Suni sancı al/alma?

ilkinde cahildim 5 dk da 1 e dusmustu sancim . 40+0 verin sanciyi dedi doktor hatta sanci oncesinde doktor keseyi kendi patlatti
sabah 5 de gidip oglen 11 bucukta dogum uaptim

2. de de ayni sekilde oldu
bu sefer doktor degil ebe patlatti keseyi
gece 2 de gidip 3 bucukta dogum oldu

sonuncuda acilmam 3 cm di ebeler senin sancin yok dedi cihazda halbuki kasiliyordu kizim neyse doktor geldi muayene etti o da acti keseyi

kizimin dogumu cok zor oldu eliyle birlikte kanala girdigi icin dogumu hizlandirdilar kizi duzelttiler falan orasi cok teferruatlu mevzu

kordon falan dolandi sanirim o esnada
sancidan 1 saat sonra kizim kucagimdaydi
Aslında cokta şart değilmiş anladığım kadarıyla ilk ikisinde benimde ebeler patlattı keseyi süreci hızlandırmak için biz patlatıcaz dediler zaten bi acı vs olmuyor. Destek olarak vermişler doğum anında sana o yine iyi ama sadece açılma başlamış diye hadi doğumu başlatalım demeye pek gerek varmış gibi gelmiyor bana sonuçta normal doğumun amacı benim gözümde bebeğin kendini hazır hissettiğinde gelmek istemesi müdahale ettikten sonra normal doğumun amacından cıkıyormuş gibi geliyor planlı normal doğum oluyor. Ama bunları herşey yolundaysa diyorum olası riskler varsa her türlü müdahale yapılabilir yani

Çok fazla düşünüp stres yapmayın 4 gün var inşallah ilkinden daha kolay geçer tek nefeste kucağınıza alırsınız ♥️. Suni sancıdan korkmayın derim ki çok riskli olsa bile sancıyı verirken nst üzerinde mutlaka takip yapıyorlar.
İnşallah gönlüme göre olur yine herşey. Bakalım ptesi doktora söylicem suni verilmesin diye ısrarcı olmazsa akışına bırakıcam 🙏

Suni sancı insanı yoruyor daha çok agrı hissi oluyo kendi sancını daha az hissediyorsun suni sancı ise daha yogun geliyor ben olsam beklerdim daha zamanı varmış zaten bebegin iri dedikleri de bazen ultrason hatası olabiliyor
Niyetim beklemek olcak benimde çoğunluk bu fikirde inşallah gerek kalmaz ilaçla başlatmaya

Normal doğumda da mı epidural var? Ben epidural sezaryen oldum, prenses dediklerinden, hiç prenses gibi hissetmedim ama dkfkf

Yanlış anlamışım ben, epidural sezaryeni soruyorsunuz sandım 🙈
Evet normalde de var. Ona da prenses doğum deniyor ama riskleri var elbette.
Sezeryan olma ihtimali dahi olursa beni uyutun derim. Kesilme fobim var. 🙈

Benim de doktorum sizinki gibi yapmak istemişti ama ben beklemek istediğimi söyledim 40+5’e kadar bekledim. Tık yok. Sonra verdi suni sancıyı. Dünyam karardı. Normal sancım gelseydi bu kadar ağrı olur muydu bilmiyorum ama annem rengimin sarardığını, kendimden geçtiğimi anlattı. Acı eşiğim düşüktür belki de ondan bilemiyorum. 13 saat sancı çektim ama açılmam 3cm di. En son sezeryaaan diye bağırdığımı hatırlıyorum. 10 cm açılma için 24 saat daha o sancıyı çekemezdim . Epidural sezeryan ile doğumu yaptık çok şükür.
Bu kararı tamamen kendiniz ve doktorunuz birlikte vermelisiniz. Bebek büyükse ne kadar büyük? 37haftadan sonra daha beklenebilir ama dediğim gibi riskleri bilerek sizin karar vermeniz gerekir.

Benim de doktorum sizinki gibi yapmak istemişti ama ben beklemek istediğimi söyledim 40+5’e kadar bekledim. Tık yok. Sonra verdi suni sancıyı. Dünyam karardı. Normal sancım gelseydi bu kadar ağrı olur muydu bilmiyorum ama annem rengimin sarardığını, kendimden geçtiğimi anlattı. Acı eşiğim düşüktür belki de ondan bilemiyorum. 13 saat sancı çektim ama açılmam 3cm di. En son sezeryaaan diye bağırdığımı hatırlıyorum. 10 cm açılma için 24 saat daha o sancıyı çekemezdim . Epidural sezeryan ile doğumu yaptık çok şükür.
Bu kararı tamamen kendiniz ve doktorunuz birlikte vermelisiniz. Bebek büyükse ne kadar büyük? 37haftadan sonra daha beklenebilir ama dediğim gibi riskleri bilerek sizin karar vermeniz gerekir.
Kötü tecrübe olmuş sizinde üzüldüm ama ne diyelim sağlık olsun bebeğinize sağ salim kavuşmuşsunuz. Evet ptesi açılma varsa ama bir risk yoksa beklemek istediğimi söylicem suni sancı tercih etmemek daha iyi olcak sanırım sonrasında gidişata göre eğer gerçekten gerekliyse uygulasınlar

Evet belkide benim için beklenen gün pazartesi gerçekleşecek ama öncesinde suni sancı için kk fikirleri bana lazım. Bugün doktor kontrolümde pazartesi gel yani 37+5 olduğumda çatı muayenesini yapalım açılman var mı bakalım eğer açılman varsa ufak bir destekle sancınıda başlatalım açılma yoksa müdahale etmeyelim dedi. Bende açılma varsa sancınında kendiliğinden gelmesini beklemeyelim mi diye sordum zaten cok ufak dozda vercez açılman varsa devamının gelmesini tetiklicez dedi.
İlk doğumumda da 4 cm açıklıkta hastaneye düzenli kasılmalarım olduğu için gittim hiç sancım cıkmıyordu suni sancı verelim böyle doğum yapamazsın sancın yok dendi bir müddet suni sancı istemediğimi doğal akışında devam etmesini istediğimi söyledim eğer yine olmazsa ozaman verirsiniz dedim ve gerekte kalmadı gayet hızlı ve güzel ilerledi herşey.
Şimdi yine açılma varsa aynı şekilde müdahale istemediğimi söyleyip sancıların kendi kendine başlamasını beklemek istediğimi mi söyliyim yoksa tamam diyip müdahale ettireyim mi suni sancı doğumun ilerleyişine olumsuz etki ediyor mu dahada zorlaştırıyor mu? Suanda riskim yok bebekle ilgili sadece iri gittiğini söylüyor her gittiğimde ama tabi makineler tam doğru kilo boy ölçünü vermiyor artı eksi yanılma payı var ve çatı muayenesi zaten doğumu tetikliyor büyük ihtimalle doğuma alalım diyecek gibi gözüküyor ama ben suni sancı kısmına takılıyorum var mı bu konuda fikri olan ben aldım işler dahada zorlaştı veya kolaylaştı diyecek?🌸
Neden bebeğin kendisinin gününü gelmesini bekleniyorsunuz farklı bir durummu var 37 de doğuma alınacaksınız? Ben 40+2 de doğum yaptım. Korkutmak istemem ama 13 saat suni sancı çektim yani ömrümden 13 yıl gitti sandım. Açılmayı beklerin derim hiç gerek yok 🥲😐

Ayy aynı şeyleri yaşamışız resmen okudum aynı yani geçmiş olsun bizlere 🤦🏻‍♀️ ben o kadar zorluktan sonra normal doğurayım bari dedim 13 saat sonra geldi bebeğim 🥲

Neden bebeğin kendisinin gününü gelmesini bekleniyorsunuz farklı bir durummu var 37 de doğuma alınacaksınız? Ben 40+2 de doğum yaptım. Korkutmak istemem ama 13 saat suni sancı çektim yani ömrümden 13 yıl gitti sandım. Açılmayı beklerin derim hiç gerek yok 🥲😐
Ben istemiyorum zaten beklemekten yanayım ama ptesi doktora gittiğimde çatı muayenesi var muhtemelen açılman var diyecek çünkü 1 hafta önce bebek duracak gibi değil 1 hafta daha beklerse iyi olur demişti. Açılman varsa ufak destekle doğumu başlatırız dedi ben istemiyorum ama suni sancı tecrübem olmadığı içinde boşuna mı istemiyorum diye tutturuyorum acaba dedim çünkü ilk doğumumda da illede suni sancı verelim dediler ondada istemiyorum diye tutturdum gerekte kalmadı bundada öyle istemiyorum diye direteyim mi yoksa doktora mı bırakayım emin olamadım ama herkesin fikri aynı hemen hemen ve tecrübelerde pek iyi değil o yüzden yine istemediğimi söylicem risk yoksa 😊

Ben istemiyorum zaten beklemekten yanayım ama ptesi doktora gittiğimde çatı muayenesi var muhtemelen açılman var diyecek çünkü 1 hafta önce bebek duracak gibi değil 1 hafta daha beklerse iyi olur demişti. Açılman varsa ufak destekle doğumu başlatırız dedi ben istemiyorum ama suni sancı tecrübem olmadığı içinde boşuna mı istemiyorum diye tutturuyorum acaba dedim çünkü ilk doğumumda da illede suni sancı verelim dediler ondada istemiyorum diye tutturdum gerekte kalmadı bundada öyle istemiyorum diye direteyim mi yoksa doktora mı bırakayım emin olamadım ama herkesin fikri aynı hemen hemen ve tecrübelerde pek iyi değil o yüzden yine istemediğimi söylicem risk yoksa 😊
Gerekmedikçe alma derim canım acı bir tecrübeyle 🥴 Ama açılman olursa hızlandırmak için alabilirsin. Diğer türlü hiç ekşına gerek yok zira ben en son öldürün beni dayanamıyorum diye inliyordum 😂 Yinede tabiki doktorunuzla kararlar verin herkeste durum farklı olabiliyor. Sağlıklı mutlu doğumlar dilerim 🥰🥰

X