Sevgilimin en yakın arkadaşı

Arkadaşım, bir insan illa evlilik amacıyla bir insanla görüşmez. Belki adam sevgili kalmayı evlenmeye tercih ediyor, olamaz mı? Üstelik yüzüğü dahi siz zorla aldırmışken, adam hala aynı tas aynı hamam ağırdan almaya devam ediyorken siz sadece kendinizi kandırıyorsunuz "evlenmek istemese neden hala benimle?" diyerek. Acı ama gerçek yani.
Yooo. Evlenecek. Ne olursa olsun. Er geç. Onur meselesi yaptı artık bunu çünkü.

Ne gururu yahu? Asıl gururu yüzüğü kendi zoruyla taktırırken yapıp "ben bu yüzüğü istemiyorum, sen ne zaman gönüllü bir şekilde yüzük takacaksan o zaman gel" demedi gerekirdi. Gurur bu değil ama hırs yaptığı çok belli.

'Kız gibi nazlanıyor' tabiri kullanılan erkeklere niçin rest çekilmiyor, ben de bunu anlamıyorum. Sn. konu sahibi, 'İmzayı atana kadar evlendiğimizden emin olamayacağım' dediğiniz bir kişiyle neden sevgililik sürecini devam ettiriyorsunuz ki. İkiniz de sevgili olarak devam etmek isteseydiniz, tamam sorun yok burada. Ancak iki tarafın istekleri belli ki biraz daha farklı ve siz kendi talepleriniz/istekleriniz çerçevesinde (Evliliğe ikna ederim düşüncesi) onun nazlanmalarını çekmek zorunda kalmışsınız zamanında. Ben bunu bir kadın adına gurur kırıcı buluyorum. İstemezse istemesin, bir erkek neden kadın gibi naz yapacak, bir lütüfmuş gibi kadına evlenme teklifinde bulunacak ki. Bir kadının hayallerini/beklentilerini önemsemeyen bir erkekle devam etmemesi gerekli bence. Giden gitsin, hepsi gidebilir, ölene kadar yalnız olmak böyle lütufta bulunmasını bekleyeceğimiz erkeklerle uğraşmaktan yeğdir bence. Umarım hayatınız istediğiniz gibi şekillenir, ancak lütfen biraz burada yazılanlara da kulak verin. Başka üyeler de yazmış sizin bu nazlanmalara katlanarak kendinizi değersizleştirmenizle ilgili. Mmmm bir de arkadaş konusu vardı değil mi, bakın işte o kadar küçük bir ayrıntı kaldı ki şimdi o arkadaş bu genel tablonun yanında.

Onur meselesi değil. Onur mu kaldı sence? Sevmek ve inanmak istemek diyelim şuna...
Neden bir insanın gerçekten sevebilecegine ve bu yüzden istediğine inanmıyorsunuz? Baska adam mi yok evlenilecek? Ben bu adam dışında kimseyle evlenmek istemiyorum. Bununla olmazsa kimseyle evlenmeyecegimi düşünüyorum. Istemiyorum çünkü.

'Kız gibi nazlanıyor' tabiri kullanılan erkeklere niçin rest çekilmiyor, ben de bunu anlamıyorum. Sn. konu sahibi, 'İmzayı atana kadar evlendiğimizden emin olamayacağım' dediğiniz bir kişiyle neden sevgililik sürecini devam ettiriyorsunuz ki. İkiniz de sevgili olarak devam etmek isteseydiniz, tamam sorun yok burada. Ancak iki tarafın istekleri belli ki biraz daha farklı ve siz kendi talepleriniz/istekleriniz çerçevesinde (Evliliğe ikna ederim düşüncesi) onun nazlanmalarını çekmek zorunda kalmışsınız zamanında. Ben bunu bir kadın adına gurur kırıcı buluyorum. İstemezse istemesin, bir erkek neden kadın gibi naz yapacak, bir lütüfmuş gibi kadına evlenme teklifinde bulunacak ki. Bir kadının hayallerini/beklentilerini önemsemeyen bir erkekle devam etmemesi gerekli bence. Giden gitsin, hepsi gidebilir, ölene kadar yalnız olmak böyle lütufta bulunmasını bekleyeceğimiz erkeklerle uğraşmaktan yeğdir bence. Umarım hayatınız istediğiniz gibi şekillenir, ancak lütfen biraz burada yazılanlara da kulak verin. Başka üyeler de yazmış sizin bu nazlanmalara katlanarak kendinizi değersizleştirmenizle ilgili. Mmmm bir de arkadaş konusu vardı değil mi, bakın işte o kadar küçük bir ayrıntı kaldı ki şimdi o arkadaş bu genel tablonun yanında.
Haklısınız. Kaç kere rest çektim ayrılmaya çalıştım. Ayrıldım da. Adam seviyorum evlenmek istiyorum diye ikna etti hep. O yüzden zaman verdim. Aldığı yüzükten sonra gerçekten davranışları daha değişti. Daha kabullenip sahiplendi. O yüzden sürüyor zaten. Burda da herkes sabah akşam yalvarıyorum zannediyor. Ne kadar acı çeksem de gittim. Ama peşimi bırakmayan o oldu.

Onur meselesi değil. Onur mu kaldı sence? Sevmek ve inanmak istemek diyelim şuna...
Neden bir insanın gerçekten sevebilecegine ve bu yüzden istediğine inanmıyorsunuz? Baska adam mi yok evlenilecek? Ben bu adam dışında kimseyle evlenmek istemiyorum. Bununla olmazsa kimseyle evlenmeyecegimi düşünüyorum. Istemiyorum çünkü.
Gerçekten sevmediğinizi düşünmedim, aynı sevgiyi karşınızdaki adamdan görmüyorsunuz. Hiç mi etrafınızda örnek yok, seven adamın sevdiği kadın ile evlenmek için yapabildiklerine hiç mi şahit olmadınız? Neden yanımda duruyor diye sormuştunuz, şimdi tatmin edici cevap vereyim.
1. Daha iyisi şu an için yoktur. Varsa bile sizin kadar can atmıyordur onunla olabilmek için.
2. Evlilik adamı değildir, sevgililik daha işine geliyordur ama mertçe size asıl beklentisini söylemeyip böyle arada birkaç umut verici adımlar atıp elinde tutmaya çalışıyordur.

Adamın kafası karışık. Evlenmek işine gelmiyor ama yaş olmuş 35. Bir yandan da acaba diyor, düzenli hayatım olsa daha iyi değil mi? Böyle arada gidip geliyor. Bu adam da evlenecek, dağ gibi sorumluluklar kaldıracak, gönülsüz gönülsüz. Size çok kolay gelsin. İşiniz zor bu adamla.

Haklısınız. Kaç kere rest çektim ayrılmaya çalıştım. Ayrıldım da. Adam seviyorum evlenmek istiyorum diye ikna etti hep. O yüzden zaman verdim. Aldığı yüzükten sonra gerçekten davranışları daha değişti. Daha kabullenip sahiplendi. O yüzden sürüyor zaten. Burda da herkes sabah akşam yalvarıyorum zannediyor. Ne kadar acı çeksem de gittim. Ama peşimi bırakmayan o oldu.

Eee o zaman bir miktar dengesizlik de var. Bence kendinizi iyice bir geri plana çekin. Hiç gelecekle ilgili konuşmayın, hiç bir isteklilik belirtisi göstermeyin. Bu süreç içerisinde de yeni bir durum analizi yapın. Mevcut koşullar ışığında başka bir tavsiyede bulunamıyorum. Diğer üyeler daha iyi tavsiyelerde bulunabilirler.

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Bakalım zaman gösterecek. Belki hala evlilik korkusu sürüyordur bilemiyorum. Evlilik yoluna girmezse beni kaybedeceginin farkında. Kaybetmek istemiyor. Artık sonuna geldi. Ya evlenecegiz ya ayrılacagiz bunun başka yolu yok. Evlilik tarihini önümüzdeki yaz diye planladık. Daha fazla beklemeyecegimi de söyledim. Bakalım neler olacak :)

benim işyerim erkeklerle dolu içlerinden birisi gözü dışarda cinsiyetçi aynı zamanda da çevresindeki erkeklere bahsettiğiniz şekillerde akıl veren bi tip. çoğu zaman benim de evlilik kararıma burnunu sokuyor. ama ben evlenmek isteyen hiçbi kişinin o adamı ciddiyre alıp vazgeçtiğini görmedim. saçmasapan kişilerin aklına uyucak olan kişi de tez vakitte sizden ayrılsın zaten endişe etmeyin

Ben yuzuk konunuzu hatirliyorum. Sonrasinda ailesi sizi istemeye geldi mi? Onu da yokusa suruyordu sevgiliniz. Ama evlilik plani yaptiginiza gore ilk adim atilmis olmali?
Simdi siz de anlamis oldunuz ki hayatiniz boyunca bu adama isteklerinizi zorlayarak yaptiracaksiniz. Boyle iliskiler yurumuyor mu, elbette ki yuruyor ama sizin cok saglam bir psikolojiye sahip olmaniz gerek.

Ben yuzuk konunuzu hatirliyorum. Sonrasinda ailesi sizi istemeye geldi mi? Onu da yokusa suruyordu sevgiliniz. Ama evlilik plani yaptiginiza gore ilk adim atilmis olmali?
Simdi siz de anlamis oldunuz ki hayatiniz boyunca bu adama isteklerinizi zorlayarak yaptiracaksiniz. Boyle iliskiler yurumuyor mu, elbette ki yuruyor ama sizin cok saglam bir psikolojiye sahip olmaniz gerek.
Evet iki hafta önce geldiler aile arası bir söz yaptik. Ama dediğiniz gibi hep ite kaka oluyor. Hadi demeden olmuyor sanki. Gerçekten bu durum psikolojimi bozuyor. Ailem de seni seviyor bu adam diyor çünkü hep beni düşünen bi imaj çiziyor. Yine de evlilik konusundaki hevessiz tavırları bir garip geliyor. O yüzden hep böyle ikilemde kaldım ya. Bi bakıyorsun bana düşkün. Ama bir bakıyorsun bir an önce evlenme isteği yok. Hep yavas yavas modunda..

Sevgilimle 2 yıllık bir ilişkimiz var. Ilk başlarda evlilikten çekinen bir adamdı ama zamanla beni sevdikçe aştı bazı şeyleri. Yani anlayacağınız kız gibi nazlandı beyefendi. Evlenicez zaten ne acelen var tarzı... Neyse öyle böyle derken sözlendik. Seneye yaza da evlenme planımız var.
Bunun çocukluktan beri aynı mahallede büyüdüğü en yakın arkadaşı var. Sürekli her fırsatta görüşürler. Sevgilimin ailesi de pek sevmez kendisini. Yıllardır işsiz güçsüz bizim oğlana yapışıyor tarzı düşünüyorlar. Benimki arada maddi destek de oluyor. Adam işsiz güçsüz olmasına, ailesiyle yaşamasına rağmen birisiyle evlenmiş çocuk bile yapmışlar. Yani kız da bununla kaynana evinde yaşıyor. Kızla muhabbet ettiğimizde 36 yaşında çocuk yapmak için evlendiğini söyledi. Muhtemelen anne olamayacağım panigiyle tanışıp 3 5 ayda evlenmiş karşısına çıkan ilk adamla.
Gelelim sorunumuza, ben sevgilim arkadaşına çok değer veriyor diye her zaman ona karşı hep güleryüzlü oldum, hep iyi muhabbet kurmaya çalıştım. O da yüzüme karşı hep gülmesine rağmen, garip garip evlilik karşıtı konuşmalar yapıp duruyor sevgilimin yanında.
Mesela bizim ilişkimiz 1 yıllık olmuştu. Durduk yere konuyu evliliğe getirip birbirinize sakın evlilik baskısı yapmayın, en güzel zamanınız sevgililik zamanı. Yüzük takmak için acele etmeyin o zaman işler değişiyor tarzı bir büyüğümüz gibi tavsiyelerde bulundu. İçimden demistim zaten benimkisi korkuyor bunun dediklerine bak..
Neyse 2 yılımız geçmiş hala geçen diyor ki siz daha gençsiniz biz evlendiğimizde ben 33 yaşında karım 36 yaşındaydı diyor. Ben de 31 yaşındayım sevgilim 35 yaşında. Hala sizin için daha erken gençsiniz muhabbeti yapıyor. Ben bizim de yaşımız var genç miyiz diye gülünce ne var diyo karım 36 yaşında evlendi çocuk da yaptı. İyi ki dedim çocuğunuz olmuş olmayadabilirdi yaş ilerledikçe kadınlar için zorlaşıyor dedim.
Kendisi 3 ayda yeni tanıştığı birisiyle hızlıca evlenmiş bize gelince acele etmeyin muhabbeti artik bana batmaya başladı. Ben mi fesat düşünüyorum anlamadım ama hala bu tarz konuşması normal mi? Benimkine sordum geçen neden böyle konuşup duruyor bizim evlenmemizi istemiyor mu dedim? Karısı 36 yaşında evlendi diye ben o yaşa kadar beklemek zorunda mıyım ne alaka dedim bu muhabbetler? Benimki de arkadaşına toz kondurmuyor tabi ne alakası var diyor.
Ama artık şundan şüphelenmeye başladım. Sanki arkadaşı sevgilime sürekli ne kadar geç o kadar iyi tarzı beynine işliyor. Benimki de ondan etkileniyor gibi. Doğru mu hissediyorum sizce? Bu adam neden böyle konuşup duruyor arkadaşını kaybetmekten mi korkuyor, maddi açıdan destegi kesilir diye mi korkuyor anlamadım. Yakın erkek arkadaşlarda böyle arkadaşımı kaybedeceğim korkusu olur mu? Böyle bir durum başına gelen var mı? Ki şöyle söyleyim sevgilim ona o kadar düşkün ki evlensek de ondan kopmaz. Sürekli görüşmezlerse ben de başka bir sey bilmiyorum. Bu garip arkadaş karşısında tutumum nasıl olmalı sizce?
Sevgilinizle arkadaşı arasında "bromance" tarzı bir ilişki var sanırım. Yani, birbirlerinden kopmayı sevgililerine/eşlerine rağmen göze alamıyorlar.
Yahu yaş olmuş 35, sevgiliniz çocuk mu? Neden arkadaşının dediklerine uysun? Demek ki ilişkinizin bir sonraki aşaması sevgilinizi de korkutuyor ki, evliliğinizi geciktiriyor.
Önceden bir konu açmışsınız, şimdi okudum yorumlarda. Sizin zorunuzla yüzüğü takan adam, evliliği içtenlikle düşünmüyordur, bunun sizi sevmemesiyle bir alâkası olduğunu sanmam. Ama ayrılmak istediği hâlde sizinle devam etmek istemesi de, sizi alışkanlık hâline getirdiğini gösteriyor sanki. Yani sizi seviyor olabilir, ama bir imzadan sonraki ömrü geçirecek kadar olmayabilir.
Zaten kaç yıllık birliktelikler evlilikle sürmek zorunda da değil. Ama sanki sevgiliniz, sevgililiği sürdürerek daha az sorumluluk yüklenmek istiyormuş gibi geldi bana.
Söz konusu arkadaşa gelince, zaten koca adam neden para ister onu da anlamam. Bir de sizin hakkınızda "geç evlenin" demesi bana, kendi çıkarını düşündüğümüzde pek iyi niyetli gelmedi. Umarım "acele etmeyin, birbirinizi iyice tanıyın" anlamında söylemiştir. Ama herkesin evlilik zamanının farklı işlediğini biliyor olması gerekirdi.
Siz, evlilik konusunda zaten resti çekmişsiniz. Üstüne fazla gitmeyin sevgilinizin, o süreçte şu anki ilişkinizin gelecekteki durumunu tahmin edin. Baktınız ki adam hâlâ saldım çayıra Mevlâm kayıra takılıyor, o zaman onu alır karşınıza konuşursunuz. Ama "bana zaman ver, seni çok seviyorum" sözlerinden de somut şeyler sunması lâzım size.

Bazilari evlenince kendini birşey çözmüş, evlilikle ilgili her halti biliyor sanıp sorulmadan konuşup durmayi çok severler.
Öye yandan dediginiz gibi destek kesilcek diye de korkuyor olabilir ki umarim dusundugunuz gibi kesilir. 🙄

36 yaşina kadar bekledilerse de boşuna beklemişler zaten, oturup kuru kuru beklemeyle olmuyor. Ne ayri ev var ne iş var neyi beklemişmiş? Şunu sorsan ne cevap verebilir acaba.
Böyle bozmak lazim aslinda da çok kırıcı olur.

Onun disinda başkasindan etkilenen adam iyi degildir, dikkat edin. Omur boyu insanlardan ve sozlerinden siz koruyamazsiniz sevgilinizi.
Evlenmek isterse kimsenin etkiyelebilecegini dusunmuyorum cocuk değilsiniz sonucta.

Ama evlilikle ilgili muhabbetlerin artık sıktığını bir sekilde karsi tarafa hissettirmek lazim.

Evet iki hafta önce geldiler aile arası bir söz yaptik. Ama dediğiniz gibi hep ite kaka oluyor. Hadi demeden olmuyor sanki. Gerçekten bu durum psikolojimi bozuyor. Ailem de seni seviyor bu adam diyor çünkü hep beni düşünen bi imaj çiziyor. Yine de evlilik konusundaki hevessiz tavırları bir garip geliyor. O yüzden hep böyle ikilemde kaldım ya. Bi bakıyorsun bana düşkün. Ama bir bakıyorsun bir an önce evlenme isteği yok. Hep yavas yavas modunda..

Kendince seviyordur zaten, sevgi oyle ayni kaliptan cikan herkes icin ayni olan bir kavram degil. Sizi anliyorum ama bu kisi hayatinizda oldugu muddetce iliski dinamiginiz bu olacak. Siz isteyeceksiniz, zorlayacaksiniz, son noktaya geldiginizde yapacak karsi taraf. Sizin yapmaniz gereken bu kisiyle devam etmek istiyorsaniz bu dinamigi kabul etmeniz. Kimsenin kimseyi degistirme gibi bir gucu yok, sizin sevgiliniz de degismeyecek. Degistiremeyecegimiz durumlari ya kabul etmeliyiz ya da durumdan uzaklasmaliyiz. Diger turlu sizin caniniza yazik, cok yipranirsiniz.

Daha önceki yazılarınızda cinsel birliktelik yaşadığınızı yazmıştınız
Siz evlenen herkesin cinsel birliktelik yaşamadan mı evlendigini düşünüyorsunuz cidden? Ya da cinsel birliktelik yaşayan kimsenin evlenemedigini mi zannediyorsunuz? Günümüzde birlikte yaşayıp evlenen insan da çok. Aşın artık şu zihniyetleri ya. Erkekler sizin kadar önem vermiyor artık bekarete.

Siz evlenen herkesin cinsel birliktelik yaşamadan mı evlendigini düşünüyorsunuz cidden? Ya da cinsel birliktelik yaşayan kimsenin evlenemedigini mi zannediyorsunuz? Günümüzde birlikte yaşayıp evlenen insan da çok. Aşın artık şu zihniyetleri ya. Erkekler sizin kadar önem vermiyor artık bekarete.
İster yaşarsın ister yaşamazsın senin tercihin.ama 2 yıldır beraber olup,30 yaşın üstünde ,işi gücü olan 2 insan neden evlenmesin ki...zaten eski yazılarında aranızdaki sorunları da yazmıştın. .yüzük sorun oldu..evlenmek istemedi ki hala hevesli gözükmüyor...ben onun gözünden birşey yazdım...bu adam ne yardan ne serden diyor..hem evli gibi olalım hem bekar yaşantım devam etsin..masraf yapması, ev düzmesi onun için gereksiz..ayrılsanız ,iş sadece güle güleye bakıyor...
Sen bilirsin...inşallah evlenirsin....

X