Sevgiliyle aynı evde yaşamak..İyiMi-KötüMü?

doğru söze ne hacet.çokta güzel açıklamış arkadaş bravo valla

burasının bir paylaşım klubü olduğunu düşünüyorum.tabiki kendim nasıl hareket ediceğimi biliyorum.sizinle sadece paylaşmak ve düşüncelerinizi almak istediğimi 3524158 kere söyledim...

canımdiyelim ki aynı evi ve cinsellik dahil herşeyinizi paylaştınız(ki ben bunun doğru olduğunu düşünmüyorum)bir müddet sonra anlaşamadınız ve BİTTİ...bunun senin hayatında bıraktığı iz en az boşanmak kadar yıkıcı olmayacak mı ve bu daha sonra karşılaşacağın bir başka insana haksızlık olmaz mı?
hem madem onu aynı evde yaşayacak kadar seviyosun ve GÜVENİYOSUN evlensenize o zaman Allah yuva kurana yardım eder derler.
umarım doğru kararı verirsin ve sonra üzülmezsina.s.
ben şöyle bakıyorum olaya evlenince yaşayacağımız şeyleri daha önceden görmek mantıklı geliyo.olmadı diyip gidebilir mesela.ama nikah olunca gidemiyosunuz işte çok zor.yani evliliği yaşamak gibi bişey oluyo ve evlilikle ilgili bir fikriniz oluyor ilerde kullancağınız tecrübeleriz oluyor ben böyle düşündüm o yüzden sıcak baktım..

canımdiyelim ki aynı evi ve cinsellik dahil herşeyinizi paylaştınız(ki ben bunun doğru olduğunu düşünmüyorum)bir müddet sonra anlaşamadınız ve BİTTİ...bunun senin hayatında bıraktığı iz en az boşanmak kadar yıkıcı olmayacak mı ve bu daha sonra karşılaşacağın bir başka insana haksızlık olmaz mı?
hem madem onu aynı evde yaşayacak kadar seviyosun ve GÜVENİYOSUN evlensenize o zaman Allah yuva kurana yardım eder derler.
umarım doğru kararı verirsin ve sonra üzülmezsina.s.

maddi durumumuzun iyi olması lazım evlenmemiz için.biliyosunuz zor olur parasız evlilik.ama aynı evde kaldığımız zaman ikimiz de çalışıyor olucak ve para biriktircez.evet çok seviyorum 4. senemiz biticek yakında.ve artık ona uzak olmak istemiyorum arkadaşlar..

ben olabileceğini düşünüyorum.. belinay_merve 'nin söylediine ise pek katılmıyorum açıkçası çünkü anlattıığı safhaların aynısı evlilikteki bi ayrılıkta de yaşanıyo, annemlerden birebir şahidim..

herneyse, kendi fikrimi yaziim: ben yaşayabilirdim ama muhtemelen o kişiyle evlenmezdim çünkü çokça şeyi tüketmiş olacağımız için sıkılırdım diye düşünüyorum.. ii karar vermek lazım, ilişkinizin ilerisini olumsuz etkilemeyecek bi karar..

bu tabiki sizin kendi kararınız, ama aileniz öğrenecek ve üzülecekse değer mi diye düşünmeniz gerekir..

bu konudaki yorumlarınızı alabilirmiyim arkadaşlar.muhabettinize bayıldım.bilenler bilir sevgilim antalyada şu anda sezon bitince dönücek aynı evde yaşamayı planlıyoruz.yaşayanlar ya da yaşamayı düşünenler düşüncelerinizi poaylaşırsanız çok sevinirim.bi vakitten sonra sıkılırmıyız yoksa daha iyi mi olur ?

ben sevgilimle aynı evde 4 yıl yaşadım. ailemden gizli oldu bu okul yıllarında..açıkçası tavsiye etmiyorum bir süre sonra olay şuna dönüyor: adamın bulaşığını çamaşırını yıkıyorsun.yemeğini yapıyorsun kısacası eşi olmadan eşiymiş gibi yaşıyorsun..ve evlenmek için bir nedenleri kalmıyor..üstüne de aileden gizli yaptığın için suçluluk duygusu da cabası...bi süre sonra sırf evlenmek için birlikteliğini sürdürüyorsun en sonunda evlenmeyi başarıyorsun ha bir de evlenirken ödün kopuyor kız tarafı birşey istediğinde erkek tarafı zaten birlikte yaşamışlar tavrıyla tehtit ediyor..benim kına gecemi bile yapmadılar ..istiyorum diye diretemedim bile...anlatırken bile canım acıdı...neyse evlendikten sonra da kötü gitti herşey ve boşanmak zorunda kaldım...güzelim bazı konularda toplumun geleneklerini göreneklerini göz önünde tutmak lazım.giyindiğin gelinliğin bir anlamı olmalı ne kadar geri kafalılıkla değerlendirsen de beni böyle düşünüyorum ama yine de son karar senin...

aslında sorun aza kanaat etmemekten kaynaklanıyor
istiyoruz ki ewimiz olsun, arabamız olsun en az 5 bin gelirimiz olsun vs vs vs
sonra dugun harıka olsun 10 bilezik 1 set su kadar altın takılsın
ee hal böyle olunca beraber yaşam kaçış gibi geliyor
2. el esyalar, 37 ekran tvler

sonra beraber yasam askı öldürmüyor, evlilik öldürüyor mantıgı
aslında bu da dogru
beraber yasamda hala bekar(!) oluyorsun, heyecanların yeni oluyor (tabı bırkac sene sonrası malum)
ama ewlenınce kadınlarda bakımsızlık erkeklerde gobek baslıyor
bunların hepsıne katılıyorumm, söyledikleriniz de bana ters gelmiyor, haklısınız

ama bu sizin elinizde, imzadan sonra ewlılıgınızı canlı tutmak
KK'da da ben bunun gibi ewlilikleri gözlemlıyorum, bazıları varki kocasından değil de sewgilisinden bahsediyormuş gibi heyecanlı, mutlu
nikah beraberlığı varken neden bir suru kaygı ıceren bir beraberlıgı secesenız kı

ha tabi birde olayın cınsel boyutu var
hadı bır kere yaptın 2,3,4,5
aktıf bır cınsel yasamın olacak, hangı koruma yontemı %100 kı?

kararı sen vereceksın arkadasım, insallah mutlu olursun, sonradan gözyaşı dokup pişman olmassın, herşey gonlunce olsuna.s.

bir imza demişsiniz evlilik bir imzamı yani.ben hayatımda bir kere evlendimide 4/4 lük evlenmek istiyorum ve mağdur durumda da değilim.erkek arkadaşım bende evlenmek istiyoruz onun istememesi gibi bir durum söz konusu dahi değil.bence mantıklı davranıyoruz para olmadan nasıl evlenelim ?

bakın her söylediğim ucundan kırpılacaksa saçmasapan şeyler çıkar ortaya!
evliliğin bir imza olması durumu birlikte yaşayan çiftlere has.. yani zaten karı koca olmuşlar sadece kalmış bir imza???
anlatabildim bir imza..

anlamaktna güçlük çektiğim şu evlenip nikah kıyılınca 37 ekran tv izleyemiyorsunuz ama karı-koca gibi yaşayınca nikah olmayınca izliyorsunuz?

Allah aşkına biri bana bunun mantığını ,aradaki farkı anlatsın..
ne fark eder zaten siz evli olmasanız bile hayatı paylaşmaycak mısınız?
bakın sizin bu bahanelerinizi 20 yaşında üniversitede okuyan birileri söylese yine onay vermemekle beraber mantıklı bulabilirdim..
biz okuyoruz,genciz neden evlenelim,masraf,sorumluluk,öğrenciyiz,ailemizden geçiniyoruz vss denirdi..
ama siz zaten hayata girmiş insanlarsınız(elbette kendi tercihiniz)
ama ben bahaneyi bir türlü idrak edemiyorum..
lütfen benim seviyeme inip bana bunu anlatabilecek biri varsa özelden anlatsın ..

para olmadan elbette evlenemezsiniz,ama zaten evli gibi yaşamak istiyorsunuz.

ayy ben dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyorum..

yok çözemedim ben ..tatlicadiarzu

aynı evde yaşanıyor nikah kıyılınca para gerekiyor??

ee siz zaten aşıksınızı hayatı da bölünmüşsünüz,birbirinize destek oluyorsunuz,4 yıllık ilişki,günübirlik değil?

demem o ki maddi sıkıntılarınız veya eksiklikleriniz o nikahı kıyınca aniden mi patlak verecek??

birlikte yaşarsanız şimdi de sorun olacak,olmayacak mı fark ne?

bu arada mağdur olup olmama konusunda karar vermen için çok erken..

Allah pişman etmesin ,ne diyeyim.. herkesin kendi doğruları..

yok kafam karıştı,susuyorum ..

1.2.3 tıp benneyaptımki

değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.söylediklerinizi dikkate alıcam.evlilikte yaşayacağımız şeyleri şimdi yaşamak yani evlenmeden yaşamak bana daha mantıklı geliyor.evlilik aşkı öldürüyor derler ya hani ben onu destekliyorum.bir vakitten sonra monotonlaşıyor(tabi her ilişkide değil)ama evli değilken mesala kafanız bişeye bozuldumu kapıyı çarpıp giderim ama evlikte olunca bu durum evlilik yıpranır bana göre.mesela tartıştık evleri ayırırım istediğim zaman özler sonra yine birleşiriz gibi.ama evliyken sadece sizin aranızda kalmıyo tartışma helede büyükse bütün aile duyuyo eninde sonunda.yani evlenip boşanmaktansa böyle evliliği bir nebze tanımak anlamak olmazsa ayrılmak bana daha mantıklı geliyor..

şimdi ben kafam bir şeye bozuldu diye vurup kapıyı çıkmam,
evli de olsam yapmam bekar olup birlikte yaşasam da yapmam,
tartışma oldu diyelim, evleri ayırmam,
evli de olsam yapmam bekar olup birlikte yaşasam da yapmam,
birinde evliliğim yıpranıyorsa diğerinde ilişkim yıpranır çünkü,
benim için ikisi birbirinden çok farklı değildir,
ama siz nedense ikisini birbirinden çok farklı görüyorsunuz,
her tartışmada ayrılıp barışırsanız yılan hikayesine döner o ilişki,
ben mi yanlış düşünüyorum anlamadım ki,

Eşimle evlenmeden kısa bir süre önce beraber bir ev yaşantımız oldu.
Gayet uyumlu bir cifttik,halende öyleyiz.
Aramızda hiç birşeyin Lafı olmaz.
Ama tabi o zamanlar bekar oldugumuz için evlilik bize uzak oldugu için heyecan vericiydi.
Bilmiyorum sanki evlilik atılan o imza
Dayatma gibi oldugu için bazı duyguları söndürüyor.
Yaşam derdi coluk cocuk
gelecek kaygısı,geçim derdi derken
Arkadaslardan birinin dedigi gibi
Kadın kendine bakmıyor ,erkek göbek salıyor.
Tabi bu herkez için gecerli degil.
Karşındaki kişinin tutumu da önemli.
Sonucta 24 saat bi ortamı paylasmak,yatagı paylaşmak la
flört bir olamaz....
İlk zamanlar hoş gelebilir ama zamanla birbirinizin yasam standartlarına yabancılık cekebilirsinizki
bu önemli bir sürectir ilişkide
onemli olanda bu surec icinde dogal uyumu yakalamak
ondan sonra sorun yoktur zaten.
Evlilik sorumluluk almaktır.Bir geciştir
ne yazıkki bu geciş te vazgecenlerde var.
Bence on ilerisini düşünmeden kalkışma.
Sonucta yasıyacak olan sensin biz nedersek boş...
Maddi durumda göz ardı edilemez tabi.

Eşimle evlenmeden kısa bir süre önce beraber bir ev yaşantımız oldu.
Gayet uyumlu bir cifttik,halende öyleyiz.
Aramızda hiç birşeyin Lafı olmaz.
Ama tabi o zamanlar bekar oldugumuz için evlilik bize uzak oldugu için heyecan vericiydi.
Bilmiyorum sanki evlilik atılan o imza
Dayatma gibi oldugu için bazı duyguları söndürüyor.
Yaşam derdi coluk cocuk
gelecek kaygısı,geçim derdi derken
Arkadaslardan birinin dedigi gibi
Kadın kendine bakmıyor ,erkek göbek salıyor.
Tabi bu herkez için gecerli degil.
Karşındaki kişinin tutumu da önemli.
Sonucta 24 saat bi ortamı paylasmak,yatagı paylaşmak la
flört bir olamaz....
İlk zamanlar hoş gelebilir ama zamanla birbirinizin yasam standartlarına yabancılık cekebilirsinizki
bu önemli bir sürectir ilişkide
onemli olanda bu surec icinde dogal uyumu yakalamak
ondan sonra sorun yoktur zaten.
Evlilik sorumluluk almaktır.Bir geciştir
ne yazıkki bu geciş te vazgecenlerde var.
Bence on ilerisini düşünmeden kalkışma.
Sonucta yasıyacak olan sensin biz nedersek boş...
Maddi durumda göz ardı edilemez tabi.

teşekkür ederim değerli yorumunuz için

Esyalar konusunda birsey soylemek istiyorum..
Yeni esya aldigin zaman evine girdigi anda ikinci el oluyor :)

Ister ayni evde yasa ister yasama bu dogru veya yanlis hic onemli degil...

Ama sIrf ayni evde yasamak nasil olur dusuncesiyle Anneni Babani nasil kandiracaksin..
Hanginizin Vicdani buna evet diyebiliyor..
Hem ailenin bizim ailelerimiz gibi oldugunu yazmisin
Benim ailem ben is icin baska sehre gidicem diyecem onlarda tamam kizim
valizini toplaa gule gule mi diyecek...

cnm kardeşim kardeşim diyorum yaşca büyük olduğumu düşündüm birden.bak o kadar çok yorum yapılmış ki bu konu hakkın da.ama genelde "EL ALEM NE DER" denmiş.kimse ALLAH razı olur mu böle bişeye O'nun bize yolladığı elçisi razı olur mu dememiş..Bak ben ne geri kafalıyım ne de örümcek kafalı.Şunu unutma kardeşim seni doğuran ana bile senin kötülüğünü istemezken seni yaratan hiç istermi.Demek ki bazı emirleri ve yasakları bizim yani kullarının iyiliğini istediği için koymuş.Uyup uymama iradesini de vermiş.Seçimlerimizi biz yaparız tabi sonuçlarında sadece biz katlanırız.Lütfen mantıklı ve dikkatli ol.Bir kaç sene yada ay için ebedi hayatını mahfetmeye değer mi kendine bir sor.Benim söleyeceklerim bu kadar.Hakkında hayırlısı ne ise o olsun.sevgiler...

Ben almanyada dogup büyüdüm yani bir modern ülkede Türkiyeye izine gidince görüyorumki oradaki kizlar burada olanlarindan daha modern. Tabi bu herkes icin gecerli degildir ama cogu zaman öyle oluyor. benden gencim asigim ama evlenmeden asla sevgilimle bir evde kalmam. zaten ailem buna izin vermez cünkü unutmamamiz gereken degerler var. ben aileme desem sevgilimle bir evde yasamak istiyorum diye ailem beni ya kapiyin önüne koyar yada ayni evde yasamak istiyorsan evlenin der.
Zaten bende böyle birsey istemem. sebeplerine gelince: bence böyle seyler evlenmeden önce günah, baskasinin benim ve ailem hakkinda kötü bisey söylemesini istemem ve en önemlisi ben kendimi düsündügüm icin yapamam cünkü ozaman degerimi kaybetmis gibi hissederim. evlenmeden ayni evde kalanlar lütfen yanlis anlamasin degeriniz yok anlamina gelmiyor sadece ben kendimi öyle hissederdim.
Birde sunu düsünüyorum. etraftan duyduklarima göre kari koca arasinda kavga olunca erkekler bazen kadin hakkinda kötü seyler söylüyor mesela namussuzsun diye. kim bilir belki böyle bir kavga aninda adam iyi bir kadin olsaydin namuslu olsaydin evlenmeden benimle ayni evde kalmazdin belki baska adamlarlada kaldin diye...
Umarim ne demek istedigimi anlamissinizdir.

bence kötüü evlilik öncesi birlikte yaşamak evliliğin anlamını yitirmesine sebep oluyor

yaşamak ısteyen varsa yaşasın sonuçta hesabını bıze vermıcek
ınsan nasıl mutlu oluyosa oyle yasamalı,,
sonucta bır defa dunyaya gelıyosun,
içinde kalıp sapıtıcagına
deneme yanılma yöntemıyle hayatına yön verebılır ınsan

Benim hiç böyle bir deneyimim olmadı.. Ama çok yakın arkadaşlarım yaşadılar. Çok bilgi sahibi oldum..
Benim ailem izin vermezdi de ben de istemezdim açıkçası,sanırım sıkılırdım,evlenmeden önce ayrılırdım.. Evliliğin farklı tadları var flört dönemine göre bence. Sadece cinsellikle bağdaştırmıyorum konuyu. Çiftler belki aradabir birbirinin evinde kalabilir,ama sürekli aynı evde olmak rahatsız edici olabilir.. Açıkçası,bekarlığın tadını erkenden kaybetmek istemezdim ben olsaydım..:icecream:
Artı nikah olunca hemen bitiremiyoruz diye bir fikire asla inanmıyorum. İnsan maddi ve manevi güce sahipse yürütemeyeceği evliliği neden sürdürsün ki? O güçlere de sahip olmayan evlenmesin diye kaç defa söyledim bilmiyorum...:smiley-cool:

seneler evvel, aşık olup kısa sürede evlenip, sonra da birbirini tanıdıkça anlaşacak nokta bulamayıp, gencecik yaşta hayatlarını cehenneme çevirmektense, birbirlerine zarar vermektense ayrılma yolunu seçmiş geçmişte var olmuş bir çiftin üyesiydim.

Hiçbir zaman utanmadım, çekinmedim bundan utanacak da bir şey yok zaten. Her ilişkinin başı olduğu gibi sonu da olabilir. İster sevgili olalım, ister nişanlı, evli, çoluk çocuk sahibi. Hayattan hiçbir şeyin olmadığı gibi bunların da garantisi yoktur.

Sevgilim de daha tanıştığımız gün öğrenmiş boşanmış olduğumu. Asla bir sorunumuz olmadı, kurcalamadı.

O zamanlar çok büyük konuşmuşum sanırım, sürekli bundan sonra biri olursa hayatımda mutlaka aynı evi paylaşıp öyle evlenirim derdim. 3. senemiz, ama hiç öyle bir şeyi göze alamıyorum demiyorum çünkü ihtiyaç da duymuyorum.

Kendi kendime yetebiliyorum, arkadaşlarım, işim, anneciğimle istediğim kadar zaman geçirebiliyorum. Nasıl olsa evlenirsek bunlar kısıtlanacak ir gün, şimdi tadını çıkarıyorum:icecream::dance:

X