Doğuma Hazırlık Sezaryen mi? Normal doğum mu?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

tuanatuan

Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2019
99
112
31
Doğal olsun diye normal doğum yaptım 2 buçuk saat dikiş masasında kaldım sayısız dikiş atıldı.. doğumdan sonra da aylarca iyileşemedim keşke keyfine(!) sezaryen olsaydım. Normal doğum risklidir en az sezaryen kadar. Kimse de normal doğumu savunmasın. Herkes kolay doğum yapacak diye bir şey yok. Ve çoğu kişinin ilk doğumu çok zor oluyor. Vajinada kontrolsüz yırtıklar, afedersiniz ama uzun bi süre normal oturamıyorsunuz, aylarca idrar kaçırıyorsunuz, şiddetli doğum sancıları çekiyorsunuz fakat normal doğumcular bunlardan hiç bahsetmiyor! bunların neresi normal?! Planlı sezaryen yapan bir çok tanıdığım hem fiziken hem psikolojik açıdan çok rahat ettiler sağlıklı doğumlar yaptılar. Ben ise normal doğum yaptım ve hem doğum anında hem dikiş masasında tarifi mümkün olmayan acılar çektim ve psikolojik açıdan aylar geçmesine rağmen toparlanamadım. Benim için normal dediğiniz sezaryen olmayan doğum tam bir travmaydı! Burda sezaryeni savunmuyorum fakat sizin savunduğunuz normal doğumun hiçte savunulcak bir yanının olmadığını söylüyorum. Kimseye baskı yapmayın normal doğum yap diye. İsteyen sezaryen olsun isteyen normal doğursun. Bebek için normal doğum da demeyin normal doğum anında ölen sakat kalan sayısız bebek vakaları var. Normal doğum risklidir en az sezaryen kadar.

Son düzenleme:
Doğal olsun diye normal doğum yaptım 2 buçuk saat dikiş masasında kaldım sayısız dikiş atıldı.. doğumdan sonra da 3 ay iyileşemedim keşke keyfine(!) sezaryen olsaydım. Normal doğum risklidir en az sezaryen kadar. Kimse de normal doğumu savunmasın. Herkes kolay doğum yapacak diye bir şey yok. Ve çoğu kişinin ilk doğumu çok zor oluyor. Vajinada kontrolsüz yırtıklar, afedersiniz ama uzun bi süre normal oturamıyorsunuz, aylarca idrar kaçırıyorsunuz, şiddetli doğum sancıları çekiyorsunuz fakat normal doğumcular bunlardan hiç bahsetmiyor! bunların neresi normal?! Planlı sezaryen yapan bir çok tanıdığım hem fiziken hem psikolojik açıdan çok rahat ettiler sağlıklı doğumlar yaptılar. Ben ise normal doğum yaptım ve hem doğum anında hem dikiş masasında tarifi mümkün olmayan acılar çektim ve psikolojik açıdan aylar geçmesine rağmen toparlanamadım. Benim için normal dediğiniz sezaryen olmayan doğum tam bir travmaydı! Burda sezaryeni savunmuyorum fakat sizin savunduğunuz normal doğumun hiçte savunulcak bir yanının olmadığını söylüyorum. Kimseye baskı yapmayın normal doğum yap diye. İsteyen sezaryen olsun isteyen normal doğursun. Bebek için normal doğum da demeyin normal doğum anında ölen sakat kalan sayısız bebek vakaları var. Normal doğum risklidir en az sezaryen kadar.
Kesinlikle haklısın canım banada 9 ay boyunca yok sezeryan şöyle kötü böyle kötü normal çok kolay biraz sancı çekiyosun adet sancısı gibi sonra hemen kalkıp yürüyorsun bilmem ne diye diye aklımı çeldiler 40. Haftama kadar normal Doğum düşünüyodum en sonki kontrolüme gittiğimde doktor alttan muayene etti ve inanın o bile tarifsiz bi acıydı benim icin ve zaten annemde müsade etmedi normal doğuma sezeryan oldum iyikide diyorum tabi zorluğu olmadımı oldu illaki ama normalle kıyaşlanamaz bile 1 haftayı bile bulmadı eski hayatıma dönmem yine olsa yine sezeryan derim hiç düşünmeden

Doğal olsun diye normal doğum yaptım 2 buçuk saat dikiş masasında kaldım sayısız dikiş atıldı.. doğumdan sonra da 3 ay iyileşemedim keşke keyfine(!) sezaryen olsaydım. Normal doğum risklidir en az sezaryen kadar. Kimse de normal doğumu savunmasın. Herkes kolay doğum yapacak diye bir şey yok. Ve çoğu kişinin ilk doğumu çok zor oluyor. Vajinada kontrolsüz yırtıklar, afedersiniz ama uzun bi süre normal oturamıyorsunuz, aylarca idrar kaçırıyorsunuz, şiddetli doğum sancıları çekiyorsunuz fakat normal doğumcular bunlardan hiç bahsetmiyor! bunların neresi normal?! Planlı sezaryen yapan bir çok tanıdığım hem fiziken hem psikolojik açıdan çok rahat ettiler sağlıklı doğumlar yaptılar. Ben ise normal doğum yaptım ve hem doğum anında hem dikiş masasında tarifi mümkün olmayan acılar çektim ve psikolojik açıdan aylar geçmesine rağmen toparlanamadım. Benim için normal dediğiniz sezaryen olmayan doğum tam bir travmaydı! Burda sezaryeni savunmuyorum fakat sizin savunduğunuz normal doğumun hiçte savunulcak bir yanının olmadığını söylüyorum. Kimseye baskı yapmayın normal doğum yap diye. İsteyen sezaryen olsun isteyen normal doğursun. Bebek için normal doğum da demeyin normal doğum anında ölen sakat kalan sayısız bebek vakaları var. Normal doğum risklidir en az sezaryen kadar.
gayet güzel normal doğum yapan da var çok zor sezaryen geçiren de..her doğum kişiye özel ve her doğumun kendine göre zorlukları var..keyfi olarak sezaryen seçilemez asla..adı üstünde normal doğum..anne yada bebek için tehlikeli bir durum söz konusu olursa ameliyata başvurulur..bunu çok zor bir süreçle normal doğum yapmış biri olarak dile getiriyorum..ikinci bebeğim olsa yine normal doğum yapmaya gayret ederim

Normal doğum için bir şey mi yapmadım ? Farkındaysan normal doğum yapmış biri olarak konuşuyorum, ilk önce okuduğunu anlamanı tavsiye ediyorum yorumlamadan önce.
Normal doğum için ne yaptın? Gerekli yürüyüşü yaptın mı? Öyle 20 - 30 dakika değil, kimi zaman saatlerce? Çeşitli egzersizler eşlik etti mi? Düzenli bir şekilde açılmasına yardım edecek bitkiler devreye girdi mi zamanında? Yüzmeye gittin mi? Bunları yaptım diyorsan da, muayene olduğun doktorda iş yoktu. Çatı muayenesi zamanı gelince yapılır, doğuma yakın dar olup olmadığı, riskli olup olmadığı vs söylenir. Bu arada birine saldırırcasına konuşmadan, karşı tarafın neden öyle dediğini bi düşün.

Normal doğum için ne yaptın? Gerekli yürüyüşü yaptın mı? Öyle 20 - 30 dakika değil, kimi zaman saatlerce? Çeşitli egzersizler eşlik etti mi? Düzenli bir şekilde açılmasına yardım edecek bitkiler devreye girdi mi zamanında? Yüzmeye gittin mi? Bunları yaptım diyorsan da, muayene olduğun doktorda iş yoktu. Çatı muayenesi zamanı gelince yapılır, doğuma yakın dar olup olmadığı, riskli olup olmadığı vs söylenir. Bu arada birine saldırırcasına konuşmadan, karşı tarafın neden öyle dediğini bi düşün.
Her şeyi yaptım ve istanbulun en iyi özel hastanelerinden birinde doğum yaptım. Sen kolay doğurdun diye herkes sen gibi olacak değil normal doğumu savunamazsın. Kimseye de saldırmıyorum sadece kör kütük normal doğumu savunmayın diyorum. İsteyen istediği şekilde doğum yapsın karışmayın.

Bu şiddet bu celal? Bir dahakine sezaryen yapıver engel olan mı var? Geçmiş olsun.

Bu şiddet bu celal? Bir dahakine sezaryen yapıver engel olan mı var? Geçmiş olsun.

Normal doğumun da ne kadar riskli olabileceğini anlatıyorum 2 ünite kan sayısız serum ve iğne aldım en iyi özel hastanelerin birinde olmama ragmen. Yazımda şiddet yok anlayan anlıyor zorunuza gitmesin.

Kesinlikle katılıyorum. Üstelik dikkat ederseniz ben normal Doğum yapan kadın doğum doktoru görmedim hiç.bende normal Doğum yaptım makatıma kadar dikişim vardı,üstelik ıkınmaktan sfinkter kaslarım yırtıldı,hem bağırsak fıtığım hemde makat çatlağım oluştu.ameliyat olmak zorunda kaldım.o kadar pişman oldum ki sezeryan olmadığıma.her iki doğumunda komplikasyonları var ama normal doğumun daha fazla.üstelik bebeğin oksijensiz kaldığı durumlarda cabası.şuan hamileyim ve bunu sezeryan olucam kısmet olursa

Çok geçmiş olsun sizin doğumunuz zor geçmiş belli.
Benim sdce bir dikişim var, hiç altıma kaçırmadım, kegel egzersizleri yapınca 1 sene dolmadan eski sıkılığına döndü.
Doğumum da travma değil gayet güzeldi, 9 saat sürdü , gayet sancımı da yaşadım, bebeğimi pozitif karşıladım. Doğum masasından da oğlumla birlikte kalktım.
Ama öncesinde çok hazırlandım, hamile yogası, doğum ve nefes egzersizleri. Kimse doğumumda beni gerip hiçbirşeye zorlamadı mesela.
Sizi büyük ihtimal doğumunuzda çok yıpratmışlar. Çok zorluk çekmişsiniz . Amaşu iyi bu iyi gibi sınıflandıramayız.
Sizzaten bu travmanın üzerine normal doğurmasanız hem siz hem yeni bebeğiniz için daha iyi olur, altında ciddi bir acı ve travma var.
Ama normal doğumcular bunları hiçanlatmıyor dediğiniz şeylerin hiçbirini ben yaşamadım, benim gibi yoga vb derslerini çalışıp doğuran hiç bi arkadaşım da yaşamadı.
Hiç popomun üstüne oturamama durumum olmadı, aldım kucağıma çıktım çocugumu,3 gün puset elimde gayet koşabiliyordum.
Yani yazıyorum ki bilin kimse yalan söylemiyor.
Oğlum da gayet 3.5 kilo doğdu, ufak bir bebek değildi. Hiç bir ağrı kesici, epidural , herhangi hiçbişi de almadım,.
Yani kimse yalan söylemiyor, yaşayan yaşadığını paylaşıyor.
Herkesin doğum hikayesi farklı oluyor.
Ama keşke sizinki de ya sezeryana yönlenseymiş ya da öncesinde keşkesiz doğum eğitimialsaymışsınız. Çünküinsan orda yaşamadan görüyor, hastanede başına neler geleceğini.. ona göre önceden hazırlanınca korku olmuyor. Korku olmayınca da kadının vajinası açılıyor, vajinası açılınca da yukardan gelen bebek kolaylıkla tek ıkınmayla bile doğabiliyor.
Herşeyin doğalı makbuldur, analarımız da böyle doğurmuş...
ama tabii ki bir sorun varsa sezeryan da gerekliyse olmalıdır cılardanım ben.
Size tekrar geçmiş olsun diyorym.

Her şeyi yaptım ve istanbulun en iyi özel hastanelerinden birinde doğum yaptım. Sen kolay doğurdun diye herkes sen gibi olacak değil normal doğumu savunamazsın. Kimseye de saldırmıyorum sadece kör kütük normal doğumu savunmayın diyorum. İsteyen istediği şekilde doğum yapsın karışmayın.
Herşeyi yapmış olsan bence en azından idrar kaçırmazdın? Kegel egzersizlerini bi hafta düzenli yapsan vajina anında toparlanıyor bu arada.. ek bilgi

1 kızım var normal doğum yaptım tabiki de zor ama annem en küçük kardeşimi sezeryanla doğum yaptı çok zorlandı doğrulamadı bile ben oturuyordum yürüyordum tabiki ikiside zor ama herkes normal doğumu öneriyor 1 hafta sonra ayaklanıp evimin işlerini yaptım süpürge bulaşık falan annem haftalarca zor toparlandı ama kişiden kişiye de değişir Rabbim tüm doğum yapacakların yardımcısı olsun

3 Sezeryan oldum. Mecburiyetten. Üçüncüde hematom oluştu. Hayatı risk oldu. Hala devam ediyor. Üç buçuk ay oldu. He normalde olmuyor mu. Oluyor. Ama doktorun dediği Sezeryan komplikasyonlarinin çok olduğu. Gerisi kişiye kalmış.

Çok geçmiş olsun sizin doğumunuz zor geçmiş belli.
Benim sdce bir dikişim var, hiç altıma kaçırmadım, kegel egzersizleri yapınca 1 sene dolmadan eski sıkılığına döndü.
Doğumum da travma değil gayet güzeldi, 9 saat sürdü , gayet sancımı da yaşadım, bebeğimi pozitif karşıladım. Doğum masasından da oğlumla birlikte kalktım.
Ama öncesinde çok hazırlandım, hamile yogası, doğum ve nefes egzersizleri. Kimse doğumumda beni gerip hiçbirşeye zorlamadı mesela.
Sizi büyük ihtimal doğumunuzda çok yıpratmışlar. Çok zorluk çekmişsiniz . Amaşu iyi bu iyi gibi sınıflandıramayız.
Sizzaten bu travmanın üzerine normal doğurmasanız hem siz hem yeni bebeğiniz için daha iyi olur, altında ciddi bir acı ve travma var.
Ama normal doğumcular bunları hiçanlatmıyor dediğiniz şeylerin hiçbirini ben yaşamadım, benim gibi yoga vb derslerini çalışıp doğuran hiç bi arkadaşım da yaşamadı.
Hiç popomun üstüne oturamama durumum olmadı, aldım kucağıma çıktım çocugumu,3 gün puset elimde gayet koşabiliyordum.
Yani yazıyorum ki bilin kimse yalan söylemiyor.
Oğlum da gayet 3.5 kilo doğdu, ufak bir bebek değildi. Hiç bir ağrı kesici, epidural , herhangi hiçbişi de almadım,.
Yani kimse yalan söylemiyor, yaşayan yaşadığını paylaşıyor.
Herkesin doğum hikayesi farklı oluyor.
Ama keşke sizinki de ya sezeryana yönlenseymiş ya da öncesinde keşkesiz doğum eğitimialsaymışsınız. Çünküinsan orda yaşamadan görüyor, hastanede başına neler geleceğini.. ona göre önceden hazırlanınca korku olmuyor. Korku olmayınca da kadının vajinası açılıyor, vajinası açılınca da yukardan gelen bebek kolaylıkla tek ıkınmayla bile doğabiliyor.
Herşeyin doğalı makbuldur, analarımız da böyle doğurmuş...
ama tabii ki bir sorun varsa sezeryan da gerekliyse olmalıdır cılardanım ben.
Size tekrar geçmiş olsun diyorym.
Teşekkürler.. ben de doğum öncesi tüm hazırlıkları yaptım ama doğum büyük risk.. doktorların söylediği ise normal doğumlarda böyle vakalarla çokça karşılaşıyoruz oldu çektiğim acılar bana kaldı.herkes sizin kadar şanslı olmuyor ben de sizin gibi doğum yapmayı hayal etmiştim ama olmadı.

X