Doğuma Hazırlık Sezaryen mi? Normal doğum mu?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Çok haklısın ama sonunda bebeğin elinde ne gerek var kin kusar gibi yazmaya. Yaşadıkların zor birdaha istersen sezeryanı seçersin. Burdada hamile olan bayanlara daha güzel bir dille yazılmış mesajlar bırak.

Bana göre de normal doğum çok zor ve riskli. Doğruya doğru. Sağlıklı olabilir evet ama benim için çok çok zor.

NOrmal dogum yaptim sükür cok kolay oldu ilk bebegimdi evet normal dogumunda sezeryaninda agirlari dikisleri olyuor ama normalmi sezeryanmi deselee her sartta normal dogum derim dogumhanedw 16 saat sanci ceken de var bana da dikis attilar iyilesmwm 1 ayi buldu ondan sonra zaten ubuttum gitti ama sezeryan duyduklarima göre hic bi doktor önermiyoe tercih meselesi tabiki ama en sagliklisi normal dogum ona bakilirsa sezeryanla dogum yapipta sikinti yasayan sakat kalan yokmu yine var kisiden kisyw degisiyoe yani normal dogum bendw kolayken digerinde zor olyuie sezeryande öyle ama mecbur kalip sezeryanle alinmissa o apayri bi durum ama ne olur insanlari yanlis lanse etmeyin normal dogum en sagliklisi bana göre

Normal doğum istememe rağmen çatımın dar olmasından ve kızımın dönmemesinden dolayı sezeryan oldum
Bana anlatılanlara göre sezeryan doğum çok kötü gibi anlattılar..bu bir (herkes istese de normal dogum yapamiyor benim gibi evet anlatilanlara çok korkmustum ve hastanelik olmustum)
Normal doğumunda sezeryan doğumunda riskleri vardır atıyorum normal dogumda bebek basıyla geldiği icin oksijensiz kalabilir komplikasyonlar olabilir sezeryan dogumda daha cok çok kan kaybediyorsun ölebilirsin..sadece bunlarla sınırlı degil..
Normal yasantımızda da riskli şeyler vardır elektrik çarpması trafik kazası el parmak kesmek yemek yaparken gibi gibi..
Ilk defa doğum yapacak olan insanları korkutmayalim lütfen hiçkimseye birşey olmayacak ve sag salim bebeklerini kucaklarina alicaklardır zaten doktorlari yanlarinda ve biz doktorlardan daha mı iyi bilicez..
En güzeli hamile arkadaşlar hamilelikle ilgili kitap alın icinde hamilelik doğum ve çocuk büyütmek diye yazılar vardır onları okuyun..ve en önemlisi kendinizi sakın strese sokmayın hepinize hayirli doğumlar

Ben gördüm, normal doğum yapan kadın doktoru yani😂 ama epiduralle yapıyorlar, benim dünya tatlısı bi doktorum vardı, aaa niye normal yaptın demişti. Perinatoloğumdu aslen kadın, ya epidurak taktırsaydın ya, niye çektin bu acıyı demişti.
Ben acı çekmedim ama,
Her kasılma oğluma kavuşmamabir adım, bir ritüeldi. 9 saat sürdü doğumum, bi kere de bağırmadım, yaygara koparmadım. Hepsini içimde derin mefeslerle takip ettim.
Çok yorulduğum anlar olmadı mı oldu.
Ama doğanın kanunu bu...
vucuduna güvenip içine kapanabilirsen, ve ortam doktor buna izin veriyorsa zaten hepimizin doğasında olan bişidoğum.
Ben hiç kötü görmedim. Aylarca o ana geri gittim, oğluma daha çok aşkla bağlandım. Çok ağlayan bi bebeğim vardı, çok hırslı inat bişi şuan zaten. O açıdan normal doğumun bi yararı olmadı bizde ama bağırsak florası ve virüslere bağışıklığı için ben çok faydasını gördüm.
Hiç kabız olmadı
Hiç düzgün hasta da olmuyor kendisi..
Ben hayata kendi atılabilen, herşeyi benden beklemeyen bir yavrum olsun çok istemiştim. Bebeğin doğum şekli karakterinde yer tutuyor çünkü bence..
Ben normal doğurdum, hiç pişman değilim.
On tane de doğursam normal isterim. Hem bol bol süt yapıyor, hem doğumdan sonra anında ayaktaydım. Öyle lousa prensesi yatağı fln görmedim ben. Evde kanguruda çocuk elimde bıçak kabak kesip eşime yemek hazırlıyordum on gün sonra .
Bu yazdiklarinizin normal doğumla alakası yok ben sezeryan yaptım sütüm o kadar fazla geliyorduki maşallah duş alırken ikisinden fiskiriyordu...bebeğim 2 buçuk yaşına kadar sadece beni emdi ek gıda ve su kesinlikle yemedi yediremedim ..ve tombisti buna rağmen gören fazla yedirmeyin diyordu ama ben zaten sadece emziriyordum...ve nazar değmesin 5 yaşına girecek bir tek antibiyotik kullanmadık hasta olduğu nadir zamalarida evde bir iki günde maksimum 3 günde atlattık...ayrıca karakter açısından oldukça güçlü bir çocuk ..çok sosyal ve aktif...yani normal veya sezeryanla ilgisi yok bunların....ve size şunu soyleyim ve herkese .. üniversitede egitim görürken ki derslerimize prof veya docent doktorlar girerdi...kadın doğum hocamız dediki eskiden Türkiye'de ebeler doğum yaptirirdi o zaman kaliteli doğumlar olurdu ama artık doğumu doktorlar yaptiriyor ve doktorlar sadece doğum değil bir çok şey yaptırıyor daha çok ameliyata yatkinlar herşeye yetisememeleri gayet normal.. ve kendiisi dediki artık Türkiye'de normal doğumu güzel yaptiricak biri yok denecek kadar az ...ama ameliyata yatkın olduklarından sezeryani iyi yapıyorlar...kendisi itiraf etti bunu....bende iyiki sezeryan olmuşum diyorum

Neyi yasamadık 18 dikis atıldı makata kadar 27 saat sancı cektim .suni sancıda cabası ama yinede normal yinede normal .... hic siskinligim olmadi hemen sutum geldi cocugum hic gaz sancisi cekmedi. 20 gunde tam hareket kabiliyetim geldi. Cok hızlı kilo verdim hic tuvalete cikmama sorunu yasamadim. Düzenli regl oldum .. iyi yanlarını da dusunmek.lazım butun dogumlar baslı basina bir trabmadır zaten korkutucu bir durumdur dogum...

Diğer yorumda yazdım neden vajinal dogumlarin başarısız olduğunu bunu drlar söyleyemez size çünkü sağlık bakanlığı sezeryan yaptırılmasıni istemiyor dr Lara baskı kuruyor onlarda en sağlıklısı bu diyor...lakin ülkede normal doğumu güzel yaptıracak kişi yok denecek kadar az ..bunu bizzat üniversitede hoca kendisi doçent Dr o söyledi dersteyken...ama eski Türkiye'de doğumu ebeler yaptirirmis bir tek o konuda uzmanlastiklari için oldukça basariliymis ama şu an için durum öyle değil drlarin üstünde çok yük var bir alanda gelişemiyorlar daha çok ameliyatta gelisiyorlar meslekleri icabı....bakın ben sezeryan oldum öncesinde bazi aksilikler yaşadım bu yüzden zorunlu sezeryan oldum..buna rağmen 3 günde ayağa kalktım ..eve geldiğimde 88 kiloydum ...bebeğim 5 aylikken 52 kiloya düştüm ve sütüm bol bol geldi 2 buçuk yaşına kadar emzirdim hemde kızım ek gıdayı red etti sadece beni emdi tombiş ve sağlıklı bir bebekti ..ve dikisimde yok sezeryan bölgesini yapistirmislar...yani 18 dikiş çok acı bir durum oysaki normal doğumlar dikişsiz olmalı ki güzelliği olsun ..ben olanı söylüyorum ...herşeyin hayırlısı

Kadının kadına yaptığı kötülük bu. Yahu kim nasıl doğurursa doğursun. Ne alakası var normal doğunca Yok sütün duvara kadar fışkırıp ilkokula kadar emziren kadınlar. Diğer tarafta sezaryen oldun sen bebeyi haketmiyorsun cıss kaka senin çocuğun sana bağlanmaz saçmalıkları. Gerçekten yeter sen o çocuğu nasıl doğurursan doğur nasıl beslersen besle annesin işte tüm mesele bu.

Teşekkürler.. ben de doğum öncesi tüm hazırlıkları yaptım ama doğum büyük risk.. doktorların söylediği ise normal doğumlarda böyle vakalarla çokça karşılaşıyoruz oldu çektiğim acılar bana kaldı.herkes sizin kadar şanslı olmuyor ben de sizin gibi doğum yapmayı hayal etmiştim ama olmadı.
Doğumun kolay olduğunu kim söyledi? 😒😒
Doğumun zorluğundan dolayı doğum yapan kadının o zamana kadarki günahlarını affediyor Allah. Allah korusun doğum anında veya lohusayken vefat eden kadına şehit sevabı veriliyor.
Ama vajinal doğuma normal denmesi bebeğin çıkış yolunun yüzyıllardır orası olması. Sezeryan apayrı bir olay, bir ameliyat. Yüzyıllardır tüm kadınların doğum yolu durduk yere sezeryana tercih edilmez. Ben de iki kızımı sezeryan ile dünyaya getirdim hatta ikincisinde ilk dikişler patlamak üzere olduğu için neredeyse ölüyordum. Sonta yüzünden ben de aylarca tuvaletimi doğru düzgün yapamadım. Bir sene geçti üstünden ama hala dikiş yerim sızlıyor. Ağır bir şey kaldırsam sancıyor. Her doğum zordur.
Siz iş bilmezlerin eline düşmüşsünüz.

Diğer yorumda yazdım neden vajinal dogumlarin başarısız olduğunu bunu drlar söyleyemez size çünkü sağlık bakanlığı sezeryan yaptırılmasıni istemiyor dr Lara baskı kuruyor onlarda en sağlıklısı bu diyor...lakin ülkede normal doğumu güzel yaptıracak kişi yok denecek kadar az ..bunu bizzat üniversitede hoca kendisi doçent Dr o söyledi dersteyken...ama eski Türkiye'de doğumu ebeler yaptirirmis bir tek o konuda uzmanlastiklari için oldukça basariliymis ama şu an için durum öyle değil drlarin üstünde çok yük var bir alanda gelişemiyorlar daha çok ameliyatta gelisiyorlar meslekleri icabı....bakın ben sezeryan oldum öncesinde bazi aksilikler yaşadım bu yüzden zorunlu sezeryan oldum..buna rağmen 3 günde ayağa kalktım ..eve geldiğimde 88 kiloydum ...bebeğim 5 aylikken 52 kiloya düştüm ve sütüm bol bol geldi 2 buçuk yaşına kadar emzirdim hemde kızım ek gıdayı red etti sadece beni emdi tombiş ve sağlıklı bir bebekti ..ve dikisimde yok sezeryan bölgesini yapistirmislar...yani 18 dikiş çok acı bir durum oysaki normal doğumlar dikişsiz olmalı ki güzelliği olsun ..ben olanı söylüyorum ...herşeyin hayırlısı
Mesele normal doğumda değil doğum yaptıracak uzmanın olmamasında. Yaşlı bir ebeyi dinledim televizyonda kadın ters gelen bebeği eliyle çevirip öyle doğum yaptırırmış. Kordonu boynuna dolanan bir bebeği anne karnında kordonu çözerek dünyaya gelmesine vesile olmuş. Şimdi olsa hemen sezeryan.

Mesele normal doğumda değil doğum yaptıracak uzmanın olmamasında. Yaşlı bir ebeyi dinledim televizyonda kadın ters gelen bebeği eliyle çevirip öyle doğum yaptırırmış. Kordonu boynuna dolanan bir bebeği anne karnında kordonu çözerek dünyaya gelmesine vesile olmuş. Şimdi olsa hemen sezeryan.
Aynen öyle mesela eskiden dikiş sayisi olmazmış bile şimdi direk makata doğru kesiliyor tam orada dikiş oluyor doğum yapan kişi orayı kuru tutmak zorunda ama ne mümkün çünkü zaten sürekli kanaması oluyor bu yüzden enfeksiyon kolayca kapıyor birde bununla bunun açısıyla uğraşıyor anne ..keşke eskisi gibi ebelere verilse bu iş , bu konuda devlet çok yanlış yaptı..yine ebeler devralsa belki 10 yıl belki 20 yılda tekrar uzmanlasirlar alanlarinda

Doğal olsun diye normal doğum yaptım 2 buçuk saat dikiş masasında kaldım sayısız dikiş atıldı.. doğumdan sonra da aylarca iyileşemedim keşke keyfine(!) sezaryen olsaydım. Normal doğum risklidir en az sezaryen kadar. Kimse de normal doğumu savunmasın. Herkes kolay doğum yapacak diye bir şey yok. Ve çoğu kişinin ilk doğumu çok zor oluyor. Vajinada kontrolsüz yırtıklar, afedersiniz ama uzun bi süre normal oturamıyorsunuz, aylarca idrar kaçırıyorsunuz, şiddetli doğum sancıları çekiyorsunuz fakat normal doğumcular bunlardan hiç bahsetmiyor! bunların neresi normal?! Planlı sezaryen yapan bir çok tanıdığım hem fiziken hem psikolojik açıdan çok rahat ettiler sağlıklı doğumlar yaptılar. Ben ise normal doğum yaptım ve hem doğum anında hem dikiş masasında tarifi mümkün olmayan acılar çektim ve psikolojik açıdan aylar geçmesine rağmen toparlanamadım. Benim için normal dediğiniz sezaryen olmayan doğum tam bir travmaydı! Burda sezaryeni savunmuyorum fakat sizin savunduğunuz normal doğumun hiçte savunulcak bir yanının olmadığını söylüyorum. Kimseye baskı yapmayın normal doğum yap diye. İsteyen sezaryen olsun isteyen normal doğursun. Bebek için normal doğum da demeyin normal doğum anında ölen sakat kalan sayısız bebek vakaları var. Normal doğum risklidir en az sezaryen kadar.
Her yapilan mudehalenin riski vardir hanimefendi fakat bu sezaryenin nirmal.dogumdan daha iyi oldugunu asla gostermez sezaryen bu bildiginiz ameliyat ve en fazla.3 kere dogum.yapabilme hakkiniz var velevki (genel.konusuyorum) cok sayida boyle vaka var son her hamileliginde son anda kalbi duran bebekler onalri sezaryen iledogurunca ve hala evlat sahibi olamayinca ne yapilacak? Kucagimiza cocuk.alamadan dogurma hakkimiz bitecek ben 2 normal dogum yaptim 3.yu bekliyorum asla.problem yasamadim ve devlette yaptim kontrolsuz yietik olayida artik merdiven alti tarzi hastanelerde olur ozellikle ILK DOGUMDA Mutlaka epizyotomi yapiyor dr lar dersenizki normalmistiyorum sanci korkutuyir yatin ozele yaptirin epidural sancisiz normal dogurun

X