sigara

basakk600

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Mayıs 2009
190
1
kızlar ya 4 haftalıkken ogrendım hamile oldugumu o zamana kadar 1 paket ictim sonra 8 haftaya kadar gunde 7 tane falan ictim 3 gun bıraktım geri basladım gunde 5 falan 3 gun once yeniden bıraktım bu arada 10.haftam bıttı ama artık kesın bıraktım.ama kafama takılan sımdıye kadar ne kadar zarar vermisimdir donusu olmazmı icim kan aglıyo.bilgisi olanlar nooooooolur cewap kızlar

vallahi canım aynı problemde bende var 20 haftalık hamileyim bırakamadım su lanet seyii nese en son günde 4 veya 3 tane içiyrm bişi olmazz iişallah zararlı olduğu bi kesin zaten yeni doktorda moralimi bozdu biride bir 20 side bir hemen bırak dedii

Kızlar doktor hamile kalmadan 1 ay önce bıraksan olur demişti, ben hamile kalmadan 3 ay önce bıraktım. Bırakmayı istiyordum ama bırakamıyordum. (Allen Carr) Kadınlar ıçin Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu kitabını okudum. Şimdi 4 ay oldu sigara içmiyorum. Yazık günah bebeklerinize.

Son düzenleyen: Moderatör:
kızlar hamileyken sigara içmemek gerekiyo evet, bende hamileliğimi öğrenmezden önce neredeyse günde 1 paket içiyodum, işim çok stresli olduğu iiçin belki de ne kadar içtiğimi anlamıyodum bile, daha s onra sgaradan tiksinmeye başladım içemez oldum, sonra hamile olduğumu öğrendim ve bıraktım, bazen haftalarça hiç içmediğim oluyodu ama bazen de dayanamayıp arada içtiğim oldu, içmemek daha dğoru evet ama benim giibi sigara içen bir arkadaşım vardı, o da hamileydi, bırakmak için çok uğraştı ama bi türlü başaramadı, nefsine hakim olamıyodu, doktoru da ona yanlış hatırlamıyosam günde 5 taneye kadar izin vermiş, stres yaşamanı istemiyorum stresin hem bebeğe hem sana zarar verecek erken dğum tehlikesiyle karşı karşıya olabilirsin bu yüzden en fazla 5 tane iç demiş, içmemek daha iyi tabiki ama stres sigaradan daha kötüymüş zannımca

dr 5 tane iç dedi lafı içenlerin kendını kandırması başka bişey değil.ben bugun 40.haftamı doldurdum,maalesef ben de hemen bırakamadım,7 sonra 5 en son 3 derken içmeden de dururum herhalde dedim.özellıkle bebek oynamaya başlayınca kıyamıyor ınsan o zaman dank edıyo kafasına anne olduğu.16 hafta oldu ben bırakalı elıme bıle almadım o gunden beri.bı yerde son hafta bıle bıraksanız bebeğin oksijenı artar yazıyodu.zararın neresınden dönsem kardır dedim ve bıraktım.içtiğim gunler zarar vermışmıyımdır?muhakkak kı vermışımdır ama çok şükür en azından bugune kadar iyi gitti herşey inşallah doğduktan sonra da bır sağlık problemı olmaz.sizler daha çok başındasınız lutfen bırakın,olmuyo dıye bışey yok ben 10 yıl boyunca 1,5 paket içtim.görüldüğü gibi de ölmedim
içmeyince.

ne bela sey bu ya.icmeyince canım deli gibi istiyodikkat toplayamıyrm ama icim rahat ediyo.icersemde vicdan azabından deliriyorum.ama 3 gundur garantı bıraktım.bıde kızlar sizde benım gıbımısınız devamlı herseyden nem kapıyorum o zarar mı bu zararmı falan dıe

şu konuyu konuşmak bile saçma gelio bana.arkadaşlar bebeğimizdende önemlimi ya şu illet.ben hamile olduğumu öğrendiğimde 1 aylıktı.bira bile içmiştim.ve günde 1..5 paket içiodum.felaket içiciydim.ama öğrendiğim an bırakmayı kafama koydum.daha doğrusu ben 2 3 ay önce bırakıp öle hamile kalmayı düşünüodum ama eşim sağolsun çok acele etti.planlı deildi yani gebelik.neyse hamileydim içmemem gerekiodu.zzorda olsa bıraktım.şuan 3 gün var artık günümü doldurmama cmt ye kadar gelmezse bebeğim.cmt gidip aldırcaz artık.bu zamana kadar canım çok istedi ama içmedim.içmeyide düşünmüorum.meleğime teşekkür ediorum beni bu illetten kurtardığı için onu sewmem için bir sebep daha işte.:)

kendine içmek için bahane uretmek cok kolay bırakacaksınız yaa kendini düşünmüyosan o minicik yavrucuga yazık nasıl annelik duygusu bilmiyorum o karnında kıpır kıpır sen onu o zehirin o dumanın içinde bırak gunah yaa

bende sigarayı bırakmıs biri olarak konusuyorum

valla kızlar bazı doktorlar anne adayının çok strese girmemesi açısından günde 3 taneye müsade ediyorlar tabiki bırakmak en iisi ama bırakıcam die de strestende allah korusun kötü sonuç çıkabiliyo onun için lütfen yorumlarınızı dikkatli yapın

ya çok merak ettiğim bişey var, siz şu anda bu yazıları yazarken sigara içip vijdan azabı çeken ve bırakmak isteyip iradesine de sahip olamayan anne adaylarına iyilik yaptığınızımı düşünüyosunuz, bu konu zaten bundan duyulan rahatsızlık için açılmış ve birçok arkadaş da rahatsızlığını dile getiriyor, siz de gayet rahat "yaaaa nasıl yaparsınız yaaa bebeğinizdende mi kıymetli yaaaa, hiç acımıyomusunuz yaaa" diye ahkam kesiyosunuz, acaaba diyorum bu şekilde konuşarak bu konuda başarılı olamayan ama hala daha çabalayan üstelik de vjdan azabı çeken bu kişileri strese soktuğunuzdan ve sigaradan daha fazla zarar verdiğinizden haberdarmısınız acaba, bilmem farkındamısınız ama bu insanlar hamile, relax olmak zorundalar, kötü olan herşeyden uzak durmak zorundalar, ki hiçkimsenin kimseye yalan borcu yok burda, eve bazı drlar anne adayının stres yaşamasındansa sigara içmesini yeğliyolar, stres erken doğumu getirir çünkü, erken doğum da ölü bebeği, herkes sizin gibi mükemmel değil malesef, benim gibi buradaki bazı arkadaşlar da iradesine hakim olmakta zorlanıyorlar,şahsım adına ben ş u yazdılkarınızdan aanalarını strese sokarak karınlarındaki dünyadan habersiz o minicik kuzuucukları üzdüğünüzü düşünüyorum, öyle bi izlenim veriyosunuz ki, sanki sadece siz çocukarınızı düşünüyosunuz, buradaki insanlar düşüncesiz bencil insanlrmış gibi davranıyosunuz lütfen yazdığımız cümlelerin insanlara neler hissettireceğini düşünerek yazalım,

Arkadaşlar birkaç kişi sigara içmeyince stresin bebeğe zarar verdiğini söylemiş. Kesinlikle katılmıyorum. Sigara iyi birşeyse, böyle stresi alan vs. özellikleri olan sigarayı neden çocuklarımız için istemiyoruz!! Onlar da bu iyi şeyden yararlansın. Kendimizi kandırmayalım.
10-15 yıl sigara içtim, bıraktım, stresim filan kalmadı. Bağımlılar buna inanmıyor, çünkü kendilerini hayatın sigarasız çok tatsız olacağına inandırmışlar bir kere. Hayat sigarasız muhteşem. 2-3 yıl içinde 5-7 kez bırakma denemem oldu, irade yoluyla bırakamadım. İradem içme yönünde direndi.
Öğrendiğim şu; sigara içmek stres yaratır, sigara içmeyen birinin sigara içmediği için streslendiğini hiç gördünüz mü? Hayır. Peki siz sigaraya başlamasaydınız şu an bu stresi yaşıyor olacak mıydınız? Hayır. Beyniniz tamamen sigara içmezseniz stres olacağı konusunda yanlış yönlendirilmiş.
Sigara içmeye kimsenin hiçbir şekilde bahanesi olamaz.
Bilgi almak için ilk gittiğim kadın doğum doktoru hamileyken günde 5 tane içebilirsin dedi. Tıp fakültesinin alamadığı cahilliğine veriyorum. Bağımlılık beynimizde yarattığımız birşey. Fiziksel olarak 3, 4 gün nikotin ihtiyacı duyarsınız en fazla.
İlk önce bağımlı olduğunuzu kabul edin, sonra da elinizden geleni yapın. İlk içtiğiniz sigarayı aklınıza getirin ondan önce sigara içme ihtiyacı duyuyor muydunuz?
Araştırmalara göre sigara içen annelerin bebeklerinin de bağımlı olarak doğduğu görülmüş. Bunları araştırabilirsiniz. Düşünebiliyor muzunuz masum yavrucak kanınızdan alıştığı nikotine ihtiyaç duyacak. Düşükten, zeka geriliğinden hiç bahsetmek bile istemiyorum. Sigaranın size değil, sizin sigaraya hükmetmeniz dileğiyle. Nerden dönseniz kardır. Bir öğretmen olarak zeka geriliği olan çocuklardan çok, zeki çocukların sınıfları doldurması daha çok hoşuma gider.
Bu arada sigara gelişmekte olan ülkeleri sömürme aracıdır. Adamların bizi kullanıp (nikotin tuzağına takıp) her 2 snde bir araba alabilecek para kazandığı da başka bir gerçek.

sigara iyi bişey demedi hiçkimse burada, lütfen anlatılmak isteneni iyi anlayınız, normalz amanda belki stres bu kadar sorun yaratmaz ama hamilelikte stres çk önemli bi sorun, bebek bekleyen anne de sürekli sigarayı bırakmak için boğuşurken strese giriyor, içmeyeyim içmeyecem dedikce bunalıyor, burada anlatılmak istenen bu, ister katılırsınız ister katılmassınız, hiç sigara içmeyen birisi sigara içmiyorum diye stres yapmayabilir evet ama normlade sigara içrken birden bire sigarayı bırakması gereken birisi zorluk yaşar, hiç sigara içmeyen birisi niye stres olsun ki, aman neyse daha fazla konuşmnın alemi yok isteyen katılır isteyen katılmaz, herkesin kendi fikri

Şunu anlıyorum; Sigarayı bırakmak için anne strese girmesin, az da olsa sigara içip bebeğini zehirlesin. Biz de yalan söyleyelim streslenmeyin efendim stres bebeğe sigaradan daha çok zarar verir diye bilimsel olmayan bağımlı yalanı uyduralım. :)

Sigarayı arkadaşlar, irade yoluyla değil, bilişsel beyin gücüyle çok rahat streslenmeden bırakabilirsiniz. Ben bunu yaşayan binlerce insandan biriyim. Biraz okuma yetecek. Benim bundan karım inanın hiç yok.

canım sigaramı içtin...bulantın yokmuydu tiksenmedinmi yani???
bildiğim hamilelikte bile doktorlar sadece günde 4 5 tane içmeye izin verdikleri...

bakın burda tartışma yaratmak niyetinde değilim, isteyen istediği gibi düşünür, isteyenkatılır görüşlerime istemeyen katılmaz, ancak şu bir gerçek ki bzı insanlar iradelerine hakim olmakta zorlanırlar, mesela diyet yaparkende bu böyledir, diyete uymak işkence gibi gelir, sürekli gözün kilo aldırıcı kalorili şeylerde olur, azap çekersin resmen, sigara da buna benzer bişey işte, burada sigaara içip de vijdan azabı çeken insanlrdan bahsediyoruz, onların bu durumdan memnun olduklarını mı düşünüyosunuz, vijdan azabı çektiklerini söylüyorlar görmüyomusunuz, Şunu anlıyorum; Sigarayı bırakmak için anne strese girmesin, az da olsa sigara içip bebeğini zehirlesin. Biz de yalan söyleyelim streslenmeyin efendim stres bebeğe sigaradan daha çok zarar verir diye bilimsel olmayan bağımlı yalanı uyduralım. :) şu sözünüzü iyice bi düşünerek söyleseydiniz keşke, sigarayı bırakmak için anne strese girmesin sözünden benim anladığım şu, sigarayı asla ve asla içmeyecek, isterse mıçını yırtsın, içemez kardeşim, hamile kadın sigaramı içermiş, bebeği var, önce bebeğini düüşünecek ve sigara içmeyecek, (yani istediği kadar stres olabilir bebek için bu sorun teşkil etmez, ama sigara bebeği öldürür) yaaa daha öncede söyledim şimdi de söylüyorum, stres erken doğuma neden olurrrrrrrrrrrrrr, erken doğum da ölü bebeğe, sigara olayını tasvip etmiyorum zaten ynlış anlaşılmasın da, ölü bir bebektense bağımlı bi bebeği tercih ederim ben, ki ayrı bi tartışma konusu olacak bu konuyad aha sonra girelim mümkünse ama şu dünyada öyle mikroplr var ki, hastalıklar almış başını gidiyor, bi sürü ne olduğunu bila anlayamadan haberlerde duyduğumuz virüsler dünyayı tehdit ediyor, yok deli dana yok domuz gribi yok kuş gribi yok bilmemne hstalığı, bütün herşeyin suçunu sigaraya atıyruz, sigara günah keçisi, dünyadaki herşey güzel bi tek sigara kötü, bu mantığı da anlayamıyorum, sigaranın hem anneye hem bebeğe zaralrı olduğu konuusunda hemfikiriz, ancak şurada ayrılıyoruz, bana göre anne strese girince bebeğine daha çok zarar verecek, sigara içince de büyük zararlar veriyo, ama iki tercihden birini seçmemiz gerekirse biraz önce de söylediğim gibi bağımlı bir bebeği ölü bir bebeğe tercih ederim

Bu konu uzun zamandır konuşmak istediğim fakat konusunu açmaya korktuğum bir konu :) ben şubat ayında hamile kaldım. Öğrendiğimde 1 aylıktı ve ben sigara içiyorum 1 paket. 1gün hiç içmedim sigara o gün sinir küpüne döndüm sinirden oturdum ağladım bile hüngür hügür.. zaten hamilelikte hormonlar değişiyor gergin duygusal ve ani ağlama krizleri geliyor duygusal değişiklik çok fazla.. eee bide uzun zaman adet olmuyorsuuz onun gerginliği var sanırım. Neyse ben günde 1 adet sigara içtim sonra 3-4 adet içtim.. fakat bebeğim düştü.Ama sigaraya bağlı bir düşük değil.. bir arkadaşımda vardı o bıraktı hamile oldunu öğrendiği anda.Hem benden daha çok içiyordu ama bıraktı..Bilmiyorum kesinlikle bırakılmalı ama nasıl? Sigaradan kimisi tiksiniyomuş bende bi değişiklik olmadı bi ara tiksindim ama gelip geçici oldu..

Bilgi almak için ilk gittiğim kadın doğum doktoru hamileyken günde 5 tane içebilirsin dedi. Tıp fakültesinin alamadığı cahilliğine veriyorum.

prettyangel, cok cok guzel bir yazi yazmissin. her bir kelimesine siddetle katiliyorum!

ozellikle su yukaridaki kisma cevap vermek istedim. HASTASINA ISTER 1 ADET OLSUN ISTER 5 ADET OLSUN SIGARA ICMESINDE SAKINCA OLMAYACAGINI SOYLEYEN BUTUN DOKTORLARIN DIPLOMALARININ ELLERINDEN ALINMASI GEREKTIGINI DUSUNUYORUM!!

hipokrat yemini etmis bir doktorun ilk gorevi ZARAR VERMEMEKTIR. hastasina hele hele hamile bir hastasina sigara icmenin zararinin omayacagini soylemesi ne tip kurallarina ne de ahlak kurallarina uymaz! benim gozumde suctur!

neden ahlaki olarak suctur diyorum? cunku sigara icen bir anne, kendini savunamayan, kendi icin karar vermeeyen bir bebegin saglikli bir ortamda buyume hakkini elinden alir. ister anne olsun ister baba olsun, hickimsenin bir cocuga bunu yapmaya hakki yoktur. eger hamile kalmayi sectiysek bu bizim secimimiz, cocugumuzun degil. ilk gorevimiz ona saglikli bir sekilde buyumesi icin uygun ortami hazirlamaktir.

bu doktorun gunde 5 dedigi sigara, o cocukta bir saglik problemine neden olursa ne olacak??? kim verecek bunun hesabini o cocuga? yazik gunah degil mi? ayip degil mi?

biraz sert olduysa kusuruma bakmayin ama ben de bir anne adayiyim. haksiz oldugumu dusundugunuz bir nokta varsa dinlerim.

Herkese saglik sihhat dolu gunler dilerim!

stres konusunda da birkac kelam edeyim:

siga icmemenin, nikotin bagimlisi bir insanda stres yarattiginin bilimsel dayanagi yok. bu tamamen uydurulmus ve inanilmis bir seydir. cikolata bagimlisi bir insanin cikolata bulamayinca yasadigi sikintidan farki yoktur bunun.

bu noktada sorum su: sigara icen anne icemeyince stres oluyor da, icerken bebegini zehirledigi gercegi nasil stres yaratmiyor? ben bunu cok merk ediyorum.

ya son kez yazıyorum daha da yazmayacam bu topice, drlr sigara iyi bişey için mi diyolar, size öylemi dediler yani, benim bildiğim drlar sigara içme ama bıakamıyosanda günde şu kadar iç, ama bırakmaya çalış vs gibisinden konuşurlar, drlar hakkında söylediklerinize şaşırdım doğrusu

burada bir doktor sigara icen hamile bir hastasina "birakamiyorsan 3 tane ic 5 tane ic 1 tane ic, bir sey olmaz" derse hastanin o doktora ihmal sebebiyle dava acma hakki vardir ve o dava kazanilir, doktorun hayati kararir.

nedense bu tip doktorlar hep turkiye'de varlar. insan hayati bu kadar ucuz mu? hangi doktorun hastasina risk alabilecegini soyleme hakki olabilir ki?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…