Erkek İnfertilitesi Spermiogram Yaptıranlar, Yaptıracaklar Buraya

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
cevabın için çok teşekkür ederim.doktora gösterdik bizden ultrason istedi bu hafta onun sonucunu göstericez.az da olsa varikosel var dedi ama ameliyat önermedi kendisi bu aşamada.dediğiniz gibi hız düşükmüş.krugere göre min. %4 olması gerekirken %1 çıktı testte.ama doktor %1 ile bile hamile kalanlar var dedi ki eşimde sayı yıkama öncesi 50 milyon çıktı.inşallah herkesin gönlüne göre olur. ultrason sonucuna göre bakalım ne tedavisi önerecek.
ben morfolojinin ne kadar önemli olduğunu anlamaya çalışıyorum şu aşamada.şansımız inş.vardır.

sayı yuksekse morfolojinin cok önemi yok ınanın %0 la doğal yoldan kalan bı sürü kadın var
mmorfoloji zaten spermin içten görünüşü önemi olan çekirdeği yani sperm dna hasar testide yaptırın o morfolojiden daha önemli..
eşinize proxeed plus alın cunku o motiliteyi epey artırıo varıkosel grade1 se ameliyatın hiç bı faydası olmuyor cunku grade1 varıkosle zaten spermı cok etmılemıyor.. bırde omega3 alın sızde kullanın
kaçıboynuzun biseyını mutlaka kullanın pekmezi olur tozu olur yada en ıyısı kürü olur oda hızı cok artırıo ve oncelıkle ınanın bol bol dua edın ya evvel yasın ve mubın duaları bız ne mucızler gördukk burdaa
bırde hanıı umarım kabalık etmıyorumdur ama eşinizle 11 gunden ıtıbaren yapabıldığınız kadar sık ilişki olsun taze sperm herzamn daha hızlıdır ve kacırmazsınız ovulasyonu
şimdi cıkmama lazım tatıle gıdıoruz p.tesı donucez daha uzun yazabılırım bol sanslar[/QUOTE]

içimi rahatlattınız valla. çok teşekkür ederim...herşeyin hayırlısı deyip dua ediyoruz artık. tavsiyelerinizi de uygulayacağız mutlaka. bayağı faydası oluyormuş okuduklarımdan anladığım kadarıyla. iyi hafta sonları dilerim..tekrardan teşekkürler. inş. herşey sizin de gönlünüze göre olur inşallah.

Eşim varikoselden 3 ay önce ameliyat oldu morfoloji hala sıfır ama sayı 36 milyon ve hızlı ileri hareketli 3.sizce aşılamada şansımız ne

meraba arkadaşlar biri bizim sonucumuzuda değerlendirebilir mi??bugün aldık daha dr'a gösteremedik meraktan çatlıcam. volüm:6.8 renk:kirli beyaz ph:8 likefaksiyon:15dk viskozite:normal sayı:56.8x10'6/ml motilite:%15--3.derecede/ %7--4.derecede/%28--1.ve2.derecede/%50--non(bunu anlamadım) kuruger:%6--normal/%52--baş/%34--boyun/%8--kuyruk mikroskopi:0.8x10'6/ml aglütinasyon:yok viabilite:%70(+)

eşimin perhiz süresi 2.5 gün.Hastanede sperm vermek için özel bir oda olmadığından 3.kattaki boş odalardan birinde steril kaba sperm vermesi istendi.Gürültü patırtı kitlenmeyen bir kapı her an odaya biri gelebilir korkusu panik içinde sıkıntı eşliğinde açıkcası psikolojik olarak zor bir ortamda istendi.Doktora raporu verdiğimizde gayet rahat biraz ukala bir şekilde sıfır sperm çıktığını tıbben yapılabilecek bir şey olmadığını yaşımızın genç(26-27) olamsından dolayı vakit kaybetmeden herhangi bir tüp merkezine başvurmamızı istedi.Çıkarken adam o psikolijiyle ben ağlarken eşim ve ben adeta çökmüşken doktor gülüyordu.Bir an önce gidin der gibiydi.Eşimin yumurtalıkları normalda-en küçük olarak teşhis ettiğinden ve tıbben birşey yapılacağını söylemesine karşın ve gideceğimiz herhangi bir tüp bebek merkezinde yine isteneceğini de belirtemesine rağmen eşime hormon testi verdi.FSH-LH-pROLAKTİN ve Serbest testesteron hormon testleri.
Gittiğimiz hastane medipol aynı hastaneden Sema Ovalıda önce ben kontrol oldum bir sıkıntı olamdığı belirtildi.Ürolog olarak eşim Bülent Bey'e gitti.

İnternetten ne olabileceğine ilişkin olarak araştırdığımızda da testislerin küçük olamasından(azospermiden=sıfır sperm) dolayı karşımıza iki seçenek çıktı.Biri testislerin kendiisnden kaynaklabileceği diğeri hipofiz bezinden kayanaklanabileceği.Verilen hormon testindeki 4 hormona göre 2.seçenek hipofiz bezinden şüphelendiğinden bize test vermiş olduğunuz kanaatien yorum getirdik.Buna da tıp dilinde hipogonadizm deniyormuş sanırım.Onunda tedavisini inceledğimizden fsh ve lh hormonları için iğne tedavisi uygulandığı tetsesteron için ilaç tedavileri okuduk.Ne kadar doğru olduğunu bilemiyoruz tabi.

Şimdi hormon testlerini önümüzdeki hafta alacağız.Yaşadığımız çöküntüden kendimize internete verdik her okuduğumuz yazı için başka bir yerde olumsuz yazılar okumakatan içimize fenelıklar geldi.Bir tanıdığımız vastasıyla Altunizade Eurofertil için olumlu şeyler duyduk spermiogram testleri başarılı şeklinde tüp bebek konusundada eurofertil altunizadeden önümüzdeki hafta için randevu aldık ama okuduklarımız bizi korkuya saldı olumlu olarak çok fazla birşey göremedik.İçimizi korku saldı bu forumu yakalşık 1 senedir takip ediyorum başımıza şimdi bu sıkıntı gelince bende yazmaya karar verdim yardımlarınızla tecrübelerinizle sizlerden bilgi rica ediyorum.Hangi tüp bebek merkezi iyidir karar vermek çok güç. Eşim çoçuk için herhangi bir operasyona hazır ama bunun için para tuzağına düşüp defalrca farklı tüp merkezlerinden aynı operasyonu geçirmesi sözkonusu olamayacağından ince ve titiz bir araştırmayla çözüme kavuşmak istiyoruz.Yaptırdığımız SPERMİOGRAM testinde perhiz süresi 2.5 gün olduğundan Bülent Bey sağlıklı bir sonuç vermeyebilir 3 gün olamsı daha iyi olur olmazsa ikincisi bir test yaparız dedi.Forumda gördüğümüz SPERMİOGRAM Testlerinde en azından bir hareketlilik veya hareketsizlik yüzdesi var bizde sadece bu alanlarda çizik sözkonusu burada test bize şüphelendirmeye başladıSpermiogram raporundada verdiğimiz saat de üstelik yanlış yazılıcnca sizlere de danşmak istedim.Dha önce böyle bir test sonucu alan ve ya duyan varsa yardım rica ederim.

cinsel perhiz süresi 2.5
miKtar 3.4 ML
gÖrünüm bulanık
viskozite Normal
likefaksiyon süresi 10 dk
PH 8
Aglütiansyon Negatif

BURAYA KADAR BÜTÜN DEĞER ARALIKLARI DÜZGÜN AKSAYAN HERHANGİ BİRŞEY YOK RAPORDA

spermatozoid sayısı --
Kruger strict kriterlerine göre morfoloji *
Normal yapılı --
baş anomolisi --
boyun anomolisi --
kuyruk anomolisi --
motilite(hareketlilik) --
+4 ileri hareketlilik --
+3yavaş hareketli --
+2yerinde hareketli --
+1hareketsiz --

+4 ve 3 toplamı --
1.saat hareketlilik total --
2.saat hareketlilik total --
mikroskopi *
lökosit --
eritrosit --

direkt ve santrifüj sonrası pelletten yapılan inceleme sperm hücresine rastlanmamıştır.

:KK61:

eşimin perhiz süresi 2.5 gün.Hastanede sperm vermek için özel bir oda olmadığından 3.kattaki boş odalardan birinde steril kaba sperm vermesi istendi.Gürültü patırtı kitlenmeyen bir kapı her an odaya biri gelebilir korkusu panik içinde sıkıntı eşliğinde açıkcası psikolojik olarak zor bir ortamda istendi.Doktora raporu verdiğimizde gayet rahat biraz ukala bir şekilde sıfır sperm çıktığını tıbben yapılabilecek bir şey olmadığını yaşımızın genç(26-27) olamsından dolayı vakit kaybetmeden herhangi bir tüp merkezine başvurmamızı istedi.Çıkarken adam o psikolijiyle ben ağlarken eşim ve ben adeta çökmüşken doktor gülüyordu.Bir an önce gidin der gibiydi.Eşimin yumurtalıkları normalda-en küçük olarak teşhis ettiğinden ve tıbben birşey yapılacağını söylemesine karşın ve gideceğimiz herhangi bir tüp bebek merkezinde yine isteneceğini de belirtemesine rağmen eşime hormon testi verdi.FSH-LH-pROLAKTİN ve Serbest testesteron hormon testleri.
Gittiğimiz hastane medipol aynı hastaneden Sema Ovalıda önce ben kontrol oldum bir sıkıntı olamdığı belirtildi.Ürolog olarak eşim Bülent Bey'e gitti.

İnternetten ne olabileceğine ilişkin olarak araştırdığımızda da testislerin küçük olamasından(azospermiden=sıfır sperm) dolayı karşımıza iki seçenek çıktı.Biri testislerin kendiisnden kaynaklabileceği diğeri hipofiz bezinden kayanaklanabileceği.Verilen hormon testindeki 4 hormona göre 2.seçenek hipofiz bezinden şüphelendiğinden bize test vermiş olduğunuz kanaatien yorum getirdik.Buna da tıp dilinde hipogonadizm deniyormuş sanırım.Onunda tedavisini inceledğimizden fsh ve lh hormonları için iğne tedavisi uygulandığı tetsesteron için ilaç tedavileri okuduk.Ne kadar doğru olduğunu bilemiyoruz tabi.

Şimdi hormon testlerini önümüzdeki hafta alacağız.Yaşadığımız çöküntüden kendimize internete verdik her okuduğumuz yazı için başka bir yerde olumsuz yazılar okumakatan içimize fenelıklar geldi.Bir tanıdığımız vastasıyla Altunizade Eurofertil için olumlu şeyler duyduk spermiogram testleri başarılı şeklinde tüp bebek konusundada eurofertil altunizadeden önümüzdeki hafta için randevu aldık ama okuduklarımız bizi korkuya saldı olumlu olarak çok fazla birşey göremedik.İçimizi korku saldı bu forumu yakalşık 1 senedir takip ediyorum başımıza şimdi bu sıkıntı gelince bende yazmaya karar verdim yardımlarınızla tecrübelerinizle sizlerden bilgi rica ediyorum.Hangi tüp bebek merkezi iyidir karar vermek çok güç. Eşim çoçuk için herhangi bir operasyona hazır ama bunun için para tuzağına düşüp defalrca farklı tüp merkezlerinden aynı operasyonu geçirmesi sözkonusu olamayacağından ince ve titiz bir araştırmayla çözüme kavuşmak istiyoruz.Yaptırdığımız SPERMİOGRAM testinde perhiz süresi 2.5 gün olduğundan Bülent Bey sağlıklı bir sonuç vermeyebilir 3 gün olamsı daha iyi olur olmazsa ikincisi bir test yaparız dedi.Forumda gördüğümüz SPERMİOGRAM Testlerinde en azından bir hareketlilik veya hareketsizlik yüzdesi var bizde sadece bu alanlarda çizik sözkonusu burada test bize şüphelendirmeye başladıSpermiogram raporundada verdiğimiz saat de üstelik yanlış yazılıcnca sizlere de danşmak istedim.Dha önce böyle bir test sonucu alan ve ya duyan varsa yardım rica ederim.

cinsel perhiz süresi 2.5
miKtar 3.4 ML
gÖrünüm bulanık
viskozite Normal
PH 8
Aglütiansyon Negatif

spermatozoid sayısı --
Normal yapılı --
baş anomolisi --
boyun anomolisi --
kuyruk anomolisi --
+4 ileri hareketlilik --
+3yavaş hareketli --
+2yerinde hareketli --
+1hareketsiz --

+4 ve 3 toplamı --
mikroskopi *
lökosit --
eritrosit --

direkt ve santrifüj sonrası pelletten yapılan inceleme sperm hücresine rastlanmamıştır.

canım bu ilk testiniz mi peki? 3 test olmadan azosperm denmez, bence testi tekrarlayın, çünkü bizim ilk testimizde böyleydi..ama emin olmak için bence 2 test daha yaptırın, inş diğerlerinde sayı görürsünüz..

ayrıca medipolün tüp bebek uygulaması olmasına rağmen hangi tüp merkezlerini öneririsiniz diye sorduğumuzda doktor bey kedni hastanesinde olamsına rağmen ismini dahi telaffuz etmedi.Bütün tüp merkezlerine standartlaştı herhangi birine gidebilirisiniz dedi.Bir dönem dispanser furyası olduğundan sağlık kuruluşu adı altında sayısız problem ve sıkıntıdan dolayı tüp bebek merkezlerine bu kadar rahat yönlendirmesi bizi tedirgin etti açıkcası

canım bu ilk testiniz mi peki? 3 test olmadan azosperm denmez, bence testi tekrarlayın, çünkü bizim ilk testimizde böyleydi..ama emin olmak için bence 2 test daha yaptırın, inş diğerlerinde sayı görürsünüz..

evet ilk testimizdi önümüzde herhangi bir sayı olmayınca açıkcası şaşırdık.Giderken en büyük korkumuz hareketsiz spermlerin sayısının fazla çıkabilir korkusuydu.Rapora bakıp sayı bile görememek kadar ürkütücü ve dehşete düşüren başka birşey olamaz herhalde.Bize altunizade euro fertilin spermiogram testinde başarılı olduğu yönünde bir yakınımızdan yardım geldi.Bizi yönlendiren arakadaşımın eşinde de sıfır sperm çıkmış gittikleri sayısız doktorlardan sonra normal döllenme yolu ile doğum yaptı.Bizim doktorun da normal yolla hamile kalamayacığımı söylemesi ile bu testlerde hata payları olabileceği kanısına vardık.

sayı 23 mılyon mlde gayet ıyı hele kruger %14 bulmak cok zordur hareketde a+b %50 olmaı oda gayet ıyı gelsın bebeiş ozaman:))))

Teşekkür ederim içimi rahatlattın :)
Doktor yıkama sonrasına bakıp çok düşük dedi 20.000 olması lazım en az dedi o yüzden gerildim biraz.Ürolog'a sevketti o da normal dedi.İkisi de ayrı şeyler diyince şaşırdım kaldım yani.Doktor da son olarak tedaviye başlayalım diyip başından salınca daha da sinirlendim bidaha gelmem sana diyip çıktım.Artık ne yapıcam bilmiyorum yani

benimde eşim geçen hafta rica minnet spermiogram testi yaptırdı kızlar,doktor sağlıklısın demiş değerlere bakıp,yalnız iltahap olduğunu söylemiş ve ilaç vermiş.
benim içim bi türlü rahat etmedi,değerlere bakıyorum,araştırıyorum ama bi sonuca ulaşamıyorum.hareket kısmıyla,morfolojiye aklım takıldı.
aranızda anlayan varsa banada bi yardımcı olursanız çok sevinirim.

volüm: 4 ml
likefikasyon süresi (370c): 40 dakika
viskosite: düşük
görünüm: opak
sperm sayısı: 25.600.000
ph: 8.0
1 saatte hareketli
sperm yüzdesi
hareketin değerlendirilmesi (1 saat)
(a) hızlı ileri hareketli: -
(b) yavaş ileri hareketli: %44
(c) yerinde hareketli: %32
(d) hareketsiz: %24
gross anormal morfoloji
yüzdesi: %98
yuvarlak hücre: <5 milyon
lokosit: çok sayıda
perhiz: 4 gün

sperm morfolojisi:

1. normal morfolojili sperm yüzdesi: %2
2. baş anomalisi: %98
3. boyun anomalisi: %98
4. kuyruk anomalisi: %80
5. normal başlı boyun ve kuyruk anomalisi: -
(kruger sınıflandırılmasına göre yapılmıştır)

benimde eşim geçen hafta rica minnet spermiogram testi yaptırdı kızlar,doktor sağlıklısın demiş değerlere bakıp,yalnız iltahap olduğunu söylemiş ve ilaç vermiş.
benim içim bi türlü rahat etmedi,değerlere bakıyorum,araştırıyorum ama bi sonuca ulaşamıyorum.hareket kısmıyla,morfolojiye aklım takıldı.
aranızda anlayan varsa banada bi yardımcı olursanız çok sevinirim.

volüm: 4 ml
likefikasyon süresi (370c): 40 dakika
viskosite: düşük
görünüm: opak
sperm sayısı: 25.600.000
ph: 8.0
1 saatte hareketli
sperm yüzdesi
hareketin değerlendirilmesi (1 saat)
(a) hızlı ileri hareketli: -
(b) yavaş ileri hareketli: %44
(c) yerinde hareketli: %32
(d) hareketsiz: %24
gross anormal morfoloji
yüzdesi: %98
yuvarlak hücre: <5 milyon
lokosit: çok sayıda
perhiz: 4 gün

sperm morfolojisi:

1. normal morfolojili sperm yüzdesi: %2
2. baş anomalisi: %98
3. boyun anomalisi: %98
4. kuyruk anomalisi: %80
5. normal başlı boyun ve kuyruk anomalisi: -
(kruger sınıflandırılmasına göre yapılmıştır)

merhaba.sperm sayısı normalde 20 milyonun üstünde beklenir ki sizde de öyle sorun yok. morfoloji min. %4 denir. sizde morfoloji ve ileri harekette problem var anladığım kadarıyla. tabi ki doktor değilim yanlış bir şey yazmak istemem.ama yavaş ve ileri hareketin toplamının %50 nin üstünde olması beklenir. morfolojide spermin yapısı ile ilgili bir durum ve tamamen değerlendirenin görüşüne kalmış bri şey.o nedenle çok üzerinde durulmaz. ama hareketi hızlandıracak bir şeyler yapılabilir. benim eşimde ileri hareket yavaş ve morfoloji sıkıntısı var. tek taraflı varikosel çıktı. ameliyat olacak sanırım. ama tabi önce kendi sağlığı için. eşinde evet lökosit (yani mikrop ) çıkmış. umuyorum herşey gönlünüzce olur.

merhaba.sperm sayısı normalde 20 milyonun üstünde beklenir ki sizde de öyle sorun yok. morfoloji min. %4 denir. sizde morfoloji ve ileri harekette problem var anladığım kadarıyla. tabi ki doktor değilim yanlış bir şey yazmak istemem.ama yavaş ve ileri hareketin toplamının %50 nin üstünde olması beklenir. morfolojide spermin yapısı ile ilgili bir durum ve tamamen değerlendirenin görüşüne kalmış bri şey.o nedenle çok üzerinde durulmaz. ama hareketi hızlandıracak bir şeyler yapılabilir. benim eşimde ileri hareket yavaş ve morfoloji sıkıntısı var. tek taraflı varikosel çıktı. ameliyat olacak sanırım. ama tabi önce kendi sağlığı için. eşinde evet lökosit (yani mikrop ) çıkmış. umuyorum herşey gönlünüzce olur.

sağol canım yorumun için:) bende seninle aynı şekilde düşünmüştüm,ileri hareketlide ve morfolojide sorun var gibi geldi banada.varikoselle ilgili şu an bi bilgimiz yok,önümüzdeki ay yine spermiogram verecek.belki o zaman bişeyler daha fazla netleşir.ben yarın sonuçlarını bide kendi doktoruma göstericem,belki bi yol gösterir ne bileyim..
sayı içinse şunu söyliyim,bütün kış zarzor keçiboynuzu pekmezi verdim yemekten sonra.muzlu sütünü hiç eksik etmedim ya da direkt muz yedirim üzerine bal ve fındık,fıstık,ceviz dövüp.şu an keçiboynuzu pekmezini bıraktı ama muzlu ballı süte devam.sperm sayısının iyi çıkmasında bunlarında faydası olduğunu düşünüyorum.

cinsel perhiz süresi 2.5
miKtar 3.4 ML
gÖrünüm bulanık
viskozite Normal
PH 8
Aglütiansyon Negatif

spermatozoid sayısı --
Normal yapılı --
baş anomolisi --
boyun anomolisi --
kuyruk anomolisi --
+4 ileri hareketlilik --
+3yavaş hareketli --
+2yerinde hareketli --
+1hareketsiz --

+4 ve 3 toplamı --
mikroskopi *
lökosit --
eritrosit --

Bu test için yorum rica ediyorum

sağol canım yorumun için:) bende seninle aynı şekilde düşünmüştüm,ileri hareketlide ve morfolojide sorun var gibi geldi banada.varikoselle ilgili şu an bi bilgimiz yok,önümüzdeki ay yine spermiogram verecek.belki o zaman bişeyler daha fazla netleşir.ben yarın sonuçlarını bide kendi doktoruma göstericem,belki bi yol gösterir ne bileyim..
sayı içinse şunu söyliyim,bütün kış zarzor keçiboynuzu pekmezi verdim yemekten sonra.muzlu sütünü hiç eksik etmedim ya da direkt muz yedirim üzerine bal ve fındık,fıstık,ceviz dövüp.şu an keçiboynuzu pekmezini bıraktı ama muzlu ballı süte devam.sperm sayısının iyi çıkmasında bunlarında faydası olduğunu düşünüyorum.

dün netten çıkmıştım,şimdi yazabiliyorum. eşinin aldığı besinler bence de sayıda etkili olmuştur. Ama genelde morfoloji için işe yarayan bir şey yok deniliyor.Ama sayı ne kadar yüksek olursa sorunda o kadar az olur öyle düşünelim. Eşinde umarım varikosel çıkmaz. Ürologlar bu konuda en iyi cevabı verirler. Spermiogramdan sonra çıkan sonuçlara göre ultrason istenebilir.
Kendi doktorun ne diyecek bakalım...Herşeyin hayırlısı diyelim.

dün netten çıkmıştım,şimdi yazabiliyorum. eşinin aldığı besinler bence de sayıda etkili olmuştur. Ama genelde morfoloji için işe yarayan bir şey yok deniliyor.Ama sayı ne kadar yüksek olursa sorunda o kadar az olur öyle düşünelim. Eşinde umarım varikosel çıkmaz. Ürologlar bu konuda en iyi cevabı verirler. Spermiogramdan sonra çıkan sonuçlara göre ultrason istenebilir.
Kendi doktorun ne diyecek bakalım...Herşeyin hayırlısı diyelim.

dün sonucu kendi doktoruma gösterdim canım,o da senin dediğin gibi,sayı çok iyi görünüyo,bu zaten sadece bi kısmı,hepsini sayarsak eğer 44milyondan fazla spermi var demek oluyo dedi.ne kadar çok sperm olursa sorun o kadar az olur.önemli bişey yokmuş yani:) iltahapta gebeliğe engel oluşturmazmış.zaten doktor antibiyotik verdiği için eşime geçmesine yardımcı olurmuş.o da mühim değilmiş.şöyle rahat bi nefes aldım valla.benimde durumum umduğumdan çok daha iyi çıktı.Allah kimseyi böyle problemlerle uğraştırmasın,uğraşanlara çare olsun ve sabır versin!bu dönemde bize en çok lazım olan şey sabır ve moral sanırım..

dün sonucu kendi doktoruma gösterdim canım,o da senin dediğin gibi,sayı çok iyi görünüyo,bu zaten sadece bi kısmı,hepsini sayarsak eğer 44milyondan fazla spermi var demek oluyo dedi.ne kadar çok sperm olursa sorun o kadar az olur.önemli bişey yokmuş yani:) iltahapta gebeliğe engel oluşturmazmış.zaten doktor antibiyotik verdiği için eşime geçmesine yardımcı olurmuş.o da mühim değilmiş.şöyle rahat bi nefes aldım valla.benimde durumum umduğumdan çok daha iyi çıktı.Allah kimseyi böyle problemlerle uğraştırmasın,uğraşanlara çare olsun ve sabır versin!bu dönemde bize en çok lazım olan şey sabır ve moral sanırım..

çok sevindim cnm. tekrardan geçmiş olsun. insan gerçekten rahatlıyor iyi şeyler duydukça. dileyen herkes çocuğunu kucağına alır inşallah.

merhaba bende aranıza yeni katıldım 2 yıldır çocuk sahibi olamıyoruz eşim daha önce varikosel ameliyatı oldu şuandada hidrosel var sperm analizi şöyle
perhiz süresi 3 gün
Fiziksel Bulgular:
likefaksiyon:22dk
volüm:2,8ml
pH:7,4
viskozite:normal
aglütinasyon : negatif
migroskopik tetkik:her sahada çok sayıda sperm hücresi ve 3-4 lökosit
fruktoz:pozitif
SPERM SAYISI: 44.100.000/ML
STRICK MOTİLİTE VE MORFOLOJİ KLASİFİKASYONU:
MOTİLİTE:
PROGRESSİF:lineer(grade A):%43
nonlineer(gradeB)%7
NONPROGRESSİF(grade C):%8
NONMOTİL:%42
MORFOLOJİ:
Normal:%58
baş anamolisi:%7
akrozom anomalisi:%9
nukleus anomalisi:%6
mid-piece Anomalisi:%11
kıyruk anomalisi:%4
mixed anomali:%5

sonuçlara bakıp bana yorumlarsanız çok sevinirim

merhaba bende aranıza yeni katıldım 2 yıldır çocuk sahibi olamıyoruz eşim daha önce varikosel ameliyatı oldu şuandada hidrosel var sperm analizi şöyle
perhiz süresi 3 gün
Fiziksel Bulgular:
likefaksiyon:22dk
volüm:2,8ml
pH:7,4
viskozite:normal
aglütinasyon : negatif
migroskopik tetkik:her sahada çok sayıda sperm hücresi ve 3-4 lökosit
fruktoz:pozitif
SPERM SAYISI: 44.100.000/ML
STRICK MOTİLİTE VE MORFOLOJİ KLASİFİKASYONU:
MOTİLİTE:
PROGRESSİF:lineer(grade A):%43
nonlineer(gradeB)%7
NONPROGRESSİF(grade C):%8
NONMOTİL:%42
MORFOLOJİ:
Normal:%58
baş anamolisi:%7
akrozom anomalisi:%9
nukleus anomalisi:%6
mid-piece Anomalisi:%11
kıyruk anomalisi:%4
mixed anomali:%5

sonuçlara bakıp bana yorumlarsanız çok sevinirim

merhaba bence sperm sayınız yüksek, hızlı hareketliniz /43 ki bu çok çok iyi morfolojinizde sanırım whoya göre güzel ancak kruger a göre en az %4 ünün normal görüntüde olması gerekiyor bu tasti yapana bağlı gözüne düzgün yakışıklı gelen spermleri seçiyor. ve en önemlisi baş anomaliniz az , eğer sizde bir sorun yoksa eminseniz eşinize bir de dna hasar tespiti yaptırun ve yanında her ikinize de kromozom anomalisi testi bu testler devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz ancak 1 aydan önce çıkmıyor özelde ise pahalı ama 3 gün içinde elinizde. bu testlere göre genetik bir sorununuzda yok ise sebep bilinmeyen infertiliteye girer, ama erkek faktörü bence kadından çok daha zor halledilebilir bir sorun siz varikosel olup atlatmışsınız ki değerleriniz iyi o yüzden görünüşe baklırsa umut var sizde, kolay gelsin arkadaşım

merhaba bence sperm sayınız yüksek, hızlı hareketliniz /43 ki bu çok çok iyi morfolojinizde sanırım whoya göre güzel ancak kruger a göre en az %4 ünün normal görüntüde olması gerekiyor bu tasti yapana bağlı gözüne düzgün yakışıklı gelen spermleri seçiyor. ve en önemlisi baş anomaliniz az , eğer sizde bir sorun yoksa eminseniz eşinize bir de dna hasar tespiti yaptırun ve yanında her ikinize de kromozom anomalisi testi bu testler devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz ancak 1 aydan önce çıkmıyor özelde ise pahalı ama 3 gün içinde elinizde. bu testlere göre genetik bir sorununuzda yok ise sebep bilinmeyen infertiliteye girer, ama erkek faktörü bence kadından çok daha zor halledilebilir bir sorun siz varikosel olup atlatmışsınız ki değerleriniz iyi o yüzden görünüşe baklırsa umut var sizde, kolay gelsin arkadaşım

çok teşekkür ederim yorumladığın için benim yumurtalıklarım yavaş çalışıyo yani en fazla 15mm ulaşabiliyor çok bebek sahibi olmak istiyorum doktor eşime senin için bi sorun yok dedi sanırım benim yüzümden olmuyo ve bu beni daha çok üzüyor Rabbim isteyen herkese sağlıklı bi evlat versin inşallah

arkadaşlar ara ara takip ettiğimde herkeste bu morfolojinin sorun olduğunu görüyorum prof. kaan aydosun söylediğine göre morfoloji bakan kişiye ve laboratuvara göre ve de kişiden kişiye aydan aya bile değişebiliyor. morfoloji bildiğiniz üzere şekil anlamına geliyor bazı doktorlara göre asla değişmez denmesine rağmen değiştiğine eminim çünkü eşimde uzun bir süre 0 çıktı sonra 1 e yükseldi tekrar 0 ve şu anda %4. biz çok fazla örnekverdik 2,5 yıldır ve hepsi farklı yerlerdeydi.

morfoloji için birşey yapamayız dense bile asıl sorun genetik uzmanlarına göre spermin görüntüsü yani morfolojisi değil tabi ki buda bir kriter ama sperm hücresinin dna yapısı daha önemli ve giderilemeyecek bir sorun bu hasar %30 un üzerinde ise teknik olarak bebek sahibi olmak %2 ve altında. morfoloji bazen düzgün olsa bile dnası hasarlı ise o sperm işe yaramıyor hal böyledir ki hiç bir sebep yokken tüp bebek yaptırıyoruz ve başarısız oluyor. normalde morfolojisi bozuk olan spermi almıyorlar elbette ama dna hasarını göremiyorlar ve bazen ne yazık ki bu hasarlı spermler döllenebiliyor 3-4 gün kadar da o embriyoyu yaşatabiliyorlar ancak transferden hemen sonra hasarlı spermle döllenen yumurta ölmeye başlıyor

tavsiyem;her ikisi içinde net bir tedavi yöntemi olmasa da doktorlar sperm yapımı sağlayan çinko 220 mg günde 2 adet, her gün mutlaka evicap 400 mg, L-carnitin vitamini en az 2gr günde mutlaka C vitamini yüksek miktarda alınmalıdır. ve eğer doktorunuz uygun görürse bunlara hormon ilacı olan klomen i ekleyebilir reçetesiz almayın, fazlası zarar verebiliyor. genetik uzmanları antioksidan alımının spermdeki hasarları giderebileceğini söylüyor en kuvvetli antioksidanlar E , C ve A vitamini siyah üzüm çekirdeği ekstresi ve selenyum da güçlü antioksidanlardır. piyasada bulunan proxeed plus ve arginmax man sperm yapımı için gerekli pek çok vitamini sağlıyor doktorlar tavsiye ediyor . ancak çinko ve E vitamini yinede kullanmalısınız onları barındırmıyorlar.

beslenme takviyesi olarak

-sperm baş anomalileri ve tüm morfoloji için keçiboynuzu kürü bkz saraçoğlu kürleri veya keçiboynuzu tozu günde bir tatlı kaşığı
-ısırgan tohumu günde bir tatlı kaşığı balla karıştırılabilir suyla yutulabilir (C vitamini deposu bir antioksidandır)
-havuç suyu A vitamini deposudur(her akşam 4-5 adet suyu sıkılarak içilmesi sperm hızını arttırır fakat eğer keçiboynuzu kürü yapıyor iseniz aynı anda uygulamayın çünkü o da keçiboynuzunun suyu kaynatılarak akşamları içiliyor aynı anda olmaz, tozunu kullanıyorsanız her sabah bir kaşık akşama havuç suyu içilebilir)
ayrıca sıkılan havuça mutlaka birkaç damla zeytinyağı ekleyin a vitamini yağda erir.
-her sabah incir ve gün içinde kavrulmamış fındık, ceviz, badem mutlaka tüketilmeli 7-10 ar tane yeterli
-Nohut , tuzlu suda haşlanmış nohut her yemekte salatasını veya yemeğini yada sade halde bire kase tüketilmeli
-kırmızı et, kahve, kola, koyu çay ve elbette sigara kesinlikle yasak
-bol meyve sebze ve yağdan fakir beslenilmeli
-hakiki yani organik keçiboynuzu pekmezi veya organik bal-polen mutlaka her sabah bir tatlı kaşığı dolusu yenmeli. ısırgan tohumu veya keçiboynuzu tozu kullanacaksanız onlara karıştırabilirsiniz

herkese sabırlar diliyorum,,,

çok teşekkür ederim yorumladığın için benim yumurtalıklarım yavaş çalışıyo yani en fazla 15mm ulaşabiliyor çok bebek sahibi olmak istiyorum doktor eşime senin için bi sorun yok dedi sanırım benim yüzümden olmuyo ve bu beni daha çok üzüyor Rabbim isteyen herkese sağlıklı bi evlat versin inşallah

rica ederim emin ol senin yumurtlıklarını az çalışması eşinde sperm olmamasından veya sorunlu olmasından çok daha iyidir, sana önerim kesinlikle folik plus kullan, ayrıca coenzymQ10 vitamini ve antioksidan alımı yap. tüm bunlara ek fsh ını düşür. kürler var hayıt oyu, aslanpençesi kürlerini incele, mutlaka soğan kürünüde yapmalısın saraçoğlunun
en kötü ihtimal sana da klomen başlanır veya başka bir hormon ilacı yaşın 30 ve üzerinde ise tüp bebeğe başlayabilirsin. onlar yumurtaları maşallah dev gibi yapıyorlar ama iyi bir doktor olmalı. Allah yardımcın olsun

X