Tek bir ikramlık hazırlayan ev sahibi arkadaş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu kadar kafanıza takıyorsanız çaya gitmeyin. Ya da giderken kendiniz götürün, mesaj vermiş olmak istiyorsanız tabii.

Artık herkes çalışıyor ya da yapmak istemiyor. Tercih meselesi fakat ben tek çeşit ile rahat edemem, etrafımda da görmedim açıkcası. Yakında güzel bir cafe var, harika kurabiyeler tatlılar yapıyorlar. En kötü 2 çeşit alırım yanına da çerez kuru meyve vs koyarım tamamdır (Kendim yapmaya vaktim yok)

Bence bir tatlı bir de tuzlu ikram edin, en güzeli.

Sızlanmadim .İnsanların fikirlerini almak istedim.Ben bu insanlara karşılık ne yapmalıyım ne hazırlamalıyız gbi fikir almak istedim.Sadece yorum yapmak için yazmış çoğu kişi.Keske insanların yazdıklarını hep negatif değil pozitif olarak da algılayabilsek

Hanımefendi sizin konunuz üzerinden örnek verdim, çok sevdiğim bir arkadaşım yeni evlendi ve kadını biz de tanımaya çalışıyoruz ancak ilk evine gittiğimizde 100 çeşitle ağırlamaya çalıştı. Sırf yapmış olmak için hazır böreği besbelli ( her ay en az bir kere üç harfli marketten aldığım börek) ben yaptım diyerek sundu. Tabi ki size benzeticem :)

Sizde ise gördüğüm şeyi çok açık olarak söyleyeceğim evine davet edildiğiniz 'yakın' arkadaşım dediğiniz insanları ilk elden siz eleştiriyorsunuz. Bir pasta yapmış 'sadece'. Ben hadi o insanı tanımaya çalışıyorum siz yakın arkadaşınıza kötü niyet okumacılığı yapıyorsunuz. Haklısınız tabi sizi önemsemedikleri için 10 çeşit yapmamışlar sadece pastayla geçiştirmişler(!) İşiniz gücünüz yok mu anlamadım ki bir sürü çeşit yapınca başınız göğe mi erecek. Yine de siz düşündüğünüz gibi olun, onlar gibi 'kötü niyetli' bir şekilde tek çeşitle geçiştirin.

Ben de bunu söylemek istedim.Hazir alınabilir yoksa çerez koyarsın evde ne varsa işte.Tek çesit bende ilk defa denk geldim o yüzden bu konu hakkında fikir almak istedim .Teşekkür ederim

Nasıl bir kültürde yetiştiniz bilmiyorum ama benim annem ev hanımıydı ve misafir gece de gündüz de gelse 3 çeşitten aşağısını ne gittiğim evlerde ne de kendi evimde görmedim. Zaman değişiyor, yaşam şartları hayat tarzları değişiyor. Konu sahibi de standart anadolu ailesinde yetiştiyse tek çeşiti yadırgaması gayet normal. Annesi görse tek çeşit yapıldığını ayıplayacaktır, hiç şüphem yok.

Bu toplum, bölge ve sosyal statü bakımından yavaş dönüşen bir toplum. Kadını da Çalışan ailelerin dönüşümü ile kadını ev hanımı olan ailelerin dönüşümü aynı olmadığı gibi şehirden şehire bile fark var. Bu kadar sert çıkmaya gerek yok

Yediğin pastayı sindirmeden sabahın altısı olmadan konu açmışsın. Belliki çalışan biri değilsin, konuyu açtığından beri cevap yazıp duruyorsun insanlara.

Pek misafirliğe giden birine benzemiyorsun. Kendi kafana göre, kendi beklentine göre adet uydurmuşsun. O bahsettiğin adetlere göre misafirliğe gidilirken elin boş gidilmez. Ev hediyesi ve tatlı-tuzlu bir şey hazırlanıp götürülür. Sen de anlaşılan elin boş gitmişsin. Kendi keyfine göre beklentiye girmişsin.

Arkadaşlarımı kotulemedim.Tek çesit hazırladıkları için benim karşılığında ne yapmam gerektiğiyle ilgili bilgi almak istedim.10 çeşit bekledim diye bişey de söylemedim nerden uydurup buluyorsunuz bunları anlamıyorum."Kotu niyetli" insanlar da demedim yani tamamiyla uydurulmuş bir cümle kurmussunu

Yorumları okusaydin keşke canım ya Ben her gittiğim misafirlikte biseyler alıp götürürüm yazdım zaten.Surekli gdip gelirim arkadaşlarımla ve ilk defa başıma geldi de dedim.Cevap yazmayacaksam ne diye konuş açtım ?

Çalısan yada küçük çocuğu olan kişilerden kimse bişey beklemez tabiki.Evet herk zin kültürü adeti geleneği çok farkli

Tesekkur ederim.Gelen yorumlardan da anladigim kadarıyla öyle yapmak gerekiyor
Çünkü değmez. O yüzden kendinizi yormayın.

Hatta onlar gelmeden çayınızı koyun geldiklerinde de ikramınızı hemen yaparsınız.. Zaten yemek de yemişler hemen acıkma da olmaz

Aliam çayı söz konusu olunca artık öyle pastalar, börekler, salatalarla bezeli tabaklar çok tercih edilmiyor. Zaten herkes yemek yiyip geliyor tok oluyorlar hem de ev sahibine eziyet. Bence sizce fazla bu konuya takılmayın çayın yanına bir tatlı yapın.

Evet çerez, cips gibi çocuk abur cuburu götürmüşsün götüre götüre. Çok görgülü hareket gerçekten.

Öyle yapacağım.Yani biz oyle gördük sadece kendi ailemden değil herkez bu şekilde birkaç çeşit hazırlardi.Demekki devir değişti.Tesekkur ederim

Çok özensiz bence. Ben değer verilmediğimi düşünür birdaha görüşmek istemezdim açıkçası
Ben de şahsen kek sevmem mesela, hatta tatlıdan da saymam, şekerli ekmek gibi gelir. Bana kek koyacağına elime cornet dondurma verse daha mutlu olurum. Bisküvi pastası yaptım diye benimle görüşmek istemeyecek insanın gelmemesini de tercih ederdim.

Misafire o şekilde verilir sade kek değil yanında yiyebilcegi başka aparatifler olur illa keki ye demezsin zaten.O zaman bana kek yapan arkadaşım sınıfta kaldı demekki sizin yorumunuza gore

İşte bu bakış açısı yanlış. Standart anadolu ailesi diye bir şey yok. Bu bakış açısı çok dar bir çevreyle doğup büyüyen insanın söyleyeceği şey. Her evin, her yörenin standartı birbirinden farklıdır.

Benim annemler doğulu, misafir geleceği zaman en ağır tatlıların, yemeklerin hazırlandığı evde doğup büyüdüm. Ama kendi evimde gördüğüm misafir ağırlama düzenini başkasında görmediğimde mırın kırın etmem, etmiyorum, böyle mırın etmek saygısızlıktır.

Kendi yaşadığınız küçük yerlere göre bizim adetimiz buysa, heryer böyledir diye beklentiye giriyorsunuz. Ama bu yanlış işte.

Bence kabalık

Salata gibi hafif bir şey de hazırlayabilirdi ne demek bisküvili pasta cimri resmen
Bana da kabalık gibi geliyor. Yalnız bisküvili pasta candır

Ek: Oo bi tatlı bi tuzlu bekledik diye görgüsüz olduk. Bu forum gerçekten çok ilginç :) Bi tarafınız yemiyorsa misafir çağırmayın o zaman bu kadar basit. İki çeşit şey koymaya erinip bir de millete laf ediyorsunuz

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…