Erkek İnfertilitesi Spermiogram Yaptıranlar, Yaptıracaklar Buraya

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
esracım bı yanlıs anlasılma oldu galıba motılıteyle (hareketlılıkle) karıstırdın sen galıbaopuyorumnanaktan morfolojı kusursuz sperm demek ve kruger morfolojısı de cok tıtız bı morfolojıdır birçok kritere dayanarak mükemmel sperm tanımlaması yapılmış bugune kadar Kruger kriterleri denilen bu sınıflamaya göre, spermlerin %4’ünden daha az normal yapıya sahip olanların çocuk yapma olasılığı %8’ken, normal sperm oranı %4’ün üzerinde olanlarda %64. Bir çok laboratuvarın kriterine göre %14’ün üzerinde normal yapıya sahip sperm sayımı iyi, bu oran %4-14 arasına olan spermiogram sonucu ise sınırda kabul ediliyormuş ben de yeni öğrendimkaydirigubbakcemile5

kızlar eşim bugün spermiyogram testi yaptırdı.sonuçlar şöyle
SAYI : 1 ml' de 50 milyon , toplam 160 milyon
HAREKETLİLİK : Progresif Hareketli %16
Yavaş Hareketli %30
Yerinde Hareketli %16
Hareketsiz %38
MORFOLOJİ : normal sperm YOK

kızlar doktor sayı iyi ama morfoloji 0 dedi.bu yüzden varikosel ameliyatı olman gerek dedi eşime.fakat ben varikosel ameliyatı morfolojiyi etkilemiyor diye biliyorum.sizce bu durumda ameliyat olmasına gerek varmı? Yani varikosel ameliyatıyla morfoloji değişir mi?

varikosel çok önemli bi sağlık sorunu erkeği kısırlıga kadar goturebılıyor... amelıyat sonrası yuksek ıhtımal morfolojı çıkar ama ne kadar çıkar o da operasyonun ne kadar başarılı geçtiğine bağlıdır cnmolumunekankayizsmile

Yavaş Hareketli %30
Yerinde Hareketli %16
Hareketsiz %38

kızlar doktor sayı iyi ama morfoloji 0 dedi.bu yüzden varikosel ameliyatı olman gerek dedi eşime.fakat ben varikosel ameliyatı morfolojiyi etkilemiyor diye biliyorum.sizce bu durumda ameliyat olmasına gerek varmı? Yani varikosel ameliyatıyla morfoloji değişir mi?
bu arada morfolojının bu durumuna ragmen sayı ve hareketlılık ıyı morfolojı de ıyılesse super olurrraklinialirimsmile

Yavaş Hareketli %30
Yerinde Hareketli %16
Hareketsiz %38

canım işe yarıyor ameliyat morfoloji de ve herşey de bizde işe yaradı yani tabi karar size kalmış

selam arkadaslar ben 2 yıllık evliyim en basından beri cocuk istiyoruz esimin sperm sayı ve harekentinde sorun var 1yıl önce varikosel ameliyatı oldu
ama hala normal yolla cocuk sahibi olamadık ben size ameliyattan önce ve sonrasında yapılan tahlilleri yolluyorum sizce bu durumda ne gibi bir yol izlemeliyiz tesekkür ederim.
ameliyattan önce
miktar:3ml
lifeaksiyon süresi(37derece):30dk
sayı:45 milyon/ml
hareketli sperm yüzdesi(1saat)%30
hareketin degerlendirilmesi
hızlı ileri hareketli:%15
yavas ileri hareketli:%10
yerinde hareketli:%5
hareketsiz sperm yüzdesi:%70
ameliyattan 6 ay sonraki semen analizi
volüm:4,5cc
lifeaksiyon hızı:120 dk
hareket oranı 30dk:%85
hareket oranı 60dk:%75
hareket oranı 120dk:%70
mofoloji:Nomal yapılı:%75
1cc de 12 milyom sperm

selam arkadaslar ben 2 yıllık evliyim en basından beri cocuk istiyoruz esimin sperm sayı ve harekentinde sorun var 1yıl önce varikosel ameliyatı oldu
ama hala normal yolla cocuk sahibi olamadık ben size ameliyattan önce ve sonrasında yapılan tahlilleri yolluyorum sizce bu durumda ne gibi bir yol izlemeliyiz tesekkür ederim.
ameliyattan önce
1cc de 12 milyom sperm
2. testte harekket iyi gözüküyor ama bu hereketlilerin % kaçı yavaş kaçı hızlı ayrıntılı yazmamışlar...
morfoloji sorununuz yok...
ilk teste sayı iyiymiş ama 2. de biraz düşmüş...
sayı için ilaç kür falan kullandınız mı...
isterseniz az daha bekleyip başka test yapın...ondada sayı düşük çıkarsa bence aşılama deneyebilirsiniz...

ameliyattan önce
1cc de 12 milyom sperm
aşılama uygundur canım

arkadaşlar sizce bu sonuç nasıl???

volüm 5 ml (2-8ml)
likefaksiyon 20dk (<30dk)
ph normal
vizkozite normal
aglütinasyon yok
sayı 61 milyon (>20x106/ml)
total hareketlilik 65 % (>%30)
progresif hareketlilik (+4):22 (+3):35 (%)
hareket (+2):8 (%)
sperm dışı hücre 1 milyon (<2x106/ml)
progresif hareketli sperm say 14 milyon (>3x106/ml)
morfoloji (kruger e göre) 5 %
parantez içinde sonradan yazdıklarım yaptırdığımız yerin normal değer aralığı.aynen yazdım.
tşk ederim....

testiniz normal...
sorun yok yani...
morfoloji biraz sınırda ama iyi diyebiliriz...
(kruger kreterlerinde morfoloji &#37; 4 ten aşağısı düşük kabul ediliyor)

aylardır bebek istiyoruz hep sorunun kendimde olduğunu düşünüyordum dr gittik eşimle malesef sorunumuzeşimden kaynaklanıyormuş çok üzüldük ama tabiki ona destek tim
varikosel dedi sperm sayısı çok düşük ameliyat ol bile demiyorum dedi dr. hormon testleri vs yaptı amleiyat olan kişilerden ameliyat olma uyarıları alıyoruz bunun lazerle yapılanıda varmış galiba
allah isteyen herkeze nasip etsin

canım benimde eşimin sperm sayısı çok düşük ama varikoseli daha başlangıç seviyesindeymiş yani 1. derece ve 2. derece ağrısı filanda olmuyor hiç. bizede ameliyat dediler.ama biz yaptırmadık.ve şimdi araştırdıkça doğru bir karar verdiğmizi düşünüyorum. biz normal yoldan denedik olmadı hala deniyoruz ama olmuyorsa olmuyordur. sayı çok düşük olduğunda varikosel sonucu değil doğuştan yada travma,hastalık (kabakulak) gibi nedenlerden oluyormuş. o yüzden ameliyat olsa bile sayıda değişiklik beklenmezmiş. bunu bana türkiyenin en iyi 2 ürolog profosörü söyledi. dedielr hiç zaman kaybetmeyin yardımcı yöntemlere başvurun. bizde başvurduk bakalım. 10.000.000 un altına aşılama zor dedi dr.lar. hele bizimki gibi 1.000.000 un altna direk tüp bebek dediler. bizde şimdi tüp bebeğe karar verdik. benim için ve eşim için beklemek hem stres yaratıyor hemde zaman kaybı. valla varikosel konusunda en iyi uzmanlarla görüştük lazer diyen olmadı.mikrocerrahi yöntemi kullanılıyor benim bildiğim.

arkadaşlar merhaba.

farkındayım sayımız çok düşük ama bir defa daha tahlili tekrar edip hemen ürolog dan randevu alacağız. kesinlikle tüp mü önerirler dersiniz. yorumlarınıza sevinirim. teşekkürler.

Motilite :
Hızlı İleri Hareketli: % 20
Yavaş İleri Hareketli: % 5
Yerinde Hareketli: % 40
Hareketsiz : % 35
İmmotilite : % 35 ( HAREKET ETMEYEN ) < %50
Likefaksiyon : 30 dk. < 60 dk.
1.cc deki Sperma : *1.000.000 >30-80 milyon/ml
Total Sperma : *3.500.000
Vitalite : % 65
H.O.S Test : % 74 >% 60 Normal %50-59
--------------------------------MORFOLOJİ(D-Q)----------------------------------------
WHO(Dünya Sağlık Örgütü)Criteria
Normal yapı : % 55
Anormal Yapı : % 45 > %50 Normal

KRUGER STRİCT CRİTERİA

Değerlendirilen Spermatozoid Sayısı :33

Normal Yapı : % 13 % 0 - 4 Kötü Prognoz (GEBELİK % 7,6)
Anormal Yapı : % 87 % 4-14 İyi Prognoz (GEBELİK %49,4)

elover sayı düşük ama morfoloji ve hareket değerleri oldukça iyi..
ürolog ne der bilemiyorum ama aşılama da denenebilir..

buda benim eşimin değerleri
radyoloji raporu

renkli doppler tetkikinde scrotal cilt kalınlığı normaldir.
sol testis 36X24X25
sağ testis 46X21X26 mmolup norlmadir
parankim ekoları homejendir solid kistik kitle lezyonu görülmemiştir. her iki epididim normal kalınlıkta ve ekojenitededir.
her iki testis vasküler kan akımı norlam olarak değerlendirilmiştir.
bilateral hidrosel saptanamdı.
sonuç: bilateral 5 sn reflü izlenmiştir

biyokimya lab.test sonuçları
FSH 23,3
LH 6,1
Prolaktin (PRL) 33,,3
Serbest testestereon 8,1
SPERMıYOGRAM
MıKTAR 2,0
aglütinasyon negatif
vizkozite normal
ph 8
motitite 1.sat
hareketli &#37; 40
yarı hareketli %20
hareketsiz %40
morfoloji
baş % 2
boyun %2
kuyruk %2
anormal %6
normal %94
sperm sayısı :2000 000

canım benimde eşimin sperm sayısı çok düşük ama varikoseli daha başlangıç seviyesindeymiş yani 1. derece ve 2. derece ağrısı filanda olmuyor hiç. bizede ameliyat dediler.ama biz yaptırmadık.ve şimdi araştırdıkça doğru bir karar verdiğmizi düşünüyorum. biz normal yoldan denedik olmadı hala deniyoruz ama olmuyorsa olmuyordur. sayı çok düşük olduğunda varikosel sonucu değil doğuştan yada travma,hastalık (kabakulak) gibi nedenlerden oluyormuş. o yüzden ameliyat olsa bile sayıda değişiklik beklenmezmiş. bunu bana türkiyenin en iyi 2 ürolog profosörü söyledi. dedielr hiç zaman kaybetmeyin yardımcı yöntemlere başvurun. bizde başvurduk bakalım. 10.000.000 un altına aşılama zor dedi dr.lar. hele bizimki gibi 1.000.000 un altna direk tüp bebek dediler. bizde şimdi tüp bebeğe karar verdik. benim için ve eşim için beklemek hem stres yaratıyor hemde zaman kaybı. valla varikosel konusunda en iyi uzmanlarla görüştük lazer diyen olmadı.mikrocerrahi yöntemi kullanılıyor benim bildiğim.

teşekür ederim canım bilgilendirdiğin için varikosel konusu çok kafa karıştırıcı benim çok yakın bi akraba ileri derecede sancı çekerek varikosel ameliyatı oldu o ay nasılsa olmuyo sperm sayısı düşük dr çocuğunuz olmaz dedi diye korunmayı bırakıyorlar ve eşi amaliyat olurken kuzenim hamile olduğunu öğreniyo onun dr ben lazerliyi öneriyorum falan demiş

herkese merhaba
semen testimizi yorumarmısınız?doktor bu sonuca göre
mone ve evicap verdi .3 ay kullanıp gelin dedi .

volüm : 3.5
sperm sayısı :140 000 000
morfoloji :&#37;2
motolite-progresyon: %70(%5+4),%20(+3),%25(+2),%20(+1)
aglutinasyon :++
yuvarlak hücre : 1-2 adet

şimdiden teşkkürler

herkese merhaba
semen testimizi yorumarmısınız?doktor bu sonuca göre
mone ve evicap verdi .3 ay kullanıp gelin dedi .

volüm : 3.5
sperm sayısı :140 000 000
morfoloji :%2
motolite-progresyon: %70(%5+4),%20(+3),%25(+2),%20(+1)
aglutinasyon :++
yuvarlak hücre : 1-2 adet

şimdiden teşkkürler

denizmelek sayıda sorun yok..
hareket oranı da iyi.
morfoloji düşük sadece..
ilaçlar işe yarıyordur umarım..

X