Salonda yemek masası cidden gerekli mi ?

Türkiyede en çok bulunan ev modeli bu 😂
Kız bi ben bulamadım bunu :KK70: Düz bahçeye çıkan bi müstakil bile zor bulanıyor genelde zeminden yüksek oluyor, dairede de odalar ayrı oluyor genelde hep birbirini benzeri ama tabi büyük şehirlerde değişiyordur. Mesela yemek masası genelde salondadır o yüzden salonlar aşırı geniş oluyor diğer odalarsa aşırı küçük kalıyor

Ahahah vukuatlı nüfus örneği vereyim mi 😂

Güneydoğuluyum, eşim doğu anadolulu, eniştem iç anadolulu çevremde her bölgeden insan var. Yerde misafir ağırlayan vallahi yok 😂

Ama ben bunun linçini yemiştim daha önce ya 😂
Ama şimdi çok yüksek konuştun bölge yer tespiti yapıp çıkarımda bulunmam lazımdı 😂 Çok geniş çerçeve bir bilgi verdin. Vanlı Kürt arkadaşım vardı mesela ona gittiğimizde uzun bir örtü serdi yere. Uzunlamasına oturduk 20 kişi filandık sanırım. Onlar hep böyle ağırlıyorlarmış. Hatta salonda koltuk bile yoktu hep yer minderi tarzıydı. Kültüre göre değişiyor.
Bizim buralarda bir de mesela haremlik seramlık oturmak isteyen yaşlılar vardır. Çarşaflı yaşlı kadınlar erkeklerle oturmaz, yemek yemez. Öyle durumlarda kadınları mutfakta, erkekleri salonda ağırlarız. Çok kalabalık misafirse masada yer kalmaz mesela gençler yer sofrasında yerler.

Annenizin karnından çıkıp masaya oturdunuz sanırm 😂 hiç mi yer sofrasında yemediniz? Bukadar şok olmanıza şok oldum bende 🤭
Çocukken annem sofra bezi sererdi yere, çekirdek falan yediğimizde ortalığa döküp saçılmasın diye. Onun dışında ben yer sofrasında hiç yemedim. Evlenince eşimin ailesiyle yedim ilk. 😁

Ne paylaşmamı istiyorsunuz? Makale filan mı?
neden bu kadar kasıyorsunuz? Bana sağlık acısından bir doktor dedi. google’a yerde yemenin faydaları yazan linklerin hepsini mi paylaşayım? aksi bir iddia varsa buyrun siz paylaşın.

Bu kadar kesin bir dille söylüyorsanız ve researchten bahsediyorsanız elbette görmek isteyeceğiz. Destekleyen ya da aksi yönde iddiada bulunmadım dikkat ederseniz. Dolayısıyla kanıt, benim sorumluluğum değil.

ya şunu demek istedim 90% genç kadınlarda görsem okumamış kocaya kaçmış çeyizkafalılar genelde evine ilk aldığı şey oluyor konsol
E seni niye linçlemediler püü gerçekten. Konsolu tv ünitesi yapıyosun cocuk varken oh mis çok güvenli oluyo. Ben de yok konsol ama tv için bile düşündüm yeni yürürken 🤣

Salon yapmamıştım ve evim de zaten küçüktü. Oturma odamda 3+3+1+1 bir koltuk takımım ve TV unitem var. 1+1di evim. Şimdi orta buyuklukte bir eve geçeceğiz ve salon yapmalıyım. Misafirlerim falan geldiğinde yatıracak ağırlayacak bir oda daha olsun diye. Fakat sorun şu ki gececegimiz evde salon olan oda o kadar da büyük değil yemek odası alsam çok boğacak. Ama mutfak makul büyüklükte zaten mutfak masam da eskimisti oraya büyük bir yemek masası takımı mi alsam kararsız kaldım. Ama gittiğim her evde bogsa bile salonda yemek masası takımı görüyorum. Salon olacak odaya sadece şık bir koltuk takımı ve konsol alsam uzerine objeler dizsem tuhaf kaçar mı ? Fikrinizi beyan ederseniz memnun olurum. Sevgiler.
Çok yazan olmuş, benim fikrime gerek kalmamıştır ama yazmak istedim. 28m2 salonuma eşimin ısrarı üzerine yemek masası aldık koltukları değiştirirken. ben mutsuzum, masa işlevsiz, mutfağın genişse alma salona masa. Biz yemekli misafirde bile mutfağı ya da balkonu kullanıyoruz, salona yemek taşımak zor ve gereksiz geliyor. Zaten öyle salonda ağırlanması gereken resmi misafirim de yok benim.

Çocukken annem sofra bezi sererdi yere, çekirdek falan yediğimizde ortalığa döküp saçılmasın diye. Onun dışında ben yer sofrasında hiç yemedim. Evlenince eşimin ailesiyle yedim ilk. 😁
Sonuçta görmüşsünüz yemişsiniz, biraz da alışkanlık meselesi diğer türlü daha rahat eden masayı tercih eder, ben bayanın çok garipsemesine şaşırdım hiç duyulmuş görülmemiş birşey gibi tepki vermişte 🤭

Annenizin karnından çıkıp masaya oturdunuz sanırm 😂 hiç mi yer sofrasında yemediniz? Bukadar şok olmanıza şok oldum bende 🤭
Valla yaşlıca sayılırım ama tam olarak öyle olmuş bende hiç yer sofrasına oturmadım.
Hayatımda hiç yer sofrasına oturmadım.
Kayın ailem baya baya Karadeniz’de köyde kaldıkları eve bile masa almışlardır. Aman iki ay fındık için geliyoruz demezler mesela.
Yerde iki büklüm yemek bence çok zor. Hiç tercih etmem.

Evet annemin karnından çıkıp masaya oturdum ☺️ o ahşap ayaklı yer sofrasında hayatımda bir kere 80+yaşta insanların evinde yedim. Alıntıladığınız mesajımda geçen yere örtü serip sofra olarak kullanmayıysa hiç yaşamadım. Yer sofrası dediğiniz benim gözümde canlanan geçmiş senelerde kırsal kesimde belli bir yaş üstü insanlar. 2023 senesinde şehir hayatında genç insanların kullanmasına şaşırıyorum evet

Sonuçta görmüşsünüz yemişsiniz, biraz da alışkanlık meselesi diğer türlü daha rahat eden masayı tercih eder, ben bayanın çok garipsemesine şaşırdım hiç duyulmuş görülmemiş birşey gibi tepki vermişte 🤭
O kadar da değil gerçekten. Çocukken hiç mi balkonda piknik yapmadık 😁

Ama şimdi çok yüksek konuştun bölge yer tespiti yapıp çıkarımda bulunmam lazımdı 😂 Çok geniş çerçeve bir bilgi verdin. Vanlı Kürt arkadaşım vardı mesela ona gittiğimizde uzun bir örtü serdi yere. Uzunlamasına oturduk 20 kişi filandık sanırım. Onlar hep böyle ağırlıyorlarmış. Hatta salonda koltuk bile yoktu hep yer minderi tarzıydı. Kültüre göre değişiyor.
Bizim buralarda bir de mesela haremlik seramlık oturmak isteyen yaşlılar vardır. Çarşaflı yaşlı kadınlar erkeklerle oturmaz, yemek yemez. Öyle durumlarda kadınları mutfakta, erkekleri salonda ağırlarız. Çok kalabalık misafirse masada yer kalmaz mesela gençler yer sofrasında yerler.
Valla şehir veremiyoruz ya kusura bakma 😂

Annemle babam 60’lı yıllarda evlenmiş. O yıllarda dahi masada yemek yiyorlarmış. Köken olarak doğu güneydoğu olsa da sanırım şehirli ve memur ailesi olmaktan kaynaklı. Dedemin dedesine kadar soy ağacı hep memur. Köy yok zaten, küçükken bizim niye köyümüz yok diye günlerce ağlamıştım bi keresinde 😂😂😂

X