Şiddet Gören Kadınlar Lütfen Tepkisiz Kalmayın!

girtlakhomini

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2017
13
10
47
Merhaba arkadaşlar,
Geçen hafta rüyamda farklı kimseler tarafından fiziksel şiddete maruz kaldığımı gördüm. Yerlerde tekmelendim. Uyandığımda çok kötüydüm. Şu ana kadar kimse tarafından şiddete maruz kalmadım. Ancak o rüyadan sonra uzun süre kendime gelemedim. Bunu bu hayatta yaşayan kadınları düşündüm ve içim almadı. Onların neler yaşadığını, neler hissettiğini düşündükçe kahroldum. Sadece bugün haberlerde yeni doğum yapan kadının yürüyemediği için yolda eşi tarafından tekmelendiğini gördüm. Başka bir haberde babaları tarafından 2 çocuğu öldürülen kadının feryadını dinlerken göz yaşlarımı tutamadım. Bunlar sadece bugün basına yansıyanlar. Kimbilir bilmediğimiz daha neler var. Bunu kadınlara yaşatan erkeklerin Allah belasını versin. Ama ondan önce bu şiddeti yaşayan sevgili kadınlar, siz değerlisiniz.
Biliyorum bu ülkede hukuk geç kalıyor tam işlemiyor bazen. Ama bir hukukçu olarak şunu söylemek istiyorum ki lütfen ama lütfen hakkınızı aramaktan çekinmeyin. Size şiddet uygulayan bir kimseyi asla affetmeyin. Ne yapmış olursanız olun kimse şiddeti haketmez. Siz değerlisiniz annenizin babanızın ne emeklerle büyüttüğü biricik evlatlarısınız. Okumamış olsanız da mesleğiniz olmasa da bırakın size şiddet uygulayan adamı ve kendinize yeni bir düzen kurun. Gerekirse şehir değiştirin, adresinizi kimse bilmesin. Temizliğe gidersiniz, bakıcılık yaparsınız. Ama lütfen kendinize bu eziyeti yapmayın. Belki bu yazdıklarım, birileri için bir ışık olur umuduyla yazımı bitiyorum ve yapabilecekleriniz konusunda size bir takım tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

1)- Ses kaydı alın. Yaşananları ispat etmek mümkün olmayabilir. Yargıtay normalde hukuka aykırı delilleri kabul etmezken, bu tür vakıalarda ses kayıtlarını delil olarak kabul etmektedir. Telefonlarınızın bu özelliğini kullanın.

2)- Şüphelendiğiniz ne varsa, ekran alıntısı alıp kendinize gönderin.

3)- Boşanmaya delil olabilecek konularda eğer elinizde delil yoksa, delil elde edebilmek adına konuyla ilgili mesaj atın ve konuyu gündeme getirin. Örnek veriyorum 'bacağıma tekme attığın için yürümekte zorlaniyorum' gibi. Amaç konuyu gündeme getirip, delil elde edebilmek.

4)- Eğer tanıdığınız güvendiğiniz bir komşunuz varsa, ondan, şiddete uğradığınıza işaret eden bir ses duyduğunda (çığlık vs) polisi aramasını rica edin. Ya da sesiniz o komşuya gitmese bile siz şiddete uğradıktan sonra o kadına bir şekilde sıcağı sıcağına mesaj atın ve bu durumdan haberdar olmasını sağlayın. O da polisi arasın. Kapınıza polis gelmesini sağlasın. O komşu da polisi aradığına ilişkin arama kaydının görüntüsünü alsın, saklasin. Böylece ileride bu komşu size tanık olacak ve komşunun tanıklığı bir anlam ifade edecektir.

5)- Eğer şiddetin boyutu oldukça fazlaysa zaten bunlardan da önce gidin bir sağlık kuruluşundan ilk iş darp raporu alın. Bu söylediklerim vücutta bir hasar bırakmayan fiziksel şiddetlere yönelik.

6)- Maddi durumunuz yeterli değilse, bulunduğunuz il barosuna başvurun ve bir avukat ile görüşün. O size detaylı bir şekilde yardımcı olacaktır.

7)- Durumunuz acil önem arz ediyorsa derhal mahkemeye gidip koruma kararı aldırmaya çalışın. Bunun için önce arama motoruna "şiddet sebebi ile koruma kararı dilekçe" diye yazın. Örnek dilekçelerden birini seçerek kendi bilgilerinizi dilekçeye yazın. Daha sonra adliyeye gidin ve aile mahkemesi kalemini sorun. Orada size ne yapmanız konusunda yardımcı olacaklardır.

7)- Polise gitmek ve savcılığa şikayet dilekçesi vermek de yapabilecekleriniz arasında.

Aklıma şimdilik bu kadar geliyor. Başka gelirse yazarım zaten. Çocuk yoksa işler kolay. Ama eğer çocuğunuz varsa da korkmayın, siz değerlisiniz, güçlüsünüz her işin üstesinden gelebilirsiniz. O çocukların babasız büyümesinden önce annelerinin sağlıklı bir psikolojiye sahip mutlu bir birey olması ve çocukların da şiddetten uzak bir ortamda büyümesi inanın bana daha iyi bir seçenek. İyi akşamlar diliyorum hepinize..Allah yardımcınız olsun..

Dayak yemiş gibi kalktım tabiri doğruymus demek ki.

Şiddet gören kadınlar susmasin istiyoruz bizde ama ne yazikki aileleri arkalarında olmadığından çoğu katlaniyor. Devletin verdiği imkanlarda biryere kadar. Şiddet gösteren herifler zaten ruh hastası. Ayrilsalarda rahat birakmiyorlar ki kafincagizlari. O iki çocuğa bugün çok üzüldüm. Koruma kararı olmasına rağmen defalarca şikayetçi olmuş ama serbest bırakılmış.

Onun dışında engelli bir çocuğu ogretmen ayakkabisiyla dövdü. O da serbest kalmış. Ah dedim o çocuğun velisi ben olacaktım ki görecekti o sözde öğretmen.
Malesef elimizden birsey gelmiyor sosyal mesaj verip yürüyüş yapmayla bu işler son bulmuyor keşke bulsa idi

X