Mezeler - Ordövrler Sultan Sofrasinda Kol Böregi Ve Gül Baklava

pegasus07

Jin Jiyan Azadi
Kayıtlı Üye
29 Haziran 2012
8.307
5.140
Merhabalar ben geldim yine

Ne zormus gün icin hazirlik yapmak,birde evde 3 ufaklik oldumu dahada zorlasiyor...

sunu belirteyim hemen,ben hic günlere katilmam,bu sebeple eksiklerim olduysa kusuruma bakmayin

cok uzatmadan ilk tarifime geceyim...

Kol Böregi

MALZEMELER

4,5 su bardagi un
1 tatli kasigi tuz
aldigi kadar su
hamurun icine sürmek icin yag
500 gr beyaz peynir

su,un ve tuzla kulak memsi kivaminda bir hamur yoguralim

yogurdugumuz hamurdan 10 adet beze yapalim(ben 8 yaptim,10 daha iyi oluyor)

bezemizi pasta tabagi büyüklügünde acip yag sürdügümüz tezgahaindirelim ve her tarafini yaglayalim,bütün bezeleri bu sekilde yaglayip üst üste indirelim..bezeler bittikten sonra en az 20 dk dinlendirelim
not: dinlendirmezsek acmasi zorlasabilir

dinlendirdigimiz hamurumuzu tek tek alip,elimizle kaldirip ceker gibi acalim

ben bir elimle foto cekip,digeriyle acmaya calistim,sadece nasil oldugunu göstermek icin,siz iki elinizi kullanarak yapin

hamurumuz incecik oluyor,yirtilmalar olabilir,hic sorun degil

ilk resimdekini tezgahta yaptim,tezgan kücük gelince masaya gectim

actigimiz hamurun üst kismina peynnir koyalim, ve böregi,izi yuvarlayarak saralim,önce ikiye katlayip,sonra resimdeki gibi katlayalim(siz yine istediginiz gibi yapabilirsiniz modelini)
istege göre peynire ,maydanoz ve bahart ekleyebilirsiniz,bizimkiler sade sevdiginden ben sade yaptim..

bütün hamuru actiktan sonra yagli kagit serdigimiz tepsiye dizelim,üzerine kalan yagi ve yumurta sarisi sürelim
200 derecede üzeri kizarana kadar pisirelim ve istedigimiz gibi servis yapalim...

afiyet olsun

GÜL BAKLAVA

MALZEMELER

2 yumurta
1 cay bardagi yogurt
1 cay bardagi süt
1 cay bardagi sivi yag
1 paket kabartma tozu
aldigi kadar un

ICI ICIN

1 bardak tereyag ve siviyag karisimi
1 su bardagi cekilmis fistik
bugday nisastasi

Serbeti icin

1 kg seker
5 bardak su
1 tutam tuz

su ve sekeri karistirip ocaga alalim,seker eridikten sonra tuz ekleyip 10 dk hizli,10 dk kisik ateste kaynatalim,kivamina bakip sogumaya birakalim

Hamuru Icin
Bütün sivi malzemeleri ve yagi bir kaba alip elimizle karistiralim

kabartma tozu ve unuda ekleyip,kulak memesi kivaminda hamurumuzu yoguralim

hamurumuzu cevizden kücük 40 bezeye ayiralim

1 adet bezeyi nisasta yardimiyla pasta tabagi büyüklügünde acalim ve 1 beze daha alip ayni sekilde pasta tabagi büyüklügünde acalim...
actigimiz bu iki hamuru üst üste koyup,acabildigimiz kadar ince acalim

incelttigimiz hamuru orta kismindan tutup saat yönünde kiviralim

kivirdigimiz yere 1 kasikla fistik koyalim ve katlayip ters sekilde tepsiye dizelim.. Baklavaları tepsiye dizdikten sonra 1 bardak yağ karışımı baklavaların üzerine döküyoruz..

200 derecede üzeri kizarana kadar pisirelim..firindan cikardigimiz baklavalarimiza soguk serbeti dökelim ve istedigimiz gibi servis yapalim...

Afiyet olsun

Bu da masamin diger ikramlari,sadece 2 tarifle masa cok bos duracagindan bende birkac bisey daha yaptim...

kizimin "Senin arkadaslarin gelecekse,bizimkilerde gelecek,bizede pasta isteriz"diye yaptirdigi kalpli pasta

Mercimekli köfte
Yaprak sarma
Renkli salata
Hindistan cevizli ve fistikli kurabiyeler

Cerez tabagi
cay
ve gazelin söyledigi bos kase

bunlarda masamin toptan fotograflari

hersey hazir sizi bekliyorum,hadi buyrun

Son düzenleyen: Moderatör:
İçimemi doğdu ne bir süredir bakmıyordum yarışma konusuna acaba katılan oldumu diye bakasım geldi ilk farkedenlerden biri olmuşum konuyu
Ellerine sağlık canım ciddi emek isteyen tarfiler seçmişsin tadıda şahanedir eminim...
Masanın son halinide çok beğendim...
Yiyenleri kıskandım...
Düşüncelerim bunlar arz ederim

Canım tariflerin çok güzel maşallah emek isteyen şeyler masadaki diğer şeyleri de elbette ki çok beğendim süperler bir günde ne oluyorsa herşey var süper.. Ellerine sağlık yarışmada başarılar dilerim

Kalbin temizmis cnm
Cok tesekkür ediyorum,emek verdim ama degdi cnm...yiyenler tadini cok begendiler,ben diyette oldugumdan yiyemedim maalesef:26:
güzel düsünce ve yorumun icin tekrar tesekkür ediyorum
yiyenleri bende ksikandim
Hemşom ellerine sağlıkHerşey çok güzel görünüyorYarışmada başarılar dilerim
cok tesekkür ederim hemsom
gören gözlerinin güzelligi o
Masa harika
Ellerine sağlık yarışmada başarılar
tesekkür ediyorum cnm..o senin harikaligin
cok tesekkür ediyorum cnm..Evet cnm el oyalayici seyler sectim ama degiyor inanki...
cocuklarla ugrasmak dahada cok yorsada,yine elimden geldigi kadar biseyler yapmaya calistim
cok guzel görünüyor ikisini de deneyeceğim yarışmada başarılar
cok tesekkür ediyorum cnm...denersen sonucu merakla bekliyorum..emin ol ki cok lezzetli ikiside
canım naptın böyle hepsi çok güzel görünüyorrr ellerine sağlık
elimden geldigi kadar yaptim biseyler sahgülcügfüm...cok tesekkür ediyorum
Masa çok güzel görünüyor. Ellerinize, emeğinize sağlık, başarılar dilerim
cok tesekkür edyorum

Offf off off diye diye icim gide gide baktim. Canim ellerine saglik allahtan gunlere katilmiyorsun yazik gelenler parmaklarinida yer gercekten cok guzel gorunuyor :)

Offf off off diye diye icim gide gide baktim. Canim ellerine saglik allahtan gunlere katilmiyorsun yazik gelenler parmaklarinida yer gercekten cok guzel gorunuyor :)
Cok tesekkür ediyorum cnm benim
Katilacak kimse olmayinca mecburiyetten katilamiyorum aslinda

canım ellerine sağlık hepsi çok hoş görünüyor...
birde günlere katılmıyorum diyorsun, katılsan nasıl olacak acaba
kırk yıllık altın günü hatunlarına taş çıkartırsın vallahi
en çok da mercimekli köfte ve baklavaya bayıldım....
masa süper..çayları doldur haber ver

Tesekkür ederim gazelcigim...
hayatimda hic güne gitmedim ama ordan burdan duydugum kadariyla yaptim biseyler

cnm kisir yapacaktim,genelde kisir yapilir diye ve canim mercimekli köfte cektiginden degisiklik olsun diye köfte yaptim bende...
baklavayida esim sever diye yaptim...
begenmenede cok sevindim

caylar hazir cnm,bekliyorum

Tesekkür ederim nevrestecigim..acele yazayim derken yagin dökülecegini yazmayi unutmusum..imdadima yetistin

hepsi de çok güzel olmuş canım, artık altın günü dolar günü gez bence bu kadar tarifle ve güzellikle eminim köşeyi dönersin
kısır kesin yapılır bencede, baklava çok iyi olmuş..her yiğidin harcı değil..ellerine sağlık.. bu arada başarılar dilerim...hakeden kazansın inşallah...benim de hedayeler gelsin de eccük reklam yapayım

Tekrar tesekkürler cnm..
bos kaseyide koydum ama görünmüyor heralde fotolarda

Gün gün gezerim artik

hakettin cnm,yap tabi reklamini..bizde görelim hediyeleri de hevesimiz artsin demi

Tekrar tesekkürler cnm..
bos kaseyide koydum ama görünmüyor heralde fotolarda

Gün gün gezerim artik

hakettin cnm,yap tabi reklamini..bizde görelim hediyeleri de hevesimiz artsin demi

evet kesinlikle çok iyi bir reklam yapmalıyım ki müşteri çeksin
ben çok katılım bekliyorum ama hayırlısı olsun tabi...daha çok zaman var bakalım kimler katılacak...
çok zahmet çekmişsin canım...şimdi sıra keyif çıkarmakta...

Bende cok katilim bekliyorum aslinda...
sanirim ben biraz erken actim konuyu,eksin yapip gecmi acsaydim acaba

cnm güzel yorumlar okudugum zaman yorgunluk kalmyior,iyikide yapmisim diyorum

Bende cok katilim bekliyorum aslinda...
sanirim ben biraz erken actim konuyu,eksin yapip gecmi acsaydim acaba

cnm güzel yorumlar okudugum zaman yorgunluk kalmyior,iyikide yapmisim diyorum

yok yok ilklerde açmak iyidir, daha çok görünür
güzel yorumları hakediyorsun, çünkü gerçekten çok emek verdiğin aşikar...düşündüm de ben baklava yapmayalı çoook zaman oldu
sırf baklavadan liste başı ufukta görünüyor sana bence

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…