Tavsiye verebilecek olan

E

EU3

Ziyaretçi
Merhaba, kırıcı degil ama yapici tavsiyeler istiyorum sizden.
Herkesin hayat tecrubesi farklidir ve belki ben de bu tecrubelerden yararlanabilirim.

Ben unv okumak icin su an bulundugum sehre geldim ve is bulup burda kaldim. Meslegim geregi buyuk sehirde olmam daha iyiydi benim, ayrica unv den mezun olurolmaz da master a baslamistim zaten kalmak zorundaydim. Ailemin yasadigi sehir cok kucuk bir sehir degil ama orda buradaki maasi ve calisma sartlarini bulamam.

Fakat sorun su ki burda yalniz yasiyorum, arkadaslar falan var ama yalniz yasamak baska birsey, hergun herseyi birileriyle paylasamazsin, mutlaka yalniz gecirdigin zamanlar daha fazladir. Aile kurmak cok isterdim fakat bugune kadar mumkun olmadi, o zaman yasama sevincim yerine gelirdi, bu hayatta tutunacak iyi kotu gunde yanimda olacak birileri olurdu.

Acaba ailemin yanina mi donmeliyim, bu kadar yalniz yasayip sonra anne baba yanina bir kambur gibi donmek dogru olur mu bu yasta bilmiyorum. 80 dogumluyum bu arada. Bayramlarda gittigimde bile bazen utaniyorum mesela akrabalari ziyarete gittigimizde, cunku hala cocuk gibi ailemle birlikte geziyor oluyorum, benim yasimdakiler cocuklarini okula gonderirken. Oraya donsem is bulabilir miyim o da belli degil, aslinda bu kariyerimle mutlaka bulurum ama zaman alir bir de kriz ortami ve aile yanında yasayabilir miyim veya pisman olur muyum, yalnizliktan kurtulayim derken...Yasadigim sehri de pek seviyorum denemez ayrica evlenme ihtimalim de yok burda, yani bugune kadar birseyler cikti ama sonu gelmedi.

Tavsiyelerinizi bekliyorum

Son düzenleyen: Moderatör:
yasadıgım sehırde okuyorum ben
sehır dısından gelen bı suru arkadasım var ve bayramda bıle gıttıklerınde sıkayet edıyorlar aılelerınden dert yanıyorlar.

bence zor bır karar ıyı dusunmelısın ucuncu kısılerı dşunme

bunca zaman tek yasayıpta aıleye dönmek kolay olmasa gerek.

ben üniversiteyi ailemden ayrı yaşadım, çok çok güzel günlerim geçti ama 3 sene sonra 1 gün daha fazla kalmayı düşünmemiştim. koşa koşa ailemin yanına gitmek istemiştim.
ama o zaman 20 yaşındaydım henüz.
şimdi siz bu kadar sene yalnız yaşayı kendi özgürlüğünüze hükmetme yetisini kazandıktan sonra, -ne kadar özgür bir aile olursa olsun- bazı hesap vermeleri ya da karışmaları kaldırabilir misiniz?
bunu kötü anlamda söylemiyorum, sonuçta siz 50 yaşına da gelseniz onların evladı olursunuz ve aynı evde yaşadığınızdan birbirnize karşı ortak sorumlulukları paylaşırsınız.
bunlardan rahatsızlık duymayacağınıza inanıyorsanız dönün.

ben 30 yaşında kuzenim var. babası yok, annesi ve teyzesiyle birlikte 3'ü yaşıyorlar.
çok iyi bir işi, çok iyi bir geliri var. her hafta sonu şehir dışına çıkar tatile. eve yatmaktan yatmaya girer ama gene de çok rahatsız olduğu şeyler oluyor.

valla ne diyeceğimi bilemedim...en iyisi şöyle diyeyim ben olsam ailemin yanına dönerdim kazandığım para az olsun ama sevdiklerim yanımda olsun diye düşünenlerdenim ayrıca onlara yük olacağını hiç sanmam aksine bu karara sevineceklerdir...ben ailemin yanından hiç ayrılmayan biri olarak yanıtlıyorum ama tabi senin düşüncelerin farklı olabilir mesela yalnız yaşamaya alıştın tekrar ailenle bi arada olman iş bulman aynı kariyerini bulman zor gelebilir...

yaşadığından daha küçük bir şehir ve işin olmayabilir uzun zamandır ailenle yaşamamışsın kesinlikle zorlandığın olur ama güzel yanlarıda olur küçük yerlerde gayrı ciddi kimseler kolay giremez hayatına tabi sen izin vermezsen sonra ailenin desteğini hissedersin vs artılarıyla eksileriyle iyice düşün güzelim umarım yardımcı olabilmişimdir

çook zorlanırsın benim üniversiteyi dışarda okuyan arkadaşlarım var sabahlara kadar özgürüz diye gezmezler ama aile ne kadar rahat olursa olsun insanın kendi evi alıştığı düzeni var. direk evinizi kapatıp gitmek yerine bence bir süre izin alıp ailenizle yaşıyor gibi deneyin. evlilik konusuna gleince nerden çıkacağı hiç belli olmaz:)

canım...
önce denesen biraz..işinden izin alsan..ailenin yanına gitsen bi süre kalsan olmaz mı?
yani yapamazsan onlarla en azından başka bi alternatif olur..
hem ailene nie yük olsan ki..sen evladınız onların..kaç yaşında olursak olalım hep cocuk muamelesi yapıp üzerimize titremezler mi..?
umarım en dogru en hayırlı kararı verirsin canım
:teselli:

Daha önce bir kaç yazını daha okumuştum.önce seni tebrik etmek istiyorum tek başına eğitimini tamamlayıp,iyi bir meslek sahibi olmuşsun..Yalnızlık zaman zaman güzel olsada çok zordur aslında..Akşam olunca öyle bakakalıyor insan duvarlara..Eğer imkanın varsa ailenin yanında ol bence..Nereye kadar yalnızlık diycem ama ablam geldi aklıma birden...78 doğumlu oda liseden beri hep ayrı oldu bizden..En son görev nedeniyle uzaktaydı yine..Yalnız yaşıyordu..Hergün ağlıyordu İst'a gelmek için..yalnızlıktan sıkılmıştı.Yuva kurmak istiyordu..Aynı senin yazdığın cümleleri düşünüyordu..En sonunda tayini çıktı geldi İst'a.Şimdi de evde daralıyor..Hergün atışıyorlar.alışmış çünkü yalnızlığa kalabalığı gürültüyü sevmiyor.Artık kendime ait bir yuvam olsun düzenim olsun niye bu kadar şanssızım niye olmuyor diyip duruyor..Kısmetse gelir yekten yemenden kısmet değilse ne gelir elden..Bence öyle düşünmeyin ve hakkınızda hep hayırlı olanı isteyin..

yalnız kalmak bazen iyidir ama bazende insana kendi kötü hissettirir
ama iş bulmakta kolay değil elbette..
bence biraz daha idare edip
ailenizin yanına gittiğinizde kendinize uygun bir iş arayın
eğer bulursanız hem işsiz hemde yalnız kalmamamış olursunuz
yeni bir iş bulmadan işinizden çıkmayın işinizi garanti altına alın derim ben
malum kriz ortamı bu zamanda iş beğenmemek lüks oldu artık bize
ailenizin yanında bi iş bulamazsanızda kendinize işten arta kalan zamanlarda
bir meşgale edinmenizi tavsiye ederim
ya da bi evcil hayvan besleyebilirsiniz
yani ben olsaydım öyle yapardım...a.sa.s

Ailen yanına gelse biraz senle kalsa olmazmı ?
Ailenin yanına dönme derim , işin varmış sonuçta
Oraya gittiğinde ne olur belli olmaz
Birde evlilik olayına neden bu kadar çok taktınız anlamadım?

kahvem ben hayatım boyunca ailemin yanındaydım okurken
buna üniversite de dahil
ama geçen sene Erasmus ile Belçika'da okudum bir dönem
orada senin anlattığın gibi yalnız yaşadım, bütün kararları kendim aldım,
buraya döndüğümde o kadar zorlandım ki anlatamam sana
kararlarıma karışmaları deli etti beni
kendi başıma bir şey yapamamak çıldırttı resmen psikolojim bozuldu
ağlama krizlerine girdim

sen yalnız yaşamaktan sıkılıyorsun elbette bunu da çok iyi anlıyorum,
çünkü insan özgür ve tek olmak istediği kadar, yanında candan birisi olsun istiyor
aile ile yaşamak çok güzel bir şey
ama bence ayakların üzerinde durabilmeyi başarmışken, işin ve kurulu düzenin varken hayatına devam et
bu aşamadan sonra ailen ile ortak nokta bulmak çok zor olacak senin için
sorunlar yaşayacaksınız belki de
ben senin yerinde olsaydım böyle davranırdım
ama tabi ki hayat senin, karar verecek olan da sensin
hayırlısı olur umarım a.s.

canım...
önce denesen biraz..işinden izin alsan..ailenin yanına gitsen bi süre kalsan olmaz mı?
yani yapamazsan onlarla en azından başka bi alternatif olur..
hem ailene nie yük olsan ki..sen evladınız onların..kaç yaşında olursak olalım hep cocuk muamelesi yapıp üzerimize titremezler mi..?
umarım en dogru en hayırlı kararı verirsin canım
:teselli:

aslinda tatillerde bunu deniyorum, yilda 2 hafta iznim var onlarin yanindayim
orda isim olsa sorun olmaz ama hep evde olacaksam kesinlikle zor olur
ve gercekten yalnız yasamaktan o kadar bunaldım ki bir ayak sesine raziyim

canım madem bu kadar bunaldın..git ailenin yanına..
işte bulursun inş..her şeyin hayırlısı olsun senin içinn :)

kahvem ben hayatım boyunca ailemin yanındaydım okurken
buna üniversite de dahil
ama geçen sene Erasmus ile Belçika'da okudum bir dönem
orada senin anlattığın gibi yalnız yaşadım, bütün kararları kendim aldım,
buraya döndüğümde o kadar zorlandım ki anlatamam sana
kararlarıma karışmaları deli etti beni
kendi başıma bir şey yapamamak çıldırttı resmen psikolojim bozuldu
ağlama krizlerine girdim

sen yalnız yaşamaktan sıkılıyorsun elbette bunu da çok iyi anlıyorum,
çünkü insan özgür ve tek olmak istediği kadar, yanında candan birisi olsun istiyor
aile ile yaşamak çok güzel bir şey
ama bence ayakların üzerinde durabilmeyi başarmışken, işin ve kurulu düzenin varken hayatına devam et
bu aşamadan sonra ailen ile ortak nokta bulmak çok zor olacak senin için
sorunlar yaşayacaksınız belki de
ben senin yerinde olsaydım böyle davranırdım
ama tabi ki hayat senin, karar verecek olan da sensin
hayırlısı olur umarım a.s.

cok haklısın tabiki bu saatten sonra zor olur
ama
yapayalnız bu omru ise git gelle geciremiyorum
hep evlenirim birgun diye burda kaldim ama o da olmadi

Bence ailenin yanında bocalarsın, ama evlenmeyi istediğini daha önce de okumuştum sanki.. Eğer gerçekten yanlız hissediyorsan kendini zorlama ailenle yaşa, ama sadece evlilik için orayı düşünme derim, çünkü bunlar kısmet işi. Nerden ne çıkacağı belli olmaz.

önce konuyu okudum 15 dakika falan düşündüm
empati kurmayı denedim çünki sonuçta bir hayat
bence etraflıca bir düşün aileni en iyi sen tanıyorsun
artıları eksileri ne getirir ne götürür buna sen karar verebilirsin
bazı aile vardır çocuğunun kararlarına saygı gösterir ona güveni sonsuzdur
bazısıda seni sıkar boğar her şeyine karışır seni kendi kalıplarına sokmaya çalışır
ailenide iyice bir tart acaba dönersen evlenip yeni bir yaşam kurabilirmisin bunları düşün
dönmezsende bir müddet sonra sende Çağan ırmağın filmi gibi ıssız bir kadın olup
ailenle yabancılaşabilirmisin acaba dediğim gibi en son karar tabikide senin
hakkında hangisi hayırlıysa İnşallah o olsun​

ilk olarak canım şu evlenmeyi sitedm ama olmadı mantığını sl at aklından
gençsn daha 80 doğumlu olmak ne k hayatının en güzel en aklıbaşında en kararlarını düzgün alacağın yaştasın

başarılısın karyerin var... aklıbaşınnda bir insansın...

doğru insan karşına çıkacaktır eminim

ben tek çocuk olduğumdan ünv. dahl hep ailemleydim çok sıkıntısını çektm ders saat 4 te biter saat 4.30 da evde değilsem nerdesn dye aranırdım

zordu anlayacağın
şimd evliyim ailem hala (kötü niyetli değiller tabi hala küçük kızlarıyım onlara göre akıl verip yanlış yapmamamı engellemek istiyorlar)
şu yap bunu böyle yap
onu sakın yapma dyorlar
ben aa durun canım dedğimde bizi artık saymıyor musun dye üzülüyorlar bi saat gönül alamaya çalışyırom
senin de böyle olma ihtimalin yüksek olur bunlara hazır mısın

bence ailene söyle (tabi yanlarında kalmaları gereken okula giden lsieye flna kardeşin yoksa)
1-2 ay senin yanındsa kalsınlar

sadece şunu söylemek istiyorum ama amacım asla kırıcı olmak değil, bir dost bir arkadaş gibi değerlendirip objektif olacagim hosgorune siginarak...

sende ne var biliyo musun?
üzgünüm ama komplex...
farkında değilsin fakat kişiliğinden, karakterinden önce geliyor statün
ben mühendisim havalarındasın ve karşı cinsi madde olarak gorusuyorsun sadece
ruhuna dokunabilmeyi bilmiyorsun
anlamayı denemiyorsun
cunku kaliplarin var, taviz vermek gelmiyor işine
önceliklerin kariyeri, maaşı, statüsü...

bi kere evvela şu "kim ne der?" takıntısından bi kurtul
insanlara, sonradan sahip oldukları şeyler için değil doğuştan kazanımları için değer ver...
onları görmeyi dene...
sen huzur aramıyorsun ki
sen eş ariyorsun
bi kere sıyrıl bu düşünceden

yüksek ökçelerle yürüyemezsin çim üstünde, oysa sen buyu yapmaya çalişiyorsun
kalıplardan kurtulamıyorsun, takıntılısın
çıkar ayakkabılarını ve çimlere yalınayak bas, hissetmeyi dene
kimi zaman ufak taşlar batar ayagına ama vucudundaki tum negatif enerjiyi alir toprak...

güvendiğin şey kişiliğin değil, sonradan edindigin kazanımların
paran mevkiin kariyerin
üzgünüm ama cevrendeki insanların seni "sen" oldugun için sevdiklerini düşünmüyorum

yoksa (senin ifadenle) bunca takdir edilecek yönü varken niye yalnız hissetsin ki insan, niye bi başına olsun, niye ağlayacak bi omuz, 2 tek aticak bi arkadaşı olmasın başucunda?

başkalarının egrisini dogrusunu muhasebe etmek yerine kendine bakmalı evvela insan...
kendini eleştirmeli, kendini yontmalı, kendini hesaba cekmeli...

ne kadar önde olursa olsun hep bi adım gerideymiş gibi yaklaşmalı karşısındakine...
işte böyle yaptigin sürece mutlu olursun...
aksi takdirde ancak oturup yılların su akmasını izlersin iç çekerek...
yaş geçmektedir artık ve ne uzar ne de kısalırsın...
kalakalirsin bi başına...
ne zaman ki "ben"ci olmayı bıraktın, harici değil dahili yaşamaya başladın işte o zaman hissedersin aslında nefes almaya yeni başladigini...

dilerim hayat sana bu günleri hatırladıgında yüzüne tebessümler kondurabilecek birini getirir tez zamanda...

yasadiklariniz 10 yil kadar önce yasadiklarima ve tereddütlerime cok benziyor.. saniyorum farkli sehirde yasayip calisan bekar bayanlarin eninde sonunda kafasini karistiran bir konu. ben de cok ikilemde kalmistim. hata ailemin bulundugu sehirden coook mükemmel bir is teklifi de gelmisti. uzun uzun düsünüp getiri ve götürülerini karsilastirip ben ailemin yanina dönmeye cesaret edememistim. cok anlayisli ve acik görüslü bir ailem oldugu halde. alistigim her türlü sorumlulugu bir yana birakip babamin sorumlulugu altina dönme fikri agir gelmisti. en basitinden kira, fatura takibi bile sorumluluktur. hepsinden vazgecersem bos bos is ve ev arasinda gider gelirim diye düsünmüstüm. iyi de yaptigimi düsünüyorum. tek basina ayakta durmayi ögrenen ve basaran birinin bunlardan vazgecmesi ve bir yere giderken evdekiler bekler endisesi yasamasi cok zor bence...

iki alternatifi de cok iyi düsün ve degerlendir.. a.s.

Hmm bence orada mutsuzsan ailenin olduğu şehirde iş ara. İş bulana kadar dayanacak halde değilim psikolojim bozuluyor diyorsan ayrıl işten ailenin yanına dönüp orda iş ara canım.Bu durum benim de başıma gelmişti ve sonunda psikolojim bozulmuştu. Şimdiki aklım olsa çok erken dönerdim ailemin yanına.

X