Sevgilim bekar annesini geçindirmek istiyor

Merak etmeyin ne ben ne kardeşlerim asalak değiliz çok şükür. Ailemiz sağolsun aldığımız eğitim sayesinde hepimiz çok iyi yerlerdeyiz. Bu saatden sonra bize destekleri manevi yöndendir, maddiyat değil.
Üzüleceklerini sanmiyorum çünkü kafa yapılarımız aynıdır. Boşuna bu yaşına kadar didinmiyorlar, onlarda isteseler 20 sene önce çalışmayı bırakıp 3 tane çocuğumuz var bize baksınlar diye düşünürlerdi.
Dediğim gibi ütopya değil burası dünyannı çivisi gibi klişe laflar ile ne kendinizi kandırın ne başkasını.

Kar hangi dağa yagacağını biliyormuş demek ki. Şansları var ki çalışıyorlar .

Bakış açınız bu sekildeyse yazık olurdu onlara.

Biraz önce bizden beklentileri yok aksine hala bizim için çalışıyorlar dediniz, şimdide manevi yöne çektiniz konuyu.

Siz böyle düşünüyorsunuz , bu sizin dünyanız.

Bende böyle düşünüyorum bu benim dünyam.

Bilmediğiniz dünyaya ütopya demeyin.

Bugün başka bir platformda yoksulların çocuk yapma sevdası konuşuluyordu. İçlerinden gelen biri şunu söyledi " kendilerine baktırmak " çocuk yapmak kişisel bir tercih ben şimdi çocuğuma senin için çalıştım çabaladım sabah 7 de uyandım sende seve seve bana bakacaksın nasıl derim ? yoksulsan çocuk yapma bakamayacaksan yapma maddi manevi güvencen yoksa çocuk yapma. ben seni yaptım emzirdim bana bakacaksın ? bana sordun mu doğururken ? Burada kadınlar çalışmalı diye bas bas bağırırken " kocamdan bi gün boşanacağım ihtimali var diye her sabah işe gidemem " dedi biri bana . hah o konu sahibinin kv adayı işte !

Siz dışardan gelen her türlü desteği maddiyat olarak algılıyorsunuz sanırım. Herhalde buda sizin dünyaya özel bir durum.
Benim içim tam aksine maneviyat önemlidir.
Örneğin benim yetişemediğim yerde çocularımı kursa getirmeleri veya almaları, eşimle baş başa tatil yapmak istediğimiz zaman çocuklara bakmaları gibi gibi birçok fedakarlıkları var sağolsunlar. Yapamak zorunda olmadıkları ama seve seve üstlendikleri şeyler.
Ve evet iyiki çalışıyorlar. Bizlerede iyiki bunu aşılamışlar. El açmayı değil, mücadeleyi öğretiler bize sağolsunlar.

Ben çalışan bir anne babanın kızıyım.
Ben ablalarım hepimiz çalışıyoruz.
Ama ben işsizliği de biliyorum. Sektör değiştirmek baştan okumak zorunda kaldım.
Buna cesaret edemeseydim şansım yaver gitmeseydi bir önceki okulumdaki bazı arkadaşlarım gibi işsizdim. Bu asalaklık değil. Beni de incitti o sözünüz.
Gerçekten iş bulmak zor. Hele hele deneyimsizken.
Ben tecrübeliydim, stajım vardı sayfa sayfa, bana neden hep kısa kısa derlerdi. Sonra ara verdim bazı sebeplerle onu bile sordular o dönemde. Neden iki sene ara verdiniz diye. Kolay değil.
Hele hele belli bir yaştan sonra işverenler tercih etmiyor.
Ben şu an garsonluğa başvursam yaştan almazlar. Üniversitede okuyanı tercih ederler.
Çalışmak isteyen ama çalışamayan kadınlar asalak değildir. İş bulamayanlar da.
Çalışan bir kadın olarak çalışmayan kadınlara yapılan bu karalamayı kabul etmiyorum. Emekse onlar da emek veriyorlar. Az mı çok mu bilinmez. Belki benden çoktur emeği.

Anne babanız çalışmıyor olsaydı, bu yaşa kadar hiç calismasaydi ve böyle bir duruma dusseydiler gerçekten onlara başının çaresine bak dermiydiniz ?
Anneme boşan dedim ben vakti zamanda. ünv zamanlarımdı , ben çalışırım dedim , sen de çalışırsın dedim. Terziliği vardır , evde dikiş dikerdi, boşanmadı. Hiç de çalışmadı. Kocanın bakması fikri ona da sıcak geldi. Annem şu an 55 yaşında, boşanacağım dese , gider 1+ 1 ev tutarım. Nafaka alır zaten, çok üretken bir kadındır. Salça yapar kurutulmuş ürünler yapar, ev yemekleri yapar, isterse yapar satar geçinir. Kendi kazanır kendi yer daha da iyi harcamak gezmek tozmak isterse. Destek olurum, böyle bir gücüm var. ( şükürler olsun)

Anne babanız çalışmıyor olsaydı, bu yaşa kadar hiç calismasaydi ve böyle bir duruma dusseydiler gerçekten onlara başının çaresine bak dermiydiniz ?
Ben diyemezdim anne baba bu sırtımda taşısam hakları ödenmez ama şu bir gerçekki konu sahibinin sevgilisinin maaşı azmış bu durumda aynı evde yaşamaktan başka çözüm yok bu durumda da ne gibi sorunlar çıkıyor burda hepimiz okuyoruz sonra konu sahiplerine neden baştan kabul ettin diyoruz .benim.annem de hiç çalışmadı ev hanımıydı bi mesleği de yok . üsttede yazdım babamın işleri bozuldu annem kimse kendine bisey söylemeden evden satışa başladı ablam madden yardim da bulunmasına rağmen yaptığı işi de bırakmadı ve annem 55 yaşında başladı bu işleri 45 yaşındaki kadın da biseyler yapabilir evladı da yine ona para verir market alışverişi yapar v.s ama çaba gösterilmeyecek yaş değil burada 45 yaşında bi arkadaş konu açsa boşanmak ıstiyorum ama işim yok dese hepimiz çalış deriz bu da bi gerçek

işte orada iki yüzlülük devreye giriyor. Çocuğun varsa sana baksın diyeceğiz, hee 25 değil 13 yaşında mı gitsin dilensin anasına baksın boşuna mı doğurdun çocuğu diyeceğiz. çünkü 45 yaşında kadın hiç çalışmadıysa asslaa çalışamaz. çay getir götürü yapamaz , çok kötü bişey bu . kk da bazı iki yüzlü tutumlara çok kuruluyorum.

Aslında sızın düşüncelerınız doğru aslında aynı şeylerden bahsedıyorsunuz. Ki ben her zaman çalışılmalı derım. Tek bır kişinin çalışmasıyla geçinilmez. Ev almayı bırakın zar zor geçinilir. Evet kv genç 45 yaşında gayet çalışabilir ama konu sahıbı oturup kalkmamış tanımıyor neyı var neyı yok bılmıyor. Çocuk annesıyle yaşıyor annesı bın lıraya dokunmuyor dıye yazmış bır yorumda ki ben burda ayrı bir ayar oldum. Tabı kı oğlu onla şuan yaşıyorsa kadın her şeyi karşılıcak değil gayet kendıde o evde yaşıyorsa para verecek. Ama bu kadın pandemınoncesı çalışmış kalp spazmı geçirmiş. Oğluda çalışma demiş. Şuan belkı sağlık sorunu var. Başka sorunları var bılemıyoruz. Öncesınde bu tarz şeylerın konuşulması normal ama daha sevgılıylen annene para veremezsın çocuk olmadan evlenmeden sureklı bubtarz konuşan bırıyle bende olsam ayrılırdım. Çünkü daha şimdiden tepemde bu tarz şeyler yapan ılerde anneme aldığım bır hedıyeyı bıle başıma kakar. Kimse 1,5 yıllık sevgılısı ıcın annesını atamaz. Kı burda bır kaç kişi harıc yardım edemez dıyenlerın bazıları evlenirken her boku eş adayından değil kv kp ödesın dıye laf sayarlar. Aıle olmak bunu gerektirir evlatlarına yardım edıcek dıyenler durum tersı olunca aslan kesılıyorlar. He bırde kendı annelerı olunca o kim köpek ondan ızın mı alıcan oluyor. Böyle de absürt tezatlıkları burda çok gördük

Bu konuda Farklı fikirlerde de olabiliriz ben sizin yorumlarınızı bakış açınızı ve üslubunuz doğallığını seviyorum

yok mevzu işleri ayıplamak değil bana göre. tek mevzu nasıl olur da adam annesine bakar ?
ama eminim burada annesi ihtiyaç sahibi olan bir kadın, sevgilim evlendikten sonra annemin geçimini ele almak zorundayım diye sevgilim terk etti dese herkes o adama kızardı.
annen seni büyütmüş tabi ki bakacaksın denirdi.

Uğraşıp didinmissiniz. Karşılığını almışsınız.
Yan gelip yatıp nasılsa evladım bana bakar diye düşünmemişsiniz. O yüzden o yazdığımı üzerinze alınacak bir durum ben göremiyorum. Neden incidiniz orasınıda anlamadım.
Bakın ben birkaç senedir işverenim çok büyük bir şirketim olmasada eleman çalıştırıyorum. O yüzden iş bulamayan ve iş beğenmeyen insanları ayırt edelim. Herkes sizin dediğiniz kadar ciddi anlamda iş aramiyor. Evet sözde herkes istiyor çalışmak ama durum ciddiye binince öyle olmayanda bisürü insan çıkıyor karşımıza.

Aslında burda anneye tepki verenlerin demek istediği bu illaki yapılacak şeyler vardır evden bile olsa .önemli olan o çabayı göstermek anne o çabayı göstersin evlatta yine yapsın yapacağını ama o yasta hic bisey yapmayım oglum ne yaparsa yapsin kafasi bana bencilce geldi benim ablamda ara ara annemlere maddi yardimda bulunur bunu kimse istemeden kendisi seve seve yapar ama annem asla beklenti içinde olmaz istemez .annem evden yağ,zeytin, tupperewre sattı parasını da kazandı kimseden bisey beklemedi ablamda ek olarak elinden geleni yaptı çalıştığım zamanlarda bende yaptim

1sen olay basinin caresine bak demek degil ki , mesela benim annem konudaki kadin gibi 40 yasinda bosansa hicbir geliri olmasa ben anneme derim calis diye , elbette bir elim ustunde olur , yardimimi esirgemem ama hayatimi da annem icin feda etmem
Ben bu forumda defalarca dile getirdim bunu anne babalar kendilerini evlatlari icin feda etmeli , evlatlarin boyle bir gorevi yok
Ben asla ve asla oglumun bana bakmak icinz kendi hayatindan feda etmesini , sevdigi kadinla evlenmekten vazgecmesini , kendi ailesini kurmaktan vazgecmesini istemem, Allah da bana göstermesin boyle bir durumu
Konudaki kadin 45 degil de 65 olsaydi farkli bir yorum yapardim ama 45 cok cok genc bir yas , ben 42 yim yahu esim 50 yasinda biz essek gibi çalışıp cocuklarimiza bakiyoruz , bir gun bile de ileride çocuklarımız bize baksin diye dusunmedim , ne munasebet benim gorevim olan seyi niye evlatlarima yukluyim?

az önce ben de bunu dedim kuzu. kadının ailesi söz konusu olunca onlar anne baba, herşeylerine koşulacak. ancak erkeğin annesi olunca adam hep sırtını dönecek.
ee ikisi de anne. ikisi de uykusuz kaldı baktı çocuğuna.
ikisi de okuttu, adam etti.
böyle tezatlıklar gerçekten burada çok

Cevabı bu kadar basit konular nasıl bu denli dallanıp, budaklanıp başka yerlere kayıyor anlamıyorum. Konu anneler çalışmalı mı, evlatlar aileye bakmakla yükümlü mü, babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi değil ki?
Adam isterse değil annesine tüm sülalesine bakabilir evlenmeden önce düşüncesini söyler senin işine gelmiyorsa basarsın tekmeyi gider. Doğrusu budur yanlışı şudurluk bir mesele değil ki bu? Evlendikten sonra bi anda gelip ben annemede bakıcam sende kabul etmeye mecbursun dese tamam tepki göstermekte haklı olursunuzda evlenme aşamasındayken tüm mahalleye ben bakıcam bile diyebilir. İşime gelmiyorsa kabul etmem. Anne- oğul böyle mutlularsa onların doğrusu budur demek ki... Senin işine gelmiyorsa yoluna bakarsın kendine uygun bir eş bulursun sizin doğrunuz o olur. Bizim milletimiz sevgililik, flört aşamalarının ne işe yaradığını bir türlü öğrenemedi gitti...
Sevgilik aşaması birbirini tanıma aşamasıdır arkadaşlar birbirinize uygun olmadığınızı düşündüğünüz an bakarsınız yolunuza devam edersiniz ama yok illa küçük emrah triplerine girip yok bu kadar emek verdim yok şu kadar senem gitti birbirimize çok zıtta olsak bi şekilde gözlerimizi kapatıp evlenmemiz lazım modunda herkes... Azıcık akıllanın ya

O kadar kötü niyetlisin ki baştan sona kadar okudum ve inanamadım söylediklerine gerçekten napsın adam el kızı için annesini sokağamı atsın bunumu istiyorsun ? Bu kadın doğurdu senin sevgilim dediğin insanı bu kadarbencil olamaz bir insan gerçektende. İyi olmuş ayrıldığınız çocukta anneside senin gibi düşünen birinden kurtulmuş verirmiş sadakaları varmış.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…