Tazminatımı arabanın arızası için Eşime vermek zorunda kaldım içim gitti 😔

Eşin dahi olsa her zamm kenarda kendine ait birikmiş paran olmalı. Zamanın ne getireceğini asla bilemezsin, kimse evliliğinin ölene kadar süreceğini garanti edemez. Kötü gün parası durmalı kenarda. Hele çalışmayan, çocuklu bir kadınsan kesinlikle o para eşten habersiz durmalı. Boşanma durumunda erkekler çocuğa 1.000 TL nafaka vermemek için 40 takla atar hale geliyorlar. Arada çok nadir erkek, bu çocukta benim nafakasını fazla fazla verir ihtiyacını karşılarım diyor. Yıl olmuş 2024, mahkemeler 2.500 nafaka veriyor küçük çocuğa, onun mamasına, bezine mi yetecek, ek gıdasına mı, hastalansa hastalığına mı, bunu vermemk için işten çıkıp indirim talep edenle dolu ortalık.
Sözün özü, kimse boşanmak için evlenmiyor, ama kötü gün parası olmalı insanın.

Ben şu an 3.sayfadayim ama konuya bakarsak kadin hep eve esine harcamis adamin ne birikimi var ne eşine harcama yapmis hep kadını sömürmüş gibi hissettim hanımefendi de sanırım hep benden gidiyor diye düşündüğü için boyle hissediyor ayrıca kadının kenarıdaki guvencesi gitmis hakli olarak kendini guvensiz hissetmesini normal buldum

Bende çalışıyordum bebek olunca işten ayrıldım o zamana kadar arabamız yoktu ama yaşadığım şehir küçük her yere toplu taşıma yok . Mecburen bebek olunca araba aldık (ikimizin tazminatı ile biriktirmiştik ) 2 ay öncesine kadar kullanıyorduk sorun oldu şanzıman ile alakalı pek anlamam 🤣
Servise verdik çok masraf çıktı kenarda birikmişim ve oğlumun doğumda takılan takıları verdik . Eşim genelde tüm maaşını bana verir , bende durur . Eşim direk şey dedi bundan sonra maaştan kalanı direk oğlumuza dedi . Eylül ayına da tatile götürecekmiş bizi 😂 dedim bi tatille kurtulamazsın 😂 yok yok dedi zaten maaşı sana veriyorum al koyun kenara işe başlayınca da maaşından 1 kuruş harcama dedi ..
yani ben çok takılmadım kendiminkine oğlumun gidenine üzüldüm sadece ama eşime söylemedim tabi bunu . Öncelik oğlumuzun sonrası benim dedim .

Herkese iyi geceler.
Hanımlar 2 yıl önce Hamilelik nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldım. Doğum sonrası bebeğime bakacak kimse olmadığı için, Patronum emeğimi boşa çıkartmamak için sağolsun tazminatımı verdi, bı hafta öncesine kadar hesabımda duruyor du hamileliğimin son ayına kadar dahil olmak üzere 5 yıllık emeğim di.
Geçen hafta aracımız arıza açınca eşim istedi o an sanki başka çözüm Yok gibi verdim 😔 ama bu şekilde gitmesine hala çok üzgünüm. İçten içe eşime kırgınım.
Yanlış anlaşılmasın öyle senin paran benim param muhabbeti olmaz maaşımı hep eve çocuklara harcadığım çok oldu evlilikte olması gerektiği gibi ama bu şekilde kendime ait olan birikimin bi sanayide hiç olması üzdü. Eşime de söyledim böyle harcamak istemezdim diye üstelik benim almayalım şu anda bize göre yüksek bir model araç demiştim hayalimdeki araba diyerek beni ikna etmişti. öyle düşünme sonuçta araba ortak ikimizin sadece benim değil diyor. Siz olsaydınız verirmiydiniz? Belki içimi rahatlatacak yorumlara denk gelirim diye konu açmak istedim. Çevremden birine anlatsam paragöz diye bakacak gerçekten öyle değil umarım anlatabildim.🌷💐
Ya kötü olmanızı istemem ama, bu düşünceye itende kocalar. Ben eşime düğünde olan takıları hepsini ona verdim nereden baksanız 300k vardır belki Halen borç ödüyoruz bütün maaşı ona gidiyor bana bir şey vermedin sen diyor. Hesaplarıma bakıyor, evin kirasını ödüyorum vsvs. verecekseniz de bence sanayiye siz de gidin. totalini öğrenin. İşlem ne olacak? Araba modelini iletin bilgi vereyim size şase varsa daha iyi olur

Gerçekten bu bakış açısı çok önemli. Genelde sende eşinin maaşını yiyeceksin yazan oldu. 8 yıl boyunca çalıştığım süre evin çoğu giderlerine kullandım eşime yolladım ben ondan aldım. Senin paran benim param değildi mevzu aslında. Demekki evde çocuk bakmak için duran anneler koca parası yiyyor tuhaf yorumlar okudum gerçekten.😔
İyi de siz benim paramı arabaya harcadı diyerek bu konunun önünü açıyorsunuz zaten.
15 yıllık evliyim bir kere bile böyle bir şey düşünmedim. Kimse kimsenin parasını almış olmadı bizde çünkü zaten her şey ortak. Ev kredisi eşimin hesabından kesildi diye o mu almış oluyor evi mesela? Arabayı da o ödedi. Krediler hep eşimin üstündeydi bu durumda tüm malların sahibi de o. Onun maaşı borca giderken benim maaşımla da evi geçindiriyorduk o zaman da eşim benim paramı mı yemiş oluyordu?
Çocuklarımın doğumunda ikişer yıl izin kullandım, eşim evi geçindirdi, bir gün olsun ben kazanıyorum demedi. Keza izin dönemimde düğünümde annemlerin taktığı bileziği bozdurup eşime verdim borçları kapatsın diye. Hiç de eşim benim bileziğimi yedi diye düşünmek aklıma gelmedi.
Tuhaflık sizde bence.

Bu konu halen suruyor mu yahu?

Konu cok acik aslinda uye derdini yanlis yerden anlatsa da tam olarak ayrani yok icmeye tahteravanla gidiyor si*maya durumu yasiyor uyemiz.

Esinin aldigi audi a6 marka arabanin en ufak masraflarini dahi karsilayacak gucu yok ama sirf "hevesi" var diye almis ilk sorunda da esinin birikmisini talep etmis, tabiki rahatsiz edici.

Ve evde bebek var, bebek varsa masraflar kisilir, tasarrufa geçilir ama beyefendi ne yapmış hevesim var audi alacagim diye kenarda duran 3 kuruslarini dahi arabaya gommus.

Kimse kusura bakmasin, bebek olan evde baba sifatli kisinin hevesinin bir onemi yoktur. Allah korusun, o bebecige birsey olsa, doktorlar hastane masraflari icin babanin hevesi vardi paralari yok biz cebimizden karsilayalim demeyecek.

Sanirim, konuyu anlamayanlar olayin bebek boyutunu hic dusunemiyor.

Sadece kucuk bir ornek vereyim, evimde 2 bebegim var, esim devlet memuru, sigortasi tam kapsamli, ancak minik bir usutme vakasi icin dahi recete edilen augmentin isimli antibiyotige para oduyoruz. Garip bir sekilde augmentinin yetiskin formuna 3 lira fark cikiyorsa, pediatrik formuna 60 lira fark cikiyor. (Rakamlar afaki anlasilir olsun diye yaziyorum)

Daha örneklerimi cogaltayim, emziren anne olarak vitamin kullaniyorum (devit, cinko vs) ben bu vitaminleri duz devletin yazdigi ödediklerinden kullaniyorum, ama bebeğime bunlari kullanamam, bir d3 vitaminine gecen ay 280 lira odedim. Balik yagina 300 kusur oduyorum 2 ayda 1. Cinko yazildiginda keza 80 kusur odedim, probiyotik yazildiginda 180-200 bandinda birseyler ödüyoruz. Ki bizimkiler sadece bebek. Henuz kres cagina gelmediler bile, asil masraflar o zaman baslayacak.

Simdi ben boyleyken esim heves edip audi veya baska masrafli markadan araba alip, benden tamir parasi icin 260 bin istese, geri dur arabani sat belliki bizim harcimiz degil derim, birikimimi vermem. Uye vermis, hata etmis.

Bende çalışıyordum bebek olunca işten ayrıldım o zamana kadar arabamız yoktu ama yaşadığım şehir küçük her yere toplu taşıma yok . Mecburen bebek olunca araba aldık (ikimizin tazminatı ile biriktirmiştik ) 2 ay öncesine kadar kullanıyorduk sorun oldu şanzıman ile alakalı pek anlamam 🤣
Servise verdik çok masraf çıktı kenarda birikmişim ve oğlumun doğumda takılan takıları verdik . Eşim genelde tüm maaşını bana verir , bende durur . Eşim direk şey dedi bundan sonra maaştan kalanı direk oğlumuza dedi . Eylül ayına da tatile götürecekmiş bizi 😂 dedim bi tatille kurtulamazsın 😂 yok yok dedi zaten maaşı sana veriyorum al koyun kenara işe başlayınca da maaşından 1 kuruş harcama dedi ..
yani ben çok takılmadım kendiminkine oğlumun gidenine üzüldüm sadece ama eşime söylemedim tabi bunu . Öncelik oğlumuzun sonrası benim dedim .
Konu sahibinin durumu ile sizin durumunuz bir mi?

Ben giden paraya çok üzüldüm.
Kendimin gitmiş kadar üzüldüm.
Bu zamanda kenara üç kuruş koymak çok zor.
Kadın işten de çıkmış.
Hiç mi özel ihtiyacı olmayacak.
Sonra al adamın eline muhtaclik durumu.
Şunu alalım dese gerek yok cevabıyla karşılaşacak.
Bende çok üzüldüm Dasmeer ki zamanında altınlarımı vermiştim ama kendimi 5 kurussuz asla bırakmadım. Konu sahibi hem çalışmıyor hem de kullanmadığı, ileride ne arıza çıkaracagi belli olmayan arabaya vermiş. Onun yerinde olsam işe başlar, bundan sonra da tek kuruş kimseye vermem. Erkek milletine yaranabilen azdır. Vererek mutsuz olacağıma, vermeyerek kötü olurum.

Bir olmasa da herkesin başına bi şekilde geliyor. Üzüldüğü için söyledim yani bende oğlumun orasını verdim .. Siz neden taktınız kimse takmazken yorumuma .. ona konu sahibi karar versin
Takıları verdim dedikten sonraki kısımları yazmasaydiniz takilmazdim. İnşallah açıklayıcı olmuştur.

Ya gerçekten her şeye bi kulp bulmanız bana özgü bir şey herhalde 🤣 siz kendi yorumunuza bakın ..
herkes kendi eşini bilir ona göre davransın yani ..
Size daha önce yazdığımı sanmıyorum, herşeye kulp bulan biri de asla değilimdir. Yorumunuzu görünce fikrimi belirttim.

Bir olmasa da herkesin başına bi şekilde geliyor. Üzüldüğü için söyledim yani bende oğlumun orasını verdim .. Siz neden taktınız kimse takmazken yorumuma .. ona konu sahibi karar versin
Yok gerçekten konu sahibinin durumu sizinkiyle farklı...Onların hali hazırda güzel bir arabası varken satılıp üstüne konu sahibinin birikimiyle aşırı lüks araç alınmış. Arıza çıkınca yine konu sahibinin birikimiyle tamir edilmiş. Bu arada bence siz de "maaştan kalan oglumun ve senindir" diyen eşinize körükörüne güvenmeyin.... Anlatişınıza bakılırsa elinizden çekip alması hiç zor olmaz

Of bu erkeklerin bazılarının sonradan görme durumunu ne yapacağız ya. Adam adam, senin çocuğun var, eşin doğum yapmış işten çıkmış, sen acun musun gidip a6 alıyorsun ya. Neyine yani. Benim durumum olduğu halde yarın başka bir sıkıntı yaşarız para lazım olur diye 2xe alabileceğim şeyin x versiyonunu alırım. Var burada bir sürü böyle sonradan memur olup eli üç kuruş görünce tüm parasını arabaya vermek isteyen kocalar.

Daha önceki aracımızı satıp olan birikimi ve benim bileziğimi ekleyip bu aracı almıştık o yüzden daha 3 ay oldu alalı öyle başka birikim yoktu.

Hamileyken nasıl bu kadar açılabiliyorsunuz. Açılmaktan kastım altın satmak, birikimi vermek. Çocuk demek her saniye para demek zaten.

Ben evliliklerde ayrı hesap yapılması taraftarı değilim yani benim tazminatim değil bizim paramız olarak görürdüm o yüzden verince içim yanmazdi eşimde öyle. Evlilik her şartta geçerli. Şu şekilde düşünün sizin bir rahatsızlığınız oldu ve devlet hastanesi ne gitmek istemediniz . Eşiniz elindeki birikmiş i hiç düşünmeden verirse yaptığınız doğru. Ancak oda daha uygunu varken senin rahat etmen değil bütçemiz önemli deyip devlet konusunda ısrar ederse iyi yapmamissiniz demektir.birde kimden niye borç alsın ki eşinde varken

Yorumları sonradan okudum çok lüks bir araç heves için alınmaz ki yeni bebeğiniz de olmuş eşiniz hata yapmış. Aracı en yakın zamanda satın kendinize idare edecek orta halli bir araba alın eşinize yeni bir masrafı açarsa nasıl karşılaşacağınızı sorun

X