Tek bir ikramlık hazırlayan ev sahibi arkadaş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sosyal ilişkiler alınganlar için öyle yürümüyor maalesef. Muhtemelen konu sahibinin de içinde olduğu bir grup “ne demek sen yapmıyorsun diye benim çocuğuma pişi göndermek, sen benim anneliğime mi laf ediyorsun” bile diyebilir. İnsanlar kendi hayatını zorlaştırmaya çok meraklı çünkü.
Beni kendi dusuncelerinize katmayin lutfen

Sosyal ilişkiler alınganlar için öyle yürümüyor maalesef. Muhtemelen konu sahibinin de içinde olduğu bir grup “ne demek sen yapmıyorsun diye benim çocuğuma pişi göndermek, sen benim anneliğime mi laf ediyorsun” bile diyebilir. İnsanlar kendi hayatını zorlaştırmaya çok meraklı çünkü.
Alınmak hiç aklıma bile gelmedi 😂😂
Doğru bana laf soktu hanıım hanııım diyen de olurdu.
Valla ben bu tarafımı gargaraya getirdiğim için herkes çok eğleniyor bu durumla bir şikayetim yok.
Veli pikniğine bir kere cheesecake yaptım samimi olduğum veliler ooo aaa vaaay nerden aldın doğru söyle dediler aşırı güldük yani bu kompleks de yapamayacağım.
İzzeti ikram bekleyen de benle arkadaş olmasın mis gibi olur

Sizi neden ilgilendiriyor davet etmesi .Sizi kimse davet etmiyor mu ? Ben tencere yemeği yapsın demedim börekler açsın da demedim.Bi kekin yanına meyve yada çerez yada hazır birşey konulabilir bu aç karın doyurmak değil.Onemli olan gönül doyurabilmek.
size cok bile yapmış.
'hepimizin esi ayni meslekte' dedin bir fikir olustu kafamda. tam lojmanci kafasi sizinki, esinin isi yuzunden arkadaş olan kadinlar (eskiden) sizin gibi gosterise cok önem verirdi
. davetler es dost bulusmasi gibi degil de "kimin kocasi daha bonkör" yarışmasına donerdi. eski ev arkadasim lojman cocugu. hep derdi "zeytinyagli dolma seviyorum. ama bizde yapilmaz, cok ayip. sonra hakkinda konusurlar xylerin evine bir gittik dolmaya bile et koymamislar. vah vah borçları mi var" diye 😅 bana cok tuhaf gelirdi ama demek hala var bu kafa yapisi.
siz on cesit yapın. aksam yemeginin üstüne unlu kurabiyeler - karbonhidrat bombasi börekler- sekerli pastalar falan iyice bir şişsin insanlar. gece siskinlikte geğire geğire uyusunlar 😂 size gore en ideali buymus

Alınmak hiç aklıma bile gelmedi 😂😂
Doğru bana laf soktu hanıım hanııım diyen de olurdu.
Valla ben bu tarafımı gargaraya getirdiğim için herkes çok eğleniyor bu durumla bir şikayetim yok.
Veli pikniğine bir kere cheesecake yaptım samimi olduğum veliler ooo aaa vaaay nerden aldın doğru söyle dediler aşırı güldük yani bu kompleks de yapamayacağım.
İzzeti ikram bekleyen de benle arkadaş olmasın mis gibi olur
Bu aralar iş yerinde dışarıda yemek yemek yerine evden getirelim dedik ama arkadaşım sürekli yemek yapamıyor ya da yaptığını evde unutuyor falan diye ben ona da yemek getiriyorum. Sen şimdi yapmamışsındır, getirmemişsindir sana da getirdim diyorum. Umarım alınmıyordur bana 😄

Abart :KK70: Onların yaptığını yapsam diyor bir de kız ne var sanki yaptıklarında ? Mis gibi ellerinden ne geliyorsa yapmış koymuşlar önüne napcaklar gecelerce hazırlık yapıp aman merve gelecek evin rızkını dökmem lazım önüne mi diyeceklerdi. Sen naparsan yap ama gidipte insanların elinden geleni de küçümseme bir zahmet. Yazık günah o da nimet, uğraşmış yapmışlar ağırlamışlar dönüp burda bunun lafını yapıyorsun ayıp valla.

size cok bile yapmış.
'hepimizin esi ayni meslekte' dedin bir fikir olustu kafamda. tam lojmanci kafasi sizinki, esinin isi yuzunden arkadaş olan kadinlar (eskiden) sizin gibi gosterise cok önem verirdi
. davetler es dost bulusmasi gibi degil de "kimin kocasi daha bonkör" yarışmasına donerdi. eski ev arkadasim lojman cocugu. hep derdi "zeytinyagli dolma seviyorum. ama bizde yapilmaz, cok ayip. sonra hakkinda konusurlar xylerin evine bir gittik dolmaya bile et koymamislar. vah vah borçları mi var" diye 😅 bana cok tuhaf gelirdi ama demek hala var bu kafa yapisi.
siz on cesit yapın. aksam yemeginin üstüne unlu kurabiyeler - karbonhidrat bombasi börekler- sekerli pastalar falan iyice bir şişsin insanlar. gece siskinlikte geğire geğire uyusunlar 😂 size gore en ideali buymus
Çok boş konusmussunuz anladığım kadarıyla.10 çesit kimse kimseye hazırlanıyor zaten kimse bunu beklemez.Yaptigim sunumlarda gösteriş adına birşey de yok .Herkez bir kek bir kurabiye börek yapabilir kıymalı börek değil patatesli yoksa peynirli yaparsın.Amac para pul işleri değil.Ama sizin anlayacağınızi düşünmüyorum.İyi gunler

O sizin düşünceniz saygı duyarım.Ben muhabbetle ilgili birşey anlatmadım o zaten olması gereken birşey.Midemle alakalı birşey değil anlamıyorsunuz bu sadece bir inceliktir.Neyse anlayacağınızi düşünmüyorum
Yok anlayamiyorum. Bir gun arkadasimi esiyle aksam caya cagirnistim. Brownie yaptim, buzlukta boregim vardi onu pisirdim. Meyve ve kuruyemis ikram ettim. Bana gore fazla bileydi. Cunku calisiyorum, hafta ici aksam geleceklerdi. Ne kadar hazirlayabilirim (ki zaten eli becerikli bir insan da degilim, bogazina duskun bir insan da). Sonra o cagirdi bizi. Onumuze 150 cesit sey koydu. Biz de tatli goturmustuk. Resmen bize sov yapti. Esim de ben de aksam pek bi sey yiyemeyiz. Fazla yiyemedigimiz icin mahcup olduk. Zorla birkac bi sey yedik. Onume bu kadar sey konuldugu icin de kendimi kotu hissettim. Ne gerek var yani. Ve biliyor musunuz, o arkadasimi bir daha asla caya cagirmadim. Sizin gibi dusundugunu dusundum ve rahatsiz oldum.

Ya ben de bunu demek istiyorum.Arkadasina değer verdiğini onun için biseyler yaptığını göstermek zor değil bence.Ben tabiki bunun için görüşmeyi kesmem.Ama yinede takıldım o yüzden sordum.Tesekkur ederim 🌸
Takıldığınız şey çok saçma. Çevreme yeni evlenen arkadaşlardan birinin eşi de dahil olmaya başladı onu süzüyorum şu an. Sanırım sizinle benzer karakter ve emin olduğum an direkt hayatımdan çıkartıcam ben uğraşamam mesela sizin gibi tiplerle.

Abart :KK70: Onların yaptığını yapsam diyor bir de kız ne var sanki yaptıklarında ? Mis gibi ellerinden ne geliyorsa yapmış koymuşlar önüne napcaklar gecelerce hazırlık yapıp aman merve gelecek evin rızkını dökmem lazım önüne mi diyeceklerdi. Sen naparsan yap ama gidipte insanların elinden geleni de küçümseme bir zahmet. Yazık günah o da nimet, uğraşmış yapmışlar ağırlamışlar dönüp burda bunun lafını yapıyorsun ayıp valla.
Onlara laf yapmadım yada kucumsemedim.Bir soru sordum bilgi almak istedim.Arkadaslarimi da kotulemedim.Herseyi en kötü şekilde anlayıp yorumlamak ne kadar kolay .Bu kadar basit olmayın lutfen

Yok anlayamiyorum. Bir gun arkadasimi esiyle aksam caya cagirnistim. Brownie yaptim, buzlukta boregim vardi onu pisirdim. Meyve ve kuruyemis ikram ettim. Bana gore fazla bileydi. Cunku calisiyorum, hafta ici aksam geleceklerdi. Ne kadar hazirlayabilirim (ki zaten eli becerikli bir insan da degilim, bogazina duskun bir insan da). Sonra o cagirdi bizi. Onumuze 150 cesit sey koydu. Biz de tatli goturmustuk. Resmen bize sov yapti. Esim de ben de aksam pek bi sey yiyemeyiz. Fazla yiyemedigimiz icin mahcup olduk. Zorla birkac bi sey yedik. Onume bu kadar sey konuldugu icin de kendimi kotu hissettim. Ne gerek var yani. Ve biliyor musunuz, o arkadasimi bir daha asla caya cagirmadim. Sizin gibi dusundugunu dusundum ve rahatsiz oldum.
Siz zaten olması gerektiği kadar hazirlamissiniz.Bence çok güzel ikramliklar hazilamissiniz arkadaşınızın ki biraz abartı olmuş bence .Bende sizinkiler gbi şeyler hazırlıyorum fazla bişey hazırlıyorum demedim ki zaten.Benim düşüncem de sizinki gbi yani pek bı fark yok

Ya biz hepimiz Türkiye de yaşamıyor muyuz ? Ben de anlamadım bu kişinin yazdığını.Türk adeti böyle değil mi zaten kek börek kurabiye yapılmaz mı evde
Dediğiniz gibi "adet" ama şart, kanun değil.
Bu adetleri bizler edindik, yine bizler değiştirebiliriz. Eskiden çay günlerinde üç çeşit varken, şimdi artık israfa varacak derece de çeşit yarışına girilmiş.
Ayrıca bu ikram olayı Yöreden yöreye, aileden aileye, kişiye göre değişebilir.
Belki de maddi olarak kısıtlı bir dönemde olabilirler.
Maksat muhabbetse çeşidin önemi olmamalı.

Takıldığınız şey çok saçma. Çevreme yeni evlenen arkadaşlardan birinin eşi de dahil olmaya başladı onu süzüyorum şu an. Sanırım sizinle benzer karakter ve emin olduğum an direkt hayatımdan çıkartıcam ben uğraşamam mesela sizin gibi tiplerle.
Yazdığım şeyden ne anladınız ? Ben hicbirsey anladığınızı düşünmüyorum.Kimse sevmediği kişiyle arkadaş olmak zorunda değil.Yazdigim şeylerle karakter analizi yapmaniz için deha olmanız gerekir.Arkadaslarinizi suzeceginize beğenmiyorsanız direkt mesafe koyabilirsiniz

Kimse kızmasın ama akşam saat 6-7 den sonra yenenlerin gram faydası olmadığı gibi zararı var. Hadi meyve diyorsun, meyve yetmez yanında çerez deniyor. Kek diyorsun, yanına bir de tuzlu deniyor. Ben de uzaydan inmedim bu topraklarda bu kültürde yetiştim. Gün tabaklarının dibini de sıyırdığım oldu. Bazen bazı şeylerin değişmesi gerekiyor. Misafire ikram tamam bir günde silinecek bir gelenek değil ama çeşit çeşit koymayı bırakmalıyız. Çay içerken hadi yanında küçük bir iki tatlı veya tuzlu kurabiye yenir ama çerez meyve tatlı pasta kek börek ...

Benim annem de abartırdı, koca servis tabağı ikramdan görünmemeliymiş. Ya akşam yemeğine gelinsin yemek yensin ya da akşam oturmaya sohbet etmeye gelinecekse içilen içilsin sohbet edilsin. Ben yapmıyorum, gittiğim yere de haber veriyorum akşam yemekten sonra sağlık açısından yemiyoruz nolur hazırlamayın diyorum. Tek çeşit ikram eden arkadaşlarınız bence doğrusunu yapıyor.

Dediğiniz gibi "adet" ama şart, kanun değil.
Bu adetleri bizler edindik, yine bizler değiştirebiliriz. Eskiden çay günlerinde üç çeşit varken, şimdi artık israfa varacak derece de çeşit yarışına girilmiş.
Ayrıca bu ikram olayı Yöreden yöreye, aileden aileye, kişiye göre değişebilir.
Belki de maddi olarak kısıtlı bir dönemde olabilirler.
Maksat muhabbetse çeşidin önemi olmamalı.
Çok güzel yazmissiniz saygı duyarım.O kadar laf sokmaya çalışan yazdığımız yanlış anlayıp yorumlayan kişilerin yanında yazdığınız çok mantıklı geldi.Bende yarışta değilim tabiki kim ne hazirlayabiliyorsa onu hazirlayabilir.

Kimse kızmasın ama akşam saat 6-7 den sonra yenenlerin gram faydası olmadığı gibi zararı var. Hadi meyve diyorsun, meyve yetmez yanında çerez deniyor. Kek diyorsun, yanına bir de tuzlu deniyor. Ben de uzaydan inmedim bu topraklarda bu kültürde yetiştim. Gün tabaklarının dibini de sıyırdığım oldu. Bazen bazı şeylerin değişmesi gerekiyor. Misafire ikram tamam bir günde silinecek bir gelenek değil ama çeşit çeşit koymayı bırakmalıyız. Çay içerken hadi yanında küçük bir iki tatlı veya tuzlu kurabiye yenir ama çerez meyve tatlı pasta kek börek ...

Benim annem de abartırdı, koca servis tabağı ikramdan görünmemeliymiş. Ya akşam yemeğine gelinsin yemek yensin ya da akşam oturmaya sohbet etmeye gelinecekse içilen içilsin sohbet edilsin. Ben yapmıyorum, gittiğim yere de haber veriyorum akşam yemekten sonra sağlık açısından yemiyoruz nolur hazırlamayın diyorum. Tek çeşit ikram eden arkadaşlarınız bence doğrusunu yapıyor.
Yorumunuz için teşekkür ederim.Herkezin düşüncesi yemek tarzı farkli

sizin büyüdüğünüz kültürde neler ikram edilir?

Annemler doğulu. Misafir beş çayına bile gelse etli sarma-mantı gibi yemek yapılır, ikram ederler. Kadayıf tatlısı, patates salatası, zeytinyağlı, su böreği, soğuk meze, bunlara ek masaya peynir, salatalık malzemeler, kuruyemiş koyuyorlar. Eğer yemeğe çağırdılarsa daha fazlasını yapıyorlar. Bu saydıklarımı birbirlerini, kardeşlerini, yeğenlerini ağırladıklarında hazırlıyorlar. Annemler için kek, kurabiye kuru hamur demek.

Ben bu şekilde misafir ağırlanan evde doğup, büyüdüm, ama misafirliğe gittiğimde önüme sadece çay koyulsa "önüme daha fazlasını koymadılar, bizim adetimiz bu değil" diye sızlanmam. Çünkü doğru değil sızlanmak. Her evin düzeni farklıdır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X