Seneye üniversite sınavlarına girsem geç mi kalmış olurum?

gizem00

..
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2011
297
0
kızlar merhaba. ben şuan 25 yaşındayım. 2008 yılında 4 yıllık bir bölümden mezun oldum (mühendislik ). 2 sene iş aramamdan sonra 2010 yılında mesleğimle ilgili olmayan bir iş buldum ve iki senedir bu işte çalışıyorum. Allaha şkür işimden memnunum ama çalışma saatlerimiz çok fazla. çıkış saatlerimiz hiç belli değil. geçen sene evlendim. eşim öğretmen çalışma saatlerimiz biribiryle alakasız benim 4'te birim kadar çalışmıyor diyebilirim. sabahları ben ondan önce evden çıkorum ve ondan geç eve geliyorum. hatta eşim ben çıkıyorum evde canım sıkıldığı için dışarda dolanıyorum yinede çok geç geliyorsun falan diyor. birde bizim 15 atil ve yaz tatilimiz olmadığı için ilerde evlilikte sıkıntı yaşayacağımızı düşünüyorum.

şuanda 6 aylık hamileyim yakında inş. bebeğim olacak onla birlikteykende bu yoğunlukta çalışması çok zor olacak. zaten bu işten ayrılırsam başka bir iş bulmam biraz zor çünkü mesleğimin sıkıntıları var devlette hiç almıyor.

geçen sene üniversite sınavına girdim ve düşük bi puan aldım. yazabileceğim yerler sınırlı sadece oturduğumuz ildeki üni yazdım bikaç bölüm öğretmenlik. sonra açıköğretim yazıyım en azından onu okurum die. 2009 yılında açılan edebiayt bölümünde öğretmen olma hakkı yazıyordu. ona aldandım son gün tercihimi yaptım. öğretmen olabilmek için formasyon almak gerektiği, ortalamanın kaç olacağı, kaç kişi alacakları formasyon aldıktan sonra ne olacağı bunları hiç düşünmedim. bana geldi aöf edebiyat bölümü. ama sonradan pişman oldum neyin ne olacağı daha hiç belli değildi. kaç kişi alınacak beninm notum yenecekmi o notu almak için nasıl çalışıcam kimbilir. ki zaten bölümde mezunda olmadığı içşn sonunu kestiremiyorum. önümde örnekler yok yani.

bu yıl kredili sisteme geçildi. 1 ay önce vizeler girdim. şuanda işte çalıştığım için çok bakamadım derslere ancak akşam ve hafta sonları bakabildim. ve sonuçlarım pek ii gelmedi. haftaya finaller var onlarda pek çalıştığım söylenemez. en azından şimdi evde akşam ve haftasonları çalışabiliyorum. yazın bebeğim olduktan sonra hiç çalışamıycamı biliyorum..bu bölümü bırakmak istiyorum..
eşime geçen söylediğimde klarşı çıktı. ben sana yazma dedim die. alay etti neredeyse kendi öğretmen olduğu için onu kıskandığımı düşünüyor.

ama ben bebeğim olunca bu bölümü pek okuaybileceğimi sanmıyorum en azından dersleri geçecek kadar çalışsam bile yüksek derece yapamam ve 4 senenin sonunda formasyon alamayacağım için boşuna kendimi heba etmiş olurum.

bu sene öss'ye giremiyorum puan kırıldığı için. seneye 2013 yılında girsem hayata çok mu geç kalmış olurum. keşke hiç tercih yapmasaydım bu sene tekrar girerdim. edebiyatı bırakayım mı yokse devam mı edeyim. yeniden mi sınava gireyim.hangi bölüm tavsiye edersiniz. aklımda pdr, zihin engelliler öğr. ve aöf ingilizce öğretmenliği var sizce yapabilrimiyim bebeğimle birlikte. yada herşey için çok mu geç..tavsiyelerinizi bekliyorum..bir akıl verin ne olur eşimle paylaşamıyorum yardımcı olmuyor çünkü.

kızlar merhaba. ben şuan 25 yaşındayım. 2008 yılında 4 yıllık bir bölümden mezun oldum (mühendislik ). 2 sene iş aramamdan sonra 2010 yılında mesleğimle ilgili olmayan bir iş buldum ve iki senedir bu işte çalışıyorum. Allaha şkür işimden memnunum ama çalışma saatlerimiz çok fazla. çıkış saatlerimiz hiç belli değil. geçen sene evlendim. eşim öğretmen çalışma saatlerimiz biribiryle alakasız benim 4'te birim kadar çalışmıyor diyebilirim. sabahları ben ondan önce evden çıkorum ve ondan geç eve geliyorum. hatta eşim ben çıkıyorum evde canım sıkıldığı için dışarda dolanıyorum yinede çok geç geliyorsun falan diyor. birde bizim 15 atil ve yaz tatilimiz olmadığı için ilerde evlilikte sıkıntı yaşayacağımızı düşünüyorum.

şuanda 6 aylık hamileyim yakında inş. bebeğim olacak onla birlikteykende bu yoğunlukta çalışması çok zor olacak. zaten bu işten ayrılırsam başka bir iş bulmam biraz zor çünkü mesleğimin sıkıntıları var devlette hiç almıyor.

geçen sene üniversite sınavına girdim ve düşük bi puan aldım. yazabileceğim yerler sınırlı sadece oturduğumuz ildeki üni yazdım bikaç bölüm öğretmenlik. sonra açıköğretim yazıyım en azından onu okurum die. 2009 yılında açılan edebiayt bölümünde öğretmen olma hakkı yazıyordu. ona aldandım son gün tercihimi yaptım. öğretmen olabilmek için formasyon almak gerektiği, ortalamanın kaç olacağı, kaç kişi alacakları formasyon aldıktan sonra ne olacağı bunları hiç düşünmedim. bana geldi aöf edebiyat bölümü. ama sonradan pişman oldum neyin ne olacağı daha hiç belli değildi. kaç kişi alınacak beninm notum yenecekmi o notu almak için nasıl çalışıcam kimbilir. ki zaten bölümde mezunda olmadığı içşn sonunu kestiremiyorum. önümde örnekler yok yani.

bu yıl kredili sisteme geçildi. 1 ay önce vizeler girdim. şuanda işte çalıştığım için çok bakamadım derslere ancak akşam ve hafta sonları bakabildim. ve sonuçlarım pek ii gelmedi. haftaya finaller var onlarda pek çalıştığım söylenemez. en azından şimdi evde akşam ve haftasonları çalışabiliyorum. yazın bebeğim olduktan sonra hiç çalışamıycamı biliyorum..bu bölümü bırakmak istiyorum..
eşime geçen söylediğimde klarşı çıktı. ben sana yazma dedim die. alay etti neredeyse kendi öğretmen olduğu için onu kıskandığımı düşünüyor.

ama ben bebeğim olunca bu bölümü pek okuaybileceğimi sanmıyorum en azından dersleri geçecek kadar çalışsam bile yüksek derece yapamam ve 4 senenin sonunda formasyon alamayacağım için boşuna kendimi heba etmiş olurum.

bu sene öss'ye giremiyorum puan kırıldığı için. seneye 2013 yılında girsem hayata çok mu geç kalmış olurum. keşke hiç tercih yapmasaydım bu sene tekrar girerdim. edebiyatı bırakayım mı yokse devam mı edeyim. yeniden mi sınava gireyim.hangi bölüm tavsiye edersiniz. aklımda pdr, zihin engelliler öğr. ve aöf ingilizce öğretmenliği var sizce yapabilrimiyim bebeğimle birlikte. yada herşey için çok mu geç..tavsiyelerinizi bekliyorum..bir akıl verin ne olur eşimle paylaşamıyorum yardımcı olmuyor çünkü.
evet bu yıl sınava girdiğinizde baya bi puanınız kırılacak.. acaba edebiyat bölümüne 2 yıl devam ettikten sonra başka bölüm kazandığınızda saydırabileceğiniz ortak dersler var mıdır??eğer varsa sizin için avantaj olur.. ben pdrciyim..açık öğretimde pdr yok.. ama bildiğim anasınıfı öğr. var..ve yazdığınız bölümler çok popüler olduğu için puanları yüksek.. kendinizi zorlamanız gerekecek.. evet bebekle çok zor olabilir ama imkansız değil.. ve umarım başka bir bölüme kalmadan kendi mesleğinle ilgili güzel bir iş bulursun.. ama bence edebiyata devam et.. zaten başlamışsın...

evet bu yıl sınava girdiğinizde baya bi puanınız kırılacak.. acaba edebiyat bölümüne 2 yıl devam ettikten sonra başka bölüm kazandığınızda saydırabileceğiniz ortak dersler var mıdır??eğer varsa sizin için avantaj olur.. ben pdrciyim..açık öğretimde pdr yok.. ama bildiğim anasınıfı öğr. var..ve yazdığınız bölümler çok popüler olduğu için puanları yüksek.. kendinizi zorlamanız gerekecek.. evet bebekle çok zor olabilir ama imkansız değil.. ve umarım başka bir bölüme kalmadan kendi mesleğinle ilgili güzel bir iş bulursun.. ama bence edebiyata devam et.. zaten başlamışsın...

ŞUANDA BİLE bebek olmadığı halde çok fazla çalışamyorı-um çok yoğun çalışıyorum akşam 8'den sonra bakma fırsatım oluyor. kendi mesleğimle iş bulmayı düşünmüyorum onun çalışma şartları şuan çalıştığım yerden daha da ağır fabrika ortamı.

sen pdrciymişsin çalışsam seneye gridiğimde kazanamaz mıyım.sayısal çıkışlıyım. bilmiyorum kafam çok karşışık.

bildiğim kadarıyla edebiyat bölümünde oğremen olmak imkansız gibi birşey. çünkü aşırı yuksek kpss puanları. ben sizin yerinizde olsam okulu bi kenara bırakırım artık. çalışma saatleri zor demişsiniz tamam ama sonuçta bir öğretmenle nasıl aynı çalışabiliriz ki bizler. eşinizin anlayış göstermesi lazım onlarca işsiz insan varken herşeyden önce bir işiniz var şükretmelisiniz.

Harç parasını yatırdıdğın için puan kırılmaz diye biliyorum ben.

Puanın kırılmaz ki.

Kayıt yaptırmayanlar, harç parasını yatırmayanlar sınava girdiğinde puanı kırılır.

ama senin için geçerli değil.

Keşke edebiyat yerine başka bir bölüm yazsaydınız diyeceğim ama olan olmuş artık.
İlk yılınız mıydı?
Çok istiyorsanız tekrar hazırlanabilirsiniz.
Kpss de çok zor çünkü edebiyat bölümü.

program geliştirme hocam geçen hafta demişti ki seneye ilköğretim 4+4+4 sistemiyle 12 seneye cıkacak ve okul öncesi zorunlu hale gelecek onun için okulöncesi bölümü okuyanlara çok ihtiyaç olacak...bırakıp yenıden başlamak ıstersen bu bölümü okumanı tavsiye ederim.ama senın yerınde olsam tekrar üni okuyup yıne iş arama planları yapacağima işime devam edip daha uygun bır iş bulmaya çalışırdım.eşinde öğretmenmiş yani sabit ve sürekli bir geliri var korkma bence bebek olunca nıhayetınde onun için bir süre işe ara vermek zorunda kalabilirsin...

Keşke edebiyat yerine başka bir bölüm yazsaydınız diyeceğim ama olan olmuş artık.
İlk yılınız mıydı?
Çok istiyorsanız tekrar hazırlanabilirsiniz.
Kpss de çok zor çünkü edebiyat bölümü.

EVET İLK YILIM. BU SENE 1.SINIF BİRDE KREDİLİ SİSTEME GEÇİLDİ. yılda 4 sefer sınav var 4 sefer çalışmak zorundayım. çalışırımk çalışmasında sonunu göremiyorum mezun oldum diyelim. formasyon olmak için uğraşıcam. onuda alabilirsem.formasyon almaya hak kazandım sonra onu bitirmek için yine ders çalışıcam. sonra kpss var. az bi puanda değil. edebiyat öğretmenliği bilmiyorum. bırakıp bırakmama konusunda kararsıızm eşimide ikna edemiyorum bu konuda.

hangi mühendisliği okudun?merak ettim.bir sürü devlet kurumu var.
ben senin yerinde olsam okumayı bi kenara atardım.açık öğretim edebiyat açıkçası
okulu bitir,formasyon,atanma büyük problem,kaç yıl geçecek aradan.iktisat işletme olsa bişey diyemem
alımları fazla.şimdi sen bence işinle ilgili bir iş bulmaya çalış,yada şartları daha uygun bir iş olabilir.devlet kurumlarında
memur alımlarında bazen bölüm şartı aranmıyor.onlara başvurabilirsin.ama eşin gibi olmayı bekleme.daha iyi eve erken de
geliyor çocuk bakımına ev işlerine yardım eder.

hangi mühendisliği okudun?merak ettim.bir sürü devlet kurumu var.
ben senin yerinde olsam okumayı bi kenara atardım.açık öğretim edebiyat açıkçası
okulu bitir,formasyon,atanma büyük problem,kaç yıl geçecek aradan.iktisat işletme olsa bişey diyemem
alımları fazla.şimdi sen bence işinle ilgili bir iş bulmaya çalış,yada şartları daha uygun bir iş olabilir.devlet kurumlarında
memur alımlarında bazen bölüm şartı aranmıyor.onlara başvurabilirsin.ama eşin gibi olmayı bekleme.daha iyi eve erken de
geliyor çocuk bakımına ev işlerine yardım eder.

tekstil mühendisliği okdum. işimle ilgili devlete yok. özel sektörde iş bulmak gerçekten sıkıntılı çok aradım çünkü bulamadım..

hiç birşey için geç değil çok gençsizn daha. ama hamilesin sen neden bu kadar beynin yoruyorsun . yapmak istediklerini ben bile okuyunca başım döndü, senin beynini düşünemiyorum bile, bi dogum yap, duruma göre bakarsın, bu gebe halinle neyin peşine düşüyorsun,önce bebegini ve sağlığını düşün

canım ne dicem bilgisayar sertifikası isteyen 4001 kadrolarını düşünsen kpss de istemez misin?
hem işte çok yorulmamış olursun
böyle aöfyi de zamanla bitirirsin

sevgi meleğininde dediği gibi bende 4001 le girmiştim.
tanıdıklarımdanda var bir sürü.örneğin ptt gibi kurumlar o şekilde alıyor
hem alım fazla.hemde maaşları fena sayılmaz.

biri 8 aylık 2 çocukla sınava hazırlanan(hazırlanmak denirse)biri olarak söylüyorum bebekle ders çalışmak çok zor...sadece gece ikisi de uyuduğunda fırsatım oluyor ama hem bedenen hem zihnen yorgun oluyorum hem de yanlız bırakarak eşime ayıp ediyorum gibi geliyo..o yüzden bu sene başvuru yapmadım..bence aöf ve sonrası için vereceğin emeği ün. sınavina versen çok daha iyi olur hiç olmazsa sonunu görürsün..çocukla her türlüsü zor allah yardımcımız olsun zoru başarmanın hazzı paha biçilemez :)

bence üniversite sınavına değil kpss'ye hazırlanın.
Kendi işinizle ilgili olmayan bir memuriyet kazanabilirsiniz. Çalışma saatleriniz daha iyi olur

neden farklı bır alanda mastır dusunmuyorsun? benım esım kamu okudu sonra insan kaynaklarından mastır yaptı ve ıyı de bır ıs buldu. ik da yogun bır alan ama farklı bır alanda mastır yapabılırsın. ben de AÖ den edebıyat okuyorum puanlarım fena gelmedı ama cok bısey cıkacagını zannetmıyorum acıkcası. puanım kırılıyor demıssın ya AÖ okudugun ıcın puanın kırılmaz canım orgun ogretım yapsaydın puanın kırılırdı. bu yılkı basvurular ıcın bu cuma tarıh gectı keske ıyıce arastırsaydın madem unı okumak nıyetınde ıdın 1 yıl daha kaybetmemıs olurdun. ama bence mastır yapman daha kolay gıbı.hem bebegnle de cok zorlanmazsın unı kadar. anaokul ogretmenlıgı yapıyorum ben ozelde calısma gıbı bır udurm olcaksa hıc tavsıye etmıyorum ama devlete atanabılırım belkı dersen AÖ den burayı da okuyabılırsın ders calısıp. cunku ılk gırıste kazanmak ıcın yuksek bır puan alman gerekıyor okuması ıse kolay. ben öyle bıtırdım. umarım tatmın olacagın bır ıs bulursun. hakkında hayırlısı

neden farklı bır alanda mastır dusunmuyorsun? benım esım kamu okudu sonra insan kaynaklarından mastır yaptı ve ıyı de bır ıs buldu. ik da yogun bır alan ama farklı bır alanda mastır yapabılırsın. ben de AÖ den edebıyat okuyorum puanlarım fena gelmedı ama cok bısey cıkacagını zannetmıyorum acıkcası. puanım kırılıyor demıssın ya AÖ okudugun ıcın puanın kırılmaz canım orgun ogretım yapsaydın puanın kırılırdı. bu yılkı basvurular ıcın bu cuma tarıh gectı keske ıyıce arastırsaydın madem unı okumak nıyetınde ıdın 1 yıl daha kaybetmemıs olurdun. ama bence mastır yapman daha kolay gıbı.hem bebegnle de cok zorlanmazsın unı kadar. anaokul ogretmenlıgı yapıyorum ben ozelde calısma gıbı bır udurm olcaksa hıc tavsıye etmıyorum ama devlete atanabılırım belkı dersen AÖ den burayı da okuyabılırsın ders calısıp. cunku ılk gırıste kazanmak ıcın yuksek bır puan alman gerekıyor okuması ıse kolay. ben öyle bıtırdım. umarım tatmın olacagın bır ıs bulursun. hakkında hayırlısı

haklısın verdiğin bilgiler için teşerkkr ederim aa çok araştırdım aöf edebaiyat kontenjanlı bir bölümde oldğu için puan kırılıyor. kontenjansız bölüm olsaydı bu sene össde puanım kırılmayacaktı.

Öğretmenlerin atanamadığı, eğitim fakültelerinin kan kaybettiği, fen-edebiyat fakültelerinin inim inim inlediği bir dönemde aöf'ten edebiyat seçmeniz benim nazarımda isabetli bir seçim olmamış...

Bence elinizde güzel bir meslek var iken, öss'ye hazırlanmak yerine Ales'e hazırlanıp üzerine master yapmanız;ya da diğer memurluk görevlerine göz atmanız daha yerinde bir karar olur diye düşünüyorum.

Kolay gelsin...

bencede hiçbişey içinn geçç değill bende bi üni bitirdimm bu yıl bida hazırlanıyorumm aynı zamndaa 3 .kez kpss ye hazırlanıyorumm 21 yaş :)
bencee ne olursa olsun deneyinn yaniii:KK31:

aöf ingilizce öğretmenliğinde çok yakın arkadaşım son sınıf şu anda...
ve gerçekten geçme puanları çok yukesek..
2 yıl örgün 2 yıl uzaktan okuyorlar..
onu biliyorum sadece..şimdi son sınıf halada zorlanıyor..bebeğinzle evet gerçekten zor olacak bir bölüm..
bence yapabiliyosanız aöf anaokulu öğretmenliği okuyun..
ama ben sizin yerınızde olsam tekrar okyup heba etmezdım kendimi...ünv mezunun vermiş oldgu avantajla daha farklı mesleklere yönelip karıyer yapardım..

X