Salonda yemek masası cidden gerekli mi ?

Salon yapmamıştım ve evim de zaten küçüktü. Oturma odamda 3+3+1+1 bir koltuk takımım ve TV unitem var. 1+1di evim. Şimdi orta buyuklukte bir eve geçeceğiz ve salon yapmalıyım. Misafirlerim falan geldiğinde yatıracak ağırlayacak bir oda daha olsun diye. Fakat sorun şu ki gececegimiz evde salon olan oda o kadar da büyük değil yemek odası alsam çok boğacak. Ama mutfak makul büyüklükte zaten mutfak masam da eskimisti oraya büyük bir yemek masası takımı mi alsam kararsız kaldım. Ama gittiğim her evde bogsa bile salonda yemek masası takımı görüyorum. Salon olacak odaya sadece şık bir koltuk takımı ve konsol alsam uzerine objeler dizsem tuhaf kaçar mı ? Fikrinizi beyan ederseniz memnun olurum. Sevgiler.
Salonda masam var misafiri çok gelen biri olarak inanılmaz rahat oluyor kalabalık bile olsak hiç zorlanmıyorum. Yemek dışında çay saatlerinde de kullanıyorum sehpaya tek tek taşı sığdır derdi olmuyor

kıl payı kurtardım kendimi linç loading idi
IMG_2027.jpeg

Boniva konsol. Konsol Boniva.

Konsol bilgini perçinleyelim. 😁

Ben tv ünitesini sevmem, koltuklar da 3+3+1+1 olup yer kaplayacağına daha doğru bir dekorasyon ile ayrıca bir yemek odanız da yoksa salonda yemek masası şart diyorum.

O kadar da evin var, konsolu bilmiyorsun. (Kahve çekirdeği damlar şimdi ahsjsjjs)
ben minimalistim öyle klasik eşyam dekorum yok🥹çoluk çocuk da yok misafirim de yok ne bilem altan. tüm evimin dizaynı konforuma hizmet amaçlı.hani misafir gelse ne olacak kaygısı yok belki ondandır

Evet annemin karnından çıkıp masaya oturdum ☺️ o ahşap ayaklı yer sofrasında hayatımda bir kere 80+yaşta insanların evinde yedim. Alıntıladığınız mesajımda geçen yere örtü serip sofra olarak kullanmayıysa hiç yaşamadım. Yer sofrası dediğiniz benim gözümde canlanan geçmiş senelerde kırsal kesimde belli bir yaş üstü insanlar. 2023 senesinde şehir hayatında genç insanların kullanmasına şaşırıyorum evet
Doğrudur tercih meselesi 🥰 Anadolu çocuğu olarak evlenene kadar yer sofrasında yedik hep bana çok normal geliyor o yüzden. Evlendikten sonra da yer sofrasına devam ettim, hem mutfak hem salon masam olduğu halde.Çünkü çok daha sıcak ve rahat geliyor bana ve tabii ki benim için en önemli unsur Peygamberimin sünneti 🥰

ben minimalistim öyle klasik eşyam dekorum yok🥹çoluk çocuk da yok misafirim de yok ne bilem altan. tüm evimin dizaynı konforuma hizmet amaçlı.hani misafir gelse ne olacak kaygısı yok belki ondandır
İşte bu işin doğrusu yok bence, tamamen kişinin düzeniyle alakalı.

Valla şehir veremiyoruz ya kusura bakma 😂

Annemle babam 60’lı yıllarda evlenmiş. O yıllarda dahi masada yemek yiyorlarmış. Köken olarak doğu güneydoğu olsa da sanırım şehirli ve memur ailesi olmaktan kaynaklı. Dedemin dedesine kadar soy ağacı hep memur. Köy yok zaten, küçükken bizim niye köyümüz yok diye günlerce ağlamıştım bi keresinde 😂😂😂
Celal Şengör müydü İlber Ortaylı mıydı neydi diyor ya entelektüel olmak için ailede üç kuşak üniversite okumuş olmalı. Sizinki de o hesap kuşaklarca memur olunca siz de elit olmuşsunuz be kuzum 😁

Celal Şengör müydü İlber Ortaylı mıydı neydi diyor ya entelektüel olmak için ailede üç kuşak üniversite okumuş olmalı. Sizinki de o hesap kuşaklarca memur olunca siz de elit olmuşsunuz be kuzum 😁
Valla elitmişim haberim yok. Bundan sonra elitim ben diye gezecem ortalıkta. Piknik mangal yerine de barbeküğğ dicem artık mecburen 😂

Evim 2+1 80 M2 salonum 23 M2 3+3+1+1 var ve baya geniş ve kabalar yemek masami da 80*130 açılabilir masa yaptırdım 6 sandalye.
Ha çok tikis tikis değil ama ferah ferah da değil.
TV unitemi degisecegim küçük alacagim.
Berjerin birini de satacağım.
Mutfağında katlanan kanatlı masa var 4 tabureli yaptırdım o da açılıyor ama küçük mutfak olduğu için biz yemeklerimizi orada yeriz anca misafir geldiğinde yemek masami kullanıyorum.
Ayda yılda bir gelenim olur açıkçası yemek masam resmen dekor gibi duruyor

Ev kendi evin canın nereye ne koymak isyorsa oraya onu koyarsın ya da koymazsin sana kalmış. Kimseye de laf düşmez ha yine de söylerler o da kimin umrunda ben boyle uygun goruyorum der geçersin. Başkalarına göre düzen kurmak çok saçma. Kendine ve eşine göre kur düzenini ev içinde sadece ikinizin istekleri önemli gerisi boş.

Doğrudur tercih meselesi 🥰 Anadolu çocuğu olarak evlenene kadar yer sofrasında yedik hep bana çok normal geliyor o yüzden. Evlendikten sonra da yer sofrasına devam ettim, hem mutfak hem salon masam olduğu halde.Çünkü çok daha sıcak ve rahat geliyor bana ve tabii ki benim için en önemli unsur Peygamberimin sünneti 🥰

Ne alaka yani şimdi gerçekten dini yorum? Ben size neden yer sofasında yiyorsunuz diye de sormamıştım ya neyse. Tercih meselesi evet

Bu kadar kesin bir dille söylüyorsanız ve researchten bahsediyorsanız elbette görmek isteyeceğiz. Destekleyen ya da aksi yönde iddiada bulunmadım dikkat ederseniz. Dolayısıyla kanıt, benim sorumluluğum değil.
Ne bu konuda ne de başka konuda benimde bir şey kanıtlamam gerekmiyor. İnanmadıysan basarsın beğenmedi mi geçersin. ya da ciddi aldıysan ararsın bir Gastroenteroloji bunun aslı astarı var mı diye sorarsın.
Refika’nında bir videosu var. İlgilenenler için onu da paylaşayım.

Hay çok yaşayın. Valla ben de linç edilirim korkusuyla yazmamıştım açık açık. Daha geçen hafta bir arkadaşıma gittik toplamda 6 kişiyiz. Akşam oldu arkadaşım mutfağa girdi yemek hazırlamaya ben ne yapayım dedim sofrayı kurabilirsin dedi. Gittim bir güzel salondaki masanın örtüsünü katladım üstündekileri aldım gittim örtü sormaya dedi yok orada değil mutfakta yiycez. 6 kişi mantar gibi dizildik sıkış sıkış mutfakta yedik ben hala anlamadım neden öyle bir şey yaptığını. Yorumlara şaşırdım normalmiş demek ki mutfakta misafir ağırlamak bana çok garip gelmişti
Yani yemek masası olmasa anlarım ama varken mutfakta ağırlamanın nesi normal?
Günlük bizde mutfakta yeriz ama misafiri mutfakta ağırlamam
Bir arkadaşım gelse mutfakte kahve çay muhabbeti güzel ama yemekli misafiri mutfakta ağırlamam
Annem babam bile gelse yemek masasını kurarım
Mutfak masam 6 kişilik ama biz 4 kişilik aile anca rahat rahat oturuyoruz kalabalık misafir ağırladığımı düşünemedim şuan
Yemek masamız gayet geniş 10-12 kişi rahatlıkla yemek yiyebiliyor. Misafir gelince zaten birüsü çeşit yapılıyor, geniş masa varken, tıkış tıkış mutfağa ne gerek var? Nekadar toplansasa misafir gelince mutfak çok dağılıyor, tencere, tava, çaydanlık vs hepsini geçtim kokular içinde misafirlerime keyfili keyifli vakit geçiremem
Biz geniş aileyiz biraya gelince bazen çocuklar ve yeğenlerim ayrı oturmak istiyor, salonda seslerimizden rahatsız oluyorlar ozaman onlara mutfağı açıyorum onlarda yiyip kalkıyorlar zaten uzun uzun oturmuyorlar bizler gibi
Evde alan varsa kesinlikle yemek masası şart, fazlalık değil. Alana göre birsürü seçenek var, açılır kapanır vs.

X