Tek bir ikramlık hazırlayan ev sahibi arkadaş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eğer gittiğin evde güler yüz tatlı dil buluyorsan önüne konan bir bardak sirkeyi seve seve içmelisin. Daha utanmadan çeşit bekliyorsun. Sultanımıza kaç çeşit yapalım Allah gözünü doyursun inşallah.

Ayrıca yemek sonrası bol bol ikram beklemek görgüsüzlüktür. Bunu bekleyen insan içine çıkmayı bilmiyordur.

Umarım arkadaşlarınız gerçek yüzünüzü en kısa zamanda görürler.

Eğer gittiğin evde güler yüz tatlı dil buluyorsan önüne konan bir bardak sirkeyi seve seve içmelisin. Daha utanmadan çeşit bekliyorsun. Sultanımıza kaç çeşit yapalım Allah gözünü doyursun inşallah.

Ayrıca yemek sonrası bol bol ikram beklemek görgüsüzlüktür. Bunu bekleyen insan içine çıkmayı bilmiyordur.

Umarım arkadaşlarınız gerçek yüzünüzü en kısa zamanda görürler.
Saydirmissiniz konuyu iyice bir okuyup anlamadan.Gunluk hayatta sıkıntılarınız sorunlarınız var belli ki burada bana ahkam kesmissiniz.Siz kendinizle ilgilenin lütfen sizlik bir konu degil

Saydirmissiniz konuyu iyice bir okuyup anlamadan.Gunluk hayatta sıkıntılarınız sorunlarınız var belli ki burada bana ahkam kesmissiniz.Siz kendinizle ilgilenin lütfen sizlik bir konu degil
Benlik değil evet, sizin gibi gideyim de tıkınayım kafasını anlayamadığım için.

Bizi zorla cagirip kahve icmedigimi bildigi halde sade kahve yapan ustune de biri daha gelince gozumuzun onunde bu boregi pisiremem diyip kisir kek cikaran yanina da cubuk kraker koyan akrabam aklima geldi :KK70:
Goturdugumuz tatliyi ust Katin merdivenine atti ve hayir hic konusmadi :KK70:
Ay yine hatirladim ya asdfgh
2 ay sonra cenazeleri olmustu el sabununu lavabo altinda bulmustum tekrar cikarmistim cenazede sabun saklamislar sinirlerim bozuldu
Bosverin takilmayin hos sohbet onemli belki cerez vs eklenirdi ama cokta onemli degil

Bizi zorla cagirip kahve icmedigimi bildigi halde sade kahve yapan ustune de biri daha gelince gozumuzun onunde bu boregi pisiremem diyip kisir kek cikaran yanina da cubuk kraker koyan akrabam aklima geldi :KK70:
Goturdugumuz tatliyi ust Katin merdivenine atti ve hayir hic konusmadi :KK70:
Ay yine hatirladim ya asdfgh
2 ay sonra cenazeleri olmustu el sabununu lavabo altinda bulmustum tekrar cikarmistim cenazede sabun saklamislar sinirlerim bozuldu
Bosverin takilmayin hos sohbet onemli belki cerez vs eklenirdi ama cokta onemli degil
😃 Yaa adınıza üzüldüm tam adamına denk gelmişsiniz
Öyle sadece sormak istedim bilgi almak istedim takildigim bir konu değil aslinda

Önemli olan sohbet muhabbet bir arada olmak değil mi ?ben bakmam mesela kuru çay da verse fark etmez sizin eviniz nasıl içinizden geliyorsa o şekilde ikramlık hazırlayın .

Önemli olan sohbet muhabbet bir arada olmak değil mi ?ben bakmam mesela kuru çay da verse fark etmez sizin eviniz nasıl içinizden geliyorsa o şekilde ikramlık hazırlayın .
İlk defa karşılaştığım için bu durumla o yüzden sormak istedim.Yani demekki artık böyle yada bazı kesimlerde böyle.Tesekkur ederim yorumunuz için 🌸

Elin boş gelmişsin kendi kabahatin deyip bayat grissiniyle sizi gönderen ama anî ameliyatınızda iki gün sizi, evinizi, çocuğunuzu derleyip toparlayan, baş ucunuzdan ayrılmayan, işinden izin alıp sizin evinizde kalan arkadaşı ne yapacağız ?

İçinizden gelen neyse gönül hoşluğuyla yapıp önlerine koymak yerine, sanki saygı görmek buymuş, sizin de hayatta görüp göreceğiniz tek saygı kırıntısı o eksik yağın unun içindeymiş gibi serzenişte bulunmak nedir yahu ?

İnsanların evine misafirliğe gidip yiyip içip önüme tek çeşit koydular diye arkadan konuşmak ne kadar ayıp. Keşke çeşit çeşit hazırlanmak adetiniz yanında bu konularda edep adeti de olsaymış, onun da peşine bu kadar düşseymişsiniz.

Misafire o şekilde verilir sade kek değil yanında yiyebilcegi başka aparatifler olur illa keki ye demezsin zaten.O zaman bana kek yapan arkadaşım sınıfta kaldı demekki sizin yorumunuza gore
Benim gözümde kimse sınıfta kalmaz, kimsenin kalbini kırmam ama kek sevmiyorum 😅 kek yapılacak zamanda bir sütlü irmik tatlısı da yapılabilir. Kek sevmediğimi de kimse bilmez mesela 🤣 çünkü çaktırmam. Ama beni bisküvi pastası yaptım diye özensiz bulup evime gelmek istemeyecek insan da gelmesin. (Bu arada çok güzel bisküvi pastası yaparım, yiyen mutlaka ikinciyi ister) pastanelerden çok daha kaliteli doğum günü pastası da yaparım, el lezzetim de iyidir. Aynı sürede yapılabilen tatlılardan yemek üzerine gidebilecek en son şey kek bana göre. Aslında demeye çalıştığım böyle düşünmemek gerektiğiydi. Yadırgamakta hakkısınız ailede gelen misafire gün tabağı çıktığını görüp kendi yuvan olduğunda tek çeşitle ağırlanmak garip geliyor önce, sonra alışıyorsun mantıklı olduğunu da kabulleniyorsun.

Ben bir yere çaya gideceksek bir posta yalvarıyorum 'ne olur sadece çay, bak hepimiz diyetteyiz' diye. Buna rağmen mutlaka bir tatlı konuyor önüme, rica etmemiş olsam kaç çeşit gelecek allah bilir. Siz tatlınızı yapın, biraz da çerez alın, tatlıdan sonra koyun, çünkü böylesini daha uygun buluyorsunuz, buradaki hobisi 'insan yermek' olan tiplere de çok takılmayın.

İlk defa karşılaştığım için bu durumla o yüzden sormak istedim.Yani demekki artık böyle yada bazı kesimlerde böyle.Tesekkur ederim yorumunuz için 🌸
Nerde yaşıyorsunuz ? Çok merak ettim ilk defa karşılaştım diyorsunuz epeydir. Bu yakın arkadaşlarınızdan içinde çalışan ya da çocuklu var mı ?

Elin boş gelmişsin kendi kabahatin deyip bayat grissiniyle sizi gönderen ama anî ameliyatınızda iki gün sizi, evinizi, çocuğunuzu derleyip toparlayan, baş ucunuzdan ayrılmayan, işinden izin alıp sizin evinizde kalan arkadaşı ne yapacağız ?

İçinizden gelen neyse gönül hoşluğuyla yapıp önlerine koymak yerine, sanki saygı görmek buymuş, sizin de hayatta görüp göreceğiniz tek saygı kırıntısı o eksik yağın unun içindeymiş gibi serzenişte bulunmak nedir yahu ?

İnsanların evine misafirliğe gidip yiyip içip önüme tek çeşit koydular diye arkadan konuşmak ne kadar ayıp. Keşke çeşit çeşit hazırlanmak adetiniz yanında bu konularda edep adeti de olsaymış, onun da peşine bu kadar düşseymişsiniz.
Ya tek adetim bu misafire çeşit çeşit hazilansin bana hamallık etsinler tek adetim bu.Siz beni nerden tanıyorsunuz da ahkam kesiyorsunuz.Bi insanın fikri neyse zikri de odur.Kendi adınıza konuşun.Ben çeşit çeşit hazırlasın demedim bana saygılı olacaksa benim önüm boş kalsın da demedim .Havadan sudan konuşmak yerine olaya dahil olup iyice okuyup yorum yapın.

Nerde yaşıyorsunuz ? Çok merak ettim ilk defa karşılaştım diyorsunuz epeydir. Bu yakın arkadaşlarınızdan içinde çalışan ya da çocuklu var mı ?
Çalışan yok çocuğu büyük olan var .Bende biliyorum calisan Küçük çocuklu bir kadının yaşadığı zorlukları.Türkiyede yaşıyorum yani il il fark ediyor mu anlamadim

Resmen milletin dedikodusunu yapmak için konu açmışsınız ama aradığınız voltranı oluşturamazsınız burada. Ben çok çeşitli misafir ağırlamayı severim ama çok sık yapmam. Arkadaş çevremde bunu seven de var sevmeyen de. Bu şekilde misafir ağırlama olayı eskide falan kalmadı. Yemeyi yedirmeyi seven insanlar hala böyle ağırlıyor ailesini, arkadaşlarını. Çevremde doktor, öğretmen, yüksek lisansını yapmış, Avrupa’yı gezmiş, para ve gusto sahibi tipler de böyle bu konuda. Öyle Kezban falan değiller yani asjdjdj. Misafir önüne bisküvi koyma tavsiyelerini ciddiye almayın bence. Elimden gelse evime sokmam o paketli gıdaları, değil ki başkalarına yedirmek. Siz önce bir misafirliğin saatinin farkına varın. Yemekten sonra gidilen bir yerse çayın yanına bir çeşit tatlı, pasta vs. çok normal. Nerenize yiyeceksiniz böreği, salatayı, tatlıyı?

Onların yaptıgını onlara yapmak ıstıyorum ne demek yaa
Hoşlanmadıysanız görüşmeyin
Senın elinden gelır 5 çeşit yaparsın
Zaten dedıklerı gıbı eskısı gıbı yenmıyorda
Görüşme zorlamı görüşmek ıstıyorlar
Çagırma
Ee onlar çağırdığında karşılık olarak sen de çağırıyorsun.Yoksa cagirmadi diyorlar evet bir ben mi biliyorum bunu kimse birbirine gitmiyor mu?

Resmen milletin dedikodusunu yapmak için konu açmışsınız ama aradığınız voltranı oluşturamazsınız burada. Ben çok çeşitli misafir ağırlamayı severim ama çok sık yapmam. Arkadaş çevremde bunu seven de var sevmeyen de. Bu şekilde misafir ağırlama olayı eskide falan kalmadı. Yemeyi yedirmeyi seven insanlar hala böyle ağırlıyor ailesini, arkadaşlarını. Çevremde doktor, öğretmen, yüksek lisansını yapmış, Avrupa’yı gezmiş, para ve gusto sahibi tipler de böyle bu konuda. Öyle Kezban falan değiller yani asjdjdj. Misafir önüne bisküvi koyma tavsiyelerini ciddiye almayın bence. Elimden gelse evime sokmam o paketli gıdaları, değil ki başkalarına yedirmek. Siz önce bir misafirliğin saatinin farkına varın. Yemekten sonra gidilen bir yerse çayın yanına bir çeşit tatlı, pasta vs. çok normal. Nerenize yiyeceksiniz böreği, salatayı, tatlıyı?
Dedikodu yapmadım arkadaşlarımın kişilik özelliklerini de eleştirmedim güzel okuyup anlayın.İkram ne demek bilmiyorsanız yazmayabilirsiniz

İşte bu bakış açısı yanlış. Standart anadolu ailesi diye bir şey yok. Bu bakış açısı çok dar bir çevreyle doğup büyüyen insanın söyleyeceği şey. Her evin, her yörenin standartı birbirinden farklıdır.

Benim annemler doğulu, misafir geleceği zaman en ağır tatlıların, yemeklerin hazırlandığı evde doğup büyüdüm. Ama kendi evimde gördüğüm misafir ağırlama düzenini başkasında görmediğimde mırın kırın etmem, etmiyorum, böyle mırın etmek saygısızlıktır.

Kendi yaşadığınız küçük yerlere göre bizim adetimiz buysa, heryer böyledir diye beklentiye giriyorsunuz. Ama bu yanlış işte.
İzmirde, hakkari, konya, edirne, urfa, çanakkalede yaşadım. Doğulusundan balkanlısına pek çok insanla da kültürel dialoğum oldu. Evet çevrem epey darmış haklısınız, sanırım siz 81 ilin her birinde birer yıl yaşamışsınız ki benim beklentim sizi şaşırtıyor. Bence siz kendinizi sınıf atlamış modernleşmiş sayarak bu ülkenin kültürünü inkar etmeyi tercih ediyorsunuz. HER YER BÖYLEYDİ ama şu an hızlı bir dönüşüm yaşanıyor.

Son düzenleme:
Tabi ki herkez kendi eliyle yapacak değil hazır da alınabilir.Genelde çok geç gitmeyiz ve otururuz birkaç saat o yüzden rahatsız etmiyor.Dediğim gibi ne ikram ettiğine hazır mı kendi mi yapmış bakmadım Sadece tek çeşit olmasına takıldım.Demekki ben kaldım sadece adetlere göre yaşayan bilemedim 😃
Adetle ne ilgisi var ,davet akşam yemekten sonra ise tek çeşit bir tatlı olur yanına kuruyemis sonra meyve olabilir.
Sizi güne çağırmamis ki kisir borek çörek yapsin.
Akşam yarı aç yarı tok bir şekilde gidiyorsunuz herhalde misafirlige.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X