Anket şeker bayramımı ramazan bayramımı???

şeker bayramımı ramazan bayramımı???????????

• Ankete Katılan
    146
  • Anket Kapalı .
"Ramazan ve Kurban bayramları Hicretin 2. yılından İtibaren kutlanmaya başlanmıştır. Ramazan orucu da ilk defa bu yıl farz kılınmış, bu ayı oruçla geçiren rnü'minler sonraki ayın (şevval) ilk üç gününü bayram olarak kutlamışlardır. Bu sebeple bu bayrama Ramazan Bayramı denmiştir."
(alıntı)

bende bildim bileli ramazan bayramı deriz. daha mantıklı geliyor bana.

ikiside değil ramazan kuran bayramıdır!
cunku kuran ramazanda ınmıstır
hayatımıza yon veren en onemlı en degerlı bır yoldur
eger o olmasaydı halımız ne olurdu rabbımızı nasıl tanırdık
dogruyu yanlısı nasıl ogrenırdık
ıste bu yuzdendır kı bu bayram kuran bayramıdır!

Bizim sülalede kurban bayramındada şeker yenilir :)
Ben tabiki Ramazan Bayramı derim bence doğrusuda budur
ama arada arkadaşlar arasında şeker bayramı diyede dalga geçerim
kesin bir çizgim yok yani :icecream:

Kendimi bildim bileli ramazan bayrami diyorum,ailem de öyle.
Bir ay boyunca tuttuğumuz oruçlarin sonunda kutladiğimiz bu bayramin adinin şeker bayrami olmasi çok mantikli gelmiyor zaten kulağa. Tv deki reklamlarda - özellikle bankalarin kredi reklamlarinda şeker bayrami olarak geçmese zaten çevremde de şeker bayrami diyeni pek duymadim.

Bu tartışmayı tvye çıkıp her sene yapmak gereksiz belki ama doğrusunu bilmek, öğrenmek çok önemli bence. Şeker Bayramı diye bir şey yok. Ramazan Bayramı tabii ki. Kimbilir kim ne zaman uydurmuş bu şeker olayını.

eskidendi o dedikleriniz< artık < yeni adı <bayram tatili< oldu

Vallahi okadar mesajin icinde en dogrusu seninkiymis canim yaa.Ismini,cismini tartisacagimiza...yeni versiyon ismi ile "tatil bayrami "olmus bile.Büyüklerimiz bile aciklamalarinda 9 günlük bayram tatili diyor.şakkıdı

Bagcancigim sen o şıklarin altina bayram tatilini ve hepsi seceneginide ekle.kaydirigubbakcemile3 Allahim ülkemin birtek sıkıntisi bayramin ismi olsun:Saruboceq:

tabiki ramazan bayramı hiç şeker bayramı dedğimi hatırlamıyorum diyeceğimide sanmıyorum

Arapça kökenli bir sözcük olan "Ramazan", "Ramaza" (çok sıcak olma) kökünden gelir. Bunun nedeni muhtemelen Ramazan orucu ibadeti ilk uygulanmaya başlandığında yaz aylarına tekabül ediyor olmasıdır.[3] Bu bayramda ziyaretçilere, şeker sunmak töresi yerleşmiş bir gelenek olduğu için bayrama, Şeker Bayramı da denir.

Kaynak:
Vikipedi Ansiklopedi

Arkadaşlar 45 yaşındayım ve çocukluğumdan beri Şeker Bayramı da Ramazan Bayramı'da dendiğini biliyorum, tartışmaya gerek yok, herkese hayırlı bayramlar diliyorum........... :1hug:

slm, çocukken şeker bayramı derdik, büyüyünce ramazan. farketmez asında sonuçta ne bayramı olduğunu bilmiyormuyuz. herkese hayırlı bayramlar, herkesin bayramı şimdiden kutlu olsun.

Hiçbirinizin ki değil a.s az önce bir lokantanın camında gördüm.''Çikolata Bayramınızı Kutlarız'' yasakkelime Ey Allahım ne diyim ya

çikolata bayramı mı pes valla.
ramazan bayramı denmesi daha doğru.,
ama ben de küçükken şeker bayramı derdim. şimdi ramazan bayramını kullanıyorum.hihoyyyt

elbette ramazan bayramı!
her değeri bir şekilde ekarte etme yeteneği burada da devreye girmiş..
Allah'tan kurban bayramına kulp takamıyorlar..
isim bulamıyorlar..

X