saftirik yassy

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

sassyassyy

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
27 Mart 2017
9.509
48.090
ben gerçekten ya çok safım ya da salağım bilmiyorum ama artık çok sinirleniyorum.

babam her zaman "sakın senden aşağıda olan insanları ezme, gücünü onların üzerinde göstermeye çalışırsan asıl güçsüzlüğünü gösterirsin" tarzı cümlelerle büyüttü beni. bu yüzden ben sürekli kandırılıyorum sanırım. ben insanlara yumuşak yüzlü oldukça salak yerine konuyorum.

eve temizliğe gelen kadın herkese 150 liraya gidiyor bana 170. üstüne bir de yemek parası alıyor. ben biliyorum başkasına kaç paraya gittiğini ama şimdi söylesem 20 liranın lafını yapıyor olacağım. o bir şey söyleyecek ben bir şey söyleyeceğim sonra kadının boynu bükülecek. ben istemiyorum ki o üzülsün. ama ben bu parayı yerden toplamıyorum ki o neden beni böyle dolandırıyor?

evdeki kıyafetleri topladım babama ikinci el uygulamaları var oradan satacağım dedim. 3 kuruş için mi uğraşacaksın ne kadar ayıp ihtiyacı olan birini bul ver bu lafı bir daha duymayayım dedi tamam dedim. sitedeki görevlinin üniversite okuyan kızları var biliyorum. ona söyledim kızların giyerse bende böyle böyle şeyler var dedim verdim. verdiğim şeylerin tamamını yurt dışından aldım türkiyedeki sayısı bir elin parmağını geçmez. verdim kızlara bir hafta önce.

dün aynı uygulamayı ben de kullanıyorum açtım ben bir çanta arıyorum markayı yazdım baktım benim onlara verdiğim çizmeler orda. kendi kendime "anaa demek o kadar da bulunmaz bir şey değilmiş lan ben de kendimi bir şey zannediyorum" diye gülüyordum çizmeye bir bakayım dedim satışa koyan kişi benim çizmeyi verdiğim kız. açıklama kısmına da "hediye geldi ayak numarama uymadığı için satıyorum" yazmış. lan o sana hediye gelmedi ben sordum 35 numara sana olur mu diye olur dedin verdim madem ayağına 35 olmuyor niye alıyorsun ben gidip ihtiyacı olan başkasına veririm.

şimdi çıkıp bunlara bir laf etsem beni haksız çıkarırlar. nefret ettim bıktım ben bu kendini uyanık zanneden insanlardan. gariban ayağına yatıp da insanın iyi niyetini suistimal ediyorlar laf etsem ben onları hor görmüş aşağılamış oluyorum. tamam büyüklük bende kalsın dedikçe şiştim gerçekten.

okulda vs böyle bir şey olsa sonuna kadar hakkımı ararım ama genel kanıya bakıp "fakir, yazık, gariban" olarak adlandırılan insanların bu kurnazlıkları beni şişirdi bıktım ya.

gidip yine bir şey söylemeyeceğim ben onları kırmak veya yüzlerine vurmak için vermedim o kıyafetleri ama gerçekten üzüldüm. üst üste denk gelince ve zaten üzgün bir halde olduğum için oturdum iki saattir bunların beni salak olarak görmelerine ağlıyorum. eminim arkamdan da "eheheh kerize bak" diyorlardır. sanki benim elim yok oraya satışa koyamam diyorum sonra da herhalde elim yok ki koymadım millet beni ayakta uyuttu diyorum cidden sinirlerim bozuldu.

haksız derler demişsiniz ama siz zaten bu konularda haklısınız.

serbest piyasa denilen bi olay var. şimdi barkodlu ürün satmıyor size gelen temizlikçi. kendi emeğine alıcısına göre fiyat biçmiş. aynı işi size yapmak ile başkasına yapmak arasında emek açısından bi fark olmayabilir ama satış açısından bi fark vardır. hizmet işinde bu yaygındır. danışmanlık firmaları da mesela iş yapacakları firmanın ölçeğine göre fiyat verirler karşı tarafa. bana anormal gelmedi. ha size fazla geliyodur. o zaman çalışmazsınız o kişi ile, o sizin bileceğiniz iş. sonuçta siz o fiyatı vermeyi kabul etmişsiniz. vermeyebilirsiniz. siz 150 vereyim derseniz belki kabul edecek, etmezse de bu onun bileceği iş.

diğer konuda da kıyafet sizden çıkmış artık. kimse de zorla elinizde almamış. yaptığınız yardımın peşine düşmeniz çok garip gerçekten. belki 35 olur sandı çok beğendi ama kalıbı dar geldi. olamaz mı? orada ne yazsaydı açıklamaya. yardım olarak verdiler ama satıyorum mu?

Temizlikciye birsey soylemeye gerek yok bence. Birlikte calismak istemedigini soyledi gitsin, tartismak istemiyorsan.

Cizmeleri satan kiz uyaniklik etmis ama cizmelerin parasina senden daha cok ihtiyaci vardir belki? Satinca kendine uyan bir tane alabilir ya da baska bir ihtiyac gorebilir.

Tabi ki yardım etmek paylaşmak güzeldir ama ihtiyacı olana...

Babanizin yaptigini bende yaptim su an kizim 1. Sinifta baktim ki arkadaslari tarafından kullanilmaya baslandi bile...

Tabi ki hemen tedbir..zararin neresinden dönülürse kâr.

Iyi olmak cok ayri,kullanilmak cok ayri...

Kimse kimseden aşağı,yukarı,yüce ya da eşit değildir. Herkes eşittir. Maddi durum ve zeka kimseyi yüceltmez ancak ve ancak başarı yüceltir.
Ayrıca vermeseydiniz,keşke gidip kendiniz satsaydınız. O uygulamada o kadar kıyafetin ve ayakkabının içinden kendi çizmenizi bulmanız ayrı bir tesadüf.
Son olarak; bende temizlikçi alıyorum 175 lira + yemek. Yemek parası vermeyecekseniz siz yemek yapıp önüne koyun ya da atıştırmalık birşeyler alın. Yemek parası vermeniz gayet normal,en azından bana göre.

Boşuna üzülme. Buralar böyle. İyi niyeti" saflık salaklık" , samimiyeti " demek ki bayağı ve laubali olabilirim" diye algılıyorlar. Nişanlıma " x bey, x beyefendi" bana ise hem yaşımı göstermemem ve hem de giyimimden ( spor ve rahat ve normal ) ve samimiyetimden dolayı " komşunun beraber büyüdüğü" kızı gibi davranıyorlar. Soğuk, mesafeli ve üstten bakmak mantıklı olan. Bizim buralarda geçerli akçe kibarlık ve sınıf farkını gözetmemek değil, sana imrenerek bakmanı sağlamları için iyi giyinmek, mesafeli durmak ve kibirli olmaktır .

Uygulamada da ayrıca yaz sana hediye vermedim ayağına uyuyor dedin ve benden aldın, yaptığın ayıp diye.

iyi de annemin evi 250 m2 ve köşe bucak temizlik yaptırır ona 150 ye gidiyor çünkü 150 den bir kuruş fazla söylese annem hadi yallah senden başka temizlikçi mi yok der çok iyi biliyor. benim evim 170 m2 ve salon, mutfak, banyo ve kendi odamı temizletiyorum. bu normal mi şimdi ben sanki kendisine taş çektiriyorum da benim evimde daha çok yoruluyor. benim onu alma sebebim biliyorum kocası işsiz güçsüz, çocukları var. para kazansın diye çağırıyorum ben onu ama bana yaptığı şey ahlaksızlık gibi geliyor.

diğer yapılan da benim etik anlayışıma asla uymuyor. ben onlara ihtiyaçları olduğu için vermişim, ayağına olmadıysa o da gitsin başkasına versin ben bana getirsin demiyorum ki zaten almam da. ama benim parasız verdiğim şeyi tutup kendisi 400 liraya satınca bana gerçekten bu yapılmaması gereken bir şey olarak görünüyor.

Eger durumdan memnun degilsen yardimci bayani degistirebilirsin , madem fazla istiyor degistir gitsin boyle seylerin seni uzmesine izin verme .
Diger konuya gelince sen tum iyi niyetinle yardıminı yapmissin olay senden cikmis belki de ayakabinin kalibi filan gercekten olmadi , yine de bu durum seni uzduyse bir daha çöpünü bile vermezsin .

gittiği diğer evlerde yemek parası almıyor evde kendisi hazırlıyor ama ben ister kendisi hazırlasın ister yemek söylesin diye yine de o parayı veriyorum ne yerse yesin takip edemem.

ilk yazdığınız da teoride kulağa hoş geliyor fakat pratikte de öyle olmasını çok isterdim.

o uygulamada benim ona verdiğim çizmeyle aynı marka olan 10 taş çatlasın 20 ürün var bu arada. türkiyede satışı olan bir şey değil.

Foruma uğramıyordum ne zaman uğrasam çeneme hakim olamayıp banlanıyorum ama konuyu görünce yazmadan duramadım.

Evim 3+1 bir odam giysi odası gibi, eşyam minimumda zaten minimal yaşamı benimsedim fazla eşya yük geliyor, üç kedim var ama her gün süpürürüm evimi ve 15’de bir kadın geliyor. Bir ben yokken senk geliyorsa diğer gelişinde ben evde oluyorum. Pazar geldi 170’e çıkartmış söyledi, yağmur yağdığından camları silmedi, elime toz bezi verdi beni çalıştırdı, evde yemek yoktu 60 tl’ye yemek yedik ve 11’de geldi 16’de gitti! Kendimi enayi gibi hissettim. Benim evde olmadığım zamanlarda zaten hepten evlere şenlik 14.30’da gidiyor. Tamam eşya az ev temiz ama sen de başka bişey yap kendine iş çıkart ütü yap mesela ama yaptıramam asla biliyorum. Bu son gelişi ne yalan söliyim bana dokundu artık. Başka kadın bakıcam sanıyorum.

Bu uyanınlık mevzusundan ben de çok çekiyorum işyerimdekiler de böyle şark kurnazı ve artık insanlardan soğudum.

Ben olsam çizmeyi geri isterim yok öyle havadan kazanmak. İhtiyacı olanın hakkını gasp ediyor ne ayıp!

anlatmak istediğinizi anladım
bazı insanlar maalesef böyle davranmayı huy haline getirmişler
çalıştığım işyerinde var işçi kendini sürekli acındırır yemek söylemez
yada yemeğe gidince sadece çorba içer ama sigarasından hiç geri kalmaz
o yüzden vermeyin kimseye hakkınızı kıyafetlerinizide satın parasını yardım kuruluşlarına bağışlayın

Gecen gun bu davranis sekliyle ilgili efsane bir tweet okudum ama rejimde oldugum icin linc yiyemem soyleyip de

O zaman yemek malzemelerini alıp koyun,kendisi hazırlayıp yesin. Bu kadar basit yani. 20 lira sizi ne zengin yapar ne fakir. Verseniz ne vermeseniz ne. Kullanıldığınızı düşünüyorsanız bu durumla ilgili bir adım atmanız gerekiyor.

En azından benim için pratikte öyle. Birini benden zengin,zeki diye kıskanmam,aynı şekilde birisi benden fakir diye de küçük görmem. Şımarık yetişmedim,bir insanda kıskanacağım bir şey varsa o da kendi çabasıyla başarılar elde etmiş olması,sanırım beni tek cezbeden şey bu.

Dediğim gibi; tesadüfün böylesi. Ama Türkiye'de birçok insan yurtdışından alışveriş yapıyor (bende dahil). Yine de geçmiş olsun,çizmenizi alın isterseniz.

konuyu dağıtacak gibi duruyorsunuz. yararlı bir öneriniz olmadı ama yine de teşekkür ederim diyalog bitsin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…