Temizlik için yardımcı bulmanın aşırı zor olmasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
aynen sıkıntı benim zihnimdir kesinlikle. serbest piyasa ne anlamayan emek ne beden gücü ne anlamayan öğretmen zihni çok sağlıklı. ayrıca kimse öğretmen maaşına öğretmene laf etmedi kendi kendinize yazıp oynadınız eskiden öğretmenler çocuklara ailelerinin işlerini sorar ona göre muamele çekerdi. bu bitmiştir diye düşünüyordum ama devam ediyormuş. siz okurken öğretmenler çok çok iyi mi kazanıyordu? benim bildiğim bileli öğretmenler az kazanmaktan şikayet ediyordu da. bakın sizi okutan destek olan aileniz olmuş karşı tarafın belki öyle ailesi yoktu. o da belki sizin gibi dershaneye gidip ders çalışmak istiyordu ama ailesi ona müge anlı izletti. ne yapsın okumadı diye ömrünün sonuna kadar düşük ücretli iş mi yapsın? ustalar kuaförler vs yüksek kazanıyor siz kuaföre hıhhh ne yaptın alt tarafı iki makas vurdun. asgari ücretin saati şu kadar sen şu dakika çalıştın al bu paran diye biliyor musun? konu sahibi günlük 333 tl teklif ettiğini söylemiş. sermaye yok dediğin işte insanlar sağlığını sermaye yapıyor. gidip fabrikada çalışmıyor. dün evimi temizledim annemle birlikte yanımızda yardımcı abla vardı yine canım çıktı valla tüm gün yattım. ayrıca öğretmenlik şuan en kolay kazanılacak ve atanılacak okunacak bölümlerden birisi. sıralamalar malum. en kötü alım olan bölümde bile min 1000 kişi alıyorlardır. ben eski memurum bu arada lisede atandım. kolay bir işim vardı çalışma arkadaşlarım küçük olduğum için ayyyy yavrum diye yaklaşıyorlardı. ama ideallerim için istifa ettim. muhtemelen bir öğretmenden 5-6 katı yüksek sıralama yapmışımdır. bir öğretmenin dizi izleyecek nasıl zamanı olmaz anlamıyorum diziler 9da başlıyor. okul kaçta bitiyor? belki sizin kendinizle alakalıdır o. özendiğiniz hayat müge anlı izleyip kısır yemek demek... başkasının kazandığına da göz dikeni burada gördüm valla. karı koca 40 bin kazanıp %10 temizliğe ayırmak çok da zor değil diye düşünüyorum.

hanımefendi
tek kriter maaş ise
ve çocuklar bir tek ona bakıyorsa, bir tek ona göre yetiştirecekseniz

evet temizlikçilik gibi işlerde kadınlar daha fazla para kazanabilir ortalama (sık yapılan hele kadınların çokça olduğu) hemen her meslekten (öğretmenden, hemşireden, büro çalışanından, muhasebeciden) temizlikçiler daha fazla kazanır. bu belki 10-15 senedir öyle daha öncesini bilemiyorum çünkü hiç dikkat etmemişim o zamanlar.

bu arada okunup b.k temizlenen işler de var. mesela yoğun bakım hemşireleri de çok tertemiz işler yapmıyor. dünya çapında hasta bakıcılık gayet ihtiyaç duyulan ve iyi de kazanılan bir iş. cenaze hazırlamak da neredeyse tüm insanlar öldüğüne ve bir naaşı kaldığına göre hepimize lazım olan bir iş...

bunu şimdi mi öğrendiniz çok ilginç gerçekten. iş garantisi olmayan beden gücüyle yapılan ve piyasası böyle olan işler bunlar.

hatta kadınların daha fazla para kazanabileceği işler de var! tek kıstas buysa!

O kadar sıg düşünüyorsunuz ki,eğitim çok önemli maaş için değil kesinlikle.Eğitimli olmak başka birşey .2 kızım var ,biri kreşe biri 1
sınıfa gidiyor,Eve 4 gibi geliyoruz hepimiz,ödevleri yemekleri oyunları..canım çıkıyor.Cuma günlerim boş ondada evimi tek temizliyorum.Haftasonu yine ödevler,yemekler,aile gezmeleri,pazar banyoları.Ben zaman bulamıyorum.Zaten TV izlemeyeli çok uzun zaman oldu.Ancak film falan açıyorum bazen ondada enerjim kalırsa.Beuin yorgunluğu nedir biliyor musunuz hiç.O kucumsediginiz ögrermenler eve geldiklerinde ses duymaya tahammül edemiyorlar haberiniz olsun.
Sandıgoniz kadar kolaydı madem olsaydınız.Başaramayıp burdan küçümsemeniz ayrı ironi olmuş.
Netse tamam en iyi sizsiniz.Hadi size iyi seyirler.

size göre herkes öğretmen olmak istiyordu ve olamadı. isteseydim olurdum hala olabilirim. ama istemiyorum ben yapamam öğretmenlik. siz herkesin mesleğine laf edin ama kimse size bir şey demesin. tek çalışan tek ses duyan siz misiniz? ben iki işte çalışıp okuyup sosyal aktivitelere dizi izlemeye de vakit buluyordum eskiden. hem kendiniz diyorsunuz dizi bile izleyemiyorummmmm onlar kısır yiyip müge anlı izliyo diye. başaramadığım şey nedir benim Türkçe kötüdür de şeyi bile ayrı yazamayan öğretmen var. maşallah. konu nereden nereye geldi. eğitimli öğretmen hanım önce yazmayı öğrenin

Bu devirde ne öğretmeni ne doktoru savunamazsınız eğitimli insanlara öyle nefret oluşturuldu ki maaşlar eşitlendi değersizleşti bütün değerler milli duygular. Sözüm meclisten dışarı 'cahil cesareti 'dönemindeyiz O yüzden siz ne yazsanız da önemsiz
Herkes emeğinin karşılığını almak ister farklı mesleklerde ama bazı değer verilen meslekler var bu gerçek. Biri insan yetiştiriyor diğeri insan hayatı kurtarıyor

Bi dyson alsak her şey çözülecek bizim evde bana da 2 haftada bir yarım gün diğer iki haftada bir tam gün geliyor ayda 1.5 gün gibi oluyor o şekilde
Ayda bir camlar siliniyor dip köşe

Temizlik konusuna değil ama ogretmen konusunda yazdıklarınıza cevap vermek durumundayım çünkü ben de ogretmenim. Öğretmenlik birçok üniversitede var, nitelikli bir üniversitede okumak istersen iyi puan almak zorundasın. Atanmak hiç de sizin dediğiniz kadar kolay değil, 50 bin mezundan kendi alanımda 600 kişi almışlardı ve o 600 kişinin arasına girip atanmıştim. Lise mezunu olarak atanıp lisans mezunu öğretmenle sıralama kıyaslaması yapmanız ayrıca abes olmuş. Evet, çalışma saatlerimizin uygunluğuna rağmen dizi izlemeye benim de vaktim olmuyor. 11 ve 4 yaşında iki evladım var, onların birinin odev ve kursları, diğerinin oyun istekleri oluyor. 12. sınıfların dersine gitiyorum, tyt hazırlık sürecimiz oluyor. Her akşam ders notu, test hazırlayıp konu anlatimlarimi gözden geçirmem gerekiyor. Bir yıl önce girmediğim sinif düzeyinin bu yıl dersine giriyorsam sil baştan hazırlık yapmam gerekiyor, sürekli müfredatla oynanıyor çünkü. İç dinamiklerini bilmediğiniz bir meslek hakkında bu kadar fütursuzca yorum yapmanız hiç hoş olmamış. Öğretmenlik düz memurluk değildir, onun gibi her gün aynı işi yapmazsın. Karşında sana bakan, senden medet uman kırk çift göz vardır.

Gelelim fırsat eşitliği meselesine. Evet, temizlik için gelen bayanı asla küçümsemem. İmkanım varsa alırım yoksa temizliğimi kendim yapmaya çalışırım. Evet, belki de o bayan da ailesi imkan tanısaydı okuyup bir meslek sahibi olmak isterdi. Maalesef bu eşitsizlik ülkemizin kanayan yarası hala...

tamamen katiliyorum

Hayır eğitimli insanlara nefret oluşmadı. Öğretmenlere karşı bu kadar bilenme sebebi asla memnun olmamaları. Sayı olarak fazla oldukları için ve sanırım öğretmenler odasında çok fazla bunun muhabbeti olduğu için sürekli bir maaş muhabbeti var. Maaşlar da hep ek derssiz haliyle falan söyleniyor. Ve hep başka mesleklerle kıyas var. Yok falanca bunu alıyor filanca bunu alıyor. Tatilleri konusulunca tutan mi vardı öğretmen olsaydınız deniliyor ama maaşa gelince aynı şeyi kendilerine soyleyemiyorlar. Açıkçası öğretmenler kadar ağlayan başka meslek grubu görmedim. İkinci sırada sanırım doktorlar vardir ama onların gerçekten çalışma şartları çok zor. Öğretmenlik kolay demiyorum. Ben kendimi öğretmen saymasam da yıllarca ders verdim. Ama MEB'de öğretmenlik kar zarar hesabı ile baktığınızda gayet iyi. Polislik falan çok daha kötü. Çocuklar baş ağrıtıyor ama vatandaşla bir arada olan memurların da aynı şekilde baş ağrıtıyor. Günde bin insan soru soruyor vs. Her işin zorluğu var. 21 saat çalışma seçeneği var en azinda. Ek ders almazsan kalan izin günlerinde vücudunu ve beynini dinlendirmek için vakit var. 15 tatil ve yaz tatili de yine depolanmak için güzel firsat. Benim işim genel olarak rahat sayılır ama iznimden hicbir sey anlamiyorum . Çünkü iznim dönemindeki işleri hazır bırakmam gerekiyor. Öncesinde iki katı çalışıyorum. Ve izindeyken illa işle ilgili soru geliyor. Kafam asla bosalmiyor.
Yani özetle kamuda olsun özelde olsun pek çok sıkıntı yaşayan meslek grubu var. Ama öğretmenler kadar ağlayan meslek grubu ben görmedim. Dolayısı ile itici oluyorlar artık.

Bu arada dünyanın her yerinde öğretmenler çok kazanmaz. Orda eurolari TL ye çevirip şu kadar alıyormuş demeyin. Diğer mesleklerle kıyaslayarak bakın. Öğretmenler her yerde ortalama bir ücret kazanır. Ne uzar ne kısalır.

Temizlik için gelip 6 da evine giden kadının da çocuğu var. Başka meslek gruplarının da çocuğu var. Bakın siz en azından 4 de evde oluyormussunuz. Hafta sonu dışında Cuma gününüz de boş. Diğer meslek grubundaki insanların da çocuklarının ödevi dersi var. Kimse çok çok kazanıp bu işler için birini tutmuyor. Ödevini yine anne baba yaptiriyor.

Bir öğretmen neden temizlikçi tutamayacak hale gelsin ki. Cimrilik yapmazsa tutar neden tutamasin. 25 bin alsa haftada bir kez çağırsa birini ayda 4 bin yapar. Bana ne kalıyor hesabı yaparsa tutamaz tabi.
Benim çocukluğumda ilkokul öğretmenim pazarda bal satardı. Bir dönem kimse öğretmenlik tercih etmiyordu maaşlar düşük diye. O yüzden puanı da oldukça dusuktu. Hiç bişi kazanazsam öğretmenlik yazarım lafı vardi. Sonra yükseldi. Maaşlar da özele göre vs oldukça iyi. Özelde çalışan öğretmen öğretmen değil mi. Yarı maasinizi alıyorlar.

Abim öğretmen ben memurum. Benden sanırım daha fazla maaş alıyor. Eşi çalışmıyor. Giyimi osu busu arabası herşeyi benden iyi. Ama benden daha dertli. Görsen sanki ay sonu ac kalıyor gibi anlatıyor. Ne oldu bilmiyorum ama gerçekten öğretmenlere son 4-5 yılda ayrıca bişi oldu. Birbirinizi mi çok gaza getiriyorsunuz ne oluyor anlamıyorum aşırı memnuniyetsizler. Ben MEB'in yerinde olsam maaşları da yukseltirim. Ders saatlerini de yukseltirim. Fazla bosluktan mi oluyor ne oluyor bilemiyorum. Enflasyon aynı bize de var. Benim maaşım öğretmen maaşıyla aynı. Eşim asgari ücret kazanıyor. Ev kira. Temizlikçi 3-4 ayda zar zor tutuyorum. Kalan günler eşimle temizlersek temizliyoruz temizlemezsek pis kalıyor. Kimsenin emeğini küçümsemek aklıma gelmedi.

Alıntı ile ugrasamayacagim. Biri yazmış hastayım ama okula gitcem geri kalmasın çocuklar diye. Ben de hastayım ama ben de yarın ise gitcem. Rapor hakkım var. Bir ogretmenin ne kadar varsa benim de o kadar rapor hakkım var. Ama yerime başka arkadaşımın ekstra gelmesi gerekeceği için mümkün mertebe işime gidiyorum. Bu işinizi nasıl yaptığınızla ilgili. Yoksa öğretmenin izin hakkı yok gibi bir durum yok. 657 herkes için aynı. Biz lisede hiç matematik dersi almadık. Çünkü hocamız sürekli raporluydu. Kendine tamirhane açmış onu isletiyordu. Sürekli sahte rapor alıyordu. Yine benim kurumda da her bahane ile rapor alan var. Bu kişinin kendisi ile alakalı..meslekle alakalı değil. Keza kolunda serumuyle hasta bakan doktor da gördüm. Bunlar kişinin işine olan ozenidir. Hasta hasta ise gitmekle temizlikçi kadının bin TL istemesi arasında bir iliski yok.

Çok fazla değildir onlardan, arada bir dinç çıkıyor işte, o kaç yıldır yapıyor acaba bu işi?

Katibin Ruhu kadın 60 yaşında mı yoksa yaptığı iş ve yıpranma nedeniyle 60 yaşında mı görünüyor acaba; esas mesele o.

Gerçekten 60 yaşındaysa da keyiften değil; çaresizlikten, ihtiyaçtan çalışıyordur temizlik işinde.

Parasi olan yardimci tutsun olmayan tutmasin. Cok dedi az dedi hak etti etmedi okudu okumadi cok sacma muhabbetler.
Ogretmenler bu meslegi secerken calisma sartlarini maaslarini biliyorlardi maaslari az geliyorsa ya yardimci tutmasinlar ya devletten zam istesinler ya da istifa edip serbest piyasa islere baksinlar. Ama devlet bana az para veriyo ben az kazaniyorum diye temizlikcinin parasinin cok oldugunu dusunmek trajikomik bi durum. Temizlige gelen insanlar istedikleri fiyati soyler uygunsa alirsin degilse kendin yaparsin. Ben ogretmenim ama param az nedir ya

Böyle dediyse haklısınız

Öğretmenin izin hakkı yok derken şu kast edilmiş olabilir.. evet mazeret iznimiz yok. Amcam öldü müdürden izin istiyorum cenaze için bana izin veremem git rapor al diyorya iyi de ben hasta değilim hangi doktor bana niye rapor versin. Eşim de memur onun yılda 10 gün mazeret izni var. Amcamın cenaze namazına eşim katıldı ben katılamamıştım.

Öğretmenin izin hakkı yok derken şu kast edilmiş olabilir.. evet mazeret iznimiz yok. Amcam öldü müdürden izin istiyorum cenaze için bana izin veremem git rapor al diyorya iyi de ben hasta değilim hangi doktor bana niye rapor versin. Eşim de memur onun yılda 10 gün mazeret izni var. Amcamın cenaze namazına eşim katıldı ben katılamamıştım.

Teyzeye sormadım ama bana gelen tüm şirkettekiler mecburen geliyordu. Eşi vefat eden, olmayan, ceza evinde olan bekarların baktığı yaşlı anne baba. Bildiğimiz yoksulluktan. Bakamayacakları kadar çocukları vardı. 2 den fazlasına ben bile yetemem. Onlar küçükleri büyüklere bırakıp işe gidiyorlar işte.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…