sezaryan ile doğum yapacak anneler!

E

EU2

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi EU2
Sezaryen, bebek için tehlikeli!

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre sezaryenle dünyaya gelen bebeklerin ilk bir ay içinde ölüm riski, normal doğumla dünyaya gelenlerden 3 kat daha fazla…

Sadece doğum sancılarından korktukları için normal doğum yerine sezaryenle doğum yapmayı düşünen kadınlara ABD’li uzmanlardan uyarı. Kapsamlı bir araştırmanın sonuçlarına göre sezaryenle dünyaya gelen bebeklerin ilk bir ay içinde ölüm riski, normal doğumla dünyaya gelenlerden 3 kat daha fazla. Çünkü normal doğum, bebeklerin nefes alıp verme faaliyetlerinin daha düzenli olmasını sağlıyor.

ABD’de üç yıl boyunca hem sezaryen yöntemiyle hem de normal doğumla dünyaya gelen 5 milyon 700 bin bebek üzerinde yapılan bir araştırma, sezaryenin bebek ve anne sağlığı açısından çok daha riskli olduğunu ortaya koydu.

ABD’li uzmanlara göre sezaryen yöntemiyle dünyaya gelen bir bebeğin normal doğumla dünyaya gelen bir bebeğe kıyasla ilk bir ay içinde ölüm riski 3 kat daha fazla.

Çünkü normal doğum sırasında bebekler akciğerlerinde biriken sıvıyı sezaryene kıyasla çok daha başarılı bir şekilde atabiliyor. Normal doğum akciğerlerin sağlıklı çalışmasını teşvik eden hormonların salgılanmasını da artırıyor.

Uzmanlar, normal doğumun bir anlamda bebeği yaşama hazırlamak anlamına geldiğine dikkat çekiyor. Ve anne adaylarına sezaryeni zorunlu kılan bir sağlık sorunu olmadığı sürece normal doğumu tercih etmelerini öneriyor.

Sezaryenle doğum yapan kadınların iyileşme dönemlerinin normal doğum yapanlara kıyasla daha uzun sürdüğüne de dikkat çeken doktorlar “bebeğinizin en güzel anlarında kendi sıkıntılarınızla uğraşmak zorunda kalmayın” tavsiyesinde bulunuyor.
Sezaryen bir sonraki hamilelik için de riskli!

Son yıllarda, pek çok kadının tercih ettiği sezaryenle doğum yönteminin açık riskleri, uluslararası bir jinekoloji dergisinde yayımlanan araştırmayla gözler önüne serildi…
Sezaryen bir sonraki hamilelik için de riskli!
Araştırmaya göre, ilk doğumunu sezaryenle yapan kadınlar ikinci hamileliklerinde hem kendilerinin hem de bebeklerini hayatını tehlikeye atacak ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Doktorlar her ne kadar normal doğumu önerse de, çok sayıda kadın bazen saatlerce süren acılar çekmektense sezaryeni tercih ediyor. Ancak uluslararası bir jinekoloji dergisinin yayımladığı çalışma, sezaryenin ciddi sakıncalar yaratabileceğini somut bir biçimde ortaya koydu.

5 milyon hamile kadınla ilgili bilgilere dayanan araştırmaya göre, ilk doğumunu sezaryenle yapan kadınlar ikinci hamileliklerini riske atıyor. Zira araştırmaya göre, kadınların ikinci hamileliklerinde plasentanın döl olunu kapaması ya da plasentanın rahimden ayrılması gibi sorunlarla karşı karşıya kalma olasılığı, normal doğum yapanlara göre neredeyse yüzde 50 daha fazla.

Riski artıran unsursa, rahimde ilk doğumdan kalan yara izi.

Uzmanlar, hamilelikte kanamaya yol açan bu sorunların hem anne hem de bebek açısından çok tehlikeli olduğu uyarısında bulunuyor ve sezaryen isteyen kadınların bu riskler konusunda uyarılması gerektiğini vurguluyor.

• Konu Sahibi EU2
Iyi Güzelde Canim Mecburi Kalan Ne Yapsim Mesala Ben 2 Sinide Sezaryanla Yapmak Zorunda Kaldim Ilk Bebegim Normal Dogdu Ve öldü Cünkü Cati Olayi Kiminin Acilmiyo Bu Yaziyi Okuyan Ve Mecbur Sezaryan Olacak Insanlar Inanki Korkcak Simdi

• Konu Sahibi EU2
bu konu benim canımı sıktı acıkcası ablam 5 aylık hamile ve bebegin plesantası bebegin önünde oldugu için sezeryanla dogum yapıcak mecbur. bunun madem bu kadar riski vardı neden tüm dünyada bu yapılıyor iyice arastırdınmı

• Konu Sahibi EU2
herşeyin doğal olanı güzel sezeryanın sayılan yan etkileri ve riskleri bilinen bir gerçek ama bazı durumlarda da hayat kurtarıcı gelişen tıbbın güzellikleri ama herşeyde olduğu gibi bunda da yararlı yanları olduğu kadar zararlı tarafları da var

• Konu Sahibi EU2
ben bilgilendirmek istedim keyfi sezeryan olacak anne adaylarını benimde sezeryan olma ihtimalim var bebeğim dönmediği için zeten her ikisininde riski var ama drlarda mecbur kalmadıkça sezeryan olmayın diyorlar neyse dediğim gibi amaç sadece bilgilendirmekdi.

a.s.

• Konu Sahibi EU2

can sıkacak birşey yok ki aşağıda değim gibi normal doğumunda riskleri var insanları bilgilendirmek istedim tüm dünyada önce normal doğum yaptırıyorlar eğer çatı matı olayı varsa yani normal doğum gerçekleşmiyorsa sezeryana başvuruyorlar biliyorsunuz.ama nelerle karşılaşıcağını bilmen gerekir her iki yönteminde riskleri var bu hemen hemen her dr sitesinde yazıyor şekercim.

a.s.

• Konu Sahibi EU2
ben sezeryan oldum ama problem yasamadım bukadar sakıncalı olsa doktorlarda yapmaz zaten tabı normaolsa daha ıyı ama bazen ınsan mecbur kalabılıyo malesef

• Konu Sahibi EU2
Sanırım benimki de sezeryan olacak çünkü daha bekarken miyom ameliyatı olmuştum sezeryan gibi bir ameliyattı. Zaten normal doğum istemiyorum. onun da komplikasyonları olabiliyor. Hemşire bir arkadaş kendi isteğiyle sezeryan yaptırdı. diğer iki arkadaşım normal doğumda yapılan kesinin acılarını hala yaşıyor. şimdiki aklım olsa sezeryan yaptırırdım diyor. Bilmiyorum karından kesilmesi daha iyi değilmi sizce. Galiba bazı durumlarda sezeryan şart. Hayırlısı olsun demek en iyisi.

• Konu Sahibi EU2
kızlar ıkısınde de rısk var bence

kızlar benim ilk iki doğumum normaldi. son doğum sezaryenle yapıldı bebeğim ters duruyordu çünkü. gerçi önceleri kendim sezaryen istiyordum, dr.um tavsiye etmiyodu, tabi sonra mecbur kaldık. bence normal doğum daha iyi hem bebek hem de bizim için. normal doğumun verdiği acı kısa süreli. ama sezaryen yedi ay oldu hala sancılarım var dikiş bölgemde ilk zamanlar bebekle ilgilenmekte zor oluyor banyosunu 1 ay ben yapamadım mesela daha bir çok kıyaslama yapılabilir tabiki... ama mecburen olunca yapcak bişey yok katlancaz Allah bütün hamişlerin yardımcısı olsun

Katibeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

aynen canım sezeryan bencede çok zor asla sezeryan olmam diyodum olanada şaşıyordum Allah büyük konuşana böyle yapar işte doğum yolunda kemik olduğu ve bebeğimin ölüm riski olduğu için 9 saatlik bi sancıdan sonra sezeryana aldılar o sancının üstüne bide sezeryan :çok üzgünüm:

yok yani şu ebe hemşireleri anlamıyorum alttan muayene ediyor açıklık 5 santim kemiği farketmiyo yani doktorum gelmese yandım

BENCE ÇOK ABARTILMIŞ BİR YAZI.SEZERYAN DOĞUM BİKERE BEBEK İÇİN EN AZ RİSK TAŞIYAN DOĞUM ŞEKLİDİR.ANNE İÇİN KOMPLİKASYONLARI NORMAL DOĞUMA GÖRE BELKİ BİR MİKTAR FAZLA OLABİLİR BELKİ AMA BEBEK İÇİN NORMAL DOĞUMUN RİSKİ ÇOK DAha fazla bu bir gerçek.tüm araştırmaları takip edin normal doğumda ölen bebek sayısı sezeryana göre çok daha fazla.ayrıca tüp bebek,veya 5-6 sene çocuğu olmamış insanların doğumları hep sezeryan nedenini hiç düşündünüzmü.??????
çünkü kıymetli bebek iske atamayız o yüzden sezeryan olcak diyorlar.demekki normal doğum bebek için daha riskli........benim tercihim sezeryan.çünkü ülkemizde normal doğumlar pek te normal yapılmıyo ya 20 tane dikişiniz oluyo ya suni sancıyla zoru zoruna doğum yapıyosunuz.
allah herkeze hayırlı doğumlar nasip etsin

Sana katılıyorum Beyaz Melek
her ikisininde zorlukları var ama bebek için düşünürsek sezeryan daha iyi zaten bebek 2,3 dakikada alınıyo şekil olarak olduğu gibi geliyo.
Bir tanıdığımın normal doğumda bebek gelmediği için vakum yapıyorlar çocuğun kafası malum (sivri oldu)
Gerçi her ikisinde de herşey olabilir. Allah yeterki hayırlısını nasip etsin öyle yada böyle acı çekmeden anne olunmuyo Allah herkezin yavrusunu hayırlısıyla sağ salim kucağına almayı nasip etsin.

kızlar peki epidural sezeryan düşünen yada olan varmı aranızda yani tüm operasyonu duyuyor insan bıçak ve makas seslerini duymak çok kötü olmalı benimde sezeryan olucak doğumum karar veremiyorum epidural mi norma sezeryanmı diye düşünüyorum

ben de senin gibi düşünüyorum..bıçak makas seslerini duyunca köyü olursam diye düşünüyorum..genel anesteziden de uyanmak zor oluyo..sersem oluyorsun..
arkadaşlar epidural olan varsa bizi bilgilendirebilir mi?

bende epidural düşünüyorum ama normal doğum istiyorum epiduralle normal doğum daha sağlıklıdır sanırım hem ağrı hissetmiyceksin hemde normal doğum yapıcasın zaten doğum anında anne strese girmezse bebekte bebekte daha rahat geliyomuşş..bilmem ama bana daha olumlu geliyoo ağrısız doğum, yalnız sanırım bunu devlet hastaneleri yapmıyo

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…