Tanışma

Haftasonu denen bir şey var. İzin almanın neresi sıkıntı. Aileniz haklı. İkide bir git gel olmasın mantığındalar. Bizim de şehirdışından gelinimiz var gayet de günübirlik gidip geldik. Gönül yapmaya niyet etmek önemli. Ben olsam ailem bu şekilde kabul etmiyor, aile büyükleri geleneklerimize uygun bulmadı derim. O ne öyle prosedür tamamlama gibi.

Tanışma ile isteme aynı gün mantıksız bir kere. O zaman tanışmanın anlamı yok. Buzdolabı almaya gider gibi he tamam gördük aldık mantığı mı bu. Sonuçta yuva kurulacak ve ailelerin birbirini tanıması görmesi önemli. Tanışmadan sonra istişare edilecek aile yorumlanacak bizde böyle oluyor. Ki çok çok geleneksel bir aile değiliz. Sağlıklı karar almak adına yapıyoruz. Hatta ailem tamam tek günde olsun dese bile, ben daha öncesinden tanışsınlar ve ailesi hakkında görüşlerini alayım isterim.
Buzdolabı almaya giderken bile önce fiyat kalite araştırıyoruz.

Ne kadar cok yokusa surersen o kadar kiymetli olursun.

Ne kadar masraf yaparlarsa o kadar kiymetli olursun.

Bunu bilir bunu soylerim. Masraf yapilmayan, yokusa surulmeyen geline damat ailesi kolay lokma gozuyle bakiyor.

Benimkiler de uzaktan gelmişlerdi bir buçuk gün kaldılar başka bir yerde ilk gün geldiler tanıştılar konuştular çok iyi anlasinca birden yüzük takıldı diğer gün tatlıları yiyip çekime gittik normalde ilk gün tanışıp ikinci gün isteyeceklerdi benim babam hiç zorluk çıkarmadı ben karşı tarafın bunu nasıl karşılayacağını bildiğim için böyle kabul ettim babanız haklı olabilir ilerde ailen seni hemen verdi zaten meraklılarmıs falan diyecek yapıda insanlar mı yoksa Allah razı olsun bizi hiç yormadilar diyecek türden insanlar mı ona göre kararını verip aileni bu şekilde ikna et bir tanıdığım iki senelik konuştugu çocukla ailesini başka bir şehire istemeye diye çağırdı, o an babası yan çizmiş yok bir dahakine istersiniz diye o aile çok bozuldu ama tekrar istemeye gittiler ama asla babasının tavrı yüzünden öyle samimi olamadılar

Babam eşimin şehrine gidip araştırmak istedi Çevresine sorusturucam hemen kız vermem dedi.Birkac kişiye sorduk olumlu referans aldık.Esimi çağırdı babam dışarıda çay içtik sohbet ettik.Aksamina bizi evlerine yada dışarıda yemek çay a davet ettiler.Babamda evlerine çay içmeye gidelim dedi.Gittik tanıştık babam size zahmet olmasın tanıştık isteme nisan bir arada olsun dedi.Kv öyle demişti.İsteme nisan hani olsun bir arada ona lafım yok ama tanışma aynı gün olmamalı acele ne insanlar ortalama 6 ay nişanlı duruyor zaten.Kv tanışmaya gelmemesi ileride yüzüme vuruldu.Ben acı tecrübe yaşadım.Siz oğlumu istediniz gibi kelime geçti biz şaka yapmıştık.O yüzden ben kız tarafına gidip gelinmesini doğru buluyorum.
acelesinden degil ama daha kolay halledilecek seyleri zorlastirmam .hayat zor,gecim zor,hava sicak .esktradan tanistilar da ne oldu mesela kimsenin basa goge ermedi yani bence

acelesinden degil ama daha kolay halledilecek seyleri zorlastirmam .hayat zor,gecim zor,hava sicak .esktradan tanistilar da ne oldu mesela kimsenin basa goge ermedi yani bence
Tanismada 5 10 kişi olur rahat konuşulur.İsteme nisanda en az 40 50 kişi kızımı verdiğim adamı ailesini tanımak isterim.

Tanismada 5 10 kişi olur rahat konuşulur.İsteme nisanda en az 40 50 kişi kızımı verdiğim adamı ailesini tanımak isterim.
valla nuranka cok ayri dunyalardayiz bana ne adamin halasindan .ben esime bakarim gerisi kafa yorgunlugu 50 kisiyi tanisam ne olur tanimasam ne olur . hayati kendinize esinize zorlastirmayin

En azından 1 kez tanışmaya gelsinler. Ayrıntılar konuşulur biraz muhabbet sohbet. 1 defa gelelim hepsi hallolur izin alamayız tavrı doğru değil evlilik için alamıyorlarsa katılmasınlar 7 saat çok uzun bir mesafe de değil 2 kez gelebilirler

Erkek arkadaşımın babası yok annesi var bir tek o yüzden akrabalari gelmek istiyor biraz onlar israrci tek seferde yüzüğü takalim diye .öncü de onlar olunca erkek arkadaşım da bunalıyor arada. Anne atılımci değil bu konuda. Aile de bana böyle diyor . Kaldık çözümsüz

bana gore zorlastirmak bu .bi yuzuk takicaz sevdigimiz adamla diye 50 kisiyi donup donup agirlayamam .
100 200 kisiye yakın nisan yaptık.Dahada cagirmadiklarimiz oldu.Hep akrabalarım nişanımda servis yaptılar.Kimse rahatsız olmadı.
İnsanlar sevgililerini aileleriyle tanistiriyorlar.Yemege gidiyorlar.Sonra aileleriyle.Uygun olan budur.
Siz masraf diyorsunuz da kv masraf yapmak istemeyebilir fakat aradan zaman geçince hemencecik verdiler kızlarını derler.O zaman zorunuza gider.Belki siz umursamazsiniz ama biz umursariz.

Erkek arkadaşımın babası yok annesi var bir tek o yüzden akrabalari gelmek istiyor biraz onlar israrci tek seferde yüzüğü takalim diye .öncü de onlar olunca erkek arkadaşım da bunalıyor arada. Anne atılımci değil bu konuda. Aile de bana böyle diyor . Kaldık çözümsüz
Dayısı amcası yokmu bu adamın.4 kişi önden tanışmaya gelsinler.Sizde yemek yaparsınız güzelce agirlarsiniz.1 ay 2 ay sonrada isteme/nisan olur.Kiz evi karar verir.Nisan tarihine istemeye erkek tarafı değil

Bence siz de biraz daha bekleyin tanıyın. Bugün buna karışan akrabalar yarın öbür gün herrrrrrrr şeyde “öncü” olacaklar. Anneden başka kimseye laf düşmez. Biz kalabalık aileyiz. Bizde de annesi/babası olmayan evlilik çağındakiler var. Kız evi/erkek evi ne derse gönül yapmaya çalışırız. Sahip çıkmak dediğini yaptırmak değil, kız evinin nazı çekilsin. Zaten bu kadar akraba başı çekip anaya bile söz bırakmıyorsa, tanışma kesinlikle daha önce olsun.

Bu arada Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun babasının🙏🏼

Son düzenleme:
100 200 kisiye yakın nisan yaptık.Dahada cagirmadiklarimiz oldu.Hep akrabalarım nişanımda servis yaptılar.Kimse rahatsız olmadı.
İnsanlar sevgililerini aileleriyle tanistiriyorlar.Yemege gidiyorlar.Sonra aileleriyle.Uygun olan budur.
Siz masraf diyorsunuz da kv masraf yapmak istemeyebilir fakat aradan zaman geçince hemencecik verdiler kızlarını derler.O zaman zorunuza gider.Belki siz umursamazsiniz ama biz umursariz.
6 yil oldum evleneli hala esimle konustukca iyi ki oyle yapmisiz deriz .dugumuzde efsaneydi cunku dugunde bulustuk kocamla .esyalari da ayni gun basbasa cikip aldik aileler sok bir gunde hepsi bitti 😂 bu tercih meselesi siz seviyorsunuz boyle seyleri oyle uygun goruyorsaniz oyle yaparsiniz ama bu kadar tantana hic benlik degil kafam goturmez benim

Merhabalar kiz isteme ve tanisma ayni gün olur mu ? Erkek arkadaşımın ailesi yaklaşık 7 saatlik mesafeden ilk kez gelecekler . Gelmisken söz de yapalim yüzük takalim istiyorlar . Hem aileden çalışanlar var hem de sehirler birbirinden uzak o yüzden böyle bir talepleri var. Annemle babam böyle olmaz olduya bittiye getiriyorlar diyorlar. Sonrasında nikah olacak zaten düğün yapmayacagiz. Uzak sehirlerde oturanlar nasıl yaptilar tecrubelerinizi paylasir misiniz ?
Neden olmasın🙈 Biz öyle yaptık. Biz evlilik kararı aldığımızda öncesinde annem ve eşimin annesi olmadığı için ablası tanıştı. Sonrasında aileler telefonda görüştüler mesafe olduğu için. Tarih alındı hem tanışma hem isteme oldu. Gerçi pandeminin etkisi de vardı bu şekilde olmasına ama o kadar da kasmaya ne gerek var. Naz evi vs bana hikaye geliyor. Görücü değil sonuçta istediğiniz tanıdığınız ve evlenmek istediğiniz biri sonuçta. Bu kadar yokuşa gerek yok insanlar uzaktalar, çalışıyorlar ve gercekten bazı iş yerleri için bu tarz izinler çok büyük problem de olabiliyor. Insanlar sağlık durumları için bile zor izin alıyor. Ben böyle düşünüyorum tabii ki ama herkesin bakış açısı farklı tabii

Dayısı amcası yokmu bu adamın.4 kişi önden tanışmaya gelsinler.Sizde yemek yaparsınız güzelce agirlarsiniz.1 ay 2 ay sonrada isteme/nisan olur.Kiz evi karar verir.Nisan tarihine istemeye erkek tarafı değil

K keninbarbiesi 2 yetişkin insan bir ilişki yaşayıp, evlenmeye karar verdiğinde; isteme merasimi göstermelik olarak yapılıyor. Taraflar "Evet" cevabı alacaklarını bilerek geliyorlar. İsteme merasimi sonrası yüzükler takılıyor ve nişanınız hayırlı olsun deniyor.

Sonrasında bu 2 yetişkin insan, nikah veya düğün tarihine karar veriyorlar.

K keninbarbiesi 2 yetişkin insan bir ilişki yaşayıp, evlenmeye karar verdiğinde; isteme merasimi göstermelik olarak yapılıyor. Taraflar "Evet" cevabı alacaklarını bilerek geliyorlar. İsteme merasimi sonrası yüzükler takılıyor ve nişanınız hayırlı olsun deniyor.

Sonrasında bu 2 yetişkin insan, nikah veya düğün tarihine karar veriyorlar.
Bu dediğiniz genç bizim yasimizdaki insanlar için normal olabilir ama bunu 80 öncesi nesile anlatamazsin.

Benimkiler de uzaktan gelmişlerdi bir buçuk gün kaldılar başka bir yerde ilk gün geldiler tanıştılar konuştular çok iyi anlasinca birden yüzük takıldı diğer gün tatlıları yiyip çekime gittik normalde ilk gün tanışıp ikinci gün isteyeceklerdi benim babam hiç zorluk çıkarmadı ben karşı tarafın bunu nasıl karşılayacağını bildiğim için böyle kabul ettim babanız haklı olabilir ilerde ailen seni hemen verdi zaten meraklılarmıs falan diyecek yapıda insanlar mı yoksa Allah razı olsun bizi hiç yormadilar diyecek türden insanlar mı ona göre kararını verip aileni bu şekilde ikna et bir tanıdığım iki senelik konuştugu çocukla ailesini başka bir şehire istemeye diye çağırdı, o an babası yan çizmiş yok bir dahakine istersiniz diye o aile çok bozuldu ama tekrar istemeye gittiler ama asla babasının tavrı yüzünden öyle samimi olamadılar

X