Temizlik için yardımcı bulmanın aşırı zor olmasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yok bulamadım 500 yarım güne geldi ama işini asla düzgün yapmadı. Üstüne temizlik yaptım. Şimdi 500 e bile kimse yok. Evim normal 4+1 zerre dağınıklık yok. Hergun mutlaka süpürüp kirlenen yerleri de silen biriyim. Evde çok kirli değildi yani

Bana bir ara gelen ablanın lüks bir arabası ve evi vardı. Bir tane de tırları vardı ikinci tırı almak için çalışıyordu. İşini iyi yapıyordu verdiğime acimazdim. Hatta bu yaz iki gün ben yokken büyük temizlige geldi annemde yardımcı oldu. İki güne üç bine yakın para verdim. Helali hoş olsun çünkü eksik yer bırakmadı. Ama 500 verip yarım güne yarım yamalak ve eksik iş yapana bu parayı değer görmüyorum ya göremiyorum.

İstanbuldayım. Bugün 800₺ ye bi abla geldi tüm gün. tertemiz yaptı el atmadığı yer kalmadı. Evim tertemiz misler gibi oldu. Yalnız ablanın perti çıktı. Ben kendim öğretmenim. 80 dk 800₺ özel derse gidiyorum asla yorulmuyorum hiç anlamadan geçiyor 80 dk. Bu abla sabahtan akşama kadar beden gücü harcıyor 800 az bile bence. O yüzden 1000 verdim. Keşke olsa 2 bin verseydim. Düşününce aslında öğretmen ders anlatınca beyni yıpranmıyor ama sürekli temizlik yapınca sağlığa zarar her yer ağrımaya başlıyor. Yaptıkları ağır iş hakkını vermek lazım.

Merhaba haklısınız yarım gün bin lira elbette çok pahalı. Bana 2 sene önce gelen bayan taksi ile gidip gelmek istemişti yol parası adı altında taksi ücreti talep etmişti. Neyse şimdiki gelen bayan tam gün 800 geliyor fakat kendi isteğiyle yarım gün gelmek istedi 400 e geliyor. Haftada iki geliyor bazen bir geliyor. Ama yarim güne bin elbette vermezdim

O da ayrı bir konu. Ben kimden memnun kalıp ikinciye cagirsam ilk geldiğindeki özeni bulamıyorum. Zaten her zaman evde olmuyorum ama olsam da şurayı silin burayı süpürun diyebilen biri değilim. Genel olarak baştan söylüyorum. İşi temizlik olan birinin zaten benden daha çok bilmesi gerekir nereyi temizlemesi gerektiğini ama sallıyor çoğu malasef.

Benim de arayisim vardi afaki ucretler isteyen cok oldu. Vermemekte de direndim. Bir sure tepem atti kimse de gelmesin dedim hatta. Son gelen abla haftada 2 gelip 800 lira aliyordu. Utu de yapacak diye anlastik. Cama camci cagiririm dedim ki sirf nazlanmasin. Neymis isini erken bitirip gidecekmis gezmesi varmis (soyledigim isleri bile yapmadan), hali silmek onun gorevi degilmis, kendini kullandirtmazmis. Perdeleri yikasak dedim camci yikamazmiymis. (Ayni gun degil hepsi ayri zamanda). Keske usak tutsaydim hanimefendiye. Bu konu cok icime batti da alakasiz oldu ama paylasmak istedim. Kimse kolay para kazanmazken enayi yerine konulmak uzuyor.

Soruşturma yiyen memura ne oluyor acaba? Meslekten mi atılıyor? Örneğin ne zaman nüfus müdürlüğüne gitsem ne sorularıma cevap alabileceğim donanımlı bir memur bulabiliyorum, ne de muhabbet ederken yüzüme bakan birisini. Hatta bir abla var maşallah pazarını falan yapıp geliyor, ya da yerinde olmuyor. Bencede işleri çok zor, üzülüyorum ciddi ciddi... mesela konu sahibine de çok üzüldüm, insan yetiştiren öğretmenimize Ankara'da olsam ben bedavaya temizliğe giderdim.

Her şey tamam da bu temizliğe giden ablaların dolmuş parasını da istemelerine asla anlam veremeyeceğim. Başka hiçbir sektörde duymadım bu tribi. Bin lira alıyorsun zaten, 1030 lira da istemezsin ya.
Servisi olmayan is yerleri genellikle yol ucretini karsilar, yemek yoksa onu da. Yani neden trip olarak algıladınız?

Servisi olmayan is yerleri genellikle yol ucretini karsilar, yemek yoksa onu da. Yani neden trip olarak algıladınız?
Çevremde bir sürü servisi olmayan iş yerinde çalışan insan var. Yol ücreti de yok. Maaşın içinde hesaplanıyor herhalde bu tarz şeyler. Bin lira alıyor zaten. Dolmuş ücreti olarak ekstra 25, 30 zam geldikçe 40 lira falan talep etmek bana garip geliyor. Başka hiçbir sektör çalışanında yok bu olay.

Şehirden şehire değişiyor mu bilmiyorum ama benim çevremde yol ücretini almayan birilerini duymadım. Ilanlarda bile servis vs diye yazar, ya da yol+ yemek diye. Ben kadınları haklı buluyorum, sonuçta zor iş sigorta falanda yok. Neden fix ücretinden düşsün ama bu benim düşüncem tabii.

Kardeşim İstanbul’da mimar, onun yol ücreti yok mesela. Babamın da hiç olmadı Bursa’da. Ben zaten öğretmenim, beni geçin. Mali müşavir, dersane müdürü, kuaför vs. değişik sektörlerde çalışan yakın arkadaşlarım var. Onlarda da yok. Keşke olsa. Zaten ben de sonuna kadar hak ettiklerini düşünüyorum. Konu sahibinin tavrını da yersiz buldum. Kimsenin kolay kolay yapamayacağı bir iş. Açıkçası bize gelen ablanın halıları sırtlayıp kaldırması, odaları dip köşe temizlemesi, arada perdeleri yıkayıp camları silmesi benim asla yapamayacağım şeyler. Çok zor, dolayısıyla hak ediyorlar. Ama bu yol parasının hesabını gıdım gıdım yapmaları garip geliyor sadece.

Bana garip gelen bir şey daha var. O da “eve kadın aldım” cümlesi sjskksks daha itici bir ifade olamaz.

Benim yardımcı tecrübem pek yok. Evim küçük, ayrıca temizlik terapi gibi kendim hallediyorum. 2+1 evde bile aynı çoğu şeyi aynı gün yapmak imkansız, konu sahibinin evi 4+1 miş... işini düzgün yapmayanlar mutlaka vardır ama yarım gün gelindiği için kocaman evde çoğu şeyin eksik kalması normal. Benim dip köşe evi süpürmem 30 dk alıyordur. Koltuk çek, halıları kaldır, cam kapı , mutfak dolabı sil falan derken imkansız benim için. Kendi evinin temizliği bile zor , başkasının pisliğini temizlemek ekstra zordur.

Konu sahibi evim temiz, düzenli vs demiş. Bende temiz, düzenli evlere yardımcı alınmasını anlamıyorum mesela sohbet muhabbet için mi birilerini çağırıyorlar

ama onlar işyerine gidiyor, düzenli/sürekli iş.

düzenli/sürekli iş değil de mesela tercümanlık gibi günlük/saatlik işlerde yol ücretini ayrıca verirsiniz, racon böyle. hatta dünyada da böyle +yol + yemek +kalacak yer şeklinde olan işler var
atıyorum noteri de evinize çağırsanız yol ücretini verirsiniz ki o taksiyle gelir
atıyorum manikürcünüzü de çağırsanız verirsiniz.
ya da atıyorum usta da çağırsanız uzak bir yerdeyseniz o da bir kaç gün gidip gelecekse yolu katıp fiyat söylüyor. 1 kerelik geliyorsa yol parasını zaten almış oluyor.

valla kimse kusura bakmasın da
zaten öğretmen bir insan için eve temizlikçi almak lükstür - linç is coming
yani dünyada da bu böyledir (belki taylandda filan değildir bilmiyorum ama modern dünyada böyledir)
ortalama düz bir memur ortalama düz bir beyaz yaka eve temizliki filan almaz yani, alamaz.

bizde emek çok ucuzdu, artık değil. buna alışsak iyi olacak...

e bir de bizde "eve kadın almak" hatta "bugün kadın gelecek" filan diye anlatılan bir iş bu. mesela benim babam ve onun nesli için evlere temizliğe gitmek neredeyse o..luktan hallice bir şey... o kadar saçma sapan kafalar var ülkede (erkek adam karısını onun bunun evine mi yollar kafası). evlere temizliğe giden kadınların genelde dul, kocası hayırsız, eğitimsiz kadınlar olduğunu görerek ve öyle içselleştirerek büyüdük biz koca bir nesil. işini yapıyor mis gibi parasını alıyor demedik ki!

üstüne "iş yaptırmak" gerçekten bir sanat! hele mavi yakaya iş yaptırmak için sanatçı değil virtüöz olmak gerekir....

kendi işini yapan bir insan olarak insan çalıştırmak ne kadar zordur iyi biliyorum.

ama kadınlarımız aman Aysun hanım halı sildirmiyor ben sildirirsem bana gelmez ama Çağla hanım 2+1 eve 400 veriyorsa ben 450 vereyim..diye diye diye temizlikçi hanımları tepelerine çıkarttılar.

neyse kısacası beyaz yaka nasıl starbucks'ta maliyti 5 lira kahveye 80 lira verince kendini zengin hissediyorduysa temizlikçi çağırıp da yine zengin hissediyordu. ama ben de doğru düzgün iş yapan temizlikçi kimseden duymuyorum. (hayatımda almadımi bilmiyorum). Bu lüksüne büyük oranda veda ederse şayer (akıllanırsa yani) piyasa da yeni bir denge bulur.

Üç çocuklu evin ne kadar temiz olabileceğini düşünüyorum ben de. Bizim tek çocuk (erkek) evin içinden geçmeye yetiyor.

Balıkesir'de kaba inşaat temizliğine 4 kişi çağırdım tek gün aldım bir günde bitsin diye.200 metrekare ev için tek güne sığdırmaya çalışınca vicfdan azabı duydum. Ulaşım benden merkeze biraz uzak yemek yine benden. Total 6.000 verdim kişi başı 1.500 TL.

Sonrasında içlerinde birisi hem çok hamarat hem işgüzar değildi sevdim. Ayda 2 gün alıyorum camlar ve mutfak dolabı bir gün. Diğerinde de o haftalarda neye zorlandıysam çamaşır,ütü, kapılar vileda vs. onu önceden planlıyoruz abla şunu şunu yapalım mı bu hafta diye geliyor çok şükür. 1000 TL alıyor. Ulaşımı da oğlu bu tarafta fabrikada onunla dönüyor. Oğlu izinli ise 1150 verip araçla yollatiyorum. Yemek zaten beraberiz hazırlıyoruz yiyoruz o günlerde iki öğün. Benim küçük çocuğum yok 13-15 yaşlarında kızlarım daha küçük olsalar daha çok ihtiyacım olurdu. Onun için sizi anlıyorum. Yapılacak işleri listeleyip kişiyle fiyat konusunda öyle anlaşın en iyisi.

Valla raconun her yerde böyle olduğunu bilmiyordum hiç. Şuvan aydınlandım. Babam fayans ustasıydı, o da yol parası almazdı gittiği evlerden. Babam da bilmiyormuş. Ayrıca neden linç olsun ki, öğretmen için bu mesele gerçekten lüks. İki tam günlük ek ders ücretimiz bu bizim. Bize abla yarım gün (4 saat) geliyor, 400 lira. Bin lira olsa benim de elim bi titrerdi.

Eskişehir'den bildiriyorum.
2+1 ev için önceden yardım aldığım abla tüm gün 15 de bir 2.500 fiyat verdi.
Yarım gün 1250.
Yol ücreti burada da iş verene ait.
Ayrıca temizlik için değil bakıcı abla için de yol ucreti veriliyor burada.
3+1 için 3 bini geçiyor diye duydum tabii kimse bulunmuyor.

Ben kaba inşaat 4 kişi 6.000 vermiştim az vermişim valla.Yol yemek bendendi. İnanılmaz yüksek sizin orası.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…