Tazminatımı arabanın arızası için Eşime vermek zorunda kaldım içim gitti 😔

Bizim de clio var. Alırken sadece fiyat değil, arıza halinde ne kadar gideri olur, usta ve parça ararken zora düşer miyiz diye de sorguladık. Sizin için bence şimdilik çok çok uygun bir araç olurdu. Eşiniz acele etmeseydi hem siz de acemiliğinizi o araçta atardınız.

Yeni iş yeri kurmuş eşiniz, dediğiniz gibi önce bir işleri oturtsaydı da öyle alsaydı lüks arabayı. Ticaret yapan ve geliri iyi olan adam binsin elbette lüks arabaya. Ama daha işin başında olup da böyle hesapsız iş yapmak çok büyük risk.

Bir işletmeniz varsa kenarda hızlıca paraya çevirecek malınız olmalı. Altın, gümüş, döviz... Bunun dışında gayrı menkule de yatırım yaparsınız. Duran varlık olur. Hızlı paraya çevrilmez ama aylık pasif gelir getirir. Veya arsa ise uzun vadede değerlenir. Ciddi bir borç veya gelir gider dengesizliğinde de birkaç ayda satıp işletmenizi kurtarır veya iflas edecekseniz başa baş kenara çekilirsiniz. Bu çok düz bir mantık. İşin içinde olan daha iyi, daha detaylı bilir elbette.

Benim demem o ki, kendinizi güvenceye alın diyen arkadaşlar çok doğru söylüyor. Eşiniz araba konusunda bile kenarda duran tazminatı yiyorsa, işletmesinde nasıl davranıyor, soru işareti. Umarım ortağı bu konuda daha iyidir.

Boşanmak gibi şeyleri değil, olası bir işler yürümüyor durumunda ne yaparızı düşünmeniz gerekiyor. Huzursuzluk çıkarmadan, mantıklı ve sağduyulu bir şekilde fikir beyan ederek eşinizle konuşup müdahil olabilirsiniz, olmalısınız.
Yani cidden clio mis gibi araba. Tam bir fiyat performans aracı. Tipi de çok güzel. Şu durumda neyine yetmemiş acaba.

Eşiniz tanıdık diye almış besbelli. Böyle bir arıza kendini experde muhakkak belli ederdi. Bizim bir tanıdık, arkadaşından araç almış,yok şöyle sağlam böyle iyi diye. Araç sürekli sanayide. En son ortaya çıktı araç selde kalmış.

Hadi sağlam olsun... Vergisini nasıl ödeyecek, bakımlar, ya ufak çaplı bir hasar olursa? Birikimden mi verecek? Aylık 200 binden fazla kazanmalı bence lüks araca binmek için. Pasif gelir elde edeceği mal biriktirmek yerine böyle havadan yüksek miktar para uçuran araca binmek hiç akıl karı değil ayrıca.

Pasif olmayın konu sahibi, verdikten sonra söylenerek ortamı germeye gerek yok ama uygun zamanda eşinize arabayı, hazır yeni tamir ettirmişken satmayı ve daha uygun bir araç almayı teklif edin. Üstünden kalan parayı da bir şekilde çocuğunuz için yatırım yapın. Eşinizin eline vermeyin.

Okul çağına kadar da çalışmayı düşünmeme kısmını çocuk 2 yaşına gelince tekrar düşünün. Her kadın kendini güvenceye almalı. Olay sadece boşanmak değil dünyanın binbir türlü hali var.
Eşinin elindeki parayı alan eş, kadını hıçe sayan bır adamdır. Boyle bir adam, eşinin bır sozuyle "caka" sattıgı, satacagı arabayı elden cıkarır mı, sanmam.

Eşinin elindeki parayı alan eş, kadını hıçe sayan bır adamdır. Boyle bir adam, eşinin bır sozuyle "caka" sattıgı, satacagı arabayı elden cıkarır mı, sanmam.
Ben de sanmam. Adam hava atma pahasına kadının elindeki paraya el koymuş. Evde çocuğu var üstelik.

Ben de sanmam. Adam hava atma pahasına kadının elindeki paraya el koymuş. Evde çocuğu var üstelik.
Bu versiyonu iyi bilirim. Elektrikli süpürge gibi gördüklerini cekerler, kadınların bilezigi takısı, elindeki 3 kurusu. Bu toptan hıçe saymadır, yoksa kadın elınde tutsa yine evine harcayacak sonucta, fakat kendı uygun gordugu yere..

Bu versiyonu iyi bilirim. Elektrikli süpürge gibi gördüklerini cekerler, kadınların bilezigi takısı, elindeki 3 kurusu. Bu toptan hıçe saymadır, yoksa kadın elınde tutsa yine evine harcayacak sonucta, fakat kendı uygun gordugu yere..
Ya eşinin uygun bulmamasına rağmen lüks araç almış ama tamirini ödeyemiyor. Konu sahibinin yerinde olsam nasıl benden olur almadıysan kendin hallet derim. Konu sahibi fazla iyi niyetli.

Babadan kalma özel plaka vardı onu ve kendi aracımızı satıp aldık şu anki aracı. Abisiyle Kendisine ait iş yeri açtılar eşimle birlikte 1 yıl falan oldu ev kirası yok bende çalışıyordum yetiyor du çok şükür.
Eldeki birikimi dükkan için harcandığı için tazminat dışında hal hazırda birikim olmadığından onu kullandık. En kötü tekrar bozulunca zorda kalırsa satılır. Kızdığım kırıldığım şey o arabayı almanın zamanı değildi, belki biraz daha işler oturunca olabilir di, vs vs konu açıp biraz farklı görüşler almak istedim teşekkürler yorumlarınız için 🙏
Bir de işyeri muhabbeti var öyle mi? Yani aylık sabit gelir yok, esnaflar ve en kötüsü ortaklık var. Lütfen 1 senede olsa iyi kazandıklarını falan söyleyin. İşyeri kirası muhasebe vergi stopaj... Hepsini rahat rahat ödeyebildiklerini yazın. Bence gelir gider daha eşitlenmemiştir bile.

Ayrımız gayrımız yok hemen çıkarır veririm diyenler her arızada verecekler mi, birikmiş para bilezik vs al götür tamir ettir diyecekler mi? Arabası varken adam gidip daha lüksünü alıyor, hatta tanıdık dedikleri kakalıyor. Arabayı alıyorsun, 3 ay içinde arızalanıyor ve tamiri için 260 bin TL ödeniyor. Bir sonraki arızasında nasıl ödeyecekler? MTV zorunlu trafik sigortası daha bunlar var ödenecek. Hayaliymiş anladık ama herkes hayalini gerçekleştiremiyor. Arabayı almak için de istenmiyor para, en azından mala yatırım yaptım da diyemiyorsun. Sadece tamiri için 260 bin ve 20 bin de işçilik parası.

İki sorum var
1 Arabaya niye kasko, sigorta yapılmadı?
2 Araba masraf gösterilebilsin diye şirket üstüne mi yapıldı? Ruhsat kimin adına? Eğer tahminim doğruysa şirket üzerineyse sizin bir arabanız yok. Bunu hemen öğrenin lütfen.

Tek yasasaniz ve kendi arabanız için harcasaniz yine harcamayın derdim. Çünkü birikimdeki para harcaninca boşa gidiyor. Altın falan yapmak lazım daha zor bozduruluyor. Benim de arabanın baya masrafı vardı bekledim. Veya parça parça yaptırılır. Başka çözüm bulunabilirdi. Cunku birikmisi harcamak kolay olan..benim kenarda param olmasına rağmen araba için maaştan artmasını bekledim..birikmise dokunmuyorum.

Tek yasasaniz ve kendi arabanız için harcasaniz yine harcamayın derdim. Çünkü birikimdeki para harcaninca boşa gidiyor. Altın falan yapmak lazım daha zor bozduruluyor. Benim de arabanın baya masrafı vardı bekledim. Veya parça parça yaptırılır. Başka çözüm bulunabilirdi. Cunku birikmisi harcamak kolay olan..benim kenarda param olmasına rağmen araba için maaştan artmasını bekledim..birikmise dokunmuyorum.
Hele araba için asla dokununulmaz.

Bir eldeki tum parmaklar ayni olmadigi gibi her insanda ayni degildir. Eger konu sahibinin esi, evi icin butun fedakarliklari yapiyor ise butun parasini evine esine cocuguna harciyor ise karsi tarafin ben tazminatimi ortak arabamizin tamirine verdim uzuluyorum derse bana iyi niyetli olarak gelmez o insan. Tabi yine soyluyorum. Burda esin kisisinin davranislari esas kriter.
Benimde bizati kendi tecrubem bizim birikimimiz bende durur katilim hesabimda aldigimiz arabada benim uzerime. Oyle olmasini esim istemisti.
Esim maasini alir kirayi faturalari oder market alisverisi vs vs derken birazda kendine harclik alir kalanini bana yollar birikime atmamiz icin.
Bizimde duzenimiz boyle. Ama bana deseki araba ariza yapti soyle boyle oldu para lazim en ufak bir tereddudum uzuntum olmaz veririm. Cunku birbirimizin arasinda para pul muhabbeti senin benim olayi yoktur.
Demek istedigim her erkek, erkek degil insan demek daha dogru, ayni degildir.

Hakli oldugunuz bir durum var ne yazikki gunumuz erkeklerin %90' i calisan bayanlarin paralarini somuruyor. Kendi paralarina da benim param diyor.
Zaten sizin anlattığınız eşiniz sizin izniniz olmadan araç almaz. Burdaki erkek olan taraf kadının fikrini önemsemeden kadının altınlarıyla elde avuçtakini kullanmak lüks bir araç alıyor. İlk bozulmada da kadının yıllar süren emeğini alıyor yine zorlayarak. Aracın tamiri 300 bin! Bir daha bozulsa ne yapacak? Hatta sizin eşiniz senin üzerine olsun da der. Belli ki birikimleri size bırakıyor

Ben olaya matematikle yaklasiyorum.
Kocam 260bin lirayi 3-4 ayda biriktirebilecegi bir işte çalışıyor mu? Cevap evetse, o para verilir. Cevap hayirsa o para verilmez.

Bide esiniz is yeri acmis. Sermaye vs hikaye. Ticaretle ugrasmaya baslayan kesimin hevesi altlarina luks arac cekmek. Babadan zengin bir musterim var, aynı zamanda ticaretle uğraşıyor yakin zamana kadar altinda eski model corollayla geziyordu karisida hala ogretmenlik yapıyor. Sonradan ticarete atilanlarsa basamaklari 3er 5er tirmanip lükse düşüyor.

Kimse beni linclemesin, hayatta cogu sey matematikle ölçülür. Paran varsa ust segment arac alirsin, paran varsa ticarete atilirsin, disarida yemek yemek bile cebindeki paraya baglidir

300bn Almıştım 20bn kaldı.
Ne iyi patronunuz varmış. Ben eski isimde yıllarca çalıştım. Kendi isteğimle ayrıldım tabiki tazminat hakkım yoktu. Veren de olmadı. Ben de hakkım yok diye talep etmedim. Şöyle toplu bir para alabilsem ne güzel olurdu. Özendim. Kalan para ile kibrit çöpü bilezik alın 5 gram falan. Her ay kibrit çöpü bilezik alın eşinizden taksit taksit alın. Mevzu senin param benim param değil bence. Annemin emeklilik ikramiyesi çok düşüktü. On bin falan. Araba alırken aldım ben. Değeri kaybolmasın diye dolar üzerinden aldım dolar üzerinden ödedim. Annem gerek yok falan dedi ama nasıl kiyayim kendi emeği yıllarca çalıştı etti. Bence bu tarz paralara kimse dokunmamali. Maaştan biriktirdim verirsin ayrı, bu ayrı bence.

Öyle aktif araç kullanamıyorum henüz ehliyeti yeni aldım sayılır. Hamilelik, doğum bebeğim küvezde kaldığı için hastane süreci uzun sürdü. Bide aşırı anneci benim minik hala acemiyim o konuda.
Hocayla kendi arabanizda ders alın. 5-6 derste halloluyor..hadi olsun 10 ders. Bu konuda giden paraya hiç üzülmeyin. Sonrası müthiş rahatlık oluyor. Çocuğunuzu alır alır gezersiniz.
Arkadaşımı bu konuda teşvik etmiştim. Eşinden yada bir kadın akrabasından öğrenirim gibi düşünüyordu. Ogrenilmiyor ben vaktiyle çok deneyimledim. Hatta hepten cesaret kırılıyor. Sonra dedim ki ne zaman kendime araba alicam o zaman hoca ile cikicam. Abi ile baba ile olmuyor. Araba 100 bin mi ben 105 bin sayacagim o hoca ile çıkılan masrafı fuzuli gormeyecegim.
Hoca ile çıkınca bütün trafik korkum bitti. Müthiş bir özgürlük araba sürmek. Çocuklar olunca ayrı bir rahatlık. Hatta dedim keşke bunu daha önce yapsaymisim. Ehliyetim çok eski 18 yaşına girer girmez almistim. 20 li yaşlarda aslında baya kullanacak gibiydim. En son abim cesaretimi kırdı kaldı öyle. O dönem çalışıyordum da param da vardı keşke hoca ile ciksaymisim mesela. Evde kullanan birileri varken gereksiz gibi geliyor ama hiç ilgisi yok. Tam tersi çok gerekli hoca ile çalışmak. Ehliyet alırken aldığınız dersleri de saymayın çünkü kendi arabanız daha farklı. Diğer araçta hocalar hep pedala müdahale ediyor tam olmuyor.

Bence sağlık ve arabayı aynı açıdan düşünmek yanlış.sizi anlıyorum fakat Eşime birşey olsaydı sağlığı için lazım olsaydı tazminatı verip üzerine kredi bile çekerdim. Ayrı hesap yapmış olsaydım 8 yıl boyunca çalıştım elimde sadece tazminatım olmazdı birikim olarak daha fazlası olurdu. Benim hayalim 200 bin liralık çanta alıyorum fermuarı bozuluyor eşimin birikmişini alıyorum yaptırmak için bu açıdan baksanız mesela.
Yorumları okumamıştım sonradan sizi haklı buldum araç çok luksmus ve dusuncesizlik yapmış eşiniz

Bütün mal dediğin bı araba, üstünüze ev yok, işyeri abiyle ortak anladığım kadarıyla...Araba sizin üstünüze olsa bile ederinden satılıp bolusulmesi en az 3-4 ay...İş bulup , düzen kurman yine nerden baksan en az 3-4 ay...Çocugunla en az 6-12 ay gecinenilecegin bir miktarı kenarda hazır tutman iyi olur derim ama yine de sen bilirsin...
Kendi evimiz var bide araba var. Söz konusu ayrılık olarak düşünmüyorum tabiki de kenarda hazırda tutmak için çalışmam lazım bebeğim küçük henüz. Bende kenarda dursun o para mantığı bu yüzden idi bebekle ihtiyaç olduğu zaman kenarda harcayacağım param olsun. Ama gitti maalesef ki oda.

Bir eldeki tum parmaklar ayni olmadigi gibi her insanda ayni degildir. Eger konu sahibinin esi, evi icin butun fedakarliklari yapiyor ise butun parasini evine esine cocuguna harciyor ise karsi tarafin ben tazminatimi ortak arabamizin tamirine verdim uzuluyorum derse bana iyi niyetli olarak gelmez o insan. Tabi yine soyluyorum. Burda esin kisisinin davranislari esas kriter.
Benimde bizati kendi tecrubem bizim birikimimiz bende durur katilim hesabimda aldigimiz arabada benim uzerime. Oyle olmasini esim istemisti.
Esim maasini alir kirayi faturalari oder market alisverisi vs vs derken birazda kendine harclik alir kalanini bana yollar birikime atmamiz icin.
Bizimde duzenimiz boyle. Ama bana deseki araba ariza yapti soyle boyle oldu para lazim en ufak bir tereddudum uzuntum olmaz veririm. Cunku birbirimizin arasinda para pul muhabbeti senin benim olayi yoktur.
Demek istedigim her erkek, erkek degil insan demek daha dogru, ayni degildir.

Hakli oldugunuz bir durum var ne yazikki gunumuz erkeklerin %90' i calisan bayanlarin paralarini somuruyor. Kendi paralarina da benim param diyor.
Farklı kişiye de buna benzer yorum yapmıştım. Evliliğimin 8 yılı çalışarak geçti bu 8 yılda kenarda birikim olarak bişey olmadı çünkü iş kurması için elimden geleni yaptım. Doğuma 2 hafta kalıncaya kadar çalıştım ve bekarken bile çalışan biriydim elimin altında hesapta duran bir para olsun istedim okadar emeğim sapasağlam arabayı satıp daha 3 ay olmuş alınan arabanın arızası için verdiğime gerçekten üzgünüm. Cimrilik değil sadece değerlendirmek istediğim yere gitmedi 😔

Yeni bir iş kurulduğu için elinde sermaye olarak değerlendireceğiz hayal edilip bizi maddi açıdan geriye atan bir eşya olarak görüyorum ben aracı.
Düşüncenizde haklısınız ne yazık ki. Çünkü genelde bu arabaların masrafları büyük olur. Herkes bunu bilir ki araba asla sermaye olamaz, çünkü bakımı servisi bozulan parçası benzini sigortası hiç bitmez.

X