Süt izni ve doğum parası için koşullar belli oldu!

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.003
Yeni çıkarılan iş kanunu doğum sonrası bebekleriyle ilgilenmek zorunda olan anneler için kurtarıcı niteliğinde olacak. Doğum (süt) parası yardımı ve süt izni ne kadar konuları bu şekilde yanıt bulacak

Yeni doğum yapmış olan anneler ve anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisi olan süt izni ne kadar olacak sorusu, yeni iş kanunu olacak. İşte 2016 doğum parası yardımı ve çalışan kadınlar için çıkarılan yeni haklar...

SÜT İZNİ VE DOĞUM PARASI NE KADAR?

*Kadın sigortalının 1 yaşından küçük çocukları için günlük emzirme izni süresi1.5 saat.
*Sigortalı, emzirme iznini dilediği saatte kullanabilir. İşveren izin vermek zorundadır. İzin, bölüm bölüm de kullanılabilir.
*İşveren emzirme izni kullanan sigortalıdan kesinti yapamaz.
*Kadına 15 Mayıs 2015'ten sonra doğan ilk çocuk için 300, ikinci çocuk ta 400, üçüncü çocukta 600 TL doğum yardımı yapılır.
*Doğum yapan kadınlar '122 lira' süt parası alır.
*Doğum izinlerinde 16 hafta çalışamayan kadına en az 4099 lira 'rapor parası ödenir.

6 YIL ERKEN EMEKLİLİK

*Kadın işçi analık izni sonrasında doğum sayısına göre 6 aya kadar yarım gün çalışıp, yarım gün ücretsiz izin kullanabilir.
*Doğum borçlanması yapan kadınlar 6 yıla kadar erken emekli olabilir.

*Kadına 15 Mayıs 2015'ten sonra doğan ilk çocuk için 300, ikinci çocuk ta 400, üçüncü çocukta 600 TL doğum yardımı yapılır.
*Doğum yapan kadınlar '122 lira' süt parası alır.
*Doğum izinlerinde 16 hafta çalışamayan kadına en az 4099 lira 'rapor parası ödenir.

Bu maddeler için başvurulması gereken kurum hangisi ? Bilgisi olan varmı kızlar ?

Çalışan anneye dr en son durumda çalişamaz diye rapor veriyor ve bu rapor en fazla 16 haftalıktır ve rapor tarihinden bir ay sonra (ayın 8-16sı arasında) isminize ziraat bankasından çekebilirsiniz.
süt parasıda doğumdan sonra ziraat bankasında isminize yatar. Çalışmayan eşlerde süt parası eşe yatabilir.
Doğur yardımı ise sosyal yardımlaşmaya başvurarak postaneden çekilir.

Doğum parası ne kadar yatacağını nasıl hesaplayacağız bi çözemedim kızlar

teşekkürler :)
Ben aradığımda biz hesaplama yapmıyoruz sizin yapmanız gerekiyor dedi..
Birde benim sgk primlerim asgari ücretten yatıyor buna göre en az 4099 lira alıcam sanırım. Bu konuda bir bilgisi olan var mı ?

Ben aradığımda biz hesaplama yapmıyoruz sizin yapmanız gerekiyor dedi..
Birde benim sgk primlerim asgari ücretten yatıyor buna göre en az 4099 lira alıcam sanırım. Bu konuda bir bilgisi olan var mı ?

Evet o tutar minimum tutar olduguna göre, asgari ücrettir.

arkadaşlar merhaba . herkese hayırlı doğumlar öncelikle. benim 37.haftamın ilk günü ramazan bayramının arefe gününe denk geliyor ve o hafta kesin 9 günlük tatil olacak. resmi tatile gelince ne yapmamız gerekiyor bilgisi olan var mı. 3 haftadan fazla izin kullanmak istemiyrum

Arkadasim ucrerli öğretmen lik yapıyor hesaplatmis dogum parasini 6200 küsür müş. En alt prim onun kide

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…