Seçim bitti gitti şimdi sonuçlarını konuşuyoruz....

28 Mayıs 2. turda oyumu

• Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 425 31,6%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 17 1,3%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim

OY: 37 2,8%
  • Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vermiştim yine ona vereceğim.

OY: 802 59,7%
  • Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 10 0,7%
  • Sn. Sinan Oğan'a vermiştim Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'na vereceğim

OY: 52 3,9%

• Ankete Katılan
    1.343
Referandum ve seçimler her zaman insanların duygularıyla ilişkilidir, mantıklarıyla değil. Demokrasi mantıklı tercihler yapmaya ilişkin bir mesele olsaydı, herkese eşit oy hakkı tanımanın hatta belki de herhangi bir oy hakkı tanımanın hiçbir mantıklı gerekçesi olmazdı. Bazı insanların diğerlerinden, bilhassa da belli ekonomik ve siyasi sorular sözkonusuysa daha bilgili ve mantıklı oldukları yönünde bolca delil var. Brexit referandumunun ardından ünlü biyolog Richard Dawkins, İngiliz halkının, kendisi de dahil, büyük bir kısmından böyle bir referandumda oy kullanmasını istemenin yanlış olduğunu çünkü gerekli ekonomi ve siyaset bilimi altyapısına sahip olmadıklarını ifade etmişti. "Einstein'ın cebir hesaplamalarının doğruluğuna halk oylamasıyla karar vermekten ya da pilotun hangi piste ineceğini yolcuların oyuna bırakmaktan farksız bir şey.

Okuduğum kitaptan bir alıntı, mükemmel 🤌🏻

Sma’lı çocuklar konusu hükümetin çok basit şekilde halledebileceği ama cebini düşünmekten halletmediği konulardan biri. Trt vergisi zart vergisi zurt vergisi keseceklerine faturalardan her hane başına 5 tl bile kesseler smalılar için bir destektir. İnsanlar bari sevap işlemiş de olur. Ama varsa yoksa kendileri… Tabi deprem vergileri gibi cep etmezlerse…

Aslinda uygulamada boyle bir sey yok. H8c bi yerde yok. Sma li cocuklar icin kesiyoruz deyip onlara harcamayacaklar. Oiv oldugu gibi. Sgk kapsaminda calisma yapilmasi lazım. Sgk ilaclari biz karsilayacagiz deyip bunun karsiliginda ekstra vergi almamali. Şöyle anlatayim: calisma yapiliyor, diyolar ki yil sonunda elde edilen vergi geliri 200milyar tl olacak(tahmini). Bunu devletin tum kurumları arasinda bolusturuyorlar.
Smali cocuklar icin diyelim ki 1milyar tl toplandı. Bugunun hepsini o fona aktarmayacaklar. Hatta cuzzi bir meblagi o cocuklara gidecek. Elde edilen gelir baskalarinin ceplerine girecek. Boyle bir teklif/secim vaadi olursa inanmayin. Iktisatte, ekonomide, maliyede boyle bisey yok

Aslinda uygulamada boyle bir sey yok. H8c bi yerde yok. Sma li cocuklar icin kesiyoruz deyip onlara harcamayacaklar. Oiv oldugu gibi. Sgk kapsaminda calisma yapilmasi lazım. Sgk ilaclari biz karsilayacagiz deyip bunun karsiliginda ekstra vergi almamali. Şöyle anlatayim: calisma yapiliyor, diyolar ki yil sonunda elde edilen vergi geliri 200milyar tl olacak(tahmini). Bunu devletin tum kurumları arasinda bolusturuyorlar.
Smali cocuklar icin diyelim ki 1milyar tl toplandı. Bugunun hepsini o fona aktarmayacaklar. Hatta cuzzi bir meblagi o cocuklara gidecek. Elde edilen gelir baskalarinin ceplerine girecek. Boyle bir teklif/secim vaadi olursa inanmayin. Iktisatte, ekonomide, maliyede boyle bisey yok
Zaten iş sma ile bitmiyor. O kadar çok genetik vb hastalık var ki tedavi bekleyen. Hem de çok masraflı. Smaya vergi versen öbür çocuk kalıyır. Evlenmeden adamakıllı tarama testleri yapılmalı. 2 çocuğu sna dan ölüp 3.çocuğu yapan ve o da smalıolan aile var bu ülkede

Zaten iş sma ile bitmiyor. O kadar çok genetik vb hastalık var ki tedavi bekleyen. Hem de çok masraflı. Smaya vergi versen öbür çocuk kalıyır. Evlenmeden adamakıllı tarama testleri yapılmalı. 2 çocuğu sna dan ölüp 3.çocuğu yapan ve o da smalıolan aile var bu ülkede

Sma konusunu cozemedim zaten. Saglik bakanlığının zolgensma ilaci ile ilgili yapmış oldugu bir aciklama var. O ilaci kullanip vefat eden cocuklarda var. Daha etkili bir ilac var mi bilmiyorum . Dediginiz gibi olan olduktan sonra degil, olmadan once mudahale edilmeli, tarama testleri yapilmali.

ha ha valla ben tam skandal olmus diyorum tam secim zamani 😀
Akıllı insanlar pandemideki görüntüleri unutmamıştır neyse ki.
Ben Bursada yaşıyorum. 2020de camiilerin ibadete kapalı olduğu dönemde Ulucamiide belediye başkanı iftar özel programı yapmıştı mesela. Ayağında ayakkabılarla. Bana kalsa esas skandal oydu. Camiiye ayakkabıyla giren onlar olunca ses çıkmıyor. Çifte standart. Kaldı ki Kılıçdaroğlu etrafın çok kalabalık olduğunu ,seccadeyi (bana kalsa seccade de değildi o,minyatür boyda bir halı parçasına benzettim,zira seccade olsa işi bitince kaldırılıp bir kenara konulur,veya en basiti ucu katlanır,evde ben öyle yapıyorum fark edilsin göze görünsün diye ) fark etmediğini söyledi,özür diledi. Asil bir adam. “Kimse bizim dini hassasiyetlerimizi sorgulamasın,seccadeyi sizden öğrenecek değiliz” diye diklenebilirdi de😊

Akıllı insanlar pandemideki görüntüleri unutmamıştır neyse ki.
Ben Bursada yaşıyorum. 2020de camiilerin ibadete kapalı olduğu dönemde Ulucamiide belediye başkanı iftar özel programı yapmıştı mesela. Ayağında ayakkabılarla. Bana kalsa esas skandal oydu. Camiiye ayakkabıyla giren onlar olunca ses çıkmıyor. Çifte standart. Kaldı ki Kılıçdaroğlu etrafın çok kalabalık olduğunu ,seccadeyi (bana kalsa seccade de değildi o,minyatür boyda bir halı parçasına benzettim,zira seccade olsa işi bitince kaldırılıp bir kenara konulur,veya en basiti ucu katlanır,evde ben öyle yapıyorum fark edilsin göze görünsün diye ) fark etmediğini söyledi,özür diledi. Asil bir adam. “Kimse bizim dini hassasiyetlerimizi sorgulamasın,seccadeyi sizden öğrenecek değiliz” diye diklenebilirdi de😊
Öyle bi algı yapmaya calısıyolar ki adam sanki seccade üstünde tepindi,kuranı çiğnedi.. adamın gafları olabiliyo kimse kusursuz değil o da dört dörtlük bsey cıkaramaz.. ama büyüğünede küçüğünede gösterdiği saygıyı kmse inkar edemez ya.. ayrıca tv lerde adamları güzellicek bişey gösterilmediği halde gördüklerimiz bunlar.. birde tarafsz yayın yapılabilseydi eminim hersey bambaska olurdu..

Öyle bi algı yapmaya calısıyolar ki adam sanki seccade üstünde tepindi,kuranı çiğnedi.. adamın gafları olabiliyo kimse kusursuz değil o da dört dörtlük bsey cıkaramaz.. ama büyüğünede küçüğünede gösterdiği saygıyı kmse inkar edemez ya.. ayrıca tv lerde adamları güzellicek bişey gösterilmediği halde gördüklerimiz bunlar.. birde tarafsz yayın yapılabilseydi eminim hersey bambaska olurdu..
Kibarlık ve nezaket var adamda. Sırf bunun için bile oy verebilirim şahsen. Kabalıktan,kötü sözlerden, yapıp edip de başkalarının üstüne atılmasından o kadar sıkıldım ki anlatamam.

siz iyi niyetli bir şekilde açıklama yapıyorsunuz da o üyenin ne olduğu umurunda bile değil. Zaten her şeyin de farkında, farkında ola ola savunuyor bu savunduklarını.
Olsun, belki zahmet edip okuyan biri fikir değiştirir. Ben azimliyim 🙂

camideki büyük seccade bu da. Hani müslümanız ya, dinen önem veriyoruz ya. O şeyden bu da.

Onlar evden temiz ayakkabı getirip içeride giymiştir canım, toz konduramayız lütfen 😉

Adam en azından özür diledi.
Sürtükler kesin sesinizi de diyebilirdi. Ama demedi.
Yıllardır duyduğum ilk özür olabilir. Siz daha önce hiç özür duydunuz mu?
Ne özrü allasen 😏
Millet alışmış kafalarına çay fırlatılmasına, hakaret edilmesine.
Tabi onlar da haklı , afalladılar .

X