sigara

Arkadaşlar birkaç kişi sigara içmeyince stresin bebeğe zarar verdiğini söylemiş. Kesinlikle katılmıyorum. Sigara iyi birşeyse, böyle stresi alan vs. özellikleri olan sigarayı neden çocuklarımız için istemiyoruz!! Onlar da bu iyi şeyden yararlansın. Kendimizi kandırmayalım.
10-15 yıl sigara içtim, bıraktım, stresim filan kalmadı. Bağımlılar buna inanmıyor, çünkü kendilerini hayatın sigarasız çok tatsız olacağına inandırmışlar bir kere. Hayat sigarasız muhteşem. 2-3 yıl içinde 5-7 kez bırakma denemem oldu, irade yoluyla bırakamadım. İradem içme yönünde direndi.
Öğrendiğim şu; sigara içmek stres yaratır, sigara içmeyen birinin sigara içmediği için streslendiğini hiç gördünüz mü? Hayır. Peki siz sigaraya başlamasaydınız şu an bu stresi yaşıyor olacak mıydınız? Hayır. Beyniniz tamamen sigara içmezseniz stres olacağı konusunda yanlış yönlendirilmiş.
Sigara içmeye kimsenin hiçbir şekilde bahanesi olamaz.
Bilgi almak için ilk gittiğim kadın doğum doktoru hamileyken günde 5 tane içebilirsin dedi. Tıp fakültesinin alamadığı cahilliğine veriyorum. Bağımlılık beynimizde yarattığımız birşey. Fiziksel olarak 3, 4 gün nikotin ihtiyacı duyarsınız en fazla.
İlk önce bağımlı olduğunuzu kabul edin, sonra da elinizden geleni yapın. İlk içtiğiniz sigarayı aklınıza getirin ondan önce sigara içme ihtiyacı duyuyor muydunuz?
Araştırmalara göre sigara içen annelerin bebeklerinin de bağımlı olarak doğduğu görülmüş. Bunları araştırabilirsiniz. Düşünebiliyor muzunuz masum yavrucak kanınızdan alıştığı nikotine ihtiyaç duyacak. Düşükten, zeka geriliğinden hiç bahsetmek bile istemiyorum. Sigaranın size değil, sizin sigaraya hükmetmeniz dileğiyle. Nerden dönseniz kardır. Bir öğretmen olarak zeka geriliği olan çocuklardan çok, zeki çocukların sınıfları doldurması daha çok hoşuma gider.
Bu arada sigara gelişmekte olan ülkeleri sömürme aracıdır. Adamların bizi kullanıp (nikotin tuzağına takıp) her 2 snde bir araba alabilecek para kazandığı da başka bir gerçek.

sevgili pretty_angel konuşmalarınızı bi öğretmen edasıyla deildee sanki tıp bitirmiş uzman doktorlar gibi devam ettiriyorsunuz söylediklerinizde haklı olabilirsiniz ki ben birazına da katılmaktayım ama ibolya nın her cümlesinide haklı bulmaktayım size kendimden çok basit bir örnek vermek istiyorum ... 8 yıllık sigara içicisiyim 1 yıllıkta evliyim calışmıyrm ve eşimin mesleği nedeniyle allahın dağına geldim konuşabilecegim komsum yok hepsinn yaşam tarzları çok farklı dört duvar arasında oturuyorum yalnız eşimle dışarı çıkabiliyorum ve suanda bulunduğum ile gelmeden önce çok sosyal ve aktif bir insandım gelince zaten inanılmaz bi strese girdim 5 aylık da hamileyim sigarayı günd 3 e indirebildim anca elimdende başka bişi gelmio keşke bırakabilsem belkide bu kadar zorluğa rağmen en fazla çabalayanda ben olmuşumdur die düşünüyorum da açıkçası acaba siz benm durumumda olsaydınız bir dairenin dışına çıkamasanız hiç bir komsunuz olmasa hamilelik döneminizde dediğiniz gibi bu kadar rahat sigarayı bırakabilirmiydiniz

sevgili pretty_angel konuşmalarınızı bi öğretmen edasıyla deildee sanki tıp bitirmiş uzman doktorlar gibi devam ettiriyorsunuz söylediklerinizde haklı olabilirsiniz ki ben birazına da katılmaktayım ama ibolya nın her cümlesinide haklı bulmaktayım size kendimden çok basit bir örnek vermek istiyorum ... 8 yıllık sigara içicisiyim 1 yıllıkta evliyim calışmıyrm ve eşimin mesleği nedeniyle allahın dağına geldim konuşabilecegim komsum yok hepsinn yaşam tarzları çok farklı dört duvar arasında oturuyorum yalnız eşimle dışarı çıkabiliyorum ve suanda bulunduğum ile gelmeden önce çok sosyal ve aktif bir insandım gelince zaten inanılmaz bi strese girdim 5 aylık da hamileyim sigarayı günd 3 e indirebildim anca elimdende başka bişi gelmio keşke bırakabilsem belkide bu kadar zorluğa rağmen en fazla çabalayanda ben olmuşumdur die düşünüyorum da açıkçası acaba siz benm durumumda olsaydınız bir dairenin dışına çıkamasanız hiç bir komsunuz olmasa hamilelik döneminizde dediğiniz gibi bu kadar rahat sigarayı bırakabilirmiydiniz

Sorunuzu cevaplıyorum. Evet, daha da kötü durumda olsaydım hamile kalmadan önce yaptığım gibi bırakırdım. Keşke o kadar boş vaktinizde birkaç sigara bırakma kitabı okusaydınız da, en azından denedim olmadı derdiniz.

Bu arada uzman doktor gibi ne demişim merak ettim. Herkesin bildiği ya da kitaplardan okuduğum şeyleri yazdım. Sigara konusunda konuşmak için aşağıdaki vereceğim örnekteki gibi uzman doktor olmak yetmiyor görüldüğü gibi. Zaten benim okuduğum kitabı yazan kişi de eski muhasebeci, doktor filan değil.

Bu arada ibolya arkadaşım ben doktora gittiğimde sigarayı bırakalı 20 gün oldu doktor hanım, sizce ne kadar daha içmedikten sonra hamile kalayım diye sordum. O da günde 5 adete kadar sigara içebilirsin diye beni yeniden sigaraya teşvik etti. Eşimle dumur olduk. Eşimin başhekim kadın doğum doktor arkadaşı vardı başka şehirde ona söyledi kimmiş o doktor, nasıl bir doktormuş diye hayret etti.

ya çok merak ettiğim bişey var, siz şu anda bu yazıları yazarken sigara içip vijdan azabı çeken ve bırakmak isteyip iradesine de sahip olamayan anne adaylarına iyilik yaptığınızımı düşünüyosunuz, bu konu zaten bundan duyulan rahatsızlık için açılmış ve birçok arkadaş da rahatsızlığını dile getiriyor, siz de gayet rahat "yaaaa nasıl yaparsınız yaaa bebeğinizdende mi kıymetli yaaaa, hiç acımıyomusunuz yaaa" diye ahkam kesiyosunuz, acaaba diyorum bu şekilde konuşarak bu konuda başarılı olamayan ama hala daha çabalayan üstelik de vjdan azabı çeken bu kişileri strese soktuğunuzdan ve sigaradan daha fazla zarar verdiğinizden haberdarmısınız acaba, bilmem farkındamısınız ama bu insanlar hamile, relax olmak zorundalar, kötü olan herşeyden uzak durmak zorundalar, ki hiçkimsenin kimseye yalan borcu yok burda, eve bazı drlar anne adayının stres yaşamasındansa sigara içmesini yeğliyolar, stres erken doğumu getirir çünkü, erken doğum da ölü bebeği, herkes sizin gibi mükemmel değil malesef, benim gibi buradaki bazı arkadaşlar da iradesine hakim olmakta zorlanıyorlar,şahsım adına ben ş u yazdılkarınızdan aanalarını strese sokarak karınlarındaki dünyadan habersiz o minicik kuzuucukları üzdüğünüzü düşünüyorum, öyle bi izlenim veriyosunuz ki, sanki sadece siz çocukarınızı düşünüyosunuz, buradaki insanlar düşüncesiz bencil insanlrmış gibi davranıyosunuz lütfen yazdığımız cümlelerin insanlara neler hissettireceğini düşünerek yazalım,

valla kusura bakma da zerre üatüme almıyoruım yazdıklarını.benım kımseye ahkam kestiğim yok farkındaysan ben de hamıleyım ve nerdeyse23-24 hafta 3 tanede olsa ben de içtim.benım söylediğim içmeden de durulabıleceği,strese gırerım falan hıkaye,tabı kı zorlanıyo ınsan bırakırken ama evllatlarından kıymetlıyse varsın buyurup içsin herkes.ondan sonra da dövunmesinler ama.ha benım söyledıklerimden strese gırıp etkılenecekse mınık kuzucukları oh ne ala.sigaradan etkıleneceklerıne benden gelsın zarar.en azından benım laflarımın erken doğum ölü doğum ya da ciğerleri üzerine bir etkisi yok.kötükedihüso

sigara icmek ya da esrar icmek ya da alkolik olmak ya da bir baska sey olmak kisisel bir tercihtir. kisinin kendisini ilgilendirir. cevresine zarar vermedigi muddetce kisi istedigini icer, istemedigni icmez. hickimsenin karisma hakki yoktur. ama soz konusu hamile bir kadin olunca maalesef mesele kisiyi bagliyor olmaktan cikip toplumsal hale geliyor. sozkonusu olan bir baska insan oluyor.

bu baglamda nasil gozumun onunde bir cocugun iskence gormesine sessiz kalmayacaksam hamile bir kadinin sigara icmesine, icki icmesine, ya da bir baska tehlikeli sey yapmasina sessiz kalamam. anne karninda zehre maruz kalan bir cocuk iskence gorur benim gozumde...

sigara icen hamile kadinlarin her zaman gerekceleri vardir. hickimse nedensiz, sebepsiz oylesine iciyorum demez. ama maalesef ben bugune kadar duydugum hicbir nedeni gecerli goremedim. hicbir nedeni... ne yalnizlik, ne stres, ne bagimlilik, ne de baska bir neden insanin bile bile cocugunu zehirlemesi icin, sagligini riske atmasi icin gecerli olamaz.

ya çok merak ettiğim bişey var, siz şu anda bu yazıları yazarken sigara içip vijdan azabı çeken ve bırakmak isteyip iradesine de sahip olamayan anne adaylarına iyilik yaptığınızımı düşünüyosunuz, bu konu zaten bundan duyulan rahatsızlık için açılmış ve birçok arkadaş da rahatsızlığını dile getiriyor, siz de gayet rahat "yaaaa nasıl yaparsınız yaaa bebeğinizdende mi kıymetli yaaaa, hiç acımıyomusunuz yaaa" diye ahkam kesiyosunuz, acaaba diyorum bu şekilde konuşarak bu konuda başarılı olamayan ama hala daha çabalayan üstelik de vjdan azabı çeken bu kişileri strese soktuğunuzdan ve sigaradan daha fazla zarar verdiğinizden haberdarmısınız acaba, bilmem farkındamısınız ama bu insanlar hamile, relax olmak zorundalar, kötü olan herşeyden uzak durmak zorundalar, ki hiçkimsenin kimseye yalan borcu yok burda, eve bazı drlar anne adayının stres yaşamasındansa sigara içmesini yeğliyolar, stres erken doğumu getirir çünkü, erken doğum da ölü bebeği, herkes sizin gibi mükemmel değil malesef, benim gibi buradaki bazı arkadaşlar da iradesine hakim olmakta zorlanıyorlar,şahsım adına ben ş u yazdılkarınızdan aanalarını strese sokarak karınlarındaki dünyadan habersiz o minicik kuzuucukları üzdüğünüzü düşünüyorum, öyle bi izlenim veriyosunuz ki, sanki sadece siz çocukarınızı düşünüyosunuz, buradaki insanlar düşüncesiz bencil insanlrmış gibi davranıyosunuz lütfen yazdığımız cümlelerin insanlara neler hissettireceğini düşünerek yazalım,

sen sigara içmeye devam et yoksa sürekli etrafındakilere saldıracaksın belli sen strese girme psikolojınde bozulmasın bebek sigaradan değil stresten daha cok etkilenir dogru.....

senin adına üzülüyorum arkadas etrafındakilere bu kadar sert cıkısacagına bizden bırakmak için yöntemler istesen senin için daha faydalı olurdu.

umarım bırakabilirsin...

Sorunuzu cevaplıyorum. Evet, daha da kötü durumda olsaydım hamile kalmadan önce yaptığım gibi bırakırdım. Keşke o kadar boş vaktinizde birkaç sigara bırakma kitabı okusaydınız da, en azından denedim olmadı derdiniz.

Bu arada uzman doktor gibi ne demişim merak ettim. Herkesin bildiği ya da kitaplardan okuduğum şeyleri yazdım. Sigara konusunda konuşmak için aşağıdaki vereceğim örnekteki gibi uzman doktor olmak yetmiyor görüldüğü gibi. Zaten benim okuduğum kitabı yazan kişi de eski muhasebeci, doktor filan değil.

Bu arada ibolya arkadaşım ben doktora gittiğimde sigarayı bırakalı 20 gün oldu doktor hanım, sizce ne kadar daha içmedikten sonra hamile kalayım diye sordum. O da günde 5 adete kadar sigara içebilirsin diye beni yeniden sigaraya teşvik etti. Eşimle dumur olduk. Eşimin başhekim kadın doğum doktor arkadaşı vardı başka şehirde ona söyledi kimmiş o doktor, nasıl bir doktormuş diye hayret etti.

ne yazıkki sorumu cvpldığınız için tşkr edemycem üzgünüm

Sorunuzu cevaplıyorum. Evet, daha da kötü durumda olsaydım hamile kalmadan önce yaptığım gibi bırakırdım. Keşke o kadar boş vaktinizde birkaç sigara bırakma kitabı okusaydınız[da, en azından denedim olmadı derdiniz.

sigara bırakma kitabı okumamış , yöntemlerini defalarca denememiş olsaydım suanda sizinle burada münakasa yapıyor olmasss sadece okuduklarınızı okur gecerdim sigarayı kesinlikle tavsiye etmiyorum sizinde görüşlerinize katılıyorum katılmadığım tek konu anlatma ve eleştirme uslubunuzdur yumuşatmanızı tavsiye ediyorumm hayrlı geceler

ne yazıkki sorumu cvpldığınız için tşkr edemycem üzgünüm

Sorunuzu cevaplıyorum. Evet, daha da kötü durumda olsaydım hamile kalmadan önce yaptığım gibi bırakırdım. Keşke o kadar boş vaktinizde birkaç sigara bırakma kitabı okusaydınız[da, en azından denedim olmadı derdiniz.

sigara bırakma kitabı okumamış , yöntemlerini defalarca denememiş olsaydım suanda sizinle burada münakasa yapıyor olmasss sadece okuduklarınızı okur gecerdim sigarayı kesinlikle tavsiye etmiyorum sizinde görüşlerinize katılıyorum katılmadığım tek konu anlatma ve eleştirme uslubunuzdur yumuşatmanızı tavsiye ediyorumm hayrlı geceler

Ben burda sigaradan başka kimseyi de eleştirmedim. Siz sordunuz ben de kendi yaptığımı söyledim. Ben de stresli bir yaşam sürüyorum pek çok kişi gibi. Yani haklısınız demem mümkün değil, sigara konusunda benden destek almanız da mümkün değil. Kırdıysam kusura bakmayın.. Ben sigaranın stres yarattığını ve stresi azaltmadığını savundum. Sizler de stresimiz var bırakamıyoruz dediniz. Siz içiyorsunuz diye ben size kötü bir laf etmedim. Sadece doktora cahil dedim o kadar. Olay bu. Nasıl eleştri oldu anlayamadım ama aydınlatırsanız da sevinirim. Bir daha yapmamam için örnek olur bana. Kendimde eski bir içici olarak bağımlı olanlara kesinlikle kötü bir laf söylemem mümkün değil.

hamile kalmadan 1 ay once biraktim sigarayi...
cunku artik kendimden baska bir bedene karsi sorumluluklarim vardi...
hangimiz sinirli,stresli bi hayat yasamiyoruzki??
9 ayin hergunu zaten gulluk gulistanlik gecmiyor...ama her sinirlendigimizde streslendigimizde durun ben 1 tane yakiyim elim ayagima dolasti diyemezdim..
hamilelik basli basina bi stres zaten..dolasamiyorsun,eskisi gibi bakimli olamiyorsun,kilo aliyorsun hatta uyuyamiyorsun...
ama her stres nobetinde sigaraya sarilmakta dogru olmuyor bu durumda..
bebeklerin ogrenme cagina geldiklerinde algilama problemlerine yol aciyor...
simdi irade diyceksiniz ama bence bunu hepiniz basarabilirsiniz...yeterki kararlilikla isteyin..
en azindan temmelli birakamiyor,birakmak istemiyorsaniz birakmak gelimesi dahada sinirlendiriyorsa hamileligim boyunca ara verdim diyin...
umarim hepiniz kolaylikla birakabilirsiniz..

Lütfen Doktorlara cahil demeyiniz......!!!!!!!!!!!!!!! Onlar okadar kafa patlatmış o fakulteleri bitirmiş artı dalında uzmanlaşmış kişiler.. Doktor hastası için tedaviyi uygular baktı yapılan tedavi başka organa zarar veriyor bunu hastasına belirtir." size şu tedaviyi uyguluyorum ama karaciğere zarar verebilir 10 gün sonra gelin tekrar kontrol edelim" der.Biliyorsunuz amaç az zararla hastanın iyileşmesini sağlamaktır. Bunun gibi sigara olayında da eğer doktor hastasının stres yaptığını ve bunun bebeğe zararı olacağını düşünüyorsa buna izin verebilir hastasını enaz zararla atlatması için yönlendirir.ıçip içmemek hastaya kalmış aynı yanetkileri olan ilaç misali.. Doktor sakkın içme sakkıınn haaa.. içersen olmazz sakın duymayımm dese.. sanki o kişi içmeyecekmi?? içen insan öylede içer böyle de içer..
Konuşmalarınıza lütfen dikkat edin.. Çok rencide edici ve hakaret eden içeren kelimeler kullanıyorsunuz. Ne demek cahil!!!! Ne demek görevden alınmalı !!! size mantıksızmı geldi dedikleri kullanmayın verdiği ilacı !!! içmeyin sigarayı !!! siz senelerdir sigara içiyordunuz zararlı olduğunu kısırlığa yol açabileceğini bilmiyormuydunuz pretty hanım??? hamile kalmadan önce sigarayı bırakmışsınız güzel birley yapmışsınız da.. Hiçbir doktor size bırakın içmeyin sigarayı akciğerlerinize cildinize dişlerinize zararlı demedimi??? elbet demiştir.. O zaman cahil bulmadığınız o doktorları neden dinlemediniz? Doktor kişinin tedavisi için yöntem belirler yan etkilerii zararlarını tavsiyelerini belirtir. O doktora devam edip etmemek, Doktorun dediklerine uyup uymamak kişinin iradesindedir..
Doktorlar 3 tane içebilirsin demesi bu onun cahilliği değildir, Hastasının stress nedeniyle yapabileceği düşük erken doğum gibi tehlikeleri atlatması içindir.
Lütfennn... Cahillik ne demek??? çok çok ayıpp... Diploması alınsınmış??? Ama muayeneye gittiğinizde ne tavsiye edersiniz doktor hn/bey demesini biliyorsunuz? Sormayın ozaman yahu.. sormayın.. Sigara paketlerinin üzerinde bile yazıyor zararlıı.. ama sen doktoru tavsiyesini istiyosan doktorda en az zararla atlatman için sana tavsiyelerini sunacaktır.. elbet neyin iyi neyin kötü olduğunu senden çok çok iyi biliyodur emin ol a.s

Hamile olduğumu öğreneli tam 15 gün oldu ağzıma sürmedim. ılk bir-iki gün insanın canı çekiyor, ama alışılıyor. Üstelik 12 yıllık içiciydim...
Doğumdan sonra kesinlikle içmem diyemem, ama hamileliğim boyunca asla içmeyeceğimi biliyorum.
Ben şöyle birşey düşünmüştüm, siz de bunu hayal edin, ben de etkili oldu çünkü.
Çıplak olduğunuzu, küçücük bir odada kapalı olduğunuzu ve odanın her yanından sigara dumanı üflendiğini, hava almadığınızı...Ben bebeğime bunu yaptığım düşündüm ve bıraktım.
ınşallah tüm anne adayları bırakırlar.

arkadaslar nedir bu ay bu topici ben actım ewet maalesef 10 haftama kadar ictim vicdan azabından oldum ama yapamadım.bunuda suclayın dıe degıl bundan oncesı ıcın ıcımı rahatlatıp bundan sonrası ıcın destek olmanız ve bırakanların ansıl yaptıklarını anlatmaları ıcın actım suclanmak ıcın degıl.zaten vicdansız bır anne adayı olsaydım su an bunu dert etmezdım.arkadasımında dedıgı gıbı herkez sızın kadar 4 4 luk degıl

kimse 4 4 lük degildir zaten benimde arkadaslara kızdıgım noktada bu işte yok doktor bu kadar iç dedi yok bırakma stres daha zarar verir bebege dedi bilmem ne....

ben sana katılıyorum bırakanlardan nasıl bıraktıkları ile ilgili yardım isteseniz daha mantıklı bu kadar sacmalıkla bu topiği dolduracagınıza birbirinize satasacagınıza yardımcı olursunuz.....

sanki bırakmak cok kolaydı tabiki degil ve 10 yılı askındır sigara içen biri olarak sıp diye bırakmadım 3 hafta kendimle cebellestim Allaha sükür kurtuldum arada bir canımın istediği de oluyor ama o minik melegime helede kıpırdayınca kıyamıyorum....

isterseniz yaparsınız

ben deneyimlerimi paylasmaya hazırım

tartısıp sinirlerimizi bozacagımıza yardım edelim birbirimize..........

kimse 4 4 lük degildir zaten benimde arkadaslara kızdıgım noktada bu işte yok doktor bu kadar iç dedi yok bırakma stres daha zarar verir bebege dedi bilmem ne....

ben sana katılıyorum bırakanlardan nasıl bıraktıkları ile ilgili yardım isteseniz daha mantıklı bu kadar sacmalıkla bu topiği dolduracagınıza birbirinize satasacagınıza yardımcı olursunuz.....

sanki bırakmak cok kolaydı tabiki degil ve 10 yılı askındır sigara içen biri olarak sıp diye bırakmadım 3 hafta kendimle cebellestim Allaha sükür kurtuldum arada bir canımın istediği de oluyor ama o minik melegime helede kıpırdayınca kıyamıyorum....

isterseniz yaparsınız

ben deneyimlerimi paylasmaya hazırım

tartısıp sinirlerimizi bozacagımıza yardım edelim birbirimize..........

merhaba oneclıkle sigara ıcmeme konusunda hem fikiriz onu soyleyım

10 yıldır tıryakıtım bende
dondurulmus embıryo tarnsferı ıle hamıle kaldım test gunune kadar 3 tane takı bebegımın benımle oldugunu ogrenene kadar

bol meyve ve su sayesınde bıratım canım ıstedıkce meyve yedım
bugunde gördükkı bebegım cok saglıklı aferın annesı dedi

AMA
bunu soylesen prof ve sımdıkı doktorumda soylemıstı bırakamazsangunde 3 ü gecme lütfen dıye
ben bıratım ama bırakamayanlara söylüyo doktorlar kızlar

merhaba oneclıkle sigara ıcmeme konusunda hem fikiriz onu soyleyım

10 yıldır tıryakıtım bende
dondurulmus embıryo tarnsferı ıle hamıle kaldım test gunune kadar 3 tane takı bebegımın benımle oldugunu ogrenene kadar

bol meyve ve su sayesınde bıratım canım ıstedıkce meyve yedım
bugunde gördükkı bebegım cok saglıklı aferın annesı dedi

AMA
bunu soylesen prof ve sımdıkı doktorumda soylemıstı bırakamazsangunde 3 ü gecme lütfen dıye
ben bıratım ama bırakamayanlara söylüyo doktorlar kızlar

benim doktorum sanırım bu konuda cok titiz bana kesinlikle içmeyeceksin dedi :)

neyse kurtulduk sonunda Allah isteyenlerede bırakma kuvveti verir inş.

canım inşallah birşey olmamıştır ama kusura bakma içini rahatlatacak şeyler söyleyemeyeceğim hamilelikte sigara içmek bebekte akciğer,kalp,astım gibi hastalıklara neden oluyor.belki vazgeçmek sizin için zor oluyor ama inşallah Rabbim bebişlerinize sağlık verir

kızlar ya 4 haftalıkken ogrendım hamile oldugumu o zamana kadar 1 paket ictim sonra 8 haftaya kadar gunde 7 tane falan ictim 3 gun bıraktım geri basladım gunde 5 falan 3 gun once yeniden bıraktım bu arada 10.haftam bıttı ama artık kesın bıraktım.ama kafama takılan sımdıye kadar ne kadar zarar vermisimdir donusu olmazmı icim kan aglıyo.bilgisi olanlar nooooooolur cewap kızlar

canım hamile olduğunu öğrendiğin zamana kadar içtiklerin çok zarar vermiyor ama sonrası veriyor bebişin için gir bu zorlu yola ve bırak. yasakkelimeben bebeği planladığımız zamandan 6 ay önce bırakmıştım inanki vicdanen rahatsız olursun bedenen bunu çekmek daha kolay bence umarım kurtulursun en kısa sürede

benim doktorum sanırım bu konuda cok titiz bana kesinlikle içmeyeceksin dedi :)

neyse kurtulduk sonunda Allah isteyenlerede bırakma kuvveti verir inş.

amin ınsallah ıstedınkten sonra bırakılmıycak bısey degıl agzımızda sigara ile dogmadık tabi kaydirigubbakcemile3

stres konusunda da birkac kelam edeyim:

siga icmemenin, nikotin bagimlisi bir insanda stres yarattiginin bilimsel dayanagi yok. bu tamamen uydurulmus ve inanilmis bir seydir. cikolata bagimlisi bir insanin cikolata bulamayinca yasadigi sikintidan farki yoktur bunun.

bu noktada sorum su: sigara icen anne icemeyince stres oluyor da, icerken bebegini zehirledigi gercegi nasil stres yaratmiyor? ben bunu cok merk ediyorum.

SÜPERSİN YAAAA....AYAKTA ALKIŞLIYORUM SENİİİ.... kaydirigubbakcemile5

aynen böyle doktor tavsiyesiyle günde 3 tane içen benden yaşça büyük bir arkadaşım var.içme nedeni ise STRESS!!!!!doktoru demiş stres olacağına iç.eşide içiyordu yanında.çocukları şimdi 5 yaşında.bebek bi kere erken doğdu.1 gün solunum cihazında kaldı erken doğduğu için yüreğimiz hop etti.bebekliği hırıltılı öksürük ve hep griplerle geçti.şimdi ise inanılmmmaz iştahsız ve yaşıtlarından 2-3 sene geride bir görüntüsü var.astımı var ve ilaç kullanıyor sürekli.daha bu yaşta geniz eti alındı ve 6 ayda bir kulak burun boğaz kontrolünde.bağışıklığı o kadar zayıf ki sürekli hasta......

ne bu şimdi.değermi yani....oldu mu ??? katılmıyorum stres olayına..bu iş tamamen kafada biter...nolur sizde bir an önce bunun yollarına gidin.sigaradan öte başka bir zehir yok!!!

X