Sorun yaratan kayınvalidem

severusm

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2024
44
26
1 yıllık evliyim olay 5 ay önce oldu hala hatırlayıp üzüldüğüm için yazıyorum uzun olacak şimdiden teşekkürler.Yeni evli olduğumuz için eşimin ailesini iftara ilk biz davet ettik. Kayınvalidemler, eltim ve eşiyle ezandan 5 dk önce geldiler. O gün eşim normalde tatildi ama son dk izni iptal oldu ve çalıştı. Bana yardım edemeyince tüm hazırlıkları kendim yaptım, o gün baya yoruldum. Yemeyi seven aile oldukları için tatlılarla birlikte 10 çeşit yemek yaptım. Kayınvalidem o gün eve girdiği andan itibaren çok soğuk davrandı ben yokmuşum gibi benim evimde sadece eltimle muhabbet ediyor. Bir şey soruyorum, ortada ki muhabbete katılıyorum ama asla bir cevap yok. Ben bu duruma baya sinirlendim. Onlar gittikten sonra eşime sakince ortada bir sorun olduğunu söyledim ama eşim asla kabul etmedi ve hemen annesini savundu. Benim annem kanser ve kemoterapi alıyor sabah yine hastaneye gideceğimiz için o gece saat 1’de yorgunluğumu unutup anneme gittim. Ben hastanede annem için koştururken kayınvalidemin destan gibi yazdığı mesajla şok oldum. Kısaca evimde hiç yüzüne bakmamışım, herkes eline sağlık diyince teşekkür etmişim ona etmemişim, afiyet olsun dememişim, uğurlarken güle güle dememişim. Yani ne kadar yapmadığım şey varsa yapmışım gibi bana yazılmış. Aslında olay 1 hafta öncesine dayanıyor ben yine annemin yanındayken kayınvalidem eltimleri de çağırmış akşam yemeği planlamış. Eşim o gün annesinin yanında kalacaktı. Bana iftara 20 dk kala annem yemeğe çağırıyor gelebilir misin dedi. Ben de “iftara kısa bir süre kaldığını annemin yanında olduğumu söyledim. Annen bana erkenden söyleseydi ona göre ayarlardım masa yemekler hazır annem yanındayım diye heves etti dedim.” Kvalidem daha önce de ben yokken benzer buluşma günleri yaptı. Yani benim gelmemi istese oğlu üzerinden söylemek yerine beni arayıp davet edebilirdi ama her şeyi açıp eşime söylüyor. Eşim o gün beni iftardan sonra aldı market alışverişi yapıp kendi evimize gidecektik. Bizde araba olmadığı için babasının arabasıyla gidecektik. Babası evde yoktu camiye gitmiş. Bende aşağıda beklemeyelim annenlere çıkıp selam vereyim dedim. Gittim onlar da çay içmek için hazırlanıyorlardı. Babasını beklerken bebekleri sevdim. Hastaydım ve ilaç kullanıyordum. Kayınvalidem çay tatlı getirdi eltimin bebeği kucağımda uyurken ben kalkamadım. Önüme koyunca tşk edip “anne elinize sağlık ilaç içip geldim tatlı yemeyeyim ama çay doldurmuşsunuz onu içerim” dedim. Eve giderken bizi bırakmaya kayınvalidem de geldi ama arabada hiç çıt çıkmıyor, bende bir sohbet olsun diye konuşmaya başladım ama yüzünü astı konuşmadı. O gün olay tamamen böyle gerçekleşti. Ben onun mesajından sonra annemin yanında durmadım hasta kadın duysa üzülecek. Ben kendi evime geldim ve kayınvalidemi aradım. Kadın asla ses tonunu düşürmedi baya tartışmak için öyle şeyler söyledi ki. Ben istemsiz ağlamaklı oldum bana ağlama dedi eltime de böyle konuştuğunu onunda ağladığını kaç kez ondan özür dilediğini söyledi. Yani ona göre tüm gelinlerini böyle ağlatması gerekiyor sanırım. Ben annesiyle konuşurken eşim karışmak istemedi ama annesinin hatasını da kabullenmedi. Ben anne o gün bir şeyler zoruna gittiyse arabada gelirken ya da beni arayıp söyleseydin diyorum ama kadın asla beni dinlemiyor hala kendini savunuyor. O günden sonra benim davetime gelene kadar arada 4 gün vardı kendini doldurmuş ve resmen bilenerek evime gelmiş. Ben herkesin yanında ona da sarılıp uğurladım ama kadın asla kabul etmiyor. O gün önüme tatlı çay getirmiş ben yememişim zoruna gitmiş, olay tatlı yemediğim için yani 😂 Benim anladığım kadarıyla eşim o gün annesine sen arasaydın, neden erkenden çağırmadın, gelmesini istiyorsan eşimin de geleceği bir gün herkesi toplasaydın hangi günler annesinin yanında olduğu belli demiş yani eşim ilk kez beni savununca annesi bunu kabullenememiş. Kvalidemin 4 tane oğlu var kızı yok ve çocuklarını asla paylaşmak istemiyor. Hala eşleri yok gibi oğullarını yönetmek istiyor. Ben ne kadar saygılı davrandıysam hep kırıldım. Telefon da zorla özür dilettirdi ve resmen kendimi suçlu hissetmemi sağladı. Ben annem hasta diye asla onlara yansıtmadım, ziyaretimi hiç eksik etmedim. Diğer eltim tatlılarını hiçbir zaman yemez. Mesele tatlıysa yani. Onun evinde erkenden gider yardım eder, yemek-tatlı götürür 😂 Nişan düğün hiçbir olay da yormadım düğün bile yaptırmadım ama her fırsatta ağızlarının payını veren eltim daha kıymetli. Olaydan sonra bir araya gelince bir şey yokmuş hibi davrandım ama çok soğudum. Evime gelen insanı önemsemeyecek olsam neden bu kadar ikram hazırlık uğraşayım? Benim içim çok rahat ama böyle bir kayınvalide ile nasıl başa çıkılır ?

Son düzenleme:
Allahım annenize acil şifalar versin inşallah arkadaşım.

Ben olsam annemin tedavisinden başka hiç bir şeyi kafama takmazdım.
Çok teşekkür ederim Allah razı olsun. 3. Evre kanserle mücadele etmek kolay değil. Buna rağmen biraz anlayış beklerken ki hiçbir zaman benim annem hasta diyerek yüzümü asmadım, kimseye yansıtmadım ama fazladan böyle sorunlar da insanı çok yıpratıyor..

ayyyyy ne sinir bozucu valla ben muhattap olmazdım saygısızlıkta yapmazdım gerek yok böyle insanlar negatiflikten besleniyor hiç gülme yüzüne ne yapıyorsa aynısını yap arıyorsa ara aramıyorsa arama değer verdiği kadar değer ver işin garip yani kocanın senin arkanda olması gerekiyor o arkanda olsa annesini arayıp konuşsa eşimi çok kırdın vs gibi şeyler bidaha asla böyle harekette bulunmaz kaynanan aaa çocuğumu kaybederim yoksa ya düşer

ayyyyy ne sinir bozucu valla ben muhattap olmazdım saygısızlıkta yapmazdım gerek yok böyle insanlar negatiflikten besleniyor hiç gülme yüzüne ne yapıyorsa aynısını yap arıyorsa ara aramıyorsa arama değer verdiği kadar değer ver işin garip yani kocanın senin arkanda olması gerekiyor o arkanda olsa annesini arayıp konuşsa eşimi çok kırdın vs gibi şeyler bidaha asla böyle harekette bulunmaz kaynanan aaa çocuğumu kaybederim yoksa ya düşer
Çok geçmiş olsun bu arada tez zamanda iyileşirsin inşallah anneniz 🙏

Çok teşekkür ederim Allah razı olsun. 3. Evre kanserle mücadele etmek kolay değil. Buna rağmen biraz anlayış beklerken ki hiçbir zaman benim annem hasta diyerek yüzümü asmadım, kimseye yansıtmadım ama fazladan böyle sorunlar da insanı çok yıpratıyor..
Rica ederim.

Allahım hepimizden razı olsun inşallah arkadaşım.

Ben misafir bile ağırlamazdım o yorgunlukla.

Hasta yakını olmak kolay değildir.

Allahım düşmanıma vermesin inşallah.

Maalesef kayınvalidem oğullarının gözünü çok korkutmuş hiçbiri ağzını açıp bir şey söyleyemiyor. Kayınvalidem zaten yapacağını yaptı benim beklentim eşimin yanımda durmasıydı.

Annenize Allah şifa versin. Evinize gelen kimseye 10 çeşit yemek hazırlayacak kadar kendinizi yormayın derim. Bu kadar zahmete gerek yok. Açık büfe değilsiniz hoş. O kadar yemek yenmiyo bile, 3 çeşit yemekle de doyuyo insanlar. Zaten yaranamamışsınız da. Onun dışında üstünden aylar geçmiş eğer tekrar aynı şeyler yaşanmadıysa önünüze bakın artık.

Maalesef kayınvalidem oğullarının gözünü çok korkutmuş hiçbiri ağzını açıp bir şey söyleyemiyor. Kayınvalidem zaten yapacağını yaptı benim beklentim eşimin yanımda durmasıydı.
Doğru diyorsun öyle alıştıysa değişmesi çok zor olur belki zaman alır ama olur inşallah , peki annesinin ağzının payını versen eşinle aranız bozulur mu

Annenize çok geçmiş olsun. 5 aydır aynı şeyi düşünüp üzülmeniz bana normal gelmedi. Mesela su anda görüşüyor musunuz tavırlarınız nasıl?

Aile dinamiginiz nasıl laftan sözden anlar mı bilmiyorum ama annem bu durumdayken kimseyi nazlayamam der açıkça mesafemi koyardım.Anneciginize şifalar diliyorum inşallah,sizede bu süreçte sabır, zaten mental olarak çok zor bir hastalıktan geçiyor anneniz ve ilgilendiğiniz için sözde gitsin ötede yapsın şimarikligini

Annenize Allah şifa versin. Evinize gelen kimseye 10 çeşit yemek hazırlayacak kadar kendinizi yormayın derim. Bu kadar zahmete gerek yok. Açık büfe değilsiniz hoş. O kadar yemek yenmiyo bile, 3 çeşit yemekle de doyuyo insanlar. Zaten yaranamamışsınız da. Onun dışında üstünden aylar geçmiş eğer tekrar aynı şeyler yaşanmadıysa önünüze bakın artık

Annenize Allah şifa versin. Evinize gelen kimseye 10 çeşit yemek hazırlayacak kadar kendinizi yormayın derim. Bu kadar zahmete gerek yok. Açık büfe değilsiniz hoş. O kadar yemek yenmiyo bile, 3 çeşit yemekle de doyuyo insanlar. Zaten yaranamamışsınız da. Onun dışında üstünden aylar geçmiş eğer tekrar aynı şeyler yaşanmadıysa önünüze bakın artık.
Çok teşekkür ederim. İşin kötü yanı hayatımıza müdahaleler artarak devam ediyor. Tavrımı belli ettiğim en küçük hareketim bana daha büyük bir şekilde iade ediliyor. Ben kendimi geri çektim ama kayınvalidem bir şekilde oğlunu çekiyor. Annesini silip atsın tabiki diyemem ama eşimle birlikte bir uzmandan destek almayı düşünüyorum artık.

Aile dinamiginiz nasıl laftan sözden anlar mı bilmiyorum ama annem bu durumdayken kimseyi nazlayamam der açıkça mesafemi koyardım.Anneciginize şifalar diliyorum inşallah,sizede bu süreçte sabır, zaten mental olarak çok zor bir hastalıktan geçiyor anneniz ve ilgilendiğiniz için sözde gitsin ötede yapsın şimarikligini
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Tek kişilik mesafem yetmiyor annesinden kopsun diyemem ama eşimin bazı şeyleri görmesi lazım. Anne çocuk ilişkileri maalesef hastalıklı bir düzeyde :KK43:

X