Sizin eşiniz de böyle mi? Nasıl düzelir?

bende kendi aileme herşeyi eksilterek anlatırım yada hiç anlatmam özellikle maddi konuları
çünkü annem çok konuşur çok sorgular şöyle mi böyle mi, niye o kadar para verdiniz falan gibi
belki size yansımıyor olabilir ama eşinizin ailesi de benimkiler gibi hissettim ben
mesela eşimle çocuğumla dışarı yemeğe gideriz, ben anneme söyleyemem bunu düşün, çünkü başlar ayranınız yok içmeye.. diye
yani canını sıkma bence , ben gayet normal buldum eşini
Sanırım ben ailemden hiçbir şey gizlemediğim için tuhaf geliyor.Gereksiz de görüyorum ama onun ailesinden gizlemeye alışırım umarım:KK43:

Bir şey söylemesek de soruyorlar ama,maaşımızı soruyorlar.Bize geldiklerinde yeni bir şey almışsam fiyatını soruyorlar vb. Eşimin annesiyle babannesi beraber yaşıyor,bir kaç kez tesadüfen maaş aldıkları zaman gitmişiz. Eşimle abisi de şakacıktan "Babanne maaşını almışsın hadi yine iyisin,torunlarını da görürsün"diye şaka yaptılar.Onlar o an için şakalaştılar,babannesi "siz bana para verin çalışıyorsunuz" dedi,eşim de "yok ki babanne ay sonu geldi" dedi. Sonraki günlerde de imalı bir konuşma geçti,arabayla çok geziyormuşuz,bütün maaşımızı oraya veriyormuşuz...Kimbilir daha ne diyorlardır,eşim bana söylemiyor.

ben anladım senin hislerini

ama eşin ailesini tanıyor

soruyorlar işte

ben söylemem

doğum yaptım özel hastanede

kv sordu durdu kaç para diye

söylemedim duymazlığa geldim vs

annem söylemiş ona da kızdım üzerine vazife mi diye

zira şimdi kv gelin özle hastanede milyarlar verdi doğurdu oğlumun parası ile diyecek

oğlunun kendi işi vardı o dönem ben bir yerde çalışıyordum

evet şehrin en lüks hastanesinde doğurdum vs ama o para benim bir aylık maaşımdan azdı

doğumdan 2 hafta önce işten ayrıldım doğum izninde iken de bu maaşımı aldım vs vs

buna rağmen ben oğlunun parasını yiyen gelin imajına sahip oluyorum

ama bilmeyince yorum yapamıyor kimse

öğrendim o aşamada anneme de söylemiyorum

arabanın fiyatını vs söylüyoruz ya da ne bileyim ev aldık kredisi var mı var

ödemesi ne kadar sorusunun cevabı çok değil ama ne kadar sorusunun cevabı da o da bize kalsın bugün üç öderiz yarın elimize geçer hepsini kapatırız

ben böyle yaşıyorum zararını da görmedim

annesine kuruş kuruş hesap verse daha mı iyiydi

soranlara da aldım işte boş ver de

sen demi istiyon babaanne sana da kırışık kremi alalım de

Sanırım ben ailemden hiçbir şey gizlemediğim için tuhaf geliyor.Gereksiz de görüyorum ama onun ailesinden gizlemeye alışırım umarım:KK43:
ya çok gereksiz tabiki, eviniz ayrı keseniz ayrı
ama olmuyor işte laf anlatmaktansa gizlemek daha kolay geliyor

Benim esim de bunun tam tersi. Ben esin gibiyim ama.
Esime sorsan devamli borcumuz var'dir.
Bana sorsan devamli iyiyiz'dir.

Kotumu bilsin istemem kimse.
Esim de kimse benden borc harc istemesin mantiginda hareket eder.
Bizim tam tersimiz yani. Ama eşim kadar abartmıyorsundur dimi :KK43:

var böyle adamlar kardeşim eşinin maaşını bile bilmez !
neye ne verdi bilmez !

benim eşim atmden tek başına para çekemez :)
atm de kartı bile unuttuğu oluyo garibim çok çalışıyo günah :KK43:

eşin de ne tuhaf hem beraber çalışıyosunuz hem nereye ne veriyosa gizliyo ilginç kocanı tam tanımıyo olabilirmisin diycem çok saçma olucak ! bilemedim ne diyim !!!

Şu kv ler oğlanların üzerinden ellerini ne zaman çekecek anlamıyorum.Evlenmiş barklanmış çoluk çocuğa karışmış hala parayı naptın ne ettin ifrit oluyor resmen Allah size sabır versin.Eşinizde kızmayın neyine saklıyor ki kazanan ben harcayan ben diyemiyor mu ?

İyi haftalar kızlar.
Şimdi biraz para mevzularına gireceğim ama eşimi anlamam için belki birileri yardımcı olur.

Biz eşimle tanıştığımızda çok küçüktük,evlendiğimde ben 23 o da 25 yaşındaydı ama öncesindeki 9-10 sene birikim yapamadık.Okuduğumuz zaman zaten ailemizin parasıyla gezip tozardık, bizi aşan yerlere gittiğimiz de olurdu,eşimin 400 tl telefon faturası ödediği de olurdu,akşamları yarım saat daha beraber olalım diye taksiyle döndüğümüz de olurdu ki orta halli ailelerimize rağmen biraz savurganlık yapardık. (Şimdi düşününce üzülüyorum) Lise böyle geçti,o zamanlar ailesini tanıyordum ama çok sık görüşmediğim için böyle net bilmiyordum.Eşim faturasını,bana hediye aldığında ödediği parayı vb.şeyleri hep saklıyormuş ailesinden,zamanla farkettim.

Üniversiteyi başka ilde okudu,o zamanlar da sık sık gelirdi. Çoğunda kısıtlı yerlere giderdik,neymiş birisi görürmüş.Yani yine gizliyordu. Ben kendimce annesi para harcamasına kızıyor,üzülüyor herhalde diye düşünüyordum hatta annem de ona hak verirdi. Bunları anlatıyorum ki evlendikten sonra eşlerin değişmediğini yeni evlenecek kızlarımız bilsin; başta nasılsa öyle devam ediyor...

Neyse biz evlenirken kenarda bin tl bile birikmişimiz yoktu kısaca, eşimin babası olmadığı için asla onlara yük olmak istemedim.Kredi çekti eşim,tabi yine gizli; oturacağımız evi tadilat yaptık,perde aldık,bana set,çeyiz aldık vb.. Evin mobilyasını beyaz eşyasını,bütün ıvır zıvırını da aynı mağazadan alıp taksitlendirdik. İtiraf ediyorum ki güzel bir de kazık yedik :KK43:

Şimdi eşim krediyi gizledi;
Balayına ödediğimiz parayı gizledi (Ödediğimiz paranın çeyrek fiyatını söyledi)
Eşyalara ödeyeceğimiz paranın çok az olduğunu söyledi,
Sohbet ederken görümcelerim,eltim,kayınvalidem bana "aylık ne kadar borç ödüyorsunuz" dediği zaman pot kırmamak için kırk kere düşündüm, "Acaba eşim ne demişti,ben de aynı miktarı söyleyeyim" diye...
Altınlarla borç ödemedik,ben hamile kalınca araba aldık.Onun bile masrafları gizlidir yani

Daha bir sürü olay.Sorun ne derseniz, bizim eşya borcumuz 2 yıl sonra bitti,kredi borcumuz 3 yıl sürdü şükür geçen yıllarda o da bitti. Bir kaç yıldır -bizim borcumuzun bittiğini sanarak,halbuki bitmemişti-
"Siz çift maaşlısınız" baskısı var üzerimde. Kayınvalidem "Siz kira vermiyorsunuz,iki kişi çalışıyorsunuz birikim yapıyor musunuz? Hadi güzel bir ev alın inş." gibi lafları, "Eltin çalışmıyor,tek maaşla ev geçindiriyor hem de kira ödüyor" gibi lafları artık benim sinirime dokunmaya başladı. Eşime kaç kere dedim "yaa niye söylemiyorsun ödediklerimizi,borçlarımızı. Bizi çift maaşlı borçsuz tasasız sanıyorlar" diye ama yok söylemiyor. Dersaneye yazıldık geçen aylarda,derste görümcem aradı eşim açmadı,onu da söylememiş,neymiş "o kadar para niye verdiniz" dermiş.Kazanamazsak elalem ne dermiş. Ama ailesi öyle insanlar değil ki,anlayış gösteriyorlar...

Köydelerdi mesela, biz hani maaşımızı direk kasaya atıyoruz ya, dönüş biletlerini biz aldık. Böyle ufak tefek şeyler de oluyor.Ay sonuna doğru böyle bir durum olsa ve üzerimizde para olmasa asıl o zaman arkamızdan konuşuyorlar,"bak bak bak ne kadar savurganlar,paraları ne bereketsiz" diye.Sizce bu adamın derdi ne? Ben artık onun gizlediklerine ortak olmak istemiyorum.Yanlış mıyım?
Onun abi versiyonuda bizde var malesef ki yapacak bir şey yok

belki de olaylar sizin sandığınız gibi değildir
görümceleriniz size bişey söylemiyolardır ama eşinizin başını yiyolardır belki
aile içinde ne döndüğünü bilemezsiniz ki
söylediğim gibi bi durum varsa da herşeyi saklayan eşinizin bu durumu sizle paylaşacağını sanmam

sana bir tavsiyem esine bunda evin gelirini giderini ben hesapliycam de esinin maas kartini esinin elinden al ne kadar birc hesaplayin evin butcesini bundan sonra sen yonet hem ailenin evinde oturuyor hem sen calisiyorsun bide bey efendi hic bir hesap vermiyor valla gerekirse rest cek bu banka isleri cok tehlikeli

sana bir tavsiyem esine bunda evin gelirini giderini ben hesapliycam de esinin maas kartini esinin elinden al ne kadar birc hesaplayin evin butcesini bundan sonra sen yonet hem ailenin evinde oturuyor hem sen calisiyorsun bide bey efendi hic bir hesap vermiyor valla gerekirse rest cek bu banka isleri cok tehlikeli
Canım zaten her ayın başında maaşını bana verir,maaş onda olduğu zaman çar çur harcıyor bir de fatura ödemeyi unutuyor.Her seferinde hatırlatmaktansa maaşın büyük kısmını bana veriyor ben hallediyorum telefondan.Şuanki tek sorun ailesi ne yazık ki.Bir de bankaya artık bulaşamaz çünkü geçmiş zamandaki durumdan dolayı hiçbir bankanın olumlu yaklaşacağını sanmam.Akıllanmıştır inş.

söylediğim gibi bi durum varsa da herşeyi saklayan eşinizin bu durumu sizle paylaşacağını sanmam
Haklı olabilirsin,hiçbir zaman bizim evdekileri kimseye duyurmaz,onlarınkini de bana. Bu yüzden belki de ben yanlış tanıyorum ailesini

Eşinde bir acayip insanlar borcu yoksa borcum var imajı yaratıyor.
Senin eşin ise borcu var ama borcu yok düşüncesi veriyor.Varsa var yani !!ayrıca kime ne ? İstediğini alır,istediğini satarsın kimseye söz düşmez yani....

Ama doğum zamanında C CeYz izne ayrılınca ondan da saklamış bazı şeyleri..

Aslında bende öyleyimdir.
Kimsenin bilmesini istemem. Borç benim borcum arkadaş.
Kendimi insanlara karşı hesap vermeye zorunluymuşum gibi hissediyorum.
Kazanan da benim harcayanda. Kimse benim yaptığım harcamanın hesabını sorsun istemiyorum.
Çok üzerine gitme bu konuda.

Açıkçası kimse kimseye hesap vermek zorunda değil ama saklamakta.

Öyle derler böyle derler kime ne ?

Ödeyen siz harcayan siz.
İşte bunu anlatamıyorum bizimkine :KK43:
Deşifre olmayacağımı bilsem yazdıklarınızı okutacağım da işte, olmuyor :)

Cnm senin esinin yaptiginin aynisini ben yapiyorum..Annemlere ozellikle esimin ailesine asla borcumz var demiyrm ..10 sa borcumz 3 4 lira diyrm misal..Ne bilim kimsenin maddiyatimi bilmesi hosuma gitmiyo..Borcum varsa bile o ay icin hakkimzda borcu harci yok desinler daha iyi bnm icin..Bana kalirsa da esinizin yaptigi daha iyi ne guzel herkes sizin maddi sorununuz olmadgi zannediyo..Sana onu bunu yap savurgan diyenlerde ic dunyani bilmedikleri icin esinin yansittigi kisimla aslinda senin gibi yasamak isteyen insanlar buna emin ol..

Herseyi ailelerin bilmesine gerek yok. Benim esimde soylemez banada tembihler soyleme diye ama sizin esinizin sizden de gizleme huyu var bu kotu iste benim esim benden gizlemez sadece bazi seyleri ailelere soylemekten yana degildir o da niye boyle oldu diye laf etmesinle diye.

Bence kendi ailesinden gizleyip gizlememesine takilmayin ama sizden gizlememesini saglayin. Biz bir aileyiz herseyimiz ortak her harcamadan benimde haberim olsun diyin.

Bir şey söylemesek de soruyorlar ama,maaşımızı soruyorlar.Bize geldiklerinde yeni bir şey almışsam fiyatını soruyorlar vb. Eşimin annesiyle babannesi beraber yaşıyor,bir kaç kez tesadüfen maaş aldıkları zaman gitmişiz. Eşimle abisi de şakacıktan "Babanne maaşını almışsın hadi yine iyisin,torunlarını da görürsün"diye şaka yaptılar.Onlar o an için şakalaştılar,babannesi "siz bana para verin çalışıyorsunuz" dedi,eşim de "yok ki babanne ay sonu geldi" dedi. Sonraki günlerde de imalı bir konuşma geçti,arabayla çok geziyormuşuz,bütün maaşımızı oraya veriyormuşuz...Kimbilir daha ne diyorlardır,eşim bana söylemiyor.

eşinizin ailesi bir tuhaf bence.. eşinizde bunu bildiğinden saklıyor anladığım kadarıyla..
görümceye ne yahu dershaneye yazılmanızdan kazanıp kazanamamanızdan.. eve alınan şeyin fiyatından onlara ne ki?
konuşmasınlar diye saklıyor sanırım..
biraz da yapı meselesi olabilir bende söylemem borcumu harcımı aile bireylerine ne kendi ailem ne eşimin ailesi.. benim evimin içi kime ne..
çok para vermişsiniz vs vs yorumlarla muhattap olmamak için söylemiyor muhtemelen .. baksanıza paranızın bereketini bile muhabbet konusu yapmışlar çok gereksiz..

X