Selam kızlar,

Benim görümcemde aynen bu durumda...sizin annenizin 3 kedisi varmış bizimkinin 18 kedisi 130 tane kuşu var ve bunlar 110metrekare bir dairede evi anlatamam biz dahil hiç kimse evlerine gitmiyor...Karıkoca pislik içinde yaşıyorlar ve bu insanlar30 yıl Almanyada çalışmış maddi durumları çok iyi fakat çocuksuz kişiler...Biz bu durumlarını çocuksuz olmalarına bağlamıştık demekki yanılmışız sizin anneniz çocuk sahibi olduğuna göre...Bu tarz insanlara hiç bir şey yapılamıyor onlar öyle yaşamaktan çok memnun..mesela görümmcem 65 eşi 75 yaşında yurtdışından emekliler inanın hiç mübalağsız söylüyorum ayda 3000 euro para alıyorlar bu para tamamen kedilere ve kuşlara gidiyor ve kendileri 1 kilo meyveye bile hasret yaşıyorlar,tabiri caizse yemeyip bu hayvanlara yediriyorlar...Defalarca gittik temizledik,hayvanları dağıttık,attık o bizim verdiğimiz ailelerden tekrar geri topladı,sebebi kedi gittiği yerde rahat değilmiş zayıflamış,depresyona girmiş....İnanılır gibi değil ama gerçek...Sizde kendinizi üzmeyin,düzeltemezsiniz o hayatından memnun demekki...Sizde hayatınıza devam edin kardeşinizde aynı şekilde ve asla kendinizi suçlamayın asla....

Çok zor bir durum ama annenizin bir psikolog desteği görmesi şart.

Madem siz de boşanmışsınız kardeşinizle beraber yaşayabilirsiniz. Hem destek olursunuz birbirinize de.

Gerçekten zor bir durum. Ama ne yapılabilir ki? Annenizin yaşı ilerlemiş, demek ki artık böyle yaşamak istiyor. Ayrı yaşıyorsanız, bayramda seyranda gidiyorsanız çok karışmayın madem o böyle mutlu.

sana katılıyorum arkadaşım... Evinde hayvan bakan insanlar genelde kendilerini o hayvanlara adıyorlar.. benim çevremdede var görüyorum 2 kediyle başlıyorlar sonra arkası geliyo bir daha.....Görümcenin en azından onlara bakacak parası var ama Edanaz arkadaşımızın öyle değilki annesi onu sürekli borcada sokuyor mecburmu kızı onun hayvan yemlerini ödemeye...vicdanlı bir evlat annesini bırakamıyorda işi çok zor allah kolaylık versin ne diyeyim...

Canım hiç öyle düşünme sen elinden geleni yapıyorsun zaten..Sürekli yanında olamazsın..Herkesin kendi hayatı var canım sende öyle düşün

ablam 40 yasinda iyi bir kariyeri ve basarili bir isi var.. ask hayatida fena sayilmaz ama yalnizligi seven birisi.. 7 tane kedisi var ustelik evde besliyor onlari ve ben bir sene ablamda yasadim cogu zaman rahatsiz oldum ama odama kedi sokmadigim icin ve ekseri odamda durdugum icin cok rahatsiz olmadim.. ablam ne kadar supurdum, temizledim desede kedi killari ve kokusu gitmiyordu.. ama kendisi mutluydu.. kimse mudahale etmiyor ablama. annemin alerjisi oldugu icin ayak ustu ugruyor ablama o kadar. Ben rahatsiz olmuyorum bir sekilde alistim sayilir..
Simdi siz ailenizde yasamiyorsunuz ve anneniz yalniz yasiyorsa ve mutluysa bence birakin.. Psikologluk bir durum yok gibime geliyor..
aklima gelmisken yasanmis bir olayi anlatayim " sehirli bir kiz bir koye gelin gitti.. Koy hayatina alisik degildi ve ahir kokusundan cok rahatsizlik duydugundan devamli "bu ev ahir kokuyor ne kadar pis" diyip duruyordu ve elinden geldigince temizlik yapmaya koyuldu.. bir kac zaman sonra kaynanasi sordu geline "ev hala pis kokuyormu" gelin "hayir ben devamli temizledigim icin kokmuyor artik farketmedinizmi?" diye cevap verir.. yani gelinin burnu alisti tezek kokusuna ve ona normal gelmeye basladigindan kendi yaptigi temizlikten kokmadigini saniyor..

kedi kokusu ve kil dokuntusu annenizi rahatsiz etmiyor cunku kedileri cok seviyor ve o kokuya alisti psikologluk bir durum yok bence..

Ama annem o kedilerin mamasını vrmekten başka bişey yapmıyor, ne evin temizliği, ne evde yemek, ne çamaşır ne ütü... Hatta arkadaşlaı ile de görüşmüyor, sebebi ben gidersem onlarda gelir temizlik yapmak zorunda kalırım. Maalesef benim annem,n durumu sizin ablanız gibi değil, elindeki maddi imkanları kedilere harcıyor. Ev gerçekten yaşanack durumda değil. Bir şey pişirmeye kalkıyorum zaten tencereleri yıkamadan kullanamıyorum da ocak kıl dolu yağlı, silinmemiş, yağlar yanmış artık, kıllar yapışmış. Oturulmuyor hiçbir yere kediler nerede isterse orada gezyor, üstüne kıl yapışıyor. Kardeşim aradı dün cinnet geçireceğim abla diyor, ev temizlendiği halde her yerden kötü tüyü, maması ve pisliği çıkıyor diyor. Kediler olmasa da annem zaten temizlik yapan biri değildi, kedilerle bu tembellik iyice zirveye ulaştı.

allah size kolaylık versin çok.çok,çok zor durum.ben şimdi kardeşinize daha çok üzüldüm.nasıl annenizle aynı evde yaşayacak.anneniz dik başlı istediğini yapan biri(benim annem gibi)baş etmek çok zor,allah kardeşinize sabırversin.

Kardeşim annemle beraber yaşamayacak... 30 ağustos gibi ev taşıyacağım sonra bayram, bayram sonrası da yıllık izne çıkacağım ve kardeşimi de alıp döneceğim Bilecik'e. Beraber yaşayacağız.

bence annenin kendine gelmesi lazım bi şekilde...
kardeşin de sen de gitmesen evine uzun süre... belki biraz aklı başına gelir...
kocaman kadın gerçi bu yaştan sonra nekadar değişir bilinmez ama...

ama bunu sadece tehdit olarak yapmayın, o kediler olduğu sürece gerçekten de gitmeyin evine...
midemiz kaldırmıyor diyin açıkça...

Bir şeyler yazmak, üzüntünüzü paylaşmak istedim ama tam olarak neyi nasıl söyleyeceğimi de kestiremiyorum sanırım...

Benim gözlemlediğim kadarıyla ve kendımı sızın yerınıze koydugumda ortaya cıkan tabloyu özetlemek ıstıyorum...Bilmiyorum ben bu durum içersinde olsam şöyle düşünürdüm...

'' Annemin bu saatten sonra asla değişmeyecegını bılıyorum.Çünkü bu üç günlük bir mevzu değil... Onu degıstırmek ıstıyorum, mutlu olsun ıstıyorum ama olmuyor... Kardesıme uzuluyorum ve onun da sağlıgının daha fazla bozulmaması ıcın o evden ayrılması gerekıyor... Biz kardesımle basbasa olsak multu olacagız... Annem de hayatını bu sekılde ıdame ettırecek... Gün gelecek ve bu dunyadan gocecek... İşte tam bu noktada yuregım sızlıyor... Ben onsuz ama mutlu olmak degıl, onunla mutlu olmak ıstıyorum... Bu dunyadan cekıp gıttgınde acaba yapabılcek bırseyım vardı da o yolu denemedım mı demek ıstemıyorum... İşte canımı acıtan bu... ''

Gozumu kapadım ve bunlar gectı ıcımden...
Sizi uzen bu galıba...
Keske elden bırsey gelse...

Kardeşim annemle beraber yaşamayacak... 30 ağustos gibi ev taşıyacağım sonra bayram, bayram sonrası da yıllık izne çıkacağım ve kardeşimi de alıp döneceğim Bilecik'e. Beraber yaşayacağız.

evet kardeşinizi yanınıza almak iyi olur,yoksa o çocuk orda sinir sahibi olur.

Merhabalar...
Anlattıklarınıza bakılırsa annenizin durumu epey ciddi.
Siz ve kardeşiniz bir yere kadar ona yardım edebilirsiniz. Kendisinin bile zar zor banyoya girmesi normal bir durum olmayıp, sizin çözebileceğiniz türden değil.

Eğer anneniz psikiyatıra gitmemekte direniyorsa (ki zaten psikolojik rahatsızlığı olanlar kendi durumunu reddeder), size tavsiyem "arkadaşım" adı altında iyi bir psikiyatristi annenizin evine götürmeniz. Bunu anca bu şekilde çözebilirsiniz.

Kediler konusunda çok ciddi tavırlar koyduk anneme hatta ya kediler ya biz dedik, iki hafta önce eski eşim annemin yanına yazlığa gitmiş üç kedi evde imiş, eski eşim Sedat kedilere hadi çıkın bakalım dışarı siz daha burda mısınız deyip kediler atmış, mamalarını, kumlarını tabakları ile beraber atmış, annemde at oğlum iyi yapıyorsun demiş. Tamam kedilerden kurtulmak çok güzel, ama SEdat'ın yaptığını kardeşim yada ben yapsaydım annem bize demediğini bırakmazdı, Eski eşime karşı bu kadar hoşgörülü olduğu halde öz çocuklarına karşı bu kadar sert, umarsamaz ve kırıcı olması da inasanın zoruna gidiyor. !5 gündür evde hiçbir toparlanma yokmuş, ben yazlığı temizlidim ama inanın koltuklar berbat durumda, kokuları ve kıllar çıkmıyor, koltukların üstüne çarşaf örttüm kokusu gitsin diye kokulu yüzek silme temizlik maddeleri ile çamaşır suyunu karıştırp koltukların üstüne döktüm. Silmekle çıkmıyor bari kokuyu bastırayım dedim. Zatn kediler koltukları tırmalamaktan mahvolmuş koltuklar. Hemşire arkadaşım var eşi de doktor onlarla konuştuk bugün, zorla hiçbirşey yaptıramazsınız diyorlar, bunun biz de bilincindeyiz, farklı bir yol önerdiler. Duygu sömürüsü yapıp ağlayın yalvarın, o şekilde yumuşatıp psikoloğa götürün dediler. Çünkü biz sert yada kararlı oldukça annemiz daha çok inatlaşıyor. O zaman gelince Sedat'tan da yardım isteyeceğiz galiba annem Sedat'ı kıramıyor. Muhteşem üçlüye bakar mısınız? Kardeşi, ben ve eski eşim annemi psikolğa gitmye ikna edeceğiz. Gerçekten garip ötesi bir hayatım var. Ama inanın yazlığın halini gören arkadaşım ki anneme göre temizdi, İzmir'den Bilecik'e gitmekle az yapmışsın yakına gitmişsin keşke Van'a gitseydin daha uzak dediler.

Zor bir durum Allah kolaylık versin.
En iyisi tedavi olması tabii ama doktora da gitmiyorsa yapalabilecek bir şey kalmıyor.

yazılanları okudum sonuna kadar
ama hiç kimse anneniz tarafından bakarak yazmamış
bu annenizin seçimi yaşam tarzı
onun bu durumdan şikayeti yok ve belli ki mutlu
kedileri arkadaş gibi benimsemiş.

Zor bir durum Allah kolaylık versin.
En iyisi tedavi olması tabii ama doktora da gitmiyorsa yapalabilecek bir şey kalmıyor.

Şimdi tek aklımıza gelen yani son çare olarak gördüğümüz yol, sonuna kadar uygu sömürüsü yapıp ağlayıp yalvararak annemi psikolğa götürmek içim rol yapmak, son çaremiz bu... Ne olursa olsun o bizim annemiz, kardeşimle ben kendimize hayat kuruyor olabilir ama aklımız annemizde kalacak, sürekli bir eksiklik huzursuzluk olacak içimizde. Kısacası kaçacak bişey değil bu, mutlaka halletmemiz gerekiyo diye düşünüyorum.

yazılanları okudum sonuna kadar
ama hiç kimse anneniz tarafından bakarak yazmamış
bu annenizin seçimi yaşam tarzı
onun bu durumdan şikayeti yok ve belli ki mutlu
kedileri arkadaş gibi benimsemiş.

Ama benim anlatamadığım şu, annem kedileri seviyor olabilir, istediği kadar sevsin beslesin o mutlu ise biz bişey demeyiz. Ama annem ne kedilerin temizliği, ne ev, ne kendi ile ilgilenmiyor.

Ama benim anlatamadığım şu, annem kedileri seviyor olabilir, istediği kadar sevsin beslesin o mutlu ise biz bişey demeyiz. Ama annem ne kedilerin temizliği, ne ev, ne kendi ile ilgilenmiyor.

ben vaziyeti gözümle görmedim bilemicem
anlattığınız kadar vahim mi ama
bi dönem 6 tane kedi besledim ben aynı anda
tüy dışında bi pisliği olmadı hiç
anneniz zaten bilinçli belli ki kum aldığına
göre kedilerin tuvalet alışkanlığı var.
siz kedilere ya da geçmişde annenizle yaşadığınız
sorunlardan dolayı önyargılı yaklaşıyo olabilir misiniz?
herkesin temizlik anlayışı farklıdır
size göre anneniz pistir, ona göre temiz..
yani insanlar sırf şikayetçi diye
dostlarından vazgeçmesi istenilmesi
haksızlık..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…