Sizce ne yapmalıyım

upss34344

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2023
69
27
24
Arkadaşlar selamlar zamaninda sartlar öyle gerektirdigi icin önü acik olmayan bir bolum bitirdim suan mezunum haliyle issizim de kendimi her seye gec kalmis hissediyorum bu sene üniversite sinavina tekrar hazirlanmayi düşündüm hayalimdeki bolum icin ama yapabilir miyim onu da bilmiyorum yaptim diyelim okuyup bitirip atandım derken yasim 30 olacak belki cevremde cogu kisi ya atandi ya evlendi herkes yolunu bulmus da bi ben disardayim gibi hissediyorum asiri derecede gelecek kaygisi yasiyorum üstüne ailem de cok üzerime geliyor bu yasa geldin bes parasizsin kafan basmiyor demek ki vs seklinde yani onlardan da destek görmüyorum zoruma gidiyor artik hiçbir seyd motivasyonum kalmadı bana bi akil verin lütfen napmaliyim

30 çok geç bir yaş mı? Neden böyle düşünüyorsunuz ki. Kazanabilirseniz okuyun istediğiniz bölümü, okurken de çalışırsınız hem belki okul bahanesi ile şehir değiştirir ailenizden de biraz uzaklaşırsınız fena mı olur

Özel sektör devamlilik vadetmiyor ki hiçbir zaman nereye kadar özelde calisabilirim ki hem özelde calissam aile evinde olacağım zorbaliklar devam edecek kısmen
Bence bir yerden başlamanız lazım artık. Sigortanız yatar hiç olmazsa. Herkes devlette çalışmıyor. Özelde çok güzel kariyerler edinen arkadaşlarım var. Cv'nizi de genişletmiş olursunuz.

Elbette değil ama aile içinde üzerime geliniyor destekci olan yok cok yakin bir arkadasimin ailesi yillardir dershaneye gönderiyor mesela hedefi icin simdi kazandi bu sene bitirene kadar da maddi manevi destekci olacaklar yine biliyorum ben hic destek görmedim ailemden ne yapsam elestirildi o yasa kadar bes parasiz okursam zorbalanacagim yine

Bence bir yerden başlamanız lazım artık. Sigortanız yatar hiç olmazsa. Herkes devlette çalışmıyor. Özelde çok güzel kariyerler edinen arkadaşlarım var. Cv'nizi de genişletmiş olursunuz.
İsin özü kronik bi rahatsızlıgim var o yüzden özel sektor patronlari bizler gibi bireylere is verme konusunda ince eleyip sık dokuyorlar tercih edilmiyoruz yani pek..

Su an 26 civarındasınız sanırım o kadar gençsiniz ki neden olmasın :) çok yakın bir arkadaşım 30 yaşında hayalindeki mesleğe başladı şu an 35 yaşındayız bölümü bitirdi , yüksek lisans bile yapıyor.
O kadar gençsiniz ki lütfen takılmaym yıllara ama şu önemli istediğiniz bölüm gelecek vaad ediyor mu ? Etmiyorsa şimdiki bölümünüzde tecrübe kazanmanız daha doğru olur ya da ataması kolay bir bölüm seçip okuyun.
Eşim 36 yaşında. İki sene önce bitirdi lisansını ( önlisans mezunuydu ) şimdi bir bölüm daha mı okusa diyoruz bazen . Bazen de alanında geliştirecek kurslar daha mantıklı geliyor .
Evli değilsiniz çocuklu değilsiniz. Sıfırdan başlamak için çok uygunsunuz

Hukuk okuduğunuzda da özel sektörde çalışmak zorunda kalabilirsiniz? Herkes hakim atanmıyor sonuçta. Özel hukuk büroları yeni mezunların iflahını kesiyor. Bunları hiç araştırdınız mı?

24 yasindayim cok genc oldugunun farkindayim ama dedigim gibi cevresel faktorler isin icine girince stres seviyesi iki kat artiyor. Gelecek vadeden bi bolum istiyorum hayalimdi ama olmadi zamaninda hem icimde ukte kalsin istemiyorum hem de daha iyi yerlere gelebilmek icin istiyorum. Calissam yapabilecegime inancim var deneyecegim de ama süre gözümde o kadar buyuyor ki aileme yük gibi hissetmek istemiyorum daha fazla

Edebiyat okudum hukuk istiyorum
Şimdi açık konuşmak gerekirse ideallerinize göre değişir. Ben sayısalcıydım, mühendisim. Çevremdeki arkadaşlarım da o sebeple hep sayısalcıydı. Liseden ilk çıktığımız dönem sayısalda istediği sıralamayı yapamayan hukuk yazdı ea dan. Şu an hiç abartmıyorum çevremde en yakın lise arkadaşlarımdan 3 ü avukat. Çok havalı bir meslek evet ancak çok fazlalar. Merak etmeyin mühendislikte öyle Çok çaba harcanmadığı sürece hem yorucu hem de getirisi düşük rekabeti yüksek bir meslek. Rekabet azaldıkça maddi yeterlilikleri artıyor o da meslekte gelişime göre değişmekte.

Üniversite sınavında yapabilirim o kapasite bende var diyorsanız şansınızı deneyin ancak 1yıl hazırlık, 4 yıl en az okuma, 1 yıl staj sonrasında da asgariden 5 fazlasına çalışarak sürekli kovulma korkusu... Bilemem gözünüz o kadar karaysa deneyin tabi ki. Mezuniyetten 15 sene sonra ama gayet mutlu olursunuz diye tahmin ediyorum.

Hem okuyup hem calisma kismi mümkün mü bilmiyorum okul müsamaha gösterir mi yapabilir miyim bilmiyorum kimisi mümkün olmadigini söylemis

Hukuk okuduğunuzda da özel sektörde çalışmak zorunda kalabilirsiniz? Herkes hakim atanmıyor sonuçta. Özel hukuk büroları yeni mezunların iflahını kesiyor. Bunları hiç araştırdınız mı?
Evet bunlarin farkindayim ama hayalimdi hep icimde ukte kalmasini istemiyorum dünyaya bi kere geliyoruz mutlu olduğumuz şeyleri yapmamiz gerek diye düşünüyorum

Evet bütün bunlarin farkindayim hatta bu yüzden kontenjanlarda azaltilmaya gidildi ama ben olmusken istedigim olsun istiyorum bi kere geliyorsak dünyaya içimizde ukte kalmamalı diye düşünüyorum ben bence her seye rağmen yine de prestijli bir meslek diye düşünüyorum

Evet bunlarin farkindayim ama hayalimdi hep icimde ukte kalmasini istemiyorum dünyaya bi kere geliyoruz mutlu olduğumuz şeyleri yapmamiz gerek diye düşünüyorum
Ben bilgisayar mühendisliği okudum. 2 kere ÖSS'ye girdim. Hep tıp istedim, kazanamadım. O kadar sevmiyorum ki bu yaşıma geldim hala sevmiyorum. Ama maalesef ki herkes sevdiği mesleği yapmıyor. Ben de bölümde 2. sınıfta gittim dershaneye yazıldım okulu dondurdum aradan 2 3 ay geçti baktım ben napıyorum dedim öbür dönem bölüme geri döndüm. Yaşım da sizden küçüktü. Ukteniz mi hayata atılıp para kazanmak mı buna göre seçim yapın.

Hem okuyup hem calisma kismi mümkün mü bilmiyorum okul müsamaha gösterir mi yapabilir miyim bilmiyorum kimisi mümkün olmadigini söylemis
Okullar, tıp diş hukuk mimarlık mühendislik gibi bölümlerde asla devamsızlığa tahammül edip orta yol bulmaz. O tür bölümlerde öncelik zaten bölümdür iş değil. Biz okurken çalışan çok arkadaşımız vardı ben meslekte kaçıncı yıla giriyorum onlar hala okulu bitiremediler 8. seneyi devirecekler. Zor dediğimiz belli başlı bölümlerde asıl önemli olan o okuldur. Sen memursan eğer git memurluğunu yap buraya okuyacak adam lazım derler. Açık açık derler :')

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…