sigara

sana katılıyorum arkadasım

basakcım ben de ilk hamile olduğumu öğrendiğim zamana kadar sigara içiyordum niyetim hamile kalmadan bırakmaktı ama olmadı başaramadım. eşim sigara içmediği için her zaman baskı yapıyodu ve hamile olduğumu öğrendikten sonra çok kesin tavır koydu. ama butür baskılar insanı sigaraya daha çok yaklaştırıyo.. ve ben arada eşimden habersiz arada arkadaşlarımın falan içtiği sigaradan bi kaç fırt alıyodum.. doktoruma da içmezsem çok geriliyorum psikolojim bozuluyo bebeğe daha çok zarar veriyorum dedim... doktor öyle bişey yok içtiğinde daha çok zarar vereceksin tek bir nefes bile almayacaksın dedi. ve ben taki 2li testi yaptırana kadar sigarayı arada içtim. ve doktor 2li testimi yaptıracağım zaman bana sigara içip içmediğimi sordu ben de utancımdan içmiyorum dedim. oysaki bu verilen bilgiler bu test sonuçlarını etkiliyormuş.. ve 2li tetsim kötü çıktı down sendromu riskim yüksek çıktı... ve sonuçlardan sonra inanılmaz vicdan yaptım bebeğim sağlıklıysa bile ben sigara içerek ona zarar verebiliyodum. ve 3 lü teste kadar hiç içmedim. 3 lü testim iyi çıktı ama doktorlar 2 liye güüvendiği için amniosentez istediler. amnisentez yaptırdım bebeğim sağlıklı çıktı ama gene de ona zarar vereceği için sigaraya devam edemedim. bazen hala inanılmaz canım istiyo hiç bi zaman tiksinmedim. ama bebeğimi doğurup emzirme bittikten sonra. içeceğim kahve ve sigaranın hayalini kuruyorum o denli.... ama 2 ay boyunca yaşadığım o stres bebeğimin sağlığıyla ilgili bekleyişten sonra bi daha sigara içemez oldum. bikaç defa elime aldım azıma götürdüm ama yakmadan geri koydum vicdanım el vermedi biliyorumki 1 kere yakarsam devamı gelecek.. hamilelikde 10 dan az sigarnın bebeğe zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmamaış belki ama benim doktorum nolur içmeyin bebeğin gelişimde çok ciddi etkileri var çektiğiniz 1 nefesin bile dedi... bence sen de 3 gün içmemeişsin içme ilk günler çok zor oluyooo... ama belli bi zaman sonra daha az istiyo canın sigarayı hatırlatacak ortamlardan olabildiğince uzak durmaya çalış. ve hamileliğin hangi zamanında bırakırsan bırak geç kalmazsın mutlaka faydası verdır diyo doktorlar ama daha erken bırakman bebişin ve senin işçin daha iyii... ama bundan önce içtiklerin için kafa yorup üzme kendini bundan sonraki içmeyeceklerini düşünerek mutlu ol derim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…