Sıfırdan ev almakkk düşünmekten kafam erör veriyor

Aaa bizim de bu şekilde bir planımız vardı, ilk kez duyuyorum bu vergi işini 😳 evi sattığımızın %40ını mı vergi istiyorlar? 🤯
Hiç duymadınız mı? Evinizi 5 yıl dolmadan satarsanız vergi veriyorsunuz, arabalar için de 1 yıl içinde 3 tane araba alıp satabilirsiniz, 4. arabayı alırsanız galerici diyorlar re’sen şirket açılışı yapıyorlar size, evler için de geçerli galiba bu, sürekli ev alıp satıyorsa gizli gizli emlakçılık yapıyor demek ki deniyor cezası da vardı yanılmıyorsam.

Hiç duymadınız mı? Evinizi 5 yıl dolmadan satarsanız vergi veriyorsunuz, arabalar için de 1 yıl içinde 3 tane araba alıp satabilirsiniz, 4. arabayı alırsanız galerici diyorlar re’sen şirket açılışı yapıyorlar size, evler için de geçerli galiba bu, sürekli ev alıp satıyorsa gizli gizli emlakçılık yapıyor demek ki deniyor cezası da vardı yanılmıyorsam.
Vallahi duymadım, o zaman bu emlakçılar nasıl kâr ediyor onu da anlamadım. Bizim bi 1+1 ev var, bir tane daha alalım kendi kiramızı çıkarsınlar sonra biraz daha birikim yapıp o evleri de satarak 3+1 ya da 4+1 alalım diyorduk. Bu durumda aldıktan sonra en az beş yıl mı bekleyeceğim? Korkunç ya

Esinizin maasiyla ne ev alabilir ne araba alabilir nede tadilat yaptirabilirsiniz yani yeni olan yapilacak evi yaptirip oturdugunuz evi satip kalan oarayla araba almaniz en mantiklisi. Mal sahibi olacagim diye cile cekmeye gerek yok yine bir ev ve bir arabaniz mis gibi oturdugunuz ev olacak anne babalara bakmayin onlar eski kafali cile ceke ceke mal sahibi olmaliyiz kafasi. Siz rahatinizi dusunun

ben 2. eve satıp ilk evi (oturmak istediğim evi) içini bir güzel yaptırıp kalanla da araba alırdım. bu dünyada keyfini suremedikten sonra kalan malla kalanlar yaşasa ne yaşamasa ne? ben güzel ve sıkıntısız yaşama taraftarıyım. hamilesin ve araba yok. hiç bana göre değil

Anladım, bence inşaat halindeki evi satmak diğerini satmaktan daha mantıklı ama madem şartlarımız bu diyorsunuz o zaman 2+1 evinizi satışa çıkarın, satıldığı zaman kanunen 6 ay oturma hakkınız var diye biliyorum, sattığınız kişiyle de anlaşırsınız size 6 ay oturma izni verir, siz o arada hemen diğer evin inşaatını hızlandırırsınız bence 6 ayda biter zaten çünkü kabası bitmiş incesi kalmış para olduktan sonra hepsini yaptırmak kolay, atıyorum evi 2 milyona mı sattınız, evin tamamlanması için 600+100 de sürpriz giderler için koyun, geriye kalan 1,300’ün de 800 lirasıyla araba alın, 500’ü de faize koyun şu sıra faiz getirisi iyi, mümkün olduğunca da o faiz getirisine dokunmayın, bebeğinizin geleceği için yatırım olsun, dişinizi sıkar faize ayırdığınız paraya hiç dokunmazsanız, faizler düşse bile o parayı altın veya döviz hesabına aktarırsınız durduğu yerde sağlam bir birikim olur.
Faiz isine dinen uygun görmediğim icin girmem ama köyde ki evi satamam yani cok uzun sürer 6 ay da burada oturamam eşimin ise girmesi lazim üç saat mesafe vae mecbur zaten ilçede bir yere kiraya gidecegim

ben 2. eve satıp ilk evi (oturmak istediğim evi) içini bir güzel yaptırıp kalanla da araba alırdım. bu dünyada keyfini suremedikten sonra kalan malla kalanlar yaşasa ne yaşamasa ne? ben güzel ve sıkıntısız yaşama taraftarıyım. hamilesin ve araba yok. hiç bana göre değil
Evler başkasının olunca da satıp keyif sürmek mantıklı mi sizce? Mal sahibinin fikrinin hiç mi önemi yok...

Şuan bir evimiz var ama is yüzünden o evde yasamamiz mümkün değil getirisi aylik 7 bin falan ortalama kira.. Ama arabamiz yok bir tane de isimizin olduğu yerde evimiz var ama içi yapili degil icerisi icin 500 ya da 600 bin gibi gideri var ama o kadar paramız pesinatimiz yok eşimin maaşı 45 bin falan ben hamileyim çalışmıyorum sizce evi satip araba alıp evi yaptırmak sonra tekrardan eve isim vermek doğru mu bilmiyorum ama bir evim vs gibi yerleri düşündük mantıklı mi evi sadece yatirim amaçli alip kullanmayacağız. Suan ki evimizi satmamıza aileler cok karşı atı satan eşeği alamaz kirada oturun zamanla arabayi alip evi yaptirin diyorlar. Siz olsanız nasil düşünürdünüz? Ne yapardınız?
Not: araç gerçekten çok şart olduğunu düşünüyoruz özellikle hastahane alisveris gibi mevzularda ee tabi birde bebek gelecek evi satsak da satmasak da araba öncelik olucak günümüz ekonomisinde de malum birseyler yapmayi bırakın geçinmek bile çok zor bize yaklaşık bir buçuk milyon para lazim ev 2 milyon vs ediyor. TEKRAR EDIYORUM ARABASIZ INSAATTA KI EVI DÜZELTİP OTURMAMIZIN IMKANI YOK HELE KI KÜÇÜCÜK BEBEKLE ONU YAPACAK KADAR BILE SERMAYEMIZDE YOK! ARABA SART CUNKU TASİNACAGİMİZ YERDE TOPLU TASIMA YOK

Merhaba canım,
Kredi faizleri çok yüksek şu sıra kredi çekmenin mantıklı olmadığı kanaatindeyim. Çocuk olmasaydı bile arabayı satmak, araba piyasasının düştüğü bu dönemde akıllıca bir tercih olmayacaktır zaten.

2+1 tek çocuklu bir aile için ideal gibi geliyor bana. Tabii yaşantı biçiminizi ve evin büyüklüğünü tam olarak bilemem. Şu an için bence bulunduğunuz evde kalmanız, yatırım için kalan nakit paranız varsa da kur korumalı mevduat hesabı ya da kayılım fonlarıyla değerlendirmeniz sizin için daha makul bir karar olacaktır. Çünkü ev, araba yatırımlarının önümüzdeki dönemde nasıl seyredeceğini kestiremiyoruz.

Fikir sorduğunuz için tavsiyede bulundum fakat en doğru tercihi düşünerek kendiniz verirsiniz. Hakkınızda hayırlısı olsun ✨

Vergiyi nasıl alıyorlar? Satıştan mı kesiliyor? Araba gibi değerden mi gidiyor? Yani piyasanın yüksek oluşu aslında bu vergiden mi kaynaklanıyor? Kafam karıştı.

Vergiyi nasıl alıyorlar? Satıştan mı kesiliyor? Araba gibi değerden mi gidiyor? Yani piyasanın yüksek oluşu aslında bu vergiden mi kaynaklanıyor? Kafam karıştı.
Satıştan kesiyorlar, evinizi misal 5 milyona sattınız 5 milyon üzerinden vergi çıkıyor.

Emlakçılar nasıl kâr ediyor denilmiş galiba hem satandan hem alandan komisyonunu alıyor emlakçı için bir sıkıntı yok ki 🤷‍♀️+ ev satışları azalsa bile kiralıklar kıyamet, kiralık evlerden bir kira bedeli komisyon alıyor emlakçılar.

Vallahi duymadım, o zaman bu emlakçılar nasıl kâr ediyor onu da anlamadım. Bizim bi 1+1 ev var, bir tane daha alalım kendi kiramızı çıkarsınlar sonra biraz daha birikim yapıp o evleri de satarak 3+1 ya da 4+1 alalım diyorduk. Bu durumda aldıktan sonra en az beş yıl mı bekleyeceğim? Korkunç ya
Size kötü bir haberim var, yatırımlık ev alırsanız 5 yıldan önce satarsanız vergi ödemek zorundasınız, ki 5 yıl şartı bile kalkabilir, ayrıca birden fazla evi olanlara katlamalı emlak vergisi tasarısı hazırlanıyor, eğer tasarı çıkarsa örneğin ikametinizin olduğu eve 2 bin lira emlak vergisi ödüyorsanız 2. evinize 4 bin lira, 3. evinize 6 bin lira gibi vergiler çıkabilecek.

Merhaba canım,
Kredi faizleri çok yüksek şu sıra kredi çekmenin mantıklı olmadığı kanaatindeyim. Çocuk olmasaydı bile arabayı satmak, araba piyasasının düştüğü bu dönemde akıllıca bir tercih olmayacaktır zaten.

2+1 tek çocuklu bir aile için ideal gibi geliyor bana. Tabii yaşantı biçiminizi ve evin büyüklüğünü tam olarak bilemem. Şu an için bence bulunduğunuz evde kalmanız, yatırım için kalan nakit paranız varsa da kur korumalı mevduat hesabı ya da kayılım fonlarıyla değerlendirmeniz sizin için daha makul bir karar olacaktır. Çünkü ev, araba yatırımlarının önümüzdeki dönemde nasıl seyredeceğini kestiremiyoruz.

Fikir sorduğunuz için tavsiyede bulundum fakat en doğru tercihi düşünerek kendiniz verirsiniz. Hakkınızda hayırlısı olsun ✨
Oturdugumuz evde kalma sansimiz malesef yok

Size kötü bir haberim var, yatırımlık ev alırsanız 5 yıldan önce satarsanız vergi ödemek zorundasınız, ki 5 yıl şartı bile kalkabilir, ayrıca birden fazla evi olanlara katlamalı emlak vergisi tasarısı hazırlanıyor, eğer tasarı çıkarsa örneğin ikametinizin olduğu eve 2 bin lira emlak vergisi ödüyorsanız 2. evinize 4 bin lira, 3. evinize 6 bin lira gibi vergiler çıkabilecek.
Yok artık 👀

Çok şey söylerdim ama devlet memuru olduğum için susmak durumundayım 🙂 teşekkürler

Valla tasarı yolda, 1 taneden fazla evi olanlara katlamalı vergi uygulaması kapıda.
O zaman evi satmak mi mantıklı çözemedim bu arada ev vergisi gelmis abim 2 senelik vergi ödedi geçen gün oturduğu ev için doğruluk payi nedir bilmem ama sosyal medyada bir kadinin 30 dönümlük tapulu arazisine de devlet el koymustu bir bahane ile

X