Tek blast embriyosu PGT ye gidip sağlıklı dönen var mı?

Sizinle zaten iletisimdeyiz ama diger arkadaslar da bilgi sahibi olsunlar diye deneyimlerimi paylasmak istedim. Ben Memorial'da dort deneme yaptim, 3 opu oldu. 3 opu'da toplamda 14 yumurtadan 9 tanesi 5. gune gitti ve NGS yaptirdik. Sonuclar maalesef olumsuz geldi ancak 14'de 9 benim yasimda, gecmisinde sigara kullanmis biri icin guzel bir rakam. Labaratuvarinin gercekten iyi oldugunu dusunuyorum. Ayrica embriyologlari surec icerisinde sizi surekli bilgilendiriyor ve talep ettiginizde size ozel, durumunuz ile ilgili kisa konsultasyonlar da veriyorlar. NGS degerlendirmelerini yapan genetik bolumu de iletisime gecerseniz merak ettiginiz her turlu soruyu yanitliyor.

Ancak unutulmamasi gereken yogun trafikli bir hastane oldugu. Saatlerce bekledigim olmadi ama ortalama 15-20 dakika bekleme sureleri dogal olarak olabiliyor. Yasadigim ana problem ilk baslarda doktorlarin surekli degismesiydi. Ben bu konuda rahatsizligimi belirttikten sonra sectigim doktor ile ilerleyebildim, ama acikcasi bu durumla ilgili biraz mucadele etmem gerekti. Ayrica bir suru hastaya bakmasi gereken doktorunuz hakli olarak cok yogun oldugu icin size cok fazla vakit ayiramayabiliyor. Yani ilgi isteyen biriyseniz mutsuz olabilirsiniz. Ben cok da ilgi meraklisi biri degilim, bu tarafi beni rahatsiz etmiyor acikcasi ve sectigim doktorum takiplerimi iyi yapiyor. Hemsireler ve resepsiyonistler inanilmaz iyiler hepsi her asamada guzel takip yaptiklari gibi surec icerisinde de her konuda yardimci olmaya calisiyorlar. Ancak surekli kendi takibinizi de yapmaniz gerekebiliyor. Bazen doktorunuz bilgi vermeyi unutabiliyor siz pesine dusmek zorunda kaliyorsunuz.

Guzel olan taraflarindan biri Semra Kahraman gibi Turkiye'de tup bebek konusunda duayen bir ismin de sizi ara ara degerlendiriyor olmasi. Ben ucuncu tedavi sonrasi kendisinden ucretsiz bana ozel bir konsultasyon aldim ve inanilmaz tespitleri oldu. Bu tespitler sonrasi olan opu'da toplanan dort yumurtadan dordu de besinci gune gitti ve en basarili siklus bu oldu. Bu arada tum embriyolar 4aa, 5ab, 5aa gibi morfolojik olarak oldukca basariliydilar ancak maalesef ki sagliksiz geldiler.

Ben Bahceci'den ucretler ile ilgili bilgi almistim, Memorial kesinlikle daha avantajli fiyatlar sunuyor, ozellikle uclu havuz paketi ile.

Yani labi kesinlikle iyi ama dedigim gibi ozel ilgi bekleyen birisi iseniz Ota Jinemed gibi daha butik bir hastanede de tedavi olabilirsiniz. Ama Memorial'in Bahceci'ye gore daha bilimsel odakli calisan ve ticari kaygilari ikinci planda tutan bir merkez oldugunu dusunuyorum.

15-20 dakikalarla sorunum yok. En son gittiğimde 1,5 saat bekledik. Zaten yeterince gergin ve yüksek ihtimal boş gebelik nedeniyle kürtaj olacağım gündü. Bilerek sabah erkene randevu aldım. 9’a verdiler. Aç gittim. Stresten gerginim. Saat 10:30 da sabır küpü kocam gidip resepsiyona isyan edince öğrendik doktorumuzun operasyonda olduğunu. Bir de doktorum genetikli deneme konusunu anlatırken, soru sormama izin bile vermeyip “ben şimdi genetik genetik diyenler daha pgt ne demek bilmezken, bu alanda çalışıyordum. Kesinlikle faydalı bir alan olsa bundan sonra genetikli deniyoruz der keser atardım. Şu an yumurta toplama için hastamı bekletip,sana detay anlatıyorum” falan diyince gerçekten soğudum bir anda her şeyden. Ne sorumu sorabildim, ne başka bişey. Kendisi malesef bir tanıdığımızın arkadaşı olduğundan ağzımı açmak istemedim. Yoksa “1,5 saattir bizi iki laf arasına sıkıştırın diye beklemedik. Yönetemiyorsanız randevuların arasını açın” demeyi bilirdim. Kürtaj için seni alacaklar birazdan diyip çıktı. Çıkınca da bi sevimlilik hali, bi şefkat sinirime dokundu iyice. İyi doktor ama malesef yoğunlukları ticarethane bakışlarıyla paralel.

Lutfen kusuruma bakmayin ancak doktorunuzun iyi bir doktor oldugunu dusunmuyorum. Kendisinin adini bu baslikta ifsa etmeyecegim, basarilari da vardir elbette ancak hipokrat yemini etmis bir doktorun hastalarina deger vermesi gerekir. Forumda kendisi ile ilgili deneyimleri olan ve travma yasattigi pek cok hastasi mevcut. Ayrica sizi bilgilendirmek hekimlik mesleginin bir parcasi.

PGT konusunda niye bu kadar radikal fikirleri oldugunu da cidden anlayabilmis degilim. Kendisinin bu tereddutu sayesinde 41 yasinda ikiz down sendromlu bebeklerini ucuncu ayinda kaybeden ve kurtaj olan, 47 yasinda trizomi 13 sebebi ile ikinci ayinda agir dusuk yasayan kadinlar var forumda.

Bahsettiginiz tarzda bekleme surelerini ben hic yasamadim. Sadece opu sabahlari cok erken cagiriyorlar ve o esnada biraz bekliyorsunuz ama bana dogal geliyor sikayet edecegim tarzda birsey yasamadim acikcasi.

Memorial'da yasadigim tek buyuk olumsuzluk bir siklusta folikullerin opu sabahi erken catlamasi ve doktorun bana asi yapmaya calismasiydi. O donem cidden sinirlerim bozuldu ancak sonrasi bir onceki mesajda bahsettigim ozel konsultasyonu aldiktan sonra sonuclarimda duzelmeler oldugunu dusunuyorum.

Hic bir yer mukemmel degil sonucta insan faktoru soz konusu. Ancak bilimsel metodlarla ilerleyen, reklam kokmayan hastaneleri tercih etmeliyiz. Ayrica doktorumuz da bizi dogru bilgilendirmeli ve bizlere nazik davranmali. Bu kadar hormonun uzerine bir de ego cekemiycem :)

Ne saçma davranmışlar böyle, insanla temas ettiklerinden bihaber, endüstriyel üretim yapıyorlar sanki. Sizin doktorunuz güvenç bey miydi bu arada, ben kendisinde bi tedavi gördüm, burda çok övülüyor diye bir de pandemi döneminde çalışan tek merkez diye gitmiştim. 7 yumurtadan sıfır embriyo elde ettiğim tek yer olarak tarihe geçti

Kızlar size bi şey sorayım, bu gonal f gibi menapur gibi iğneler ile melatonin birlikte kullanılır mı? A AnnelikUmudu sanırım sendin düzenli kullanan, ben çok memnunum uyku düzenimden ama şimdi mahsuru olur mu diye de şüpheye düştüm.

Evet canım dogru hatırladın. Yok ben hala başlamadım bilmiyorum ne zaman denerim çok geçmiş olsun canım sana da.
Sağol canım valla en son Haziran’daki tutmayınca, Eylül sonu dondurulmuşla 5. Kez tüp bebeği tekrar denedim.Çok güzel artmıştı değerler ama boş gebelikmiş. Aynı belirtiler hamilelik gibi oluyor.Beta Hcg çok güzel arttı, kese göründü , mide bulantıları bile yaşadım ancak gel gör ki kese boş çıktı.
Hayırlısı böyleymiş , kürtaj oldum.Alınan parçayı genetiğe gönderdiler. Sonuç bakalım söyleyecek problemi. Bekliyorum ben de yeniden adet olmayı ve hazır olmayı.Artık dondurulmuşum da yok. Sil baştan başlayacağım ama ne zaman bilmiyorum Yıpratıcı bir süreç. Allah hepimize sabır versin.

E et canım yorucu cidden. İnşaAllah dogal olursun

Gunluk 3 mg melatonin tup bebek tedavileri esnasinda kullanimi onerilen takviyelerden biri. Ileri kadin yasindan kaynakli yumurtlarda meydana gelen oksidatif hasari tersine cevirmeye yardimci olabilen bir antioksidan, bu nedenle yumurta kalitesini ve gebe kalma sansini artiriyor. Melatonin, insan vucudunun urettigi 50 farkli hormondon biri yani biz aslinda dogal olarak da bu hormonu uretiyoruz. Ancak melatonin uretimi biz isiga maruz kaldigimizda baskilaniyor. Ornegin gece gec saatlerde telefon, TV veya bilgisayar kullanimi dogal melatonin uretmimizi ciddi bir sekilde kotu yonde etkiliyor. Ayrica ek ilginc bir bilgi, korlerde yuksek duzeyde melatonin vardir ve bu nedenle kansere yakalanma oranlari gorme problemi olmayan insanlara gore oldukca dusuktur. Ancak siz yine de doktorunuzun onayi dogrultusunda bu takviyeyi kullanmalisiniz.

Teşekkür ederim bilgi için ne yazık ki iğneleri verirken doktora sormayı unuttuğum için burada sordum ama bir sonraki kontrolde sorarım. O zamana kadar da içmeyeyim en iyisi.

Teşekkür ederim bilgi için ne yazık ki iğneleri verirken doktora sormayı unuttuğum için burada sordum ama bir sonraki kontrolde sorarım. O zamana kadar da içmeyeyim en iyisi.
Benim doktorum kullanmamda bir sakinca olmadigini soyledi ancak siz yine de kendi doktorunuzla veya hemsire hatti ile teyit edin. Ayrica bu tarz takviyelerin ana etkisi bildiginiz uzere uc ay ve sonrasinda basliyor bildiginiz gibi. Umarim cok guzel bir siklus olur ve iyi sonuca bu ay ulasirsiniz.

Peki Qenzim Q10 da kullanılır mı iğne tedavisi başladıktan sonra?
Ben melatonine başlayalı bikaç hafta oldu zaten ama tedaviye faydası dışında bana, uyuyup uyanma saatlerime çok faydası oldu o nedenle devam etmek istedim.
Umarım hepimiz güzel sonuçlar alırız ve evet bu ay ulaşayım lütfen mutlu sona

Coenzyme Q10 kesinlikle kullanmaniz gereken en onemli takviyelerden biri. Gunluk onerilen doz ubiquinol formunda minimum 600 max 1200 mg. Ben 800 civari kullaniyorum ama maalesef yuksek dozlarda Turkiye'de bulamadim dolayisi ile Amerika'dan getirtiyorum. Ayrica burada delirmisler dusuk dozlarin bile fiyatlari cok pahalli.

D vitamini seviyelerinizi de mutlaka olcturun. Bu seviyeleri 50 ng/ml seviyesinin uzerine cikarmaya calismanizi oneririm. Ancak fazlasi zehirlenmelere yol acabildigi icin kan tahlili yaptirmadan asla kullanilmamasi gereken bir vitamin. Bir de D vitamini kullanirken unutulmamasi gereken ek takviye K vitamini. Cunku D vitamini kandaki kalsiyumu yeterli seviyelere tasir, ancak K vitamini bu kalsiyumdan hem kemiklerimizin yararlanmasini saglar hem de bobrek ve damarlarimizda birikimini engeller.

Eger gecmiste sigara kullandiysaniz 200 mg E vitamini ve 1000 mg C vitamini almanizi da oneriririm. Bir de balik yagi tabi ki, ben omepa'yi seviyorum icinde 100 mg coenzym de var bildiginiz gibi.

Ben tedavilere baslamadan once 'It starts with an Egg' adli oldukca bilgilendirici bir kitap okumustum. Sydney Universitesi mezunu bir biyokimyager olan Rebecca Fett'e ait, detayli olarak kullanmamiz gereken supplement ve besinlerin listesini guzel bir anlatim ile paylasan 200 sayfa civari bir kitap. Elbette bu takviyeleri dahiliye veya endokrinoloji hekiminin yapacagi kan testleri ve ardindan tup bebek doktorunun onayi sonrasinda kullanmak gerekiyor. (Ornegin DHEA hormonunu, bana Prof. Dr. Semra Kahraman kullanmamam gerektigini, kiste neden olabilecek bir hormon oldugunu belirtti. Geriye kalan yukarida da paylastigim takviyeleri kan tahlillerim sonucu kullanabilecegimi soylediler. Dolayisi ile doktorunuzun onayi dogrultusunda kullanmaniz cok muhim.)

Size bu kitabin linkini ozel mesaj ile ilettim.

Ben varım, yüksek doz bulamadığım için de üçer beşer içtim

Harika

Canım bol şans diliyorum bu ay, umarım seni mutlu edecek sonuca bir an evvel ulaşırsın Belki Başak Dizer evrene pozitif enerji vermiştir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…