Tek blast embriyosu PGT ye gidip sağlıklı dönen var mı?

Ladycim oncelikle cok gecmis olsun ama zaten arkadaslar da yazmislar coktan, iki tane daha minik seni bekliyor. Okudugum bilimsel bir yazida uc tane ngs'li saglikli embriyo %95 canli dogum orani getirir diyordu, o nedenle icini ferah tutmaya calis canim benim. Bu beklemeler konusunda da o kadar haklisin ki hepimiz sabir kupune donduk. Sana en guzel dileklerimi yolluyorum ladycim sen ne zorluklar atlattin bunu da atlatacaksin ve ufakliga yakinda kavusacaksin.

Canimm Miss Cim çok teşekkürler bitanem. Ben de öyle avutuyorum kendimi, başta bir dağıldım ama şimdi iyiyim canımcım. Arka arkaya transfer konusunda ne düşünüyorsun canım? Benim okuduğum kadarıyla Opu ile yapılan transferlerde bir ay ara öneriliyor ama donmuş embriyo transferlerinde yumurta geliştirme yapılmadığı için beklemeye gerek olmadığını anlıyorum.

Canim bu konuda ben olsam doktorumun onerisini dinlerdim bir de embriyolog ile konusurdum. Ikinci bir doktora da danismakta fayda var sanki. Gunseli Hanim'a sorabilirsin belki.

Canim bu konuda ben olsam doktorumun onerisini dinlerdim bir de embriyolog ile konusurdum. Ikinci bir doktora da danismakta fayda var sanki. Gunseli Hanim'a sorabilirsin belki.
Annelik umudu canım Günseli hocayla eğer transfer tutmazsa hemen ara vermeden ikinciyi transfer ederiz diye programlamislar bitanem. Şükür ki gerek kalmadı. Demek ki Günseli hoca da donmuş transferde hemen ara vermemeyi uygun görüyor diye düşündük. Prof Tayfun Bağış da Opu yapilmayacaksa dondurulmuş transferse hemen ertesi ay yapmayı terciih edebiliriz diyor. Ama bazı merkezler ara koyuyor sanırım. Çok teşekkürler bitanem

Sen de benim gibisin, biran evvel bitsin de beklemeyle stres seviyem artmasin diyenlerdensin. Benim rahim kalinlasmayinca, hoca bana uzatiriz sorun degil, en dogru zamanda olsun demisti. Estfofemi arttirip normal regl zamanimdan 1 hafta daha uzatmistik. Yani garantici, gec olsun dogru olsun diyen bir bakis acisi var Gunseli hocanin. Ara vermeyecek bir fikir belirttigine gore bu onun garanticiligine zarar vermeyen bir karar olacakti.

Evet bitanem bu beklemeler bana iyi gelmiyor artık. Gerekliyse bekliyim ama gerek yoksa artık yeni beklemelerle vakit kaybetmek istemiyorum. Hep ömrümüzden gidiyor, en güzel zamanlarimiz böyle içimiz parçalana parçalana geçiyor Bir de Şubat ayındaki opuda rahime çizik atılmıştı onun etkisi de bitmek üzere. Belki geçmiştir bile, onu da düşünüyorum bir yandan, ne kadar sürüyor etkisi hiç bilmiyorum. Bir yandan ara vermiyim ki hani bir ay rahim istemezse öbür ay ister sonra yine istemeyeceği aya denk gelmiyim gibi kafamda yine deli sorular, hesaplar.

Merhaba L Lady Starlight çok geçmiş olsun. Benim de ngsi embriyom kimyasal olmuştu. Benim doktorum adetten sonra rahmime çizikler attı sonra 2. Transferi yaptı. Ayrıca ikinci transferde 2. Bir antibiyotik kullandık (biteral sanırım ismi) üstüne 12. Haftaya kadar intralipid serum kullandım. Her ne kadar rahme çizik atma ve intralipid serum deneysel yöntemler olsa da bence denemeye değer. Ben olsam aynı koşullarda 2. Transferi istemezdim.

Bitanem çok teşekkürler, atlattım sayılır ilk şoku. Sen topigimizin ilk mucizesisin bize de umut oldun hep canım benim Dün doktoruma gittim bunların tek tek üzerinden geçtik. Benim rahme çizik atılmıştı zaten. Üzerine bir de Hsg cektirmistim, görünmeyen bir yapışıklık falan varsa o da açılsın diye. Herşey yolundaydı. Geçen yıl kromozom kaynaklı dokuzuncu haftada sona eren bir hamileliğim olduğu için bağışıklık sorunu da elenmiş oldu, öyle olmasa serum deneyelim derdim dedi. Tamamen tesadüfi olduğunu düşünüyor doktorum. 12 ayın iki ayı falan rahim aliciligi olmuyor ona denk geldin diyor. Ben de ne yapacağımı şaşırdım.Tek farkı bu ay daha erken yapacağız. 20. Günde yapmıştık geçen sefer, bu sefer kalınlaşması yakalarsak daha erken yapacağım transferi dedi. Rahim kalınlığı da 8 i gördü ama progestana başlayınca 7.5 e indi. Ama üç çizgiydi. Hepsini tek tek eledi, geriye bitek rahmin keyfî istememiş kaldı

Canim, S sharonandhope tecrube ettiklerini hocanla paylas istersen. Bir de sen yazinca farkettim. Benim kalinlik 9'u gormeden baslatmadi hoca, o nedenle 1 hafta gec transfer oldum.

Canim, S sharonandhope tecrube ettiklerini hocanla paylas istersen. Bir de sen yazinca farkettim. Benim kalinlik 9'u gormeden baslatmadi hoca, o nedenle 1 hafta gec transfer oldum.
Burada birisi vardı ngs li tek embriyosu tutmamış bahcecide. Sonra cem hoca rahminden bir parça almış sonra iltihap var demiş. Neyseki baska doktorda ngs olmaksizin hamile kalmış.
Çeşitli enfeksiyonlar da olabiliyor ya da belki de zaten enfeksiyon olmasa da tutmayacaktı bunlar henüz bilinmiyor. Benim rahmimde kalınlaşma sorunu olmadı. Hep 10 mm üstünde cıktı ama benim de ikinci transferim biraz daha erken oldu. Umarım işe yarar. Şu an hamileyim çok şükür sorun yok gibi görünüyor. Halime şükür ama giden ngsli embriyoma da bazen yanmadan edemiyorum maalesef. İnsan neden diye sormadan edemiyor…

Tekrar konuşayım canimcim. Kalınlığı da sordum tekrar acaba ondan mı oldu diye. Eğer üç çizgiyi gorduysem 7,5 a gelince transferde problem olmuyor demişti. Senin üç çizgiydi ve 8 olmuştu, progestanda bir miktar geri çekilme başlar ona önem vermeyiz fazla cekilmedigi sürece dedi. Benim önceki kalınlıklara da baktık, hamile kaldığım ay da 7 yi biraz geçe transfer yapmışız. Oraya takılma dedi. Nereye takilayim ben de şaşırdım canımcım.

Çok şükür canimcim, Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin . Bu kadar emek sarf edilmiş embriyolar boşa gidince yanmamak mümkün değil tabi ama elimizden de bir yere kadar geliyor. Altalta bir sürü tutmama sebebi sıraladı ama benim için hepsini eledi doktorum. Enfeksiyona kanda bakılabilir aslında değil mi, onu da sorayım doktoruma. Gerçi ultrasonda görünmez miydi ya da bir belirtisi olmaz mıydı enfeksiyonun?

Hayatim kendini hic uzme diger embriyo ile ilgili, sen zaten cok guzel bir hamilelik surecindesin en onemlisi saglikla ilerlemesi. Ben bu yazdigin konuyu daha cok yeni doktorumla konustum ve kendi rakamlarina dayanan istatistige gore - biliyorsun Memorial da Bahceci gibi senede binlerce vakanin istatistigi var ellerinde - ngs'li embriyonun tutunma orani yaklasik olarak %75. Ancak bu oranda embriyonun morfolojik kalitesi ve kadin yasina bagli sebeplerle biraz degisken olabiliyormus. Dusununce maalesef %25 de kucumsenecek bir oran degil o nedenle minimum 2 -3 saglikli embriyo bulmadan transfere gecmek istemeyebiliyorlar. Bir de genelde tutunmama sebebini cok net aciklamayamiyorlar, uterus lining veya zamanlama gibi sebeplere baglandigi da oluyor ama hic bir netlik yok. Hepimizin bildigi gibi bazen de bunlarin hic biri yapilmadan sansa tutunan ve saglikli dogum yapan da pek cok olgu var. O nedenle uzerinde cok durmadan yola devam etmek zihnen en sagliklisi sanirim.

Progestandan sonraki geri çekilmeyi yünlü bir halının yıkanmış ıslak hali gibi düşün dedi. Yıkanınca belki ölçü olarak daha küçülür ama aslında yoğunluğu aynı dedi. O yüzden genelde progestandan önceki ölçüye bakar doktorlar ama ben rahat olsun içimiz diye baktım yine de dedi.

Ben fazla didikliyor ve bıdı bıdı yapıyorum diye mi böyle oldu diye de düşünmedim değil bitanem. Belki biraz akışına bırakmak lazım ama işte huylu huyundan vazgeçmiyor. İlle her detayı bilecem. Bilip de ne yapabiliyorum sanki o da ayrı konu.

Haklisin, hamile kalmadan once ayri paranoyalar, kaldiktan sonra ayri endiseler. Bu bitmeyen bir surec. Oluruna birak diyor ya insanlar o yapi meselesi.
Ama asacaksin, bak elinde saglikli embriyolarin var. Yolun yaridan fazlasini zaten gectin bitirdin. Iyi bir hekimin var, bu asilacak.

İnşAllah bitanem. İki tane koydur diyen de var ama ikiz gebelik kolay mı, bir sürü riski var. Bile bile de alınır mı o risk bilemedim hiç.

Canim benim hic olur mu oyle bir sey? Karsimiza hergun farkli farkli baska bir sorun cikiyor bu surecte biz de dogal olarak neyle ugrastigimizi bilmek istiyoruz. Fakat kendimizi zihnen bu kadar yipratmak yerine bu isin uzmani doktorlarimizin cizdigi haritaya gore ilerlememiz bizler icin en faydalisi. Bence artik bu kadar derine inmeden biraz rahatlamaya calis ve elindeki minik iki guzel embriyona odaklan lutfen. Zaten doktorun da anlattiklarina gore enlemesine boylamasina her turlu detayi dusunmus ve bu sureci de basariyla atlatman icin elinden gelen herseyi yapiyor. Daha once de yazistik ya Ladycim o bebek buraya gelecek ♡ ♥

Canım Miss Cim. Doğru dersin o bebek buraya gelecek bitanem. Allah hepimize sağlıkla kucağımıza almayı nasip etsin canimcim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…