“Sokakta mini etek giyersen taciz ederler” diyen Nihat Doğan: Gayet net ifade etmişim!

Burda eğitim derken kimsenin mesleki eğitimden bahsettiğini sanmıyorum. Burda bahsedilen şey aile eğitimi ve toplumsal eğitim.

Bir toplumda kadınlar ikinci sınıf görülüyorsa, erkekler her hakkı kendilerinde buluyorsa o ülkede taciz ve tecavüz vakaları çok olacaktır. Çünkü erkek kadını onun için yaratılmış, üstünde her türlü tasarrufa sahip olduğu bir varlık olarak görür. Bunu engellemek için yapılması gereken tek şey de ailede erkek çocuklarını ve genel anlamda roplumu eğitmektir. Yoksa kimse üniversite mezunlarından tacizci tecavüzcü çıkmaz demiyor.

yine yanılıyorsunuz muazzam ailelerden ne sapıklar ve sapkınlar çıkıyor,toplumsal bakış açımız bu tip vakaları destekler nitelikte mi çokta emin değilim çünkü bi amerikaya bakacak olursak ataerkil bir toplum olmadığını görürüz taciz/tecavüz ve şiddet oranları bizim çok ötemizde ha diyeceksiniz ki nüfus etkilidir muhakkak etkisi var gel gelelim eğitim gerekli elbette lakin çözüm değil.
siz karşınızdakinden insanlık/edep bekleyeceğinize kendinizi muhafaza edin daha hızlı sonuç alırsınız. katılın yada katılmayın benim görüşüm budur herkes kendisinden meshuldür.

Bazen sapıklık mental bir hastalık olabilir, bu tip insanlarda ne eğitim nebaşka bir şey sorunu çözmez. Çoğu zaman psikiyatrik tedavi de etkili olmaz.

Amerika örneği hep verilir ama tutmaz. Hatta bunun bir de norveç versiyonu var. Gelişmiş, refah düzeyi, eğitim seviyesi çok yüksek bir ülkedir norveç ama aynı zamanda taciz oranı da çok yüksektir. Neden peki? Çünkü bu ülkelerde taciz, tecavüz vakaları saklanmaz. Şikayet edilir ve şikayetlerde kadının beyanı esastır. Herhangi bir fiziksel kanıt bulunmasa dahi eğer bir kadın taciz şikayetinde bulunduysa şikayet ettiği erkek yargılanır, ceza alır. Bunun da bazı dezavantajları var tabi. Sırf eski sevgilisinden intikam almak için tecavüz ya da taciz şikayetinde bulunan kadınlar gibi.

Bizim ülkemizde ise 14 yaşında çocuğa 30 kişi tacvüz eder, kız yürüyemeyecek durumdadır yani fiziksel kanıtın alası vardır ama tecavüz edenler saygın şahsiyetlerinden dolayı beraat alır. Çocuk babasının, amcasının, abisinin, komşusunun tacizine uğrar ama sesini çıkaramaz. Çünkü suçlu her zaman tacize ya da tecavüze uğrayandır bizim ülkemizde. Yani bizim ülkemizde ya da bizimki gibi orta doğulu ülkelerde taciz ve tecavüz sayılarında ortaya atılan rakamlar gerçek değildir hatta çok azdır. Bahsettiğimiz diğer ülkelerde de ramalar gerçek değildir biraz abartılmıştır.

Ben izmirde yaşıyorum. Anasına bacısına işkence eden andavalın biri beni taciz etmeye kalkacak diye 40 derece sıcakta pantolonla dolaşamam. Pişik olurum mazallah. Giyerim şortumu, efil efil elbisemi eteğimi çıkarım. Bunu yapmam kimseye beni taciz etme hakkı vermez, vermemeli.

Hayatımda iki kez tacize uğradım. Biri ankara metrosunda kış ayında üzerimde dizime kadar pofuduk hatlarımı hiç bşr şekilde belli etmeyen bir kaban varken ( anasından emdiği sütü burnundan getirdim) ikincisi istanbul taksimde üzerimde kot pantolon ve gömlek varken bir takım şekilsiz şemalsiz gençler tarafından (yanımda kuzenim vardı, sesimi çıkarsam başına gelir diye bişey diyemedim). Üzerimde şort varken hiç tacize uğramadım ne hikmetse. İzmirde de ufak tefek laf atmaları saymazsak hiç tacize uğramadım. Bu izmirde tacizci yok anlamına gelmez, bana denk gelmemiştir olsa olsa. Ama taciz, tecavüz kesinlikle kılık kıyafetten bağımsız bir mevzudur. Üzerinizde kara çarşaf da olsa taciz etmeyi tecavüz etmeyi kafasına koyan adam yapar.

aynen öyle insanın içinde varsa ne ailesinin hayat görüşü ne aldığı diploması,aile terbiyesi onu yapmak istediği şeyden alıkoyamaz ve evet giyersiniz şortunuzu,eteğinizi,pantolonunuzu uğrarsınız tacizinize beni ilgilendirmez :)
siz olayı biraz yanlış anlamışsınız çarşaf dikkat çeken bir giysidir ve giyilmemelidir mühim olan dikkat çekmeyen giysiler giymektir (dine dokundurmuşsunuz ya)
ve son olarak 40 derece sıcakta açtığınız bacaklarınızı iyice kremleyin kanser olmayın pişiği tedavi etmek kolay malum kanser çağımızın vebası
hoşçakalın.

İşte tam da bundan bahsediyorum. Sizin zihniyetinizde bir insanın yetiştirdiği çocuk muhtemelen şort giyen kadını taciz etme hakkını kendinde bulacaktır. Çünkü annesi ne diyor "giyin şortunuzu, eteğinizi, pantolonunuzu uğrayın tacizinize". Umarım erkek çocuğunuz yoktur ya da olmaz.

Çarşaf konusunda dine dokundurmadım, aklıma gelen en kapalı giysi o olduğu için yazdım. Dikkat çekmeyen giysi nedir mesela? Benim tacize uğradığımda giydiğim kaban mı dikkat çekmiştir yoksa kot pantolonum mu? Bunlar dikkat çeken giysilerse ne giymeliyiz sizin zihniyetinizdeki insanlar tarafından tacize uğramamak için?

Bundan yaklaşık 50 yıl önce cilt kanseri olan anneannem de acaba bacaklarını açmış da ondan mı kanser olmuş? Teşekkür ederim beni düşündüğünüz için ama kanser olmamak için vücuduma herhangi bir kimyasal uygulamıyorum. Size de tavsiye ederim, ya da etmem bana ne ki bundan...

şu son paragrafınız o kadar çirkin ki aklıma geldi.. kapalı kuzenim ms hastalığına yakalanınca onun da akıllı (!) doktoru "kapalı olduğun için D vitamininden mahrum kalıp ms oldun demişti".. aynı o türdensiniz..

saygı bekleyen saygı duymalı. böyle kişilere saygısızlığı zevkle yaparım şahsen

tam konunun üstüne bugun etek gıydım ama mini degıl tabıkı kendı arabam ıle gıderken farkedenler bakıyor ustten ustten bu ulke ve erkek mılletı degısmez anacım

bizim ülkede saygı hep beklenen bir şeydir oky..
bekler ama yapmaz.
deminki mesajı yazan gibi.. ama hakedene hakettiğini vermekte rahatlatır insanı.. kendi tavrıyla karşılık vermek. böylece biraz olsun o söylediği hakaret ettiği insanın ruh halini anlar... güzelde olur. zevkte verir bana:)

Keşke yılda 1 kez olsun, erkekler kadına dönüşseler.. Böyle bir mucize olsa.. Mini etek giyseler Yada bu sadece nihat doğan ın başına gelse

gülümsememe neden olduğunuz için teşekkür ederim :) merak ettiğiniz sorulara cevabı (prosedür gereği) veremiyorum ama okumak güzel şey doğrusu gerek kremler olsun,gerek kılık kıyefet olsun kütüphanelerimiz çok geniş ve çeşitli, ayrıca daha geniş çevre ve daha kütürlü insanlarla samimiyet diliyorum size ki ufkunuz açılsın insanlar sizinle konuşmaktan keyif ve verim alsın.

:) d vitamini almak için günün ilk ışıklarını kol ve bacaklardan alabilirdi kuzeniniz
tür dediğiniz nedir?
kimdiniz pardon birilerini ötekileştirebilmek için yetkiniz?

:) d vitamini almak için günün ilk ışıklarını kol ve bacaklardan alabilirdi kuzeniniz
tür dediğiniz nedir?
kimdiniz pardon birilerini ötekileştirebilmek için yetkiniz?

sizden değilim emin olabilirsiniz.. güneş kremi tavsiyenizi de keşke bold'ladığınız tavsiyeniz gibi kendinize saklasaydınız :) soran olmadı zira

sizden değilim emin olabilirsiniz.. güneş kremi tavsiyenizi de keşke bold'ladığınız tavsiyeniz gibi kendinize saklasaydınız :) soran olmadı zira
ifade özgürlüğüne ne oldu? bacaklar foraydı en son!
ne sizin ne de bir başkasının bişey sormasına ne gerek söylemek istediğimi söyleyebilirim mütemadiyen :) varsa sizin konuşmakta bir sıkıntınız o konuda uzman değilim yok size bir tavsiyem.

diğer konularda da uzman değilsiniz.. mesela sadece güneşin D vitamini için yeterli olmadığını bunun için arada dışarıdan takviye alınması gerektiğini de bilmiyorsunuz.. o yüzden keşke kendi söküğünüzü dikip biraz okusanız, kendinizi ve ufkunuzu geliştirseniz :) milletin bacağının sizi bu kadar germesi sizin açamıyor olmanızdan kaynaklı herhalde :)

senin ifade özgürlüğün başkasına hakarete başladığın an biter. o ettiğin kişide sana kafa göz sözle feci girer. anladın sen onu değilmi özgür birey:)

senin ifade özgürlğün başkasna hakarete başladığın an biter. o ettiğin kişide sana kafa göz sözle feci girer. anlatn sen onu değilmi özgür birey:)

işte ben bunu anlamıyorum.. ben kapalıyım ama kimsenin bacağını açmasına karışmam, özenmem, madem ben açamıyorum o da açamasın en azından iğneleyeyim de demem.. herkesin ifade özgürlüğü olmamalı oky, ben yönetici olsam bu konuda faşist olurdum sanırım..

senin ifade özgürlğün başkasna hakarete başladığın an biter. o ettiğin kişide sana kafa göz sözle feci girer. anlatn sen onu değilmi özgür birey:)
yorumu yaptığım kişi siz değilsiniz değil mi?
ortada bir hakaret yok algılayış tarzınız farklı sadece :)
ayrıca size bir tavsiye kraldan çok kralcı olmayın gereksiz zira yani bence

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…