zorladı kendini ama gözyaşını tutamadı sonra güldürmeye çalıştı ben gülünce mutlu oldu sanki. Eski terapisttim de sürekli iç çekerdi beni dinlerken o da öyle yapardı. Sizce terapistlerin üzülmesi ağlaması normal mi? Yoksa bu karşı aktarım mı?
insan robot değil ki duyguları var 😁

Bu yaşadıklarımdan dolayı kaçıngan bağlanma stiline sahibim. Yani insanlara bağlanmaktan kaçınıyorum ve korkuyorum. Bana karşı empatili yaklaşması beni korkuttu açıkçası. Terapisttim bile olsa ona bağlanmaktan, duygusal bağ kurmaktan korkuyorum. Belki de bu yüzden karşı aktarım veya aktarım konusunu reddediyorumdur. Aktarım,duygusallık,bağlanma gibi kavramlar beni korkutuyor.
Bu tur kavramlara bu kadar hakim olmaniz da bana garip geldi yani siz psikolog degilsiniz bence onun adina empati yapmayin
Sorunuza gelince terapist de insan ve ne kadar ciddi durmaya ya da profesyonel davranmaya calissa da o da insan ve bu tur travmalar bir insan olarak onu da üzmüş olabilir. Insaniz robot degiliz illa ki duygularimiz var.
Bag kurmak yerine kendinizi iyilestirmeye odaklanmaniz onceliginiz olsun
Fazla detayli düşündüğünüzü goruyorum yazdıklarınıza bakarak

Bu tur kavramlara bu kadar hakim olmaniz da bana garip geldi yani siz psikolog degilsiniz bence onun adina empati yapmayin
Sorunuza gelince terapist de insan ve ne kadar ciddi durmaya ya da profesyonel davranmaya calissa da o da insan ve bu tur travmalar bir insan olarak onu da üzmüş olabilir. Insaniz robot degiliz illa ki duygularimiz var.
Bag kurmak yerine kendinizi iyilestirmeye odaklanmaniz onceliginiz olsun
Fazla detayli düşündüğünüzü goruyorum yazdıklarınıza bakarak
Terapide bağ kurmadan ilerleme sağlanamaz ki. Diğer türlü ha duvara anlatmışsınız ha terapiste. Hakim çünkü uzun süredir terapi alıyor, onda da gariplik yok. Siz biraz fazla dışsallaştırmışsınız kafanızda terapiyi bence

Terapide bağ kurmadan ilerleme sağlanamaz ki. Diğer türlü ha duvara anlatmışsınız ha terapiste. Hakim çünkü uzun süredir terapi alıyor, onda da gariplik yok. Siz biraz fazla dışsallaştırmışsınız kafanızda terapiyi bence
Hayir dissallastirmadim kendim de uzun sure terapi gördüm hala zaman zaman terapistimle görüşüyorum
Psikolojik terimlerle de yeri geliyor konuşuyoruz sadece konu sahibesinin sorusu ve yazim tarzina bakarak ne kadar bag kuramiyorum dese de fazla bag kurmus ve terapist adina empati duygusunu derinden hissettigi izlenimi veriyor. Ben boyle bir durumda buraya konu acmak yerine direkt terapiste sorardim bu sorularimi.

Şimdi ağlaması normal mi değil mi bende anlamadım yorumları okudum bende gidiyorum psikoloğa karşımda robot gibi durmuyor mimikleri var tabi gerçi benim travmalarım çok uç olaylar değil ağlamaz da hadi diyelim gözleri doldu ben rahatsız olabilirim bu durumda terapistler ağlamasınlar mümkünse siz rahatsız olduysaniz degistirin ama benim için sorun değil diyorsanız devam edin ben kendi adıma söylüyorum ben başka psikolog arastirirdim

Sadece gözleri dolmuş .sonuçta bir robot olmadığı için o gün onunda zayıf olduğu bir gündür . Tamamen profosyonel yaşamda bazı mutlak doğrular vardır ama ... Işte amasi var hepimiz insanız . Hata yapmak bizim dogamizda var . Bence bu hata bile değil . Her zaman olmuyor ve bir seferlikse çok üstünde durmamanizi öneririm

X