Sabıııırrrr!

Farklı bir bakış açısı,saygı duyuyorum ama insanla evcil hayvanı bir tutmayın.
Kısırlaştırmak sağlıklı birşey onlar için. Onlar bizim gibi doğurmuyor bıraksan 3 ayda 1 4 er 5 er yavru doğuruyor.
Diyorum ya hepsi için geçerli değil bu durum. Eğer hayati bi durum söz konusu değilse ben karşıyım kısırlaştırmaya. Konuşmuyolar ama belki onlarda da var anne olma güdüsü yani isteyebilirler bunu. En azından bi defaya mahsus da olsa yavrulasaydı. Ay ben kıyamıyorum hiç kedilere köpeklere. Fazla hassas düşünüyorum o yüzden enteresan gelebilir bu halim..

Kisirlastirmissiniz simdi okudum. Peki tok olduguna emin misiniz? Bazi kediler yemek secer. Begenmezlerse reddederler aclik olabilir mi ya da arkadasin dedigi gibi bagirsak problemi..

benim kız da miyavlayası tutardı arada ama yarı zamanlı ev kedisi olduğundan miyavlayınca indirirdim bahçeye 3-5 saat dolaşıp gelirdi kuzu gibi uyurdu. devamlı evde enerji patlaması yaşıyordur , sıkıldığından miyavlıyor olabilir mi?

Diyorum ya hepsi için geçerli değil bu durum. Eğer hayati bi durum söz konusu değilse ben karşıyım kısırlaştırmaya. Konuşmuyolar ama belki onlarda da var anne olma güdüsü yani isteyebilirler bunu. En azından bi defaya mahsus da olsa yavrulasaydı. Ay ben kıyamıyorum hiç kedilere köpeklere. Fazla hassas düşünüyorum o yüzden enteresan gelebilir bu halim..

Yoo herkesin düşünce yapısı farklı. Ben daha mantıklı bakıyorum bu olaya,kimisi sizin gibi duygusal yaklaşıyor.. yani enteresan gelmiyor düşünceniz. Bu şekilde düşünenlere de saygım var..
ama ben kısırlaştırmaktan yanayım özellikle evde bakılan bir kedi ise. Diğer türlü çifleştirmek sağlık açısından kötü birşey çok fazla hastalık kapıyorlar. Fib gibi.. genelde sokak kedileri %90 fib taşıyor ve sağlıklı kedilere bulaşıyor bu şekilde.. biraz bu yönden baktığım için çifleştirmedim..
evde beslediniz mı bilmiyorum ama özellikle erkek kediniz olursa ne kadar zor olacağını anlarsınız. Sürekli koku bırakıyor (çifleşee de)
Ve o koku inanın evden aylarça çıkmıyor temizlemeye rağmen.. e çifleştirdin,ve devam ediyor,üstelik hastalık kapıyır.. ki fib hastalığı da öyle kolay tedavi olan bir hastalık da değil,tedavi sırasında çok ölen kedi var. Ben bunu göze alıp ona bu kötülüğü yapamam açıkçası..

Kisirlastirinca oturup "cocugum olsayyydiiii, bi evladim olsaydi" demiyor kedi. Bi kere yavrulasa ne olacak? Dogurup sutten kesene kadar bakiyor bitiyor sonra yine hamile kaliyor. Aile, coluk cocuk kavrami yok yani.
Sanki bizler vicdansiz insanlarmişizda kötülük yapiyormusuz gibi hüzün yapmanin alemi yok. Bircok kisi sizden cok dusunuyordur hayvanlarini merak etmeyin. Sıkıldim bu kisirlastirma acitasyonundan. Bir tek sizde vicdan var sanki biz duygusuz insanlariz.

Kisirlastirmissiniz simdi okudum. Peki tok olduguna emin misiniz? Bazi kediler yemek secer. Begenmezlerse reddederler aclik olabilir mi ya da arkadasin dedigi gibi bagirsak problemi..

Tabi tabi,aç olmadığından eminim çünkü mama koydğumda yemiyor zaten. Saatlere alıştı o saati gelince mama istiyor. O saatler dışında mama koyarsam yemiyor yanaşmıyor bile..
mama beğenmemezlik yaptı ilk zamanlar. Bunu veterinere sordum düzelttik o sorunu.
şimdi tekrar bu hafta veterinere götürücem bakalım.. tualetini sık kontrol ediyorm hiç bir anormallik yok.. ama yine de baktırmakta fayda var. Onunki tamamen ilgi istemekten. Beni uyurken veya uzanmış halde görmesin :))
Uyuyorsa sorun yok ama uyanık olduğunda bütün ilgi onda olsun istiyor.

Yoo herkesin düşünce yapısı farklı. Ben daha mantıklı bakıyorum bu olaya,kimisi sizin gibi duygusal yaklaşıyor.. yani enteresan gelmiyor düşünceniz. Bu şekilde düşünenlere de saygım var..
ama ben kısırlaştırmaktan yanayım özellikle evde bakılan bir kedi ise. Diğer türlü çifleştirmek sağlık açısından kötü birşey çok fazla hastalık kapıyorlar. Fib gibi.. genelde sokak kedileri %90 fib taşıyor ve sağlıklı kedilere bulaşıyor bu şekilde.. biraz bu yönden baktığım için çifleştirmedim..
evde beslediniz mı bilmiyorum ama özellikle erkek kediniz olursa ne kadar zor olacağını anlarsınız. Sürekli koku bırakıyor (çifleşee de)
Ve o koku inanın evden aylarça çıkmıyor temizlemeye rağmen.. e çifleştirdin,ve devam ediyor,üstelik hastalık kapıyır.. ki fib hastalığı da öyle kolay tedavi olan bir hastalık da değil,tedavi sırasında çok ölen kedi var. Ben bunu göze alıp ona bu kötülüğü yapamam açıkçası..
Hımm şimdi anladım ben sizi..

Ben evcil kedileri birbiriyle çiftleştirmekten bahsetmiştim. Yoksa dediğiniz çok doğru sokak hayvanlarından ölümcül hastalıklar kapabiliyolar. Benim dişi köpeğim var. Dışarda dolaştırırken poposundan ayrılmazdım sırf bu sebepten. Bulduğum cinslerle de kendi istemedi çiftleşmeyi. Şimdi tonton bi teyze olarak bi başına devam ediyo :))

Kedilerde annelik, aile kurma, evlat vs gibi insana özgü duygular yok. Onlar sadece içgüdü ve üreme güdüsüyle hareket eder. Temel yaşam kavramı üreme üzerinedir. Elbet yavrularını severler ama sağlıklı oldukları, başka koku sinmediği sürece. O da bir süre... Daha sonra onları hatırlamaz ve çiftleşme yaşarlar. Yani insani duyguları bir kenara bırakın derim ben. Üstelik kısırlaştırılmayan her kedi 200 yeni yavru demek. Bu da sokakta daha çok sahipsiz, aç, üşümüş, ezilmiş, dövülen kedi demek. Kısırlaştırmalı, oldukları yere bırakmalıyız ki kendi döngülerinde sayıları insanın bakabileceği sayıda azalsın. Ya da ev koşullarına uygun yaşamaları için kısırlaştırmalıyız ki ilerde başka bebeklere yer açılsın, sağlıkla bir evi paylaşalım... Kısırlaştırmayıp yavru doğurtacaksanız da sokaktaki milyonlarca bebeğe haksızlık etmiş olursunuz. Ve o bebekleri sahiplendirdiğinizde sokağa bırakılmayacaklarından emin olamazsınız. Nereden baksanız sorumluluk!

Kisirlastirinca oturup "cocugum olsayyydiiii, bi evladim olsaydi" demiyor kedi. Bi kere yavrulasa ne olacak? Dogurup sutten kesene kadar bakiyor bitiyor sonra yine hamile kaliyor. Aile, coluk cocuk kavrami yok yani.
Sanki bizler vicdansiz insanlarmişizda kötülük yapiyormusuz gibi hüzün yapmanin alemi yok. Bircok kisi sizden cok dusunuyordur hayvanlarini merak etmeyin. Sıkıldim bu kisirlastirma acitasyonundan. Bir tek sizde vicdan var sanki biz duygusuz insanlariz.
Bu sert çıkış nedir? Ben fikrimi söyledim. Beni rahatsız eden bi durum olduğunu anlattım. Şimdi beni tersleyince mutlu oldunuz bütün siniriniz geçti heralde.. ne güzel..

benim kız da miyavlayası tutardı arada ama yarı zamanlı ev kedisi olduğundan miyavlayınca indirirdim bahçeye 3-5 saat dolaşıp gelirdi kuzu gibi uyurdu. devamlı evde enerji patlaması yaşıyordur , sıkıldığından miyavlıyor olabilir mi?

Olabilir evet ama dışarıya çıkartma imkanım yok. Cadde üzerine oturuyorum. Bahçem olsa belki bir ihtimal izin verirdim bahçede dolaşırdı. Gerçi onu tatile götürdüm, oturduğumuz yer bahçeli vr çimli oraya bile çıkmadı :) yine terasta ayağımın dibindeydi.. yani onun sanırım hassas noktası benim o yüzden öyle.
Çok fazla miyavlayınca kalkıp oynuyorum ilgilenip seviyorum. Ama bunu sabah uyanır uyanmaz 7 de yapınca, her yer zifiri karanlık gözlerimi zor açıyorum :))
İşte o zaman isyaaaannnnn:mad:

Evimde iki kedi besliyorum,bitanesi 3 senedir bende erkek,birisi de 1 sene oldu alalı,o da dişi...
Dişi olan çok nazlı çok tatlı. Ama bazen beni gerçekten sinirden çatlatıcak:KK43:
Her sabah 7 de kalkıp mamalarını koyuyorum,yiyor saat 12 gibi yine miyavlamaya başlıyor. Aç değil,ama sürekli miyavlıyor (dişi olan)
Hem de durmadan nefes almadan. Ben ne zaman uzansam veya dinlenmek istesem hep bana bakıp miyavlıyor. Sürekli kalkıp ilgileniyorum sevgi istiyor diye düşünerek,sevince susuyor ama kalkıp gidiyor başa yere uzanıp orada miyavlıyor :) istiyor ki peşinde dolaşiym :KK12:
Kucağıma alıp seviyorum 1 dk sonra kaçıyor ve yine aynı. Şimdi nerdeyse 1 saattir miyav,miyav,miyav,miyav :bicak:
Acıktı diye düşünerek mama koydum yine,ama hala aynı..
Böyle yapınca da sinirlerim geriliyor yakında bebek doğucak nasıl baş edicem bilmiyorum. Böyle yaptığında baş edemeyince odaya kapatıyorum bu sefer de vicdanen rahatsız oluyorum :KK34:
Bazen kendimi yeter amaaa diye seslenirken buluyorum :KK43:
Ooofff napıcam ya! Hala miyav miyav miyav!
Hayatımda ilk defa böyle bir kedi ile karşılaştım :)
ne yapıcam bana akıl verin çıldırmak üzereyim!
Ağrısı, sızısımı var acaba. Bir veterinere götürdünüz mü?. Cinsi ne kedinizin?

Ağrısı, sızısımı var acaba. Bir veterinere götürdünüz mü?. Cinsi ne kedinizin?

Dişi..veterinere bu sebepten bikaç ay önce götürdüm gayet sağlıklı bir sorunu yok demişti. İlgi istiyor demişti ama tekrar götürücem çünkü daha da sıklaştı beynimi yiyor şuan :kızgın:

kısırlaştırma sağlıkları içinde çok iyi, ayrıca bazı kedilerde kızgınlık 12 ay devam ediyor.. çiftleştiği halde bir türlü dinmeyenler var.. hadi ev halkını geçtim onlar için de çok zor bir durum.. her doğum yıpratıyor kedileri.. ayrıca kısırlaştırılan kedilerde kansere yakalanma ihtimalinin daha az olduğunu söylemişti veterinerim.. bir nevi zorunluluk özellikle ev kedileri için..

Dişi..veterinere bu sebepten bikaç ay önce götürdüm gayet sağlıklı bir sorunu yok demişti. İlgi istiyor demişti ama tekrar götürücem çünkü daha da sıklaştı beynimi yiyor şuan :kızgın:
Bir cins kedinin genetik olarak ağrıları oluyormuş. Yakın zamanda bu konuyla ilgili paylaşımlar yapıldı. İsmini hatırlamıyorum . Acaba dedim o cins kedimi sizinkide. İsmini bir araştırayım..

Bu sert çıkış nedir? Ben fikrimi söyledim. Beni rahatsız eden bi durum olduğunu anlattım. Şimdi beni tersleyince mutlu oldunuz bütün siniriniz geçti heralde.. ne güzel..

Rahatsiz oluyorsaniz siz yapmazsiniz. Eziyet ediyoruz sanki gidip hayvan siddetlerinden rahatsiz olun onlarla ugrasin biraz, kısırlastirmadan once rahatsiz olacagimiz cok sey var. Ama severiz asıl konuyla ilgilenmek yerine alakasiz seylere takilmayi ve hicbisey yapmayip sadece konusmayi. Alakali alakasiz heryerde kedi kopek sahiplerine kisirlastirma konusunda nutuk cekmenize gerek yok.

İkisi de sokak kedisi benim cins değiller
Scotişh fold gibi bir şeydi ismi. Ama sizinki sokak kedisiymiş. Şimdi buldum bir yavru. Benim kedim kıskanç istemiyor. Ne yapacağım onu şimdi. Emaneten birine verdim. O kutuya koydu ama kucak istiyor :kızgın:

X