Sevgiliyle aynı evde yaşamak..İyiMi-KötüMü?

Bence etnik olarak yanlış kısa süreli tatil vb. hoş olabilir ama uzun sureli nikahsız birliktelik türk toplumunca hoş karşılanmayan bir durum arkadasım bence bır kez daha dusun .. aynı evde yasamak sorumluluk gerektirir ayrıca bakalım ailen ne diyecek saglıklı bir karar vermen dileğimle tekrar dusun derim.

Hayatım bu benim bir arkadaşımın başına geldi.Daha 1 hafta olmuyor.
Çocukla beraber olmuşlar,yüzeysel,evlendiler neyse,çocuk ikidebirde bir sorun olunca benimle bekarken sevişiyordun ya diyip duruyormuş,arkadaşım cinnet geçirdi.Ayrılmaya kadar gitti.Şimdide adam olacak kişi diyormuşki;"(kızın annesi için),annende kızım pırlanta gibidir,tertemizdir diyip duruyor,el değmedik diyor.bir daha desin.El değmediktide bana niye elletti"diyecekmiş.Bak bu benim arkadaşımın kocası tarafından söylenen iğrenç laflar.
]

ne şerefsiz erkekler var yaa
elletirsin kabahat elletmezsin kabahat
bu erkek milleti her türlü iki yüzlülüğe müstehaktır
elleteceksin herkese. elletmedim kimseye diyeceksin
gece gece sinir oldum

dinen uygun deeell diyincemi kunu sapıyo sengözlerimebaksanab

hay ağzına sağlık kardeşim.ağzımdan aldın lafı valla.gece gece de güldürdün benisırnaşık şey o soruna ben bi cvp verirdim ama nese kırmayalım kimseyi şimdi

bence de konunun din ile hiç bir alakası yok,
konuyu saptırmayalım kim nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşar,

sevgili cinsilatif her zamanki gibi yorumun süperdi,
gece gece güldürdün beni, veciz bir söz olarak belleğimde yer edecek her zaman,
elleteceksin herkese. elletmedim diyeceksin kimseye
gerçekten Allah herkesi ne istediğini bilmeyen ve kendiyle sorunu olan erkeklerden korusun....

Bence etnik olarak yanlış kısa süreli tatil vb. hoş olabilir ama uzun sureli nikahsız birliktelik türk toplumunca hoş karşılanmayan bir durum arkadasım bence bır kez daha dusun .. aynı evde yasamak sorumluluk gerektirir ayrıca bakalım ailen ne diyecek saglıklı bir karar vermen dileğimle tekrar dusun derim.

kısa süreli tatil yada uzun süreli ev yasantısı bunda bı fark yok kı canım,
aynı kapıya cıkıyor...
kısa sürelide olsa sevgılısle tatıl yapan bı kız ıcın aynı evdede yasamak ta sorun olmaz kı bence:)

Amaann erkenden onca derdi almaya ne gerek varkii.. bence çok kötü..

kısa süreli tatil yada uzun süreli ev yasantısı bunda bı fark yok kı canım,
aynı kapıya cıkıyor...
kısa sürelide olsa sevgılısle tatıl yapan bı kız ıcın aynı evdede yasamak ta sorun olmaz kı bence:)

canım sözlün olur nişanlın olur biryere bir hafta sonu 2 gun 3 gun gidersin oda cinsellik yaşamamak şartı ile..bundan bahsettım yoksa aynı evde yasamak hoş diil bence.

Arkadaşlar ne derseniz deyin, özgürlük deyin, dünyaya bir daha mı geleceksiniz deyin ,mecburum deyin ya da benim hayatım istediğim gibi yaşarım deyin..Deyin de deyin ama ortada siz kabul etseniz de etmeseniz bir gerçek var, o da Türk toplumunda yaşadığınız..

Bizim, Türk toplumu olarak, bir takım kurallarımız, gelenek ve görenklerimiz var..Her ne kadar bazı yerler de fazlaca kabul görmese de, bu, inkar edilmesi anlamına gelmez.

Bu tarz yaşam şekilleri, evlilik öncesi birlikte yaşama durumları bizim toplulumuza, gelenek ve göreneklerimize ters kabul edersiniz ki.. Bunu kimse inkar edemez sanırım..

Haaa siz, ''ben hayatımı yaşamaya bakarım, ya da şartlar gereği mecburum ya da kimin ne dediği önemli değil'' diyorsanız, ona da saygı duymak gerekir tabii uzaktan..

İşin bir de şu yönü var; bazı şeyleri evliliğe saklamak gerek diye düşünüyorum, cinsellik değil sadece, her türlü paylaşımdan bahsediyorum.

Günümüzde zaten sevgiler o kadar çabuk tüketiliyor ki, çok çabuk aşık olunuyor, çok çabuk ayrılıklar yaşanıyor, bir de paylaşımlar evlilik öncesi yaşandığı zaman, evliliğe pek de fazla birşey kalmıyor diye düşünüyorum..

Kalsa bile , ilk zamanlar ki heyecanı olmuyor kanımca..Aynı evi paylaşmak, aynı yatağı paylaşmak, aynı sofrayı paylaşmak....Daha önce yaşanan bu tarz olaylar, evlilikten sonra sıradanlaşıyor..

Özet olarak, evlilik öncesi aynı evi paylaşmamaya çalışmak bence daha doğru olacaktır..

Son düzenleme:
herkes gerekeni söylemiş,kendi kızım öyle bir istekle karşıma gelse yine cevabım hayır olamaz derdim...
arkadaşlarımın çoğunluğuyla hemfikirim...evlilik öncesi aynı evde yaşamak ilişkiyi tüketiyor...çok yakınım böyle bir ilişkiden yeni çıktı,onu toparlamak bize düştü...ailesi bile bilmiyordu...(velhasıl böyle bir ilişki seni tüketir,bitme noktasına getirir,ayaklı bir enkaza çevirir...tüm bu gözlemlerim bahsettiğim kızda gördüklerimdir)
sen kendin düşün,kararını öyle ver...

canım sözlün olur nişanlın olur biryere bir hafta sonu 2 gun 3 gun gidersin oda cinsellik yaşamamak şartı ile..bundan bahsettım yoksa aynı evde yasamak hoş diil bence.

yanı benım dedıgım ahlaken aynı seydır,
sonucta aynı evde yasamaya karar verenlerde nişanlı ve sözlüden daha ciddilerdir,
nişanlın olur sözlün olur hadı tatıle cıkarım dersın sonra anlasamaz ayrılırsın aynı seydır genel olarak,

kendı fıkrım olarakta ben yasamazdım zaten aılemde ızın vermezdı,
evlendıgın zaman aynı evde yaşamak daha özeldır bence:)

bence bu tur bısey bana göre coook ters.dıyelımkı aynı evı paylasıyonuz o zaman resmen karı koca hayatı yasayacaksınz yarın öbür gün ayrıldınz dıyelım bu olacak ıs mi?unutmakı evlılık farklı bısey kocalarımız amaaan ben sıkıldım deyıp evı terkedemez ama sevgılı olursa bunu kolaylıkla söyleyebılır.o zamanda kendını kullanılmıs gıbı hıssedeceksın ve bu düşüncenın altında ezılırsın..butun bunları düşünerek adım atmalısın.ve bana göre erkekler zor kadınları sever ama sen herseyı önune sunuyosun zaten su bır gercekkı kolay kazanılan kolaylıkla gözden cıkarılabılır.....

baştan sona okudum bi taraftan da düşündüm
birlikte yaşamak evcilik gibi bişey
henüz evliliğe kendini hazır hissetmeyenlerin
karı kocacılık oyunu oynamaları
ben yapar mıydım
gözümü karartsam bile.utanırdım yahu
deniz güneşin dediği gibi.toplum normlarına uymak zorundayız
ve çıkıntı olmak utandırırdı beni
bi de bu evlilik durumlarını çok ciddiye alıyoruz sanki
erkeğin kadına lutfu gibi algilıyoruz
bizimle evlenmeyi düşünerek bizi onurlandırıyorlar
saolsunlar!!!!!

her konuyu din unsuruyla bağdaştırınca,dini bireysel olmaktan çıkarınca ve her olayı din boyutuna getirince konu sapıyor evet..hepimiz çok alışmışız din dersi vermelere,herkesin dini kendine kimsenin buna hatırlatmasına ya da öğretmesine gerek olmadığını düşünüyorum..

bizim dinimiz o kadar büyükki hayatın her alanını kapsıyor
bu yüzden de insanlar fikirlerini bu özgür platformda söyleyebilir sanırımmm

ya arkadaşlar susayım diyorum ama öyle şeyler söylenmiş ki kanım dondu resmen yahu.Ya eğer bir müslümansa bu konuyu açan arkadaş veya eğer bu konuya yorum yapanlar müslümanlarsa böyle bir konunun dinle alakası yok nasıl denir ya nasıl.Bu konunun direk dinle alakalı olduğunu göremeyecek kadar körmüyüz.yoksa işimize mi öle geliyo...

Son düzenleyen: Moderatör:

tamam arkadaşım dinliyoruz o zaman din hakkındaki diğer düşüncelerini..biz bilmiyoruz ya bi öğrenelim bakalım,her alanı kapsadığını da bilmiodum mesela ben dinin tamamen bireysel olduğunu biliodum ne kadar da cahilmişim ben yahuu..
işte bundan bahsediyorum ilk mesajı okur musunuz arkadaşlar her konu bu noktaya gelmek zorunda mı?ne alakası var allah aşkına şuanda bu konuyla sizin söylediklerinizin..neyse ben yorum yapmıcam daha başka..iyi geceler...

sizede iyi geceler

bu kadar çabuk sinirlenmeyin iyi değil şakkıdı

ben sevgilimle aynı evde 4 yıl yaşadım. ailemden gizli oldu bu okul yıllarında..açıkçası tavsiye etmiyorum bir süre sonra olay şuna dönüyor: adamın bulaşığını çamaşırını yıkıyorsun.yemeğini yapıyorsun kısacası eşi olmadan eşiymiş gibi yaşıyorsun..ve evlenmek için bir nedenleri kalmıyor..üstüne de aileden gizli yaptığın için suçluluk duygusu da cabası...bi süre sonra sırf evlenmek için birlikteliğini sürdürüyorsun en sonunda evlenmeyi başarıyorsun ha bir de evlenirken ödün kopuyor kız tarafı birşey istediğinde erkek tarafı zaten birlikte yaşamışlar tavrıyla tehtit ediyor..benim kına gecemi bile yapmadılar ..istiyorum diye diretemedim bile...anlatırken bile canım acıdı...neyse evlendikten sonra da kötü gitti herşey ve boşanmak zorunda kaldım...güzelim bazı konularda toplumun geleneklerini göreneklerini göz önünde tutmak lazım.giyindiğin gelinliğin bir anlamı olmalı ne kadar geri kafalılıkla değerlendirsen de beni böyle düşünüyorum ama yine de son karar senin...

eğer durumun buna benzerse, yani ailenin haberi yoksa mutlaka bu yorumu dikkate al derim cnm.. görüyosun bunların hepsi olan şeyler.. burdaki kimse senin ilerde ne sevgilin ne onun ailesi tarafından kırılmanı istemez..

benim fikrime gelince.. şu an çok düzgün giden bi ilişkim var, yaptığım sürüyle hatadan sonra ilk defa bana gerçekten uygun insanı buldum diye düşünüyorum.. kendimi senin yerine koydum, düşündüm.. elbetteki ben onunla daha çok beraber olmayı isterim.. beraber yemek yapmak, beraber tv izlemek.. onunla uyanmak.. ortak bi yaşam sürmek.. harika şeyler bunlar.. ama şu anki halimizin de tadı ayrı.. belli bi saatte ayrılmak zorunda olmak, görüşemediğimizde onu özlemek, sırf beni beş dakika görsün diye gecenin bi yarısı camımın önüne gelmesi.. bunların hiçbirini kaybetmek istemem.. biliyorum ki eğer benim için doğru insan gerçekten oysa ben eninde sonunda onlar evlenirim ve bunları yaşarım zaten.. o yüzden aceleci davranıp, ilişkinin belki de en güzel en heyecanlı kısmını ziyan etmezdim..
sonra bi de şunu düşünüyorum.. ben özgürlüğüne çok düşkün biriyim.. yanımdaki insan canımdan bi parça bile olsa ara sıra herşeyden sıkılır ve yalnız kalmak isterim.. bunun birlikte olduğum kişiyle en ufak bi alakası yoktur, tamamen doğal bi ihtiyaçtır.. bi süre düşünür, kafamı toplar, sonra devam ederim.. ama beraber yaşasak, o benim bu tavrımı mutlaka yanlış anlayıp kişisel bişey sanıcaktır.. hani evli olsak belki beni daha iyi tanır, anlyış gösterir.. ya da ben artık hazır olduğum için bu huyumu terkederim bilmiyorum.. senin de böyle bi durumun varsa bi kere daha gözden geçirmen gerek sanırım..
işin bir de farklı boyutları var.. biriyle beraber yaşamamak için kişisel sebeplerin dışında bir de dini görüşler, prensipler, aile yapısı vs vs gibi sebepler var.. eğer hepsini olgunlukla düşünüp, bi kefeye koyup karar verdiysen ve bu açıdan baktığında birlikte yaşamak senin için bi sorun teşkil etmycekse o zaman sadece ilişkinin gidişatını düşün.. uzaktan ne kdar yorum yapsak az, en iyi sen bilirsin sevgilinle aranın nasıl olacağını.. biribirinizden sıkılıp sıkılmayacağınızı..kavga edip etmeyeceğinizi.. çok çok iyi düşünün öyle karar verin cnm.. yerimseniben

ya arkadaşlar susayım diyorum ama öyle şeyler söylenmiş ki kanın dondu resmen yahu.Ya eğer bir müslümansa bu konuyu açan arkadaş veya eğer bu konuya yorum yapanlar müslümanlarsa böyle bir konunun dinle alakası yok nasıl denir ya nasıl.Bu konunun direk dinle alakalı olduğunu göremeyecek kadar körmüyüz.yoksa işimize mi öle geliyo...

varya konuları kıtletmek ve tartısma cıkarmak ıcın oyle ınsanüstü çaba harcıyosunuz kı,
arkadasım sende baska konu ac ordan tartıs o zaman bu ne ya
herşey günah hersey gunah

her şey günah deil ark ım günahın sana göresi bana göresi de yoktur bişi günahsa herkese günahtır.Açıp okuyun bakalım kuranı evlenmeden aynı evde yaşamak günahmıymış deilmiymiş.hiç bi çaba sarfetmiyorum ben tartışma yaratmak için.ama inandığım dinle ilgili yanlış bişiler söyleniyosa bura deil neresi olursa olsun savunurum gerçekleri.kimsede mani olamaz

X