Temizlik için yardımcı bulmanın aşırı zor olmasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne oldu bilmiyorum ama gerçekten öğretmenlere son 4-5 yılda ayrıca bişi oldu. Birbirinizi mi çok gaza getiriyorsunuz ne oluyor anlamıyorum aşırı memnuniyetsizler.
ay teşekkürler ya gerçekten, bunu ifade eden başka insanlar da olması ne kadar hoş

öğretmen hanımlar,

bu konuya yazan hemen herkes üniversite mezunu
kendi adıma benim puanımla 3 tane öğretmenlik okunurdu (3 ayrı yere bölsem yeterdi yani)

herkes öğretmen olmak için delirmiyor
herkese uygun bir meslek de değil zaten. herkes işini severek ve neler gerektirdiğini bilerek yapsa keşke.
ülkede herkesin ücretleri yetersiz, keske herkes daha fazla kazansa.

ama yani gerçekten öğretmenler kadar işin cılkını çıkaran yok. artık kimseye sevimli haklı, hak mücadelesi veriyor gibi filan gelmiyorsunuz. ha bunlar umrunuzda olmayabilir de lütfen abuk sabuk ithamlarda bulunmayın... biz okumuşa gıcık filan değiliz, öğretmene hiç değiliz, eğitimi önemsiz bulmuyoruz, ağırlıklı olarak eğitimli kişileriz zaten, biz de çalışıyoruz herkes çalışıyor....

Fiyat bi yana gerçekten iyi birini bulmak zor. Yıldım resmen bende aramıyorum artık. 15 te 1 yarım ya da ayda 1 tam düzenli birini arıyodum. Ya temizliği güzel değil ya 2. Gelişte farklı para ister. En bombası yarım gün anlaştım saat üzerinden, iş üzerinden ekstra para istedi. Sadece Cam ve kapı sildi dolap yüzü için sadece 2 küçük dolap o da mutfak falan değil, ekstra ücret istedi. Almadım bi daha

Babam öğretmendi, amcam öğretmen, kız kardeşim özel çocuklara ders veren bir öğretmen, gelinimiz rehber öğretmen, ben bol bol öğretmen gördüm. Eğitim fakültesini bırakma sebebim ağırlıklı yineleyen depresyon, ama geri dönmeme sebebim de soğumuş olmak. Kk daki öğretmen konularını birçoğumuz belki tek kk da görmüştür, ben gerçeğini çok gördüm. Etimle kemiğimle soğudum. Ne zaman gısganıyorlar diye bişey okusam gülme geliyor.

valla ustalık gerektiriyor kolaysa oturup herkes yapardı evinde o işler öyle olmuyor maalesef meşakkatli ve zor iş

Bende okurken bırakanlardanim 1. Sebep çakılı kadro istediğim yerde yaşamak idi o donem tayin kosullari degisti, 2. Sebep ise o dönem staj yaptığım okullar.
Üniversitede 3 öğrencimin hayatını değiştirdim hala bayramda vs yazarlar ise başlayınca biri ne olur ara ara gel diye çok ısrar etmişti arada 4 saat mesafe var bunları yaşadım ama zerre pişmanlık yaşamadim
Canım çok isterse komşu çocuklarına fln yardım ettim iş arkadaşlarımın çocukları ara ara arar görüntülü görüşme ile anlatirim
İstesem özel derse devam ederdim bu konuda sosyal medya fikirlerini kaptırdım tek eksiğim bu olabilir
Ama yok yani, ne calisma şartları ne ortam ne maddi tatmin yok hiç bana göre değil verdiğim en iyi kararlardan. Ben atandım 8 sene çalıştım arkadaşım yeni atandı benim ilceme geldi senelerce kpss çilesi çekmek hiç bana göre değildi

Geçen yıl yarım güne 250-300 verirken şimdi bin ne demek ya.
Geçen yıl 250 TL'ye aldığınız herhangi bir ürün bu sene 1000 TL dolaylarına çıktığına göre insan emeğini de bu enflasyonun altında değerlemeye kimsenin hakkı yok.

Ne kadar korkunç bir düşünce ya. Öğretmenliği bırakıp temizlikçi olarak çalışmaya başlayın o halde. Bakın bakalım birilerinin sizin emeğiniz üzerine böyle kibirli kibirli konuşması nasıl oluyor.

Yetiştirdiğiniz öğrenciler ve çocuklarınız için çok üzgünüm.

Bir öğretmen olarak yazdıklarınızdan ben bile rahatsız oldum.Kadıncağıza kendi yapamadığınız zor işleriniz için kaç lira verecektiniz sahi?
İş iştir ego yapmayın,kolay mı ev temizlemek.Siz çalışıyorum edasında eve yardımcı arıyorsunuz ,o insanlar kendi evlerinin işini de yapıyordur.Çalışıyorum birini bulup evini temizleteyim diyemez.

Haftada bin lira verseniz ,sadece ek dersinizle karşılarsınız.Bu kadar cimri olmaya gerek yok,ayıp yaptığınız.

Evim 3+1. Geniş bir ev, çok eşya yok. Yardımcı gelmeden önce en ince ayrıntısına kadar toplarım ki bir de önüne iş çıkmasın, onu yavaşlatmasın. Ebeveyn banyom da var, burası yıkanıyor, ana banyoda ise sadece klozet kısmı yıkanıyor. Geri kalan yerler siliniyor. Son gelen yardımcı abla odanın birine hiç girmemiş, banyoyu da yıkamamış. Şöyle yalandan bir cif bile sürmemiş düşün. Geldi 2.5 saat sonra gitti. O girmediği odayı temizlesin diye çağırmıştım üstelik. Giderken de işim bitti ya da şurası kaldı bilmem ne yok. Ben gidiyorum dedi çekti gitti. Üstelik bu kadına ekstra sigortası için para veriyordum. O son gelişi oldu. Bir daha da çağırmadım kimseyi. Ev çok kirlendi ama gelen de temizlemeyecek ki. Buharlı mop alıp kapıları öyle halledeceğim napayım… Vaktin var ki dersen yok ama bakalım kısmet. Kadının ekmeğidir, istediği fiyatı ister ama üstün körü bile yapılmayan iş için yüklü miktar para vermek çok üzüyor beni. Benzeri de geçen yıl olmuştu. Yeni doğum yapmıştım, kırkım çıkmamıştı daha. Tam gün için temizliğe 2 kadın geldi. Bildiğin sohbet edip normal sil-süpür-toz al yapıp gittiler ve ben bunlara yüklü bir miktar tam gün parası ödedim. Onlar da 3 saat mi ne kaldılar. 1 saat (abartmadan söylüyorum, dikkat ettim çünkü) mutfakta kahve içip sohbet ettiler. Yani hepi topu 2 saat için tam gün iki kişilik ücret ödedim… çok içime oturmuştu ha arkalarından da temizlik yaptım o halimle arası ayrı.

batı karadenizde küçük bi ilçede yaşıyorum.
3 yıldır düzenli gelen yardımcım var, her hafta yarım gün geliyordu 600 tl oldu en son.. 2-3 hafta önce yaptığı temizlikten ilk defa memnun kalmadığımı söyledim, yemediğim trip kalmadı, artık gelmicem dedi... çalışıyorum evde değilim, başkasına güvenemeyeceğim için dün aradım ve tekrar ikna ettim, şimdi 2 haftada bir tam gün gelecek ve 800 tl (ayda 1600 TL) ödeyeceğim.
haftaiçi zaten sadece akşamları evdeyiz, 2 haftada bir yeter diye düşünüyorum, kendimiz de haftada 2 kez süpürüyoruz evi, banyoyu da elden geçiriyorum bi kaç kez..

Ne oldu bilmiyorum ama gerçekten öğretmenlere son 4-5 yılda ayrıca bişi oldu. Birbirinizi mi çok gaza getiriyorsunuz ne oluyor anlamıyorum aşırı memnuniyetsizler.
Bizim zamanımızda tebeşir kullanılıyordu, öğrencilerden de dergi parası toplanıyordu illa ki hatırlayanlarınız vardır. Allah ondan bin kere razı olsun, çocuklarının ekmeğini yesin bizim öğretmenimiz o tebeşirleri kendi cebinden para verip alıyordu, sınıfta kalemi silgisi olmayanlara kalem silgi alıyordu ve dergi parasını veremeyen öğrencilerin dergi paralarını kendi cebinden veriyordu, ben buna defalarca şahit oldum. Şimdi okullar açılmadan önce, öğretmenlere eğitim parası veriliyor ve çoğu öğretmen bunu öğrencilerine, sınıflarına kuruş harcamadan kendileri bir güzel yiyor.

Konu sahibine gelince, herkes emeğinin karşılığını istiyor, işi yaptıracaksan o parayı vereceksin ya da kuzu kuzu eline bezi alıp, kendin yapacaksın.

Bende bir eğitimciyim, gören sanacak ki 8 saat aralıksız ders anlatıyoruz :) bacım dersler 35 dakika? 8 dersin varsa 8 saat mi yapar bu? Ayrıca görüyoruz biliyoruz yani. Sanki 35 dknın 35 dakikasında aralıksız ders anlatıyoruz ya :)) vallahi bilmesek inanacağız :)

Eğitim parası 1300 TL gibi bir şey senede. öğretmenin makine bozulduğu zamanlarda kendi çektirdiği fotokopilere bile yetmez. Cebe indirmekmis. Vallahi güldüm Ve evet öğretmenlerin hakkı verilmiyor. Bunun için şikayet etseler de durum bu, etmeseler de durum bu. 4 yıl üni oku. Atanma ihtimali yüksek olan bölümlere girmek zaten zor yoksa uyduruktan bir ünide okuduktan sonra atanması imkansız gibi olan bölümlerden bahsetmiyorum. KPSS gir(şimdi kazanmak da zor) okulda dershanede bir ton masraf yap kazan yıllarca devletin seni atadigi bir şehirde öğretmenlik yap. Bu şu demek. Ev geçindirmekten ailenin olduğu şehre dönmeden ya da evlenmeden maaşından birikim yapama. Doktorlar ve öğretmenler hakkında bu ülkede söylenen şeylere bakıp ülkenin gelişmişlik düzeyini görebilirsiniz zaten. Maalesef egitim de sadece okulda verilebilen bir şey değil. Ve ayrıca elbette zihin gücü beden gücünden daha değerli olmalı. Olması gereken bu. Öğretmenlerin maaşları ile ilgili kısımda şikayet etmeleri çok cok normal çünkü aldıkları çok az. Özgül ağırlığı yüksek bir iş öğretmenlik. Ders kısmı da buzdağının görünen kısmı. Arka planda bir sürü evrak, toplantı, veli, plan hazırlama, proje yürütme, ödev, sınav işleri var. Bunlar ders saatlerinden fazla zaman alıyor. Öğretmenin öğretmenlik dışında başka bir işte ek olarak çalışması bile yönetmelikte yasaklamıştır. El dersi bile olmayan bir sürü branş var. Haricten bilmeden gazel okumak kolay. Severek yapıyor olmak emeğinin karşılığını alamayınca şikayet etmeyeyi gerektirmez. Hatta bunu en çok öğretmenler yapmalı hakkını aramakta örnek olmak adına. Temelinde yıllar süren bir emek olan Zihin gücünün beden gücüyle eşdeğer sayılması bile bu ülkenin vehametini gösterir..

Son düzenleme:
Ben konu sahibini anlıyorum. Neden bu kadar linçlendiğini de anlamadım, linçleyenler genelde evine yardımcı çağırmayanlar sanırım. Ben de çok yardımcı çağırdım evime, sanki dip köşe temizlik yapılacak triplerine girilip aslında 2 saatte bitecek özensiz iş yapıyorlar. O temizliği bir akşam işten gelince ben de yaparım dedim ve öyle yaptım sinir olacağıma. Kadının başında olmazsanız hele daha da vahim. Şimdi sadece spesifik şeyler için arada çağırıyorum, öyle olunca baştan o gün için istediklerimi söylediğimde yapıyor. Piyasa ne ise o ücreti veriyorum. Ama yarım gün bin lira bana da afaki geldi.

Haricten bilmeden gazel okumak kolay.
Ailemde tam 14 tane öğretmen var ve onların arasında büyüdüm, senden daha iyi bildiğim kesin bence. Kaldı ki o işi sana zorla yaptırmıyorlardır diye düşünüyorum, bu kadar ağlayacağına bırak da, mesleği seven birisi yapsın bari.
Eğitim parası 1300 TL gibi bir şey senede. öğretmenin makine bozulduğu zamanlarda kendi çektirdiği fotokopilere bile yetmez.
O halde, öğrencilerden topladığınız fotokopi paraları nerede diye sormazlar mı adama?

Ben de birkaç sefer yardımcı kadın aldim. O işi yapmak marifet istediği için değil, o zamana ihtiyacım olduğu için vaktim kalmadığı için. Bir kişi hariç hepsi pişman etti. Yemeğini, kahvesini, çayını her şeyini hazırlayip çıkıyorum. Döndüğümde kendi yediklerini bile yıkamadan p tezgahta bırakıp paspas süpürge yapıp çıkanları gördüm. Başında durursan iyi yapıyorlar ama ben zaten o zamansa başka işlerim olduğu için, oradaki zamana ihtiyacım olduğu için alıyorum.

Kendi ailenle ilgili bir durum bu anlaşılan. Öğrencilerden bir kere bile fotokopi parası toplamadım. Okulumda toplayani da duymadım. Aldığın 2adet tahta kalemi bile 1 haftada biter. Neyin hesabı. Önce okudugunu anla sen. Mesleği Seviyor olmak haksızlıktan şikayet etmeme zorunluluğu doğurmaz. Bu algıyı size kim verdi Aglanmak ne demek. Ne avam bir diliniz var. İnternet insana bu imkanı sağlıyor çünkü.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…