Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar SLE(Lupus hastal)Paylaşım alanı

50 den sona pozitif ti yanlis hatırlamıyorsam benimde +4 pozitif yaziyodu yani baya yuksek benim hastaligim teshis edildiginden beri hic dusme olmadi crp yukseldigi zaman sikayetlerim artiyor sadece
canım Gaziantep ünv eğer yaptırdıysan testleri ben yaptırdıklarımı yazayım öyle karşılaştır ama ğeer özelde yaptırdıysan refrans aralığı değişir çünkü antepde benim 200 di akdeniz ünv 49 du...
önemli olan testler sle için c3, c4, ana, anti dsdna ıgg, anti, anti ssa, anti ssb, anti ds dna ıfa ve bunun gibi testler antifosfolobitin varsa onun içinde yine ayrı testler var.
crp ise iltihap demek benim yükseldi mesela böbreğime vurdu iltihap 1 hafta hastanede yattım zaten hemen ateş ağrı yapıyor hissediyorsun buna dikkat et.
ana test refanas aralığı 8-12 benim şuan 12,15 yani pozitif
anti ds dna ıgg referans aralığı 99-100 benim şuan 200 (ilk teşhis konduğunda 268 di)
anti ssa referans aralığı 19-21 benim şuan 24 pozitif
diğer tüm testlerim negatif benim dkt görüşmelerim iyi geçiyor bence soru sormaktan çekinme ısrar et cevaplat aynı dkt gidiyoruz seninle evet cevaplamıyor ama ısrar et sonuçta özel olarak gidiyoruz
inşallah herşey güzel olur ve hep negatif görürüz..

Z zeyn21 mrb canim nasilsin nasil gidiyor sen de giremiyorsun sanırım pek fazla benimde hic fırsatim olmuyor seni merak ettim
Merhaba. Aslında bazen giriyorum ama bana direkt bi konuşma falan olmuyor ya da cevaplamam gereken bi durum o yüzden yokum.ben iyiyim. Aslında anlatacak çok şey var. Ben bahsetmiştim eşimin işinden dolayı Şırnak a taşındık. Burda Lokman Hekim gibi biri var ona gittik bana iki tedavi verdi. Birincisi,1 yaşında bi koç bulup etini kavurma yapıp sadece benim yemem söyledi. Sabah öğle akşam olmak üzere. İkincisi de doğum yapmış bi eşşek bulup sütünü sabah aç akşam tok karınla İçmemi söyledi. Tabi ilaçlarını da kes dedi. Ben de bu tedavi yi uyguladım yaklaşık dört aydır ilaç içiyorum. Ve tabi tahlillerime de baktırıyorum ara ara onlar da normal. Ben de kendimi iyi hissediyorum. Ağrım yorgunluğum yok. Tabi hala kullandığım ilaçların etkisi de devam ediyor olabilir bilmiyorum. Ama bi seneye kadar Lupus coşmazsa eşşek sütü işe yaradı demektir.
Böyle işte. Sen nasılsın? Bebişin nasıl? Durumun iyidir inşallah?

Merhaba arkadaşlar
Aranıza yeni katıldım. 2012 de sle teşhisi konuldu ve bu sende tanıma romatoid artırıt eklendi. Geçen mayısta tekrar alevlendi hastalığım hala ilaçlara kullanıyorum ama %70iyiyim artık. 26 yasindayim Bebek istiyorum . Ne zaman hamilelik için izin veriyorlar süreç nasıl işliyor. Açıkçası ben çok korkuyorum . Bana ya da bebeğime birşey olmasından. Bazı mesajlarda bebeği olan kişileri okudum şimdi durumları nasıl bebeklerin . Ve sizin hastalığınız nasil

Merhaba hoşgeldin. Gecmis olsun iki ağrılı hastalıgı birlikte yasamak daha zor olmalı. Öncelikle sle ne durumda aktif mi dr.un izin verdi mi? Antifosfolipid sendrom gibi kan pıhtılasma sorunun var mı? Hic jinekolojik muayene oldun mu? Organ tutulumun v.s. var mı? Kullandıgın ilaclar neler. Dr.lar hastalık en az 6 aylik remisyon döneminden sonra gebelige izin veriyor. Kan pıhtılasman varsa igne ve coraspin alıyorsun. Ayrıca sle ile ilgili ilaclara da devam edebiliyorsun. Tabi ki dr. Kontrolünde olacak bunlar iyi bir kadın dogum uzmanı Sle de bilgisi olan yani bir de romatolog gözetiminde hamile kalîrsan eger sorun olmaz insallah. Bizler de buradan yardımcı oluruz.. korkma yolun başindasin umutlu ol.

Canım esek sütü cok faydalıymıs o yüzden de cok pahalı:) ama yine de ilaclarını kafana göre kesmesen iyi olurdu benim fikrim yanlış anlama. Ben hastalık teshis edildiginde 2 gün daha gec kalsaydım simdi yoktum. Acil kortizonu dayayıp beni döndürdüler ve o sıra hic sanmıyorum ki ben esek sütü icseydim hayata dönebileyim. Yanlıs anlama tamamen bir dost olarak söylüyorum sana sahsi fikrim bu . Böyle seylere itimat etme. Tabiki söylediklerin güzel faydalı seyler. Ama ilaclarını bir anda kesmek daha büyük bir sorun yaratabilir. Sle etkilerini sinsi bir sekilde gösteriyor son safhaya geldiginde anlıyorsun. Yani hersey biranda gelisir anlamazsın. Lütfen iyi düsün bebek de istiyorsun kendine dikkat et ki insallah da dedigin gibi faydasını görür iyi olursun.

Bende tekrar lupus antilugulan testini yaptıracağım. Baska hastanede kac cikacak. Insan hastaligini kabul etmekte basta zorlaniyor galiba. Normal cikma bile pihtilasma hastaligim var mi demek oluyor
Lupus antikoagulani 6 hafta arayla iki kez pozitif cikarsa eger evet antifosfolipid sendrom denebilir fakat yine de patolojik olarak bir bulgu olmalidir bu antikorlari tasiyipta saglikli hayat süren bundan haberdar olmayan insanlar var. Yani bebek kaybi ,damar tikanikliklari olmalidir antifosfolipid sendrom diyebilmek icin.

Mayısta bir alevlenme oldu ve sanırım hala devam ediyor ama epey iyiyim. Antifosfolipid sendromu için test yaptırmadı hiç. Ve jinekolojik muayenede olmadım. Organ tutulumum yok . Teşekkür ederim ilginiz için

Mayısta bir alevlenme oldu ve sanırım hala devam ediyor ama epey iyiyim. Antifosfolipid sendromu için test yaptırmadı hiç. Ve jinekolojik muayenede olmadım. Organ tutulumum yok . Teşekkür ederim ilginiz için
Doktorum sadece belli kan testleri ve idrar testi istiyor başka ayrıntılı kontrol yaptırmıyor

Doktorum sadece belli kan testleri ve idrar testi istiyor başka ayrıntılı kontrol yaptırmıyor
Mutlaka bunu araştırması gerekir doktorun gebelik icin bu cok önemli. Pıhtılaşma anne karninda bebek ölümlerine sebep olabiliyor. Gebelik istedigini söylediysen yapması gerekir diye düsünüyorum. Eger dr.un ilgilenmiyorsa bu durumla başka bir dr.a git derim sakın atlama bu durumu. sle hastalarının cogunlugunda bu durum var.

Teşekkür ederim en kısa zamanda yaptiracagim

Ben bu hastalığı ve doktorları anlamış değilim. Anti ds dna testi belirleyici galiba benimki 2 kez pozitif çıktı. Ama kan degerlerim böbrek fonksiyonlarım iyi ısrarla şikayetim olup olmadığını soruyor doktorum yok diyorum bu yuzden ilaç başlayamiyor. Ama 2 haftadır gel git yaptırıyor hem yoruldum hem sıkıldım. Sizce gözden kaçırdığım yada gözden kacirdigimiz bir durum olabilir mi.yada bu değer gereğinden fazla mi abartiloyor.

Haklısınız bende gerçekten anlamıyorum benim de ANA negatif çıktı. Her yerde lupus ta pozitiftir yazıyor benim negatif . Ds dna pozitif nuklezomlar pozitif ribozomal pozitif çıkmış antijen testinde

Size daha tani konulmadi mi ? Şikayetleriniz neydi

Size daha tani konulmadi mi ? Şikayetleriniz neydi
En son doktor Test sonuçlarına göre lupus hastasisin dedi ama galiba hafif seyrediyor mus. 2 sene önce ciddi sikayetlerim vardı ama birçoğu d vitamini kullandıktan sonra gecti. Şimdi şu meşhur yorgunluktan başka devamli olan bir şikayetim yok.hiç ilaç kullanmadım şimdiye kadar sadece kolsin alıyorum fmf var çünkü. 3 doğumum var hamileliklerimde grip soğuk algınlığı diye nitelendirilen ve antibiyotik kullandığım çok dönem oldu. Ilkinde tansiyonum yüksek gitti ama doktorum hiç onemsemeli. 2. Si 24. haftasında sebebsiz karnımda öldü. 3. De hamilelikte sıkıntılarım çok oldu ama en büyük sıkıntıyı doğumdan sonra çektim. Çok git gel yaptım en son fmf teşhisinden sonra bir asistanın bu testleri istemesiyle başladı Hikayem. Ama dedigim gibi bir çok sıkıntım emzirmeyi bırakınca ve d vitamini kullanımından sonra gecti. Sizin teşhis nasıl kondu

Ankara da özellikle fakültede görev yapan yada özel muayenehanesi olupta tahlilleri fakültede yaptıran önerebileceginiz bir doktor var mı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…